Hades to dzieło od Supergiant Games, twórców takich gier jak Bastion lub Transistor. Tym razem jednak mamy do czynienia z grą rogue-like, gdzie będziemy przegrywać bez końca i ponownie rozpoczynać naszą drogę ucieczki z Podziemi.

W grze wcielamy się w młodego Zagreusa, syna Hadesa, który chcąc się uwolnić z piekła będzie próbował raz za razem wydostać się na powierzchnię. Pomagać mu będą w tym bogowie Olimpu zsyłając swoje błogosławieństwa. Sam Zagreus jest nieśmiertelny, co nie zmienia faktu, że może zostać pokonany. Naszym celem będzie doprowadzenie go do wyjścia z piekła i wydostanie się na wolność. Na czym się skupić, by nasza wycieczka po kolejnych szczeblach piekła była przyjemniejsza oraz łatwiejsza?

Zrozum swoją postać

Okej, pierwsza ucieczka na pewno nie będzie łatwa. Prawdopodobnie zostaniesz pokonany już na pierwszym bossie, czyli Meg. Zagreus jest bardzo szybki, zdecydowanie szybszy od swoich przeciwników. Posiada unik, którego nie powinieneś oszczędzać, a dodatkowa mobilność wynika z broni które posiada oraz darów które otrzymał po drodze. Przykładowo posiadając tarczę, możesz wykonać szarżę która nie dość że podczas ładowania blokuje wszelkie uderzenia na przeciwko Ciebie, to jeszcze dodatkowo przesuwa postać o parę metrów do przodu.

Rozbuduj swój arsenał

Największe szanse na przetrwanie w kolejnych poziomach podziemi będzie posiadanie odpowiedniej broni na początku. Dlatego też dokładnie sprawdź wszystkie swoje odblokowane bronie, przetestuj ich moc na biednym Kostku i regularnie, najlepiej między kolejnymi podejściami, zmieniaj broń. Nawet te wydające się najsłabsze bronie, mogą przy odpowiednich błogosławieństwach stać się maszynami zniszczenia i destrukcji. Moje najlepsze podejście było z działkiem, którego prawie nigdy nie zabierałem ze sobą, ale dzięki jednemu ze wzmocnień, strzał dodatkowy zamienił się w moździerz, który po krótkiej chwili niszczył wszystko w okolicy.

Najpierw klucze

Żeby jednak odblokować bronie potrzebujesz kluczy i to wielu. Dlatego też podczas swoich pierwszych przejść, wybieraj drzwi z kluczami. Im szybciej odblokujesz kolejne bronie, tym szybciej otrzymasz dostęp do ich aspektów oraz bonusów mrocznych kryształów (o tym za chwilę). No i powiedzmy sobie szczerze, ile można biegać z mieczem i łukiem, skoro na końcu czekają na nas bardzo atrakcyjne wzmocnienia dzięki którym każde kolejne podejście będzie znacznie łatwiejsze.

Wybieraj mroczne bronie

Kiedy już odblokujesz wszystkie bronie w arsenale, będziesz mógł wybrać jedna z podświetlających się mroczną energią broni by zdobyć mroczne kryształy. Są one potrzebne głównie do ulepszania naszego bohatera przy lustrze w naszym pokoju. Znajdziesz tutaj wiele różnych umiejętności, w tym poprawiających nasze leczenie. Można także łączyć mroczne bronie z umiejętnościami szukając różnych kombinacji. Przykładowo jedna z umiejętności pozwala leczyć naszą postać o 30% zebranych w trakcie wędrówki mrocznych kryształów. Z bonusem mrocznej broni, pozwala to nam robić bardzo efektywne podejścia skupione tylko na zdobywaniu cennego mroku.

Manewruj

Masz już bronie, masz już pierwsze umiejętności, ale walka daje w kość? To wszystko dlatego, że za mało się ruszasz. Gra posiada mechanizmy pozwalające nam na zwiększanie obrażeń wrogów bezpośrednio podczas walki. Pierwszym z nich jest atakowanie z flanki oraz od tyłu, zadając przy tym dodatkowe obrażenia. Większe w zależności od posiadanych umiejętności oraz pamiątek. Kolejnym mechanizmem, który bardzo ułatwi Tobie walkę, jest odpychanie wrogów na ściany oraz kolumny. Niszczenie kolumn przy przeciwnikach może ich na krótko ogłuszyć oraz zadać obrażenia, a odpychanie wrogów na ściany także zadaje obrażenia, które są oczywiście zwiększane dalej przez przedmioty i umiejętności. Finalnie, możesz odblokować w umiejętnościach opcję pierwszego ataku, która sprawia, że pierwszy atak wobec wroga zadaje dodatkowe obrażenia. Beznadziejna opcja przy np. podstawowym strzale z Adamant Rail, ale już strzał z moździerza może zadać naprawdę sporo obrażeń.

Szukaj Młotów Dedala

Tutaj już jest kwestia sporna, ale w moim odczuciu, ulepszanie broni za pomocą Młotów Dedala jest skuteczniejsze od zdobywania błogosławieństw od bogów. Odblokowuje to nowe funkcje broni, czasami drastycznie zmieniając ich sposób działania (wspomniany moździerz). Dzięki niemu, możesz np. zamienić zwykły atak mieczem w atak dystansowy, gdzie każde uderzenie tworzy falę przebijającą wrogów. Oczywiście zależy to od szczęścia, ale nigdy nie rozczarowałem się bonusem udostępnianym przez Młot Dedala.

Zbierz nektar

Kolejnym twoim priorytetem powinien być Nektar, który możesz podarować dla różnych postaci w celu otrzymania pamiątki. Dają one nam różne, konkretne bonusy, przykładowo jednym z pierwszych który możesz odblokować jest ten od Kostka, który to pozwoli na szybki powrót do walki po otrzymaniu krytycznych obrażeń. Potem jego przydatność spada i będziemy bardziej skłonni na zmienianie pamiątek, gdyż mamy taką możliwość między każdym pokonaniem bossa. Przykładowo, ja lubię rozpocząć grę z jajem Chaosu, a po pokonaniu Furii zmieniam dar na jakiś bardziej odpowiedni do broni oraz błogosławieństw które posiadam.

Rozmawiaj z każdym

Bieganie przez kolejne poziomy może być męczące, więc nie zapominaj by między każdym podejściem poświęcić chwilę na porozmawianie z każdym w siedzibie Hadesa. Fabuła tej gry jest istotna, otrzymasz dzięki temu także przydatne rady oraz spostrzeżenia. Warto nawet przyjąć na głowę szyderę ze strony ojca, bo dzięki temu także możemy czegoś się dowiedzieć między słowami. Twórcy nagrali setki dialogów które aktywują kolejne setki różnych działań w grze: od tego jak umieramy, poprzez nowe wyposażenie w domu, a kończąc na nowych spotkaniach w podziemiach. Nie śpiesz się nigdzie, Hades jest cudowną grą także dzięki fabule.

Chaos to twój przyjaciel

Chaos, czyli tajemnicza istota która czasami będzie skłonna nam pomóc za cenę. Jego wzmocnienia są bardzo mocne, ale samo wejście do jego komnaty kosztuje nas punkty życia. Temu też często wybieram Jajo Chaosu jako pierwszą pamiątkę podczas podejścia: dzięki temu zachowam cenne punkty życia. Wymagania stawiane przez Chaos są bardzo różne, jednak najczęściej nie wpływają znacząco na przejście poziomu, a są one bardzo potężne. Temu zawsze warto odwiedzać norę tego Boga, (zwłaszcza na pierwszym poziomie) chyba że masz mało punktów życia.

Nie przejmuj się przegraną

To chyba logiczne, Hades to gra typu roguelike, gdzie nie samo przejście gry jest ważne, ale droga do tego przejścia. Nie krępuj się w umieraniu i testowaniu. Przegrana absolutnie nic Ciebie nie kosztuje, a nawet możesz zyskać dzięki zdobytym wcześniej przedmiotom. Każde kolejne przejście będzie coraz łatwiejsze i uwierz mi, nawet kiedy ukończysz grę, to będziesz chciał wracać do podziemi. Dlatego też nigdzie się nie śpiesz i nie przejmuj się tym, że znowu zjadła Ciebie Hydra. Ciesz się grą, dialogami, grafikami, muzyką i innymi elementami zabawy.

Poprzednio Destiny 2 Poza Światłem / Beyond Light - Recenzja - Zmroziło mnie!
Następny Historia świata Cyberpunk 2077