Cyberpunk 2077 to nie tylko akcja, implanty i dojrzały świat. To też bardzo rozbudowana fabuła oraz historia mrocznej, brutalnej przyszłości. Chcecie wiedzieć, co wydarzyło się przed akcją gry? Zapraszam do artykułu!

Postanowiłem przygotować wpis, w którym opiszę najważniejsze momenty w historii świata Cyberpunk 2077. Będzie to idealny wstęp dla osób chcących zagrać w grę Cyberpunk 2077, ale także i graczy, którzy grę mają za sobą i chcą uzupełnić swoją wiedzę. Historia gry Cyberpunk 2077 rozpoczyna się tak naprawdę blisko naszych czasów, kiedy przywódcami krajów oraz społeczeństw były rządy, a nie olbrzymie korporacje. Wszystko jednak się zmieniło, kiedy nastąpił Upadek.

Upadek

Upadek rządu USA był najważniejszym wydarzeniem, które doprowadziły do obecnego wyglądu świata. W cieniu naszego świata trwały wojny korporacyjne i od roku 1990 do 2016 odbyły się takie trzy konflikty. Sprawiły one, że finalnie megakorporacje uzyskały większe wpływy niż nawet najpotężniejsze państwa świata. Korupcja i lobbing przestały być czymś niepożądanym, a relacje między biznesmenami oraz politykami stawały się standardowym elementem życia politycznego. Dzięki temu megakorporacje uzyskiwały dostęp do zasobów naturalnych ziemi, eksploatując je ponad obowiązujące normy i powoli przybliżając świat do potężnych katastrof naturalnych. Największym problemem obecnej Ameryki były kwaśne deszcze oraz burze pyłowe, co skutkowało wylesianiem całych hektarów i problemami z dostawami żywności.

Wraz z katastrofami naturalnymi, nastąpiły też problemy polityczne. Doszło do wojen nuklearnych na bliskim wschodzie, a to pociągnęło za sobą kryzys naftowy. Kolejne próby ratowania gospodarki skończyły się fiaskiem doprowadzając do olbrzymiego kryzysu finansowego, który w mniejszym lub większym stopniu dotknął każdy kraj na świecie. W efekcie doszło do rozpadu Stanów Zjednoczonych, federalna demokracja została zastąpiona przez koalicję agencji rządowych zwanych Gangiem Czwórki, spora część stanów ogłosiła swoją niepodległość i powstała nowa grupa społeczna zwana Nomadami, którzy wędrowali po stanach w poszukiwaniu wody, pracy czy też żywności.

Czwarta Wojna Korporacyjna

Stany Zjednoczone się rozpadły, ale to dopiero początek zawieruchy, która doprowadziła do obecnej sytuacji. Czwarta Wojna Korporacyjna wybuchła między dwiema agencjami eksploatującymi oceany: Corporation Internationale Nauticale et Oceanique (CINO) oraz Ocean Technology and Energy Corp (OTEC). Obie z nich rozpoczęły walkę o aktywa innej, upadającej korporacji: Internationae Handelsmarine Aktiengesellschaft (IHA). CINO do ochrony swoich interesów wynajęło organizację Militech, natomiast OTEC zatrudniło Arasakę. W ten oto sposób dwie bezwzględne korporacje wynajęły psy do walki o padlinę z umierającego kolosa.

Początek wojny przebiegał dyskretnie, skupiając się na zwykłym wzajemnym podgryzaniu. A tutaj jakiś menadżer został potajemnie zamordowany, jakieś brudne sekrety wychodziły na światło dzienne, najęci netrunnerzy okradali rezerwy finansowe dodatkowo wprowadzając większy chaos w gospodarce światowej. Wojna podjazdowa była męcząca dla i tak osłabionej gospodarki krajów całego świata i finalnie udało się dla Eurobanku doprowadzić do rozejmu między CINO, a OTEC. Psy jednak zostały spuszczone ze smyczy i od tego momentu, główna oś konfliktu skupi się na na Militech oraz Arasace. Nastąpiła Wojna Cieni, która rozpoczęła się w 2022 roku, gdzie walczyły ze sobą dwie potężne korporacje ochroniarskie.

Wojna Cieni była znacznie bardziej jawna. Obie korporacje zatrudniały najemników, którzy następnie prowadzili ataki na obiekty militarne oraz badawcze obu firm. Wojna trwała także sieci, gdzie zatrudnieni przez firmy netrunnerzy wysyłali na siebie nawzajem niesamowicie zaawansowane wirusy, a niektóre z nich funkcjonują w sieci do dzisiaj powodując straty firmom i osobom postronnym. Zabawnie jednak zaczęło się w 2020 roku, kiedy to obie firmy doszły do wniosku, że zabawa w sieci nie jest wystarczająca i doszło do pełnowymiarowego konfliktu militarnego zwanego Gorącą Wojną. W trakcie militarnych potyczek między wyposażonymi w nowoczesny sprzęt żołnierzami niszczone były całe miasta (np. Rio De Janeiro), mordując przy tym mieszkańców lub też zmuszając ich do ucieczki. Ponownie cały handel został sparaliżowany, szlaki wodne nie były już bezpieczne, a dochodowym zajęciem stało się piractwo.

Pomoc przyszła od najmniej oczekiwanej strony, bo od rządów państw, które obwiniały o sytuację na świecie dwie korporacje. Państwa zaczęły nacjonalizować aktywa korporacji oraz wycofywać swoje wsparcie i zlecenia wobec nich. W tajemniczym ataku nuklearnym zostały także zniszczone Wieże Arasaki w Night City, powodując że korporacja utraciła swoje siedziby w stanach zjednoczonych. Wojna się zakończyła pod naciskami Japońskiego rządu wobec Arasaki. Teoretycznie to Militech odniósł zwycięstwo, ale straty były porównywalne po obu stronach.

Okres Powojenny (2024 – 2035)

Świat był zmęczony wojną, a jej efekty trwały jeszcze ponad dekadę. Zamieszki i bunty były na porządku dziennym, Ameryka Południowa była niszczona przez polityczne zawieruchy, a Europa oraz Azja, teoretycznie najmniej ruszona przez wojnę, starała się reaktywować światowy handel. Ocalałe korporacje zostały sparaliżowane przez liczne przepisy, które miały po prostu oddać władzę firm w ręce rządów. W Stanach Zjednoczonych prezydent Elizabeth Kress ogłosiła stan wojenny w lokacjach, które pozostają po za jurysdykcją USA i na których dominują wpływy Arasaki. Finalnie doprowadziło to do obwinienia korporacji wybuchu atomówki, mimo że istnieją przesłanki, że stoi za tym Grupa Atlantis, do której należą takie sławy jak Rogue, Morgan Blackhand oraz Johny Silverhand. Istnieje też podejrzenie, że za wszystkim stoi Militech, które wynajęło najemników i dostarczyło im bombę atomową. To nie jest ważne, lud chciał winnego oraz krwi i otrzymał w postaci podanej przez prezydent firmy Arasaka.

Ten okres to był także czas, kiedy całkowicie ustał postęp technologiczny. Korporacje, atakowane przez rządy Państw próbowały przetrwać, a same kraje skupiły się na odbudowie. To właśnie Nomadzi byli źródłem handlu technologiami, gdyż przeszukiwali oni opuszczone fabryki oraz ośrodki badawcze, zbierali pozostałości poprzednich lat i przenosili je do osiedli ludności w dobrze bronionych konwojach.

Internet także przestał istnieć. Zdominowany przez sztuczne inteligencje wykształcone przez wirusy, Netwatch zdecydował się postawić BlackWall, wirtualną barierę lub też firewall, który miał oddzielać zainfekowaną część sieci od tej zwykłej. Istnieją także przesłanki, że Netwatch musiał dobić targu z SI, gdyż bez tego nie udałoby się postawić BlackWall. Jaka jest prawda? Może dowiemy się wkrótce.

Zjednoczenie (2035 – 2069)

Kolejne dekady to powrót do normalności dla rządów oraz korporacji. Ustanowiono nowe szlaki handlowe, miasta były odbudowywane, infrastruktura została naprawiana, a technologie znowu są rozwijane i powszechne. Dzięki pomocy rządu oraz korporacji, zostało odbudowanych wiele wcześniej zniszczonych oraz opuszczonych miast, a ludzie ponownie tam osiadają. Na przestrzeni lat, opuszczone przez prezydent Night City zostało odbudowane przez jej mieszkańców ze wsparciem mniejszych korporacji. Coraz częściej pojawiały się także plotki, że Arasaka była tylko kozłem ofiarnym i za detonację bomby atomowej odpowiada ktoś inny. Sprawiło to, że mieszkańcy Night City bardziej oczekiwali powrotu do miasta Arasaki niż podporządkowania się władzy federalnej.

Amerykańskie korporacje nie miały lekko w Europie. Wcześniej dominujące megakorporacje zaczęły tracić na korzyść firm tworzonych przez kapitał europejski i także wspieranych przez rządy krajów starego kontynentu. W Azji natomiast Arasaka z godnością przyjęła przegraną, wydając niewyobrażalne pieniądze na reparacje wojenne, jednocześnie stare kontrakty pozwoliły szybko odbudować swoją dawną pozycję. Sam internet także przeszedł głęboką rewolucję, na przestrzeni lat powstawały kolejne odizolowane części internetu (porównać to można trochę do darkwebu), sprawiając, że sieć stała się jeszcze mniej przystępna dla standardowego użytkownika. Netwatch także tracił swoje wpływy w Europie sprawiając, że nie mieli już możliwości kontroli przepływu informacji w sieci. Te nieliczne tunele łączące poszczególne fragmenty różnych obszarów intranetu nie były już kontrolowane w pełni przez Netwatch.

Wojna Unifkacjna i Wojny Metalowe (2069 – 2070)

Rząd Stanów Zjednoczonych, wraz z nowo wybranym prezydentem Rosalind Myers w 2069 postanowił ponownie przyłączyć do siebie Wolne Stany i w ten sposób odbudować poprzednią pozycję Stanów Zjednoczonych. Oczywiście większość niezależnych obszarów była bardzo niechętna wobec unifikacji oraz powrotu pod władze federalne. Rząd wypowiedział wojnę Separatystom do których należały takie stany jak: Colorado, Nowy Meksyk, Wyoming, Montana, Arizona, Nevada i Północna Kalifornia. Działania wojenne miał prowadzić Militech który już od dawna został znacjonalizowany. Wolne Stany za to potajemnie wspierała Arasaka dostarczając broń, zasoby oraz doradców do spraw bezpieczeństwa. Deja vu? Tak właśnie rozpoczęły się Wojny Metalowe, w których główne skrzypce grały najnowsze technologie i niesamowicie zaawansowane narzędzia zniszczenia.

Night City jakoś ominęła wojenna zawierucha, a to wszystko dlatego, że obecny radca miasta Lucius Ryne wybłagał Arasakę na podstawie starych kontraktów o pomoc militarną i ochronę miasta. Oddziały porządkowe mające spacyfikować Night City otrzymały informacje, że w Zatoce Coronado pojawił się superlotniskowiec Arasaki. To trochę za dużo wobec ekspedycji karnej i dowódcy oddziałów mających przywrócić Night City pod rząd federalny przezornie wycofały się. Pojawienie się Arasaki miało także jeszcze jeden niespodziewany skutek: pamiętając przeszłość i Czwartą Wojnę Korporacyjną, rząd Stanów Zjednoczonych podpisał traktat o zjednoczeniu między Nowymi Stanami Zjednoczonymi, a koalicją Wolnych Stanów. Wolne Stany znowu weszły do rządu federalnego, zachowując jednak swoją autonomię. Traktat nie satysfakcjonował żadnej stron, ale lepsze to niż ponowna wojna między Arasaką, a Militech.

Największym wygranym tutaj było miasto Night City, które zostało przekształcone w Wolne Miasto, oddzielone od zarówno Koalicji, jak i NUSA. Sprawiło to także, że olbrzymie korporacje znalazły swój bezpieczny przytułek w Ameryce Północnej pompując niesamowite pieniądze w rozwój Night City, sprawiając, że miasto stało się czymś niespotykanym w skali światowej: miejscem konfliktu wielu potężnych sił, ale i niesamowitego rozwoju. A w centrum miasta ponownie stoi wieżowiec Arasaki ….

Podsumowanie

Artykuł powstał na podstawie pierwszego rozdziału książki Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077. Powyższe informacje to ledwie wycinek całej historii poprzedzającej Cyberpunk 2077 i jest to bardzo skromne streszczenie pierwszych rozdziałów książki. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, to gorąco zachęcam do zainteresowania się książką, w której znajdziecie informacje nie tylko o historii świata, ale także i samych korporacjach, broni, pojazdach czy też zwyczajach społecznych. Każda strona jest także okraszona cudownymi grafikami ze świata gry. Jest to obowiązkowy zakup, jeżeli chcecie wycisnąć z nadchodzącego Cyberpunk 2077 jeszcze więcej.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Hades - Poradnik dla początkujących - 10 zasad łatwiejszej ucieczki
Następny Neuroshima Last Aurora - recenzja - Hu hu ha, postapo zima zła!