Cyfrowe gry planszowe – 10 świetnych adaptacji gier planszowych na steam


Jak grać w planszówki kiedy wszyscy są w domu i każdy potrzebuje swojej przestrzeni? Jak spędzić czas wspólnie ze znajomymi nad grą bez wychodzenia z domu? Gdzie pograć w ulubione tytuły? Odpowiedź jest prosta, gramy online.

Istnieje dość pokaźna liczba serwisów i stron dedykowanych wielu, lub jednej grze. Ja sam już zrobiłem materiały na YouTube do dwóch największych jakimi są Tabletop Simulator (klik)oraz Tabletopia (klik), ale dziś przejrzymy się platformie, która jest przede wszystkim przeznaczona grom komputerowym, a mianowicie STEAM oraz adaptacjom niektórych planszówek na niej dostępnych. Kolejność listy jest bez większego znaczenia więc proszę nie przypisujcie wagi do numerów poszczególnych tytułów.

1. Scythe

Bardzo dobra adaptacja pozwalająca na grę od 1 do 5 graczy w podstawową wersje gry. Można dokupić dodatek Najeźdźcy z dalekich krain. AI komputera na Hard jest znośne i nawet czasem wygrywa.

https://store.steampowered.com/app/718560/Scythe_Digital_Edition/

2. Smallworld 2

Po prostu klasyczny Smallworld w BARDZO dobrej adaptacji. Dostępna jest podstawka, kilka dodatków i mocny przeciwnik komputerowy, który nie raz skopie nam kuper. Rozgrywka jest bardzo szybka, to jedna z tych gier, w które wole grać cyfrowo.

https://store.steampowered.com/app/235620/Small_World_2/

3.Poprzez Wieki

Od kiedy istnieje ta wersja, odmawiam grania w papierowy odpowiednik. Komputer sam dba o nasze zasoby, pokazuje dokładnie czego ile mamy i co możemy zrobić. Gra jest maksymalnie przyswajalna i dzięki temu nabrała niesamowitej dynamiki. Gorąco polecam.

https://store.steampowered.com/app/758370/Through_the_Ages/

4. Star Realms

Ile partii rozegrałem, nie jestem w stanie zliczyć. Bardzo intuicyjna i wierna adaptacja znakomitego deckbuildera który non stop jest wzbogacany nowymi dodatkami. Gra z botem w wersje podstawową dostępna jest za darmo, ale aby pograć z żywym przeciwnikiem musimy kupić pełną wersję gry.

https://store.steampowered.com/app/438140/Star_Realms/

5. Najeźdźcy z północy

Bardzo płynna adaptacja okraszona świetnymi animacjami, znakomitym samouczkiem i mini kampanią wprowadzającą w grę. Ślicznie wygląda i jeszcze lepiej się gra. Komputerowy przeciwnik też do głupich nie należy.

https://store.steampowered.com/app/965600/Raiders_of_the_North_Sea/

6. Ognisty Podmuch

Animowana adaptacja strażakowania i ratowania ludzi z płonącego budynku. Gra jest dość płynna, pilnuje czego musi i pozwala nam oddać się kooperacyjnej rozrywce. Bonusem jest zintegrowanie większej ilości map niż 2, które mamy dostępne w wersji papierowej.

https://store.steampowered.com/app/654220/Flash_Point_Fire_Rescue/

7. Terraformacja Marsa

Podstawowa wersja gry o uziemianiu Marsa jest co prawda pozbawiona dodatków i jakichś specjalnych efektów, ale spełnia swoje założenie. Interface nie do końca mi odpowiada, nie widać kart tak, jak bym się tego spodziewał, ale idzie się przyzwyczaić. Jeśli ktoś jest fanem i nie przeszkadza mu brak dodatków, to można grać.

https://store.steampowered.com/app/800270/Terraforming_Mars/

8. Race for the Galaxy

Czysty interface, szybko rozgrywka i dość dobre sterowanie charakteryzują tę cyfrową implementacji znanej i lubianej karcianki jaką jest Race for the Galaxy. Gra śmiga dobrze solo, jak i po multi. Zintegrowano również potyczki między różnymi platformami (PC, Andriod, iOS) przez co baza graczy jest dość spora.

https://store.steampowered.com/app/579940/Race_for_the_Galaxy/

9. Aeons End

Ta karciana kooperacja zawitała też do świata cyfrowego. Co prawda to tylko wersja podstawowa, ale już ogłoszona prace nad adaptacją dodatku Bezimienni. Interface jest czytelny, gra dobrze uczy zasad i jasno przedstawia opcje jakie mamy dostępne.

https://store.steampowered.com/app/1063580/Aeons_End/

10. Karciane Podziemia

Na koniec ta mała i szybka karcianka, w którą można rozegrać partie tuż po lunchu ale przed pracą. Graficznie może nie powala, ale interface jest czytelny, grywalny i łatwy do ogarnięcia. Dostępnych jest szereg dodatków urozmaicających rozgrywkę. W sam raz na małe co nie co.

https://store.steampowered.com/app/770100/One_Deck_Dungeon/

To wszystkie gry jakie mam dobrze ograne z platformy STEAM. Poniżej dorzucam kilka popularnych tytułów, w których adaptacje nie grałem lub grałem za mało, aby móc się o nich nawet skrótowo wypowiedzieć.

Lista oczywiście jest niepełna, więc jeśli czegoś szukacie dla siebie, zajrzyjcie tutaj:
https://store.steampowered.com/tags/en/Board%20Game/

 

Jeśli macie jakieś uwagi i pytania zapraszam do komentarzy.

 

2 komentarze

Poprzednio Pełny Kurnik - recenzja - Kukurykuuu!!!
Następny Elder Scrolls Online - Jak zostać wilkołakiem? - Poradnik