Ark Nova – testujemy insert od reDrewno!


Ark Nova to jedna z najgorętszych premier tego roku. Rozgrzewa do czerwoności graczy i powoduje masę dyskusji. Ja zaliczam się do fanów tej gry, więc dość często wraca na mój stół. Ekipa z reDrewno przygotowała dedykowany insert, więc musiałem go sprawdzić. Może w końcu uda się jakoś sensownie posegregować całą masę elementów z pudełka?

Ark Nova została wydana w Polsce przez wydawnictwo Portal Games. W grze wcielimy się w budowniczych i planistów nowoczesnego zoo. Będziemy musieli przygotować wybiegi dla zwierząt, a następnie umieścić w nich wybrane przez nas gatunki. Jedne potrzebują więcej przestrzeni, a takie gady specjalnego terrarium. Różnorodność zwierząt wpływa na dochody i prestiż nasze Zoo, a co za tym idzie przyciąga odwiedzających. Zatrudnimy też specjalistów, którzy pomogą nam rozwijać poziom opieki nad zwierzętami lub będą nas wspierać w rozbudowie zoo. Co turę będziemy wybierali jedną z pięciu akcji, której siła zależy od miejsca, w którym znajduje się karta. Jeżeli jeszcze nie graliście to zachęcam – kawał fantastycznej planszówki.

Dlaczego Ark Nova potrzebuje insertu? Co prawda w pudełku znajdziemy plastikowe tacki (bardzo się przydają dla osób, które nie lubią dedykowanych insertów), które dość sprawnie przechowują elementy. Po pierwsze jak na mój gust te tacki są za małe i niewygodnie pobiera się z nich elementy. Jeżeli ktoś ma drobne i smukłe palce pianisty nie odczuje pewnie tego problemu, ale ja nie mogłem często czegoś wygrzebać. Dodatkowo wybiegi nie mieszczą się w dedykowanych miejscach i musiałem je rozkładać w innych przegródkach. W końcu w grze mamy jeszcze karty, które gdzieś muszą leżeć, a podczas setupu musimy rozdzielić kilka stosików. Pole na ewentualne usprawnienia jak najbardziej jest.

Jak zwykle ekipa z reDrewno stanęła na wysokości zadania i zaoferowała światu dedykowany insert do Ark Novy, który jest wart swoich pieniędzy. Co ciekawe, przygotowali dwa warianty insertu – Standard, który wykorzystuje plastikowe tacki z podstawki oraz Premium, który dodaje dodatkowe pojemniki. Ja mam wersję Premium, ponieważ niezbyt wygodnie korzystało mi się z dedykowanych przez wydawcę rozwiązań. Pomyślano nawet o osobach, które w przedsprzedaży Portalu zakupiły razem z grą dodatkowe drewniane znaczniki. Sam insert jakościowo jest jak zwykle bez zarzutu. Wszystkie elementy idealnie się dopasowują i nie ma jakichś odkształceń, czy pyłu. Miałem trochę problemów ze złożeniem tego insertu – czasowo poświęciłem na to jakieś trzy godziny, a najwięcej napociłem się przy pudełkach graczy. Nie są trudne, ale ścianki nie mają punktu oparcia i musiałem chwilę poczekać, zanim klej zwiąże pierwszy element. Instrukcja jak zwykle dość szczegółowo wyjaśnia, gdzie znajdziemy dany element oraz w którym pudełku mamy go użyć. Holdery na karty czy inne pudełeczka mają wypalone grafiki lub podpisy, więc łatwo się rozeznać co jest do czego. Pudełka na karty zostały oczywiście zaprojektowane w taki sposób, by mieściły karty w koszulkach.

Jeszcze standardowe dwa słowa wyjaśnienia pomiędzy insertem ze sklejki oraz HDF. W moje ręce trafił ten drugi. Płyta HDF wykonana jest z włókien drzewnych zespolonych ze sobą klejem i jest cięższy od sklejki o około 11-15%. Z punktu widzenia estetyki najczęściej jest też ciemniejszy od insertu wykonanego ze sklejki ze względu na metody obróbki, a co za tym idzie tańszy. Lżejsze pudełko to mniej dźwigania z naszej strony – decyzję zostawiam wam. Zważywszy, że pudełko do Ark Novy jest duże i zawiera sporo elementów lżejszy insert jest bardzo na plus.

Insert w praktyce działa wyśmienicie. Setup przebiega błyskawicznie – każdy z graczy ma dedykowane pudełko, a startowe karty mieszczą się w jednym pojemniku i wystarczy tylko je rozdać graczom. Pudełka na wybiegi też fajnie sprawdzały się podczas rozgrywek – pobieranie żetonów jest dość wygodne. Szczególnie doceniłem to podczas szukania kafelków specjalnych. Jeżeli jesteście fanami porządku na stole i w pudełku, koniecznie sprawdźcie insert do Ark Novy! Kolejny udany projekt od reDrewno.

Poniżej kilka zdjęć gotowych pudełek z włożonymi elementami:

Pojemniki na drewniane komponenty dla każdego z Graczy.

Pojemnik na żetony zoo partnerskich i uniwersytetów.

Pojemnik na różnorakie żetony potrzebne do rozgrywki.

Pojemniki na kafle wybiegów.

Pojemnik na pieniądze został podzielony na sekcje dla poszczególnych wartości.

Pojemnik na kafle specjalne.

Pojemniki (podajniki) na karty zoo. Bardzo wygodnie korzysta się z nich podczas rozgrywki – stawiamy obok graczy i każdy ma wygodny dostęp.

Pojemnik na karty Podstawowych Projektów Ochrony Przyrody, Akcji, Punktacji Końcowej.

Insert do kupienia tutaj.

Może zainteresuje Cię nasz test insertu do Reavers of Midgard?

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Dziękujemy reDrewno za przekazanie insertu do testów.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Taniec z Serialu Wednesday Podbija Internet! Kto Go Stworzył?
Następny Vampire Survivors: Legacy of the Moonspell to pierwsze DLC niezależnego hitu