Jak zbudować talię w Pokemon TCG? Poradnik dla początkujących


Budowanie talii w Pokemon TCG może stwarzać niemałe problemy, zwłaszcza początkującym graczom, ale po jakimś czasie staje się jednym z przyjemniejszych elementów rozgrywki. Osobiście uwielbiam moment budowania talii i wprowadzanie kolejnych zmian po nabyciu nowych kart. Dzisiaj przygotowałam garść informacji na temat budowania decku w TCG.

W Pokemon Trading Card Game istnieje mnóstwo różnych kart do wyboru i wiele metod, aby zbudować talię, dlatego może być to trudna umiejętność do opanowania. Aby zagrać w TCG talia musi zawierać dokładnie 60 kart, co najmniej jednego Pokemona podstawowego i maksymalnie cztery dowolne karty o tej samej nazwie (z wyjątkiem podstawowej energii).

 W TCG możemy wyróżnić trzy podstawowe karty: karty Pokemonów, karty energii oraz karty trenerów. Atakujesz, oczywiście, tymi pierwszymi, z możliwością wzmocnienia zadawanego ciosu dzięki kartom energii. Z kolei karty trenerów mogą pomóc w wielu sprawach – zależnie od opisu na karcie zwracają/dodają energię, pozwalają dobrać nowe karty czy wybrać Pokemona. Jak zabrać się do tworzenia talii? Zacznijmy od podstaw:

1. Użyj od 15 do 20 kart Pokemonów

budowanie talii w Pokemon TCG

Co za dużo, to nie zdrowo – w przypadku TCG ta maksyma również się sprawdza. Przy budowaniu decka wybierzcie w miarę skoncentrowaną kolekcję Pokemonów, najlepiej z największą możliwością ewolucji. Oczywiście, fajnie jest mieć talię złożoną ze swoich ulubionych Pokemonów, ale szykujesz się do walki! Wybierz takie karty, które dadzą maksymalną moc.

2. Użyj od 25 do 30 kart trenerów

budowanie talii w Pokemon TCG

Karty trenerów to podstawa gry w Pokemon TCG. Na początek polecam poświęcić 10 minut, by zapoznać się z dostępnymi kartami, by poznać ich „moc działania” – już wtedy plan pokonania przeciwnika zacznie Ci się klarować się w głowie. Dzięki trenerom gracze mogą dobierać dodatkowe karty, wyszukiwać określone karty, udaremniać strategię przeciwnika i wykonywać szereg innych czynności, które wspomagają trzymaną na ręku talię. Supporter cards, karty przedmiotów (Item cards)  i Stadium cards to trzy kategorie należące do kart trenerów. I tak:

 • Ponieważ Supporter cards są niezwykle silne, możesz użyć tylko jednej karty w każdej turze. Talia Pokemonów powinna zwykle zawierać 10–12 Supporter cards z różnymi kartami do dobierania, takimi jak Badania Profesora lub Marnie, oraz niektórymi zakłóceniami, takimi jak Boss’s Orders lub Roxanne.
 • Dużą część talii powinny stanowić karty przedmiotów. Mają one nieco mniejszą moc niż Supportery, jednak w czasie swojej tury możesz zagrać tyle kart przedmiotów, ile chcesz. Karty przedmiotów mogą być używane do różnych zadań – w tej samej turze możesz użyć Ultra Ball i Quick Ball (aby szukać Pokemonów), Cross Switcher i Lost Vacuum (aby nieco poprzeszkadzać przeciwnikowi) oraz Scoop Up Net (aby zresetować własnego Pokemona). Do kart przedmiotów należą także karty narzędzi – Pokemon Tool, które można dołączyć do Pokemona będącego w grze, aby zapewnić mu dodatkowy efekt, taki jak obniżenie kosztu odwrotu (Air Balloon), zwiększenie siły ataku (Choice Belt) lub zwiększenie jego HP (Big Charm). Każdy Pokemon może mieć dołączoną tylko jedną kartę narzędzia.
 • Stadium Cards mają wpływ na obu graczy i musisz odrzucić wszystkie inne karty stadionu znajdujące się już w grze, aby zagrać ten rodzaj karty. Większość talii zawiera tylko trzy lub cztery Stadiony, które, albo będą pomocne, albo nie wpłyną na ciebie negatywnie, ponieważ nie możesz zagrać na stadionie, który już jest w grze. Możliwe są zarówno funkcje aktywne, jak i pasywne. Tego rodzaju kart zazwyczaj jest najmniej w talii.

3. Użyj od 5 do 10 kart energii

budowanie talii w Pokemon TCG

Sensowne jest zaprojektowanie talii TCG z dużą ilością kart energii, aby mieć pewność, że je dobierzesz. Taka taktyka może wydawać się na początku sensowna i sama padłam jej ofiarą, ale ponieważ zazwyczaj do Pokemona można dołączyć jedną energię na rundę, często pozostawia ona nadmierną liczbę kart na ręce i blokuje inne ruchy. Zatem lepiej jest zbudować talię Pokemonów o stosunkowo niskiej liczbie energii (5–10) i skupić się na kartach Trenera, które pozwalają ci dobrać więcej kart. Energia twojej talii może obejmować zarówno energię podstawową, jak i specjalną. Każdą specjalną można zagrać tylko cztery razy, w przeciwieństwie do podstawowej. Specjalna energia może wykonywać zadania, których energia podstawowa nie może, takie jak dostarczanie wielu form energii jednocześnie lub wiele bezbarwnych energii. Energia podstawowa jest jednak nadal bardzo cenna. Różni się w zależności od talii, ale często, gdy karta trenera odnosi się do jakiejś energii, działa tylko z podstawową.

budowanie talii w Pokemon TCG

Powyżej macie podstawowe zasady, które ułatwią budowanie talii w Pokemon TCG, dzięki którym można stworzyć użyteczny deck. Aby wznieść swoją talię na wyższy poziom, należy poznać cztery ważne podkategorie kart. Znalezienie równowagi między wszystkimi kategoriami jest jedną z najtrudniejszych części tworzenia własnej talii – musisz wykazać się dużą dyscypliną w równoważeniu każdej kategorii, zależnie od funkcji jaką pełnią w grze.

 • Karty atakujące

Mówiąc prosto, zagrywasz karty Pokemonów atakujących, aby użyć ich ataków. Karty te można zazwyczaj rozpoznać po ataku, który może regularnie zadawać duże obrażenia lub jest wymiernie kosztowny. Czasami atakujące Pokemony mogą być używane nie ze względu na ich zdolność do ataku, lecz ze względu na ich wysokie HP lub odporność na obrażenia, pozwalając Pokemonowi w grze na przetrwanie dalszych tur i użycie dodatkowych ataków.

 • Karty napędzające

Za pomocą kart napędzających możesz szybciej umieścić dodatkową energię w grze lub osiągnąć cel założony przez twoją talię. Niektóre karty mogą również zawierać możliwość wzmacniania energii, np. Arceus VSTAR poprzez Trinity Nova (Search your deck for up to 3 basic Energy cards and attach them to your Pokemon V in any way you like).

 • Karty ciągłości

Podstawą tego, jak większość talii Pokemon TCG realizowałaby swoją główną strategię gry, są karty ciągłości/spójności. Karty te pozwalają albo dobierać karty, albo pozwalają szukać innych określonych kart. Karty przeszukiwania mogą być dowolne i mogą wyszukiwać szeroką gamę kart, ich efekty często mają ograniczenia – najprostszym przykładem jest (ITEM) Quick Ball (You can play this card only if you discard another card from your hand. Search your deck for a Basic Pokemon, reveal it, and put it into your hand. Then, shuffle your deck. Z kolei karty pozwalające na dobranie kolejnej zazwyczaj pozwalają ci dobierać, dopóki nie będziesz mieć określonej liczby kart na ręce, lub usuwać resztę ręki (przez jej odrzucenie lub tasowanie) i dobranie nowej.

 • Karty Mocy

Karta mocy nie przyczynia się automatycznie do podstawowej strategii talii Pokemon i nie poprawia spójności tej talii, jednak zapewnią twojej talii przewagę, wzmacniając twoje tury lub osłabiając tury przeciwnika. Karta mocy może być również dołączona do talii jako odpowiedź na inny rodzaj talii. Pożądane jest zapewnienie talii odpowiedniej siły, aby zrekompensować jej słabości, dlatego też karty mocy są jednymi z najbardziej wpływowych kart, które możesz dodać do swojego decku.

Większość najlepszych talii biorących udział w zawodach kładzie nacisk na spójność/ciągłość, lecz karty często mają wiele zastosowań, które pasują do różnych kategorii. Liczy się balans!

 

Jak widzicie, budowanie talii w Pokemon TCG wymaga nie tylko znajomości podstawowych kart, ale także dobrego planowania, jednak poświęcony na budowanie decku z pewnością zwróci się przy rozgrywkach!

 

Zobacz też:

 

2 komentarze

 1. SXawek
  4 kwietnia 2023
  Odpowiedz

  Kasia masz jakiś kanał YT np?

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Rainbow Six Siege - zwiastun nowego sezonu i operatora Brava
Następny Papierowe Morze - recenzja - origami z kart!