Na grzyby – Recenzja gry planszowej o tematyce leśnej


Witajcie 🙂 lato już prawie w pełni, wakacje zbliżają się wielkimi krokami a jest wiele możliwości aby ciekawie je spędzić a później wracać wspomnieniami do lata. Jedni kochają aktywny wypoczynek, pływanie inni zaś wolą leżeć plackiem i wygrzewać się na słonku, a jeszcze inni szukają inspiracji i cienia w lesie, na przykład na grzybach.

Dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję gry o dość przyjemnej tematyce i wybierzemy się właśnie na grzyby. Zapraszam do wspólnego spaceru!

Król Borowik Prawdziwy szedł lasem
postukując swym jedynym obcasem,
a ze złości brunatny był cały,
bo go muchy okrutnie kąsały.

Czas wyruszać na grzyby!

Jak już pewnie domyśliliście się po powyższym cytacie z wiersza Jana Brzechwy, gra jest o grzybach. Na grzyby, to mała gra karciana wydawnictwa Rebel. Tematyka obejmuje wyprawę do lasu po grzyby a następnie ucztę i konsumpcję swoich pysznych zbiorów. Jest to gra dla dwóch osób, idealna do zabawy rodzica z dzieckiem, ponieważ tematyka jest praktycznie dla każdego, proste i jasne zasady zachęcają do rozgrywek, więc młodsi fani planszówek doskonale się odnajdą w grze. Na grzyby to gra posiadająca niski próg wejścia, nie wymaga ona długiego ślęczenia z nosem w instrukcji, wystarczy jedynie dokładnie ją przeczytać a grać może każdy. Producent na opakowaniu podaje informację, że tytuł jest przeznaczony dla dzieci od 10 roku życia w górę. Jest to gra tylko i wyłącznie dla dwóch osób, i rzeczywiście bardzo miło płynie przy niej czas. Czas gry jest przyjazny, wynosi bowiem od 20 do 40 minut, a rozkładanie i przygotowywanie pola również nie zajmuje dużo czasu.

Założenie gry planszowej Na grzyby

Głównym celem gry jest wybranie się na wyprawę do lasu, podczas której naszym zadaniem będzie zebranie jak największej liczby najsmaczniejszych grzybów i ugotowanie z nich zupy/ usmażenie na masełku/ duszenie z cydrem, oczywiście zarówno masełko jak i cydr polepszają znacznie smak potrawy. Za zbieranie i smażenie grzybów zbieramy tak zwane punkty smaku. Gracz, który nazbiera ich najwięcej wygrywa grę.

Tak jak wspominałam w akapicie wyżej, przygotowanie pola do gry jest naprawdę łatwe. Najpierw spośród kart wyciągamy dwie patelnie, które dzielimy między graczy. Następnie tasujemy resztę kart i tworzymy z nich talię lasu, kładziemy na stole tak by obok było miejsce na karty odrzucone. Z naszej talii lasu wybieramy losowo osiem kart i układamy w rządku, to one tworzą las. Kartę butów kładziemy przy kartach, które są najdalej od talii lasu, i to jest nasze wejście do lasu. Obok wejścia tworzymy miejsce na kompostownię.

Osiem kart nocy tasujemy i kładziemy obok kart talii lasu. Obok nich również połóżcie patyki.

Każdy z graczy dostaje kartę pomocy, jedną patelnię oraz trzy losowe karty lasu na początek.

Jako pierwsza zaczyna osoba jedząca ostatnio jakieś grzyby.

Podczas swojej tury każdy z graczy może:

  • wziąć jedną kartę z lasu
  • wziąć wszystkie karty z kompostowni
  • usmażyć 3 lub więcej grzybów tego samego rodzaju
  • sprzedać 2 lub więcej grzybów tego samego rodzaju
  • dołożyć jedną patelnię z ręki

Po swoim ruchu umieść kartę znajdującą się najbliżej kompostowni właśnie w niej, upewnij się, że nie ma tam więcej niż czterech kart, przesuń karty lasu w stronę kompostowni, uzupełnij karty do ośmiu. I tak rozrywka się toczy póki nie wyzeruje się talia lasu.

Interakcja w grze Na grzyby

W grze Na grzyby trochę tej interakcji brakuje. Generalnie nie mam jej za wiele, raczej każdy z graczy działa dla siebie i jest mało możliwości przeszkadzania sobie. Jeśli wiemy co planuje przeciwnik możemy ewentualnie blokować jego zamiary poprzez dobieranie takich grzybów jakich mu najbardziej brakuje. Ale najczęściej karty trzyma się przy sobie, więc ciężko wyczuć zamiary współgracza, chyba że dokładnie śledzimy jego ruchy i to jakie grzyby kompletuje.

Regrywalność

Jeśli chodzi o regrywalność to moim zdaniem jest ona w tej grze całkiem przyzwoita w przypadku grania z dzieckiem. Jednak dla nas kolejne partie się nieco nudziły, ciągle jest to samo i istnieje tylko jedna droga do zwycięstwa. Gra ma mało emocji, aczkolwiek jest przyjemna, luźna, nie wszczyna niepotrzebnych kłótni. Gra jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla dwóch graczy.

Wykonanie

Myślę, że tutaj nie ma do czego się przyczepić. Gra jest zapakowana w niewielkie opakowanie witającym nas leśną grafiką z grzybami. Obrazek jest dość barwny i bardzo przyjemny dla oka. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi grę można zabrać ze sobą na wakacje, bądź gdziekolwiek indziej. Bez problemu zmieści się nawet w damskiej torebce. Wewnątrz pudełka znajdziemy instrukcję w formie rozkładanej kartki, jest krótka, czytelna, a zasady są jasno przedstawione. To wszystko na beżowym tle z grafikami grzybków. Jak na wydawnictwo Rebel przystało jest i świetna wypraska, która trzyma wszystko w ryzach. Karty mają swoje miejsce w przegródkach i nie latają po pudełku. Większość kart ma na rewersach grafikę lasu, która bardzo fajnie się przedstawia. Zaś awersy są opatrzone zdjęciami grzybów i ich jak mniemam łacińskimi nazwami. Karty mają gładką, matową fakturę i są dość solidne. Jednak obawiam się, że przy częstej eksploatacji mogą się lekko zniszczyć.

Cena

Gra Na grzyby nie kosztuje dużo. Jej cena wynosi około 35 złotych. Uważam, że jest adekwatna do zawartości opakowania i jakości wykonania. To dobry pomysł na prezent zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych graczy.

Podsumowanie

Na grzyby to całkiem fajna gra dla młodszych fanów gier planszowych. Przyjemna tematyka, ładne grafiki a także jasne i proste zasady zachęcają do zagrania  w tą grę. Na grzyby to gra, którą można wszędzie ze sobą wozić ze względu na mały rozmiar i nadaje się dla graczy, którzy grają tylko we dwoje. Przy częstych rozgrywkach może nieco nudzić, ale generalnie raz na jakiś czas albo jako filler między czymś cięższym jest fajną opcją za niską cenę.

Poprzednio Dominion - Recenzja gry planszowej od Games Factory Publishing
Następny Everspace - Recenzja gry komputerowej