Maasverse – w jakiej kolejności czytać książki Sarah J. Maas?


W jakiej kolejności czytać książki Sarah J. Maas – Szklany Tron, Dwór Cierni i Róż, Księżycowe Miasto? Maasverse jest rozbudowanym światem, w którym dość łatwo można się pogubić. Jest kilka opcji!

Termin Maasverse jest terminem używanym przez fanów i czytelników w odniesieniu do wzajemnie połączonego wszechświata stworzonego przez Sarah J. Maas za pośrednictwem jej różnych serii książek. Trzy główne serie związane z Maasverse to:

Seria Szklany Tron

w jakiej kolejności czytać książki Sarah J. Maas

Seria opowiadająca o transformacyjnej podróży jej głównej bohaterki, Celaeny Sardothien. Akcja rozgrywa się w królestwie Adarlan rządzonym przez tyrańskiego króla i rozpoczyna się od odbycia przez Celaenę wyroku więzienia za swoje przeszłe zbrodnie jako zabójczyni. Narracja rozwija się, gdy otrzymuje szansę na wolność i bierze udział w śmiercionośnym konkursie o tytuł Królewskiej Czempionki. W miarę rozwoju serii Celaena staje przed niezliczonymi wyzwaniami, w tym intrygami politycznymi, magicznymi konfliktami i osobistymi objawieniami. Nadrzędna fabuła obejmuje tematy władzy, poświęcenia i odporności. Szklany tron pokazuje ewolucję swoich bohaterów, przedstawiając czytelnikom różnorodną obsadę o różnych motywacjach i złożonościach. Narracja wykracza także poza granice Adarlanu, przenosząc czytelników w nowe krainy i wprowadzając magiczne elementy, które kształtują losy bohaterów i świata.

Szklany Tron znany jest z wciągającej fabuły, zawiłych zwrotów akcji oraz równowagi między akcją, romansem i intrygami politycznymi. Zdobyła oddaną rzeszę fanów i przyczyniła się do ugruntowania reputacji Sarah J. Maas jako wybitnej autorki gatunku fantasy dla młodych dorosłych. Ogólnie rzecz biorąc, Szklany tron słynie z epickiej skali dobrze wykreowanych postaci i wciągającego świata stworzonego przez autorkę

Seria Dwór Cierni i Róż

Saga opowiadająca o transformacyjnej podróży Feyre Archeron w magicznym i złożonym świecie Fae. Seria splata wątki miłości, poświęcenia, intryg politycznych i konsekwencji wojny. Nadrzędna narracja zaczyna się od podróży Feyry z królestwa śmiertelników do królestwa Fae, Prythianu, jako kary za zabicie wilka (który był Fae pod przykrywką). Gdy Feyre porusza się po zawiłych politykach i niebezpieczeństwach Prythianu, seria bada jej relacje z potężnymi i enigmatycznymi Wysokimi Fae, a także wyzwania i zagrożenia, przed którymi stoi ich świat. W całej serii postać Feyre przechodzi znaczący rozwój, a historia zagłębia się w tematykę osobistego rozwoju, wewnętrznego uzdrawiania i złożoności miłości.

Książki znane są z bujnego budowania świata, zawiłych zwrotów akcji i emocjonalnej głębi bohaterów. Gdy Feyre zostaje wplątana w polityczne machinacje i staje w obliczu egzystencjalnych zagrożeń, serial bada konsekwencje jej wyborów i wpływ na losy Prythianu. Dwór cierni i róż to połączenie romansu, fantasy i akcji, tworząc fascynującą narrację, która przyciągnęła szerokie grono czytelników. Zyskała popularność dzięki wciągającej historii, bogato wyobrażonemu światu i ewolucji postaci na przestrzeni całej serii.

Seria Księżycowe Miasto

w jakiej kolejności czytać książki Sarah J. Maas

Seria ta stanowi odejście od wcześniejszych dzieł fantasy YA i jest skierowana do bardziej dojrzałych odbiorców. Akcja dzieje się w metropolii zamieszkanej przez ludzi, Fae i inne magiczne stworzenia. Fabuła opowiada o Bryce Quinlan, pół – Fae, pół – człowieku, kobiecie, która szuka zemsty po brutalnym morderstwie wstrząsającym miastem. Po drodze łączy siły ze zrzędliwym aniołem o imieniu Hunt Athalar i odkrywają niebezpieczny spisek, który grozi zniszczeniem miasta.

Seria Księżycowe Miastozostała doceniona za budowanie świata, postacie i fabułę. Porównuje się ją czasem do innej popularnej serii Maas, Dworu cierni i róż, ale z ciemniejszym i bardziej dorosłym tonem. Księżycowe Miasto to tętniące życiem i różnorodne miasto z własną historią, kulturą i systemem magii. Seria porusza tematy straty, zemsty i zdrady, a także zawiera pewną przemoc i brutalność.

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI CZYTAĆ KSIĄŻKI SARAH J. MAAS?

Istnieje kilka opcji, w zależności od tego, czego oczekujecie od książek. Przedstawię Wam większość opcji, z różnymi wariantami!

Jeśli preferujesz wątek romansu, jesteś nowym czytelnikiem fantastyki

Zacznij od Dworu Cierni i Róż (serii Dwory/ Serii ACOTAR- funkcjonują różne nazwy) – w kolejności:

ACOTAR jest chyba najpopularniejszą i najbardziej lubianą serią. Zaczniesz przygodę z Maasverse z elementami romansu, odrobiną spice, ale z nieskomplikowanymi elementami budowania świata, za którym łatwo nadążyć. Ta seria powinna wciągnąć Cię na tyle, żeby kontynuować kolejne serie.

Uwaga! gorąco polecam przeczytanie przynajmniej dwóch pierwszych książek. To druga jest o wiele lepsza.

w jakiej kolejności czytać książki Sarah J. Maas

PROSZĘ NIE OMIJAJ serii Szklanego Tronu (Throne of Glass/ TOG) – w kolejności:

A. kolejność chronologiczna

 • Zabójczyni
 • Szklany tron
 • Korona w mroku
 • Dziedzictwo ognia
 • Królowa cieni
 • Imperium burz
 • Wieża świtu
 • Królestwo popiołów

B. kolejność romantyczna – rekomendowana przez autorkę

 • Szklany tron
 • Korona w mroku
 • Zabójczyni
 • Dziedzictwo ognia
 • Królowa cieni
 • Imperium burz
 • Wieża świtu
 • Królestwo popiołów

To wysoki poziom fantasy z odrobiną romansu. Zdecydowanie więcej tutaj akcji, intryg i polityki i mniej elementów romantycznych, niż w ACOTAR. Przede wszystkim mamy tutaj budowanie świata, rozwijanie (wielu) postaci.

UWAGA 1! Imperium burz i Wieża świtu dzieją się w tym samym czasie – mogą być czytane jednocześnie, albo w odwrotnej kolejności.

Uwaga 2!  Chociaż seria zaczyna się od YA (autorka napisała pierwszą część mając 16 lat), to gorąco polecam przetrwanie przynajmniej do Dziedzictwa Ognia. Fabuła wówczas ogromnie się rozwinęła i nieco wydoroślała.

Jeśli preferujesz wątek fantastyki i nie przepadasz – aż tak – za wątkami romantycznymi

– Koniecznie zacznij od serii Szklany Tron – jak wyżej wspomniałam, pełno tu budowania świata, bohaterów i wątków. To dość długa, emocjonująca przygoda!

– Kontynuuj serią ACOTAR – Szklany Tron mógł rozbudzić lekką ciekawość gatunkiem romantasy i ta seria będzie strzałem w 10!

W obydwu przypadkach

Zakończ czytelniczy maraton Księżycowym Miastem (Crescent City/ CC) – w kolejności: 

 • Dom ziemi i krwi
 • Dom nieba i oddechu
  *dodatkowe rozdziały: Bryce, Ruhn, Tharion online
 • Dom płomienia i cienia (polska premiera 27 marca 2024)
  *dodatkowe rozdziały Bryce i Danika, Bryce i Hunt, Bryce i przyjaciele, Ruhn, Ember i Randall online

Po przeczytaniu dwóch powyższych serii będziesz prawdopodobnie fanem i gatunku fantastyki, i romantasy, dlatego też Księżycowe Miasto będzie idealną opcją na finisz.  To nieco doroślejsza wersja, osadzona we współczesnym świecie. Warto przeczytać ją jako ostatnią, ponieważ przeplatają się w niej wątki z serii TOG i ACOTAR i zwyczajnie będzie miała więcej sensu. Książki Maasverse łączą się ze sobą a CC odpowie na wiele nieodpowiedzianych pytań z poprzednich serii.

w jakiej kolejności czytać książki Sarah J. Maas

DODATKOWO, opcje Szklanego Tronu, w zależności od książkowych preferencji

Chronologicznie –

 • zacznij serię od Zabójczyni, jeśli chcesz poznać historię od początku do końca, bez przerywników. Zabójczyni jest oficjalnym prequelem do serii TOG i opowiada o przeszłości bohaterki. Czytając w tej kolejności przejdziesz z bohaterką przez ważne etapy życia.

Jeśli lubisz obserwować rozwój bohaterów –

 • przeczytaj Zabójczynię w trzeciej kolejności, po Szklanym tronie i Koronie w mroku. W dwóch pierwszych książkach poznajemy „obecną” bohaterkę. Następnie cofamy się i dowiadujemy się nieco o pochodzeniu tej postaci oraz drodze, która doprowadziła ją do momentu, w którym jest obecnie

Jeśli lubisz emocjonalne wstrząsy –

 • jeśli jesteś masochistą, a także lubisz popłakać i pokrzyczeć nad książką, ta kolejność będzie idealna… i najbardziej wstrząsająca. Zaczynasz od Szklanego tronu, potem czytasz Koronę w mroku oraz Dziedzictwo ognia a następnie Zabójczynię. Dlaczego w taki sposób? Ponieważ w piątej części – Królowej cieni finalnie dowiadujemy się co stanie się z bohaterką. W tej kolejności możemy całkowicie oddać się jej historii – w pierwszych trzech podążamy za bohaterką „teraz”, w Zabójczyni wracamy na sam początek, poznajemy genezę postaci, tylko po to, aby Królowa Cieni totalnie nas zmasakrowała.

Jeśli chcesz zatoczyć pełny krąg –

 • zakończ przygodę z serią Szklany Tron książką Zabójczyni. Poznasz wówczas całą historię a następnie wrócisz do prequela, by spróbować uleczyć swoją duszę i spojrzeć na wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. Czasem powrót na sam początek ma swoje plusy.

 

 

W jakiej kolejności czytać książki Sarah J. Maas? Zależnie od preferencji! Od czego zaczniecie?

 

Zobacz też: Książki romantasy – studium gatunku oraz przykłady!

1 komentarz

Poprzednio Helldivers 2 - Wszyscy wrogowie i gdzie ich znaleźć - Poradnik
Następny Strona internetowa na WordPress - czy warto?