FHeroes2 – Heroes of Might and Magic 2 na współczesne PeCety


FHeroes2  to stworzony przez fanów projekt odświeżający klasyczną strategię turową Heroes of Might and Magic II. Technologia, software, hardware, wszystko idzie do przodu. W rezultacie stare tytuły kiepsko radzą sobie w nowej rzeczywistości.

Heroes of Might and Magic II to gra, która swoją premierę zaliczyła 1 października 1996 roku. W latach dziewięćdziesiątych był to prawdziwy hit. Tytuł ten zaliczył wysokie noty w rankingu, został także pozytywnie przyjęty przez krytyków. Sukces HoMM2 na pewno miał swój wpływ na stworzenie trzeciej odsłony serii. FHeroes2 to projekt, który wprowadza mnóstwo ciekawych usprawnień. O tym jednak za chwilę!

FHeroes2 Mapa

Dwadzieścia lat temu rynek podzespołów komputerowych rozwijał się bardzo szybko, napędzając spiralę tworzenia kolejnych fantastycznych gier. Implementacja nowoczesnych rozwiązań powoli ograniczała sprawność tytułów, które były projektowane na zamierzchłe czasy. Niejednokrotnie chciałem uruchomić Dungeon Keeper, czy nawet Baldur’s Gate. Nowoczesne systemy operacyjne oraz najnowsze podzespoły mocno to utrudniały, a czasem nawet uniemożliwiały. Klasyczne gry stały się pewnego rodzaju niszą, które zapoczątkowały modę na tworzenie remasterów i wersji HD. Takie rozwiązania pozwalały nam uruchomić tytuły, którymi cieszyliśmy się kilkanaście lat temu. Nadal mogę  gromadzić drużynę w Baldur’s Gate 2: Cienie Amn, czy nawet stawiać rozmaite pułapki w Dungeon Keeper. Choć nie powinno mnie to dziwić, czuję się lekko zszokowany. Znaleźli się bowiem śmiałkowie, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i odgruzowali Heroes of Might and Magic II ! Po trzech latach prac, twórcy FHeroes2 osiągnęli kolejny kamień milowy. Kilka dni temu wydana została wersja 1.0.0 nakładki, która ma szansę stać się remedium dla HoMM2. Opiekunowie projektu odpowiedzialni za odtworzenie silnika uważają tę aktualizację za „kompletną, pełną i zbliżoną do oryginalnej gry”. Ponadto zapowiedziano także, że doczekamy się implementacji platformy do gry wieloosobowej.

FHeroes rozdzielczości

FHeroes2 to nic innego, jak odtworzenie silnika gry Heroes of Might and Magic II. Zalet jest wiele. Zespół przez ostatnie trzy lata dokonał ogromnych ulepszeń w renderowaniu gry, usprawnił obsługę wyższych rozdzielczości (projekt wspiera także rozdzielczości szerokoekranowe), wprowadził rozgrywkę w trybie pełnoekranowy z wysokim DPI. Jeżeli to wciąż za mało, twórcy FHeroes2 chcą, aby gra Heroes of Might and Magic II była również obsługiwana przez urządzenia z Androidem. W telegraficznym skrócie – dzięki FHeroes2 otrzymujemy kompatybilność ze współczesnymi komputerami oraz systemami operacyjnymi. Ale to ciągle nie wszystko. Usprawniono AI w trybie jednoosobowym, usunięto masę błędów technicznych, wprowadzono mnóstwo mocnych usprawnień i poprawek. Można powiedzieć, że ten tytuł zrodził się na nowo jak Fenix z popiołów.

FHeroes2 Pole Bitewne

By móc cieszyć się FHeroes2, będziemy musieli najpierw zaopatrzyć się w oryginalną grę Heroes of Might and Magic II. Obecnie w sprzedaży można znaleźć wersję GOLD (Z dodatkiem) w rozsądnej cenie.

Jeżeli zatem lubicie świat Heroes, chcecie pograć w dwójkę, lecz komputer nie podziela waszego sentymentu, ten Mod z pewnością wam to umożliwi. Cieszy fakt, że są jeszcze ludzie, którym nie zależy na mocno wyżyłowanej grafice, lecz pierwotnych założeniach tytułu, które w kolejnych odsłonach HoMM nie są aż tak widoczne (IV część dla wielu graczy była ogromnym rozczarowaniem). Projekt tworzą entuzjaści, zatem na pewno ucieszy fanów produkcji New World Computing.

5 komentarzy

 1. 1 stycznia 2023
  Odpowiedz

  Dzięki za artykuł, nie znałam tego projektu. HotA nie wyszła w nowej wersji z miastem Factory w Nowy Rok, to chociaż sobie HoMM 2 odświeżę w HD 🙂

  • 1 stycznia 2023
   Odpowiedz

   Ależ bardzo proszę <3 przyjemność po mojej stronie 😀 Heroes 2 to taki powiew świeżości (zaraz coooo !? :D:D:D) Powiem Ci szczerze, że HotA sama w sobie już jest genialna. Ja sobie ostatnio odpaliłem podstawową kampanię trójeczki. Naoglądałem się mistrzostw oraz różnych profesjonalnych meczy, to teraz cykam jak prawdziwy mistrzunio. Wiele strategii, o których nawet nie śniłem, poznałem oglądając mecze. Z początku ciężko mi się było połapać w tych szablonach, w tym hiroskowym slangu. Ta nakładka do dwójeczki wprowadza chyba nawet bohaterów nekromantów, no generalnie jest dużo zmian, które były (moim zdaniem) zaczerpnięte właśnie z HotA. Ale te zmiany w HotA to dobre zmiany. Kto raz z HotA zagra, pewnie nie będzie chciał już grać w hiroski bez tego fanowskiego rozszerzenia. No gra jest po prostu przyjemniejsza, nie jest tak irytująca (a czasami była!). To, co musisz robić te kilkanaście sekund, profesjonalny gracz robi w sekundę bądź trzy.

   Serdeczne dzięki za komentarz i raz jeszcze! Rad jestem, że mogłem pomóć 😉

 2. Tomasz Kawczynski
  4 stycznia 2023
  Odpowiedz

  A kiedy będzie to na androidy

  • 4 stycznia 2023
   Odpowiedz

   Informacja z oficjalnego fanpage, która świadczyć może o tym, że jest to już możliwe lub zostało to zrobione i będzie zaimplementowane w najbliższym czasie:

   The team brought the Android release to the fully playable state: we added right click emulation support, reduced minimum Android version to 5.1, fixed constant scrolling of Adventure Map and added several more improvements to provide smooth gameplay on every Android device.

   Nie znalazłem żadnej informacji potwierdzającej, jakoby można grać w to na telefonie np. sam jeszcze nie próbowałem. Być może czas pozwoli teraz, ale na chwilę obecną mam trochę napięty grafik. Jeżeli się okaże że działa na telefonie bez zarzutu to wtedy ewentualnie zrobię jakiś poradnik, jak to zainstalować na urządzenie z androidem i wrzucę na stronę o ile dobrze ja zrozumiałem, ale nie chce wprowadzić nikogo w błąd, da się grać już na androidach. Pytanie jednak brzmi, w jaki sposób się to odbywa. Tego na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć, ale mam w planach zgłębić ten temat 🙂

 3. Sir Dranik
  6 stycznia 2023
  Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Blacktail - Recenzja - Baba pokonała Kratosa!
Następny Payday 3 – pojawił się oficjalny zwiastun