10 najlepszych anime o gotowaniu!


Jeśli świat kulinariów pasjonuje Was tak samo, jak świat telewizji, koniecznie sprawdźcie naszą propozycję dziesięciu najlepszych anime o gotowaniu!

Shokugeki no Soma / Food Wars

zobaczcie zwiastun: w linku

Shokugeki no Soma, znane również jako Food Wars, to anime i manga skupiające się na młodym, utalentowanym kucharzu o imieniu Soma Yukihira. Soma zostaje zapisany do Elitarnej Akademii Kulinariów, gdzie studenci rywalizują w intensywnych kulinarnych pojedynkach zwanymi „shokugeki”. Historia koncentruje się na jego wyzwaniach i dążeniu do stania się najlepszym szefem kuchni w akademii, jednocześnie poznając kulinarną sztukę na nowych, niezwykłych poziomach. Seria jest znana ze swojego szczegółowego podejścia do gotowania i przepisów, a także z dynamicznych, humorystycznych i często nadzwyczajnych scen gotowania. Pierwsze anime, które oglądałam i zajmuje szczególne miejsce w moim sercu.

Koufuku Graffiti

anime o gotowaniu

Koufuku Graffiti, znane również jako Gourmet Girl Graffiti, to seria skupiająca się na życiu Ryou Machiko, dziewczyny, która mieszka sama i uwielbia gotować. Po śmierci babci, z którą często gotowała, Ryou zaczyna odczuwać, że jej jedzenie straciło smak. Dzieje się tak dopóki nie spotyka swojej kuzynki Kirin, która przyjeżdża do niej w weekendy. Poprzez przyrządzanie i jedzenie posiłków z Kirin, Ryou ponownie odkrywa radość płynącą z gotowania i jedzenia.

Amaama to Inazuma / Sweetness and Lightning

Sweetness and Lightning, znane również jako Amaama to Inazuma, to  anime, które opowiada o wdowcu Kouhei Inuzuka i jego małej córce Tsumugi. Kouhei nie umie gotować, jednak pod okiem jednej ze swoich uczennic zaczyna uczyć się gotować zdrowe posiłki dla swojej córki. Seria jest pełna ciepłych, wzruszających momentów, które podkreślają miłość ojca do swojej córki, a także radość płynącą z gotowania i spożywania posiłków razem. Sweetness and Lightning jest powszechnie cenione za swoje realistyczne i autentyczne przedstawienie rodzicielstwa i rodzinnej więzi.

Yakitate!! Japan

Yakitate!! Japan seria, która skupia się na Kazumie Azumie, młodym chłopcu z pasją do pieczenia chleba. Dążąc do stworzenia narodowego chleba Japonii, znanego jako „Ja-pan”, Azuma zostaje zatrudniony w prestiżowej piekarni Pantasia i uczestniczy w szeregu ekscytujących piekarskich konkursów. Seria jest znana ze swojego humoru, wyjątkowość, a także edukacyjnych elementów, które wprowadzają widzów w tajniki sztuki piekarskiej. Yakitate!! Japan często porównuje się do Shokugeki no Soma ze względu na podobieństwa w tematyce kulinarnej i konkurencyjnej atmosferze.

Isekai Shokudou / Restaurant to Another World

anime o gotowaniu

Isekai Shokudou, znane również jako Restaurant to Another World, to japońska seria mangi i anime, która opowiada o tajemniczej restauracji, otwierającej się raz w tygodniu w fantastycznym świecie. Restauracja, która zwykle funkcjonuje jako normalne miejsce w Tokio, raz w tygodniu staje się miejscem, gdzie istoty z innych światów mogą skosztować autentycznych japońskich potraw. Każdy odcinek skupia się na nowym kliencie i jego reakcji na jedzenie, jednocześnie odkrywając ich własne tło i historię.

Toriko

anime o gotowaniu

Toriko to anime, które przedstawiają alternatywny świat, w którym smak i tekstura jedzenia są najważniejszymi aspektami życia, a łowcy żywności rywalizują o najrzadsze i najbardziej smakowite składniki. Tytułowy bohater, Toriko, to jeden z tych łowców, którego celem jest stworzenie idealnego posiłku. Jego podróże prowadzą go przez niesamowite krajobrazy, pełne niezwykłych stworzeń i egzotycznych składników, z których każde jest wyjątkowe i ma własne specyficzne smaki.

Mister Ajikko / Born to Cook

anime o gotowaniu

Mister Ajikko, znane również jako Born to Cook, to seria opowiadająca historię młodego kucharza, Youichi Ajiyoshi. Youichi jest niezwykle utalentowaną osobą, mimo swojego młodego wieku, a jego umiejętności przyciągają uwagę Genjirou Murata, znakomitego krytyka kulinarnego, który zauważa jego potencjał. Historia koncentruje się na rozwoju kulinarnych umiejętności Youichi, rywalizującego z innymi utalentowanymi kucharzami w serii wyzwań i konkursów. Mister Ajikko jest jednym z najwcześniejszych anime koncentrujących się na tematyce kulinarnej, a jego wpływ jest widoczny w wielu późniejszych serialach tego gatunku.

Ramen Daisuki Koizumi-san / Ms. Koizumi Loves Ramen Noodles

Ramen Daisuki Koizumi-san, znane również jako Ms. Koizumi Loves Ramen Noodles, to japońska seria mangi i anime skupiająca się na licealistce o imieniu Koizumi, która jest pasjonatką ramenu. W każdym odcinku Koizumi odwiedza różne restauracj, degustując różnorodne rodzaje ulubionej potrawy i dzieląc się swoją wiedzą i entuzjazmem na jej temat. Historia jest opowiadana z perspektywy koleżanki dziewczyny, Yuu Osawa, która jest zafascynowana Koizumi i jej niezwykłą miłością do ramenu. Seria jest znana ze swojego szczegółowego podejścia do gotowania, przekazując widzom wiedzę na temat różnych rodzajów ramenu i sposobów jego przygotowania.

Isekai Izakaya: Japanese Food From Another World

anime o gotowaniu

Isekai Izakaya: Japanese Food From Another World to seria, która opowiada o tajemniczej izakayi (japońskim barze) o nazwie „Nobu”, która istnieje jednocześnie w średniowiecznym mieście Aitheria i współczesnym Tokio. Mieszkańcy Aitherii odkrywają Nobu i są oczarowani tradycyjnymi japońskimi potrawami serwowanymi przez szefa kuchni Taishou i jego pomocnicę Shinobu. Każdy odcinek skupia się na innej potrawie i reakcjach gości na te nowe smaki.

Kakuriyo no Yadomeshi /  Kakuriyo: Bed & Breakfast for Spirits

anime o gotowaniu

Kakuriyo no Yadomeshi, znane również jako Kakuriyo: Bed & Breakfast for Spirits, to anime i manga, która opowiada o Aoi Tsubaki, studentce uniwersyteckiej, która ma zdolność widzenia duchów. Po śmierci jej dziadka, dziewczyna zostaje uprowadzona przez demona, który twierdzi, że jej dziadek jest mu winien dużą sumę pieniędzy, a ona musi spłacić ten dług pracując w jego gospodzie, znajdującej w innym świecie. Aoi, będąc zdecydowaną i utalentowaną kucharką, decyduje się otworzyć tam własną restaurację, serwując potrawy zarówno dla ludzi, jak i duchów.

 

 

Mam nadzieję, że powyższe anime o gotowaniu przypadną Wam do gustu i pozwolą jeszcze bardziej cieszyć się światem kulinariów.

Zobacz też: Co obejrzeć w Dzień Dziecka? Filmy dla dzieci i młodzieży! [2023]

1 komentarz

  1. Matti
    23 maja 2023
    Odpowiedz

    Dorzucę jeszcze najnowszą produkcję:
    Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi (Campfire Cooking in Another World with My Absurd Skill) 🙂

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio After Us - Recenzja - Na ratunek ziemi!
Następny Zanurz się w wyjątkowej rozgrywce - Gra Brian Boru Wielki Król Irlandii