Film Barbie: Jak lalka stała się bohaterką komedii z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem


Już 21 lipca na ekrany kin w Polsce wejdzie film, który obiecuje być jednym z największych hitów lata: Barbie. Adaptacja kultowej lalki, która od ponad 60 lat inspiruje dziewczynki na całym świecie, to komedia przygodowa w reżyserii Gretty Gerwig, z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem w rolach głównych. Film opowiada historię Barbie, która zostaje wygnana z Barbielandu za bycie zbyt nieidealną i musi odnaleźć się w prawdziwym świecie. Wraz z nią podróżuje jej wierny towarzysz Ken. W tym artykule przybliżymy ci nie tylko fabułę i obsadę filmu, ale także ciekawostki i kontekst, które sprawią, że docenisz go jeszcze bardziej.

Jak powstał film Barbie?

Pomysł na film Barbie narodził się już w 2014 roku, kiedy to Sony Pictures nawiązało współpracę z firmą Mattel, producentem lalki Barbie. Początkowo miał być on animacją komputerową, a scenariusz napisała Diablo Cody, znana z filmu Juno. Jednak w 2016 roku projekt zmienił kierunek i postanowiono zrobić film aktorski z Amy Schumer w roli głównej. Schumer miała także współtworzyć scenariusz razem z Kim Caramele. Niestety, w 2017 roku Schumer wycofała się z powodu konfliktu terminów. Zastąpiła ją Anne Hathaway, a reżyserią zajęła się Alethea Jones. Jednak i ten skład nie utrzymał się długo i w 2018 roku Sony ogłosiło, że przenosi prawa filmu do Warner Bros., a nową gwiazdą produkcji zostaje Margot Robbie.

Robbie nie tylko zagrała rolę Barbie, ale także została producentką filmu za pośrednictwem swojej firmy LuckyChap Entertainment. W 2019 roku dołączyli do niej Greta Gerwig i Noah Baumbach jako współscenarzyści i producenci. Gerwig została także reżyserką Barbie. Gerwig i Baumbach są znani ze swoich inteligentnych i oryginalnych komedii, takich jak Lady Bird czy Historia małżeńska. Ich udział w projekcie podniósł prestiż i zainteresowanie produkcją.

Co wiemy o fabule i obsadzie filmu?

Cały film “Barbie” opowiada historię Barbie, która mieszka w Barbielandzie – idealnym świecie pełnym różu i zabawy. Jednak Barbie odkrywa, że jest inna od innych lalek i nie pasuje do ich sztywnych standardów. Zostaje więc wygnana z Barbielandu i trafia do prawdziwego świata, gdzie musi nauczyć się radzić sobie z problemami i wyzwaniami codziennego życia. Wraz z nią podróżuje jej wierny towarzysz Ken, który próbuje ją przekonać do powrotu do Barbielandu.

Margot Robbie, która gra rolę Barbie, powiedziała w wywiadzie dla Vogue, że chciała pokazać różne aspekty tej postaci i nadać jej głębię i humor. “Barbie jest tak wszechstronna i fascynująca. Może być lekarzem, astronautką, prezydentką. Może być kimkolwiek chce. Ale może też być niepewna siebie, zagubiona, smutna. Może być ludzka”, powiedziała Robbie.

Ryan Gosling, który gra rolę Kena, powiedział w wywiadzie dla Time, że jego postać jest wierna i oddana Barbie, ale także ma swoje własne marzenia i ambicje. “Ken jest nie tylko chłopakiem Barbie. To także artysta, podróżnik, filantrop. Chce pomagać ludziom i zwierzętom. Chce też być szczęśliwy i spełniony”.

Film Barbie ma także znakomitą obsadę aktorską, która składa się z gwiazd Hollywood i muzyki. Oprócz Robbie i Goslinga występują m.in. Will Ferrell, Simu Liu, Dua Lipa, Helen Mirren, Issa Rae, America Ferrera, Kate McKinnon, Michael Cera i Ncuti Gatwa. Mirren gra rolę mentorke Barbie, która pomaga jej odkryć swoje prawdziwe przeznaczenie. W produkcji pojawia się także wiele nawiązań do popkultury i historii Barbie.

Barbie - Oficjalny zwiastun #2 PL

Ciekawostki i kontekst filmu

“Barbie” jest nie tylko hołdem dla ikonicznej postaci, ale także zabawną i wzruszającą opowieścią o akceptacji siebie i innych. Porusza on takie tematy jak tożsamość, różnorodność, wolność, przyjaźń i miłość. Film pokazuje także, jak Barbie wpłynęła na kulturę i społeczeństwo przez ponad 60 lat swojego istnienia.

Lalka Barbie została stworzona w 1959 roku przez Ruth Handler, współzałożycielkę firmy Mattel. Handler zauważyła, że jej córka Barbara wolała bawić się lalkami przedstawiającymi dorosłe kobiety niż dziećmi. Postanowiła więc stworzyć lalkę, która byłaby wzorem dla dziewczyn i pozwalałaby im wyobrażać sobie różne role i zawody. Lalka została nazwana Barbie na cześć córki Handler.

Od tamtej pory Barbie stała się jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych lalek na świecie. Została sprzedana w ponad miliardzie egzemplarzy w ponad 150 krajach. Została także przedmiotem wielu kontrowersji i krytyki za promowanie nieosiągalnych standardów urody i stereotypów płciowych. Jednak Barbie także ewoluowała i dostosowywała się do zmieniających się czasów i potrzeb. Wprowadzono wiele różnych wersji Barbie, reprezentujących różne rasy, kultury, style i umiejętności. Barbie była także inspiracją dla wielu artystów, projektantów, pisarzy i filmowców.

Film Barbie jest już porównywany do innych realizacji o lalkach i zabawkach, takich jak Toy Story czy serii filmów Lego. Jednak Barbie ma także swoją oryginalność i świeżość. Jak powiedział Gosling w wywiadzie dla Time: “To nie jest tylko film o Barbie. To film o tym, jak Barbie wpłynęła na nasze życie”.

“Barbie” wejdzie na ekrany kin 21 lipca 2023 roku oraz prawdopodobnie w późniejszym terminie pojawi na platformach VOD – informacje o dostępności tego i innych filmów online sprawdzisz dzięki stronie filmygo.pl. Jest to data wyjątkowa, ponieważ tego samego dnia premierę ma także inny film: Oppenheimer. To dramat historyczny w reżyserii Christophera Nolana o życiu Roberta Oppenheimera, naukowca odpowiedzialnego za stworzenie bomby atomowej. W roli głównej występuje Cillian Murphy.

Kontrast między tymi dwoma filmami jest tak duży, że niektórzy fani postanowili zrobić z tego żart i zaplanowali podwójny seans obu produkcji tego samego dnia. W internecie pojawiły się memy, koszulki i gadżety z hasłem “Barbenheimer” lub “Boppenheimer”, łączącym tytuły obu dzieł. Niektórzy debatują też o tym, w jakiej kolejności należy oglądać filmy: czy najpierw Barbie, żeby zacząć dzień lekko, czy najpierw Oppenheimer, żeby skończyć na bardziej pogodnej nucie.

Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, jedno jest pewne: Barbie to film, którego nie można przegapić, który sprawi, że znowu poczujesz się jak dziecko i zainspiruje cię do tego, by być sobą i realizować swoje marzenia.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Final Fantasy XVI: Wskazówki i Triki dla Początkujących
Następny Uśpieni Bogowie - recenzja - parostatkiem w piękny rejs!