Tekst or Red Dead Redemption 2 dotyczący łowienia ryb bardzo wam się spodobał, więc zgodnie z obietnicą kontynuujemy ten wątek zaczynając kolejny poradnik tym razem dotyczący polowania na zwierzęta, w tym te legendarne.

Nie ma co ukrywać, system polowania w Red Dead Redemption 2 daje masę przyjemności i zabawy, ale wymaga od nas niestety wiele cierpliwości i nauki. Na szczęście w grze jest ukrytych parę mechanik które nam pomogą. O tych mechanikach, a także o elementach których gra nie tłumaczy dowiecie się z poniższego tekstu.

Jaka broń na polowanie w Red Dead Redemption 2?

Pierwsza sprawa z polowaniem, to dobór odpowiedniej broni oraz amunicji. Gra nie do końca wyjaśnia na jakie zwierzęta korzystać jakiej broni. Dla mnie to także jest nie do końca jasne, zwłaszcza przy polowaniu na ptaki. Ogólnie dobór broni do polowania wygląda mniej więcej tak:

  • Łuk ze strzałami na zwierzynę drobną – wiewiórki, małe ptaszki, żabki, węże itp.
  • Łuk ze zwykłymi strzałami – większość zwierząt, musisz trafiać w głowę by nie zniszczyć skóry,
  • Lekki Sztucer – zwierzyna mała jak króliki, bobry, oposy, ale i średnie i większe ptaki,
  • Karabin powtarzalny – przeważnie lisy,
  • Karabin – zwykła i duża zwierzyna,
  • Karabin z lunetą snajperską – zwykła i duża zwierzyna, jednak możemy używać także zwykłego karabina, zaleca się jednak do polowania na niedźwiedzie,

Aby dowiedzieć się jakiej broni użyć na danego zwierzaka, należy zbliżyć się na odpowiednią odległość i wcisnąć R1. W przypadku broni z lunetą i lornetek, wcale nie musimy się zbliżać. Ogólnie korzystaj z lornetek by namierzać najpiękniejsze okazy będąc w wysokich punktach. Dzięki temu nie będziesz musiał się kręcić. Polowanie to dobry sposób na zarabianie pieniędzy, ale gorąco polecam zostawienie robienia zadań (zwłaszcza zleceń z tablicy) na koniec gry. Szukanie pojedynczego oposa może trwać naprawdę godzinami i jest większa szansa na spotkanie go w trakcie gry niż w miejscu które przeszukujesz bo znalazłeś filmik ze zwierzakiem na necie. Jest też parę miejscówek dla każdego zwierzaka, gdzie jest 100% lub prawie 100% na jego pojawienie się (np. niedźwiedź grizzly pojawia się zawsze między Jeziorem Izabela, a jeziorkiem na zachód. Tych miejsc nauczysz się w trakcie zwykłej gry i uwierz mi, wcześniej szkoda na nie czasu. Nie wierz także mapie. Niby pokazują się tam znaczki ze zwierzętami, ale mogą być one nawet kilkaset metrów od tego miejsca.

Kolejny tip o którym chyba nie powinienem mówić, bo jest to drobne oszukiwanie. Jeżeli nie znajdziecie zwierzaka w pobliżu miejsca gdzie powinien się znajdować, po prostu przeładujcie grę. W taki sposób polowałem na pumy które pojawiają się tylko w dwóch miejscach w grze (przynajmniej ja je znalazłem, może jest ich i więcej, ale tyle co ja po krzakach się pokręciłem w całej grze to nie sądzę żeby takich miejsc było dużo więcej), gdzie w jednym jest zdecydowanie większa szansa na pojawienie się kota. Jest to ścieżka na północny zachód od jeziora owanjila. Koty polują tam na podróżnych i często atakują w pobliżu ścieżki. Uważajcie jednak, jest to zdecydowanie najgroźniejszy drapieżnik w grze. Zdecydowanie groźniejszy od Grizli oraz Wilków, gdyż podbiega do nas szybciej niż my zdążymy wycelować i uruchomić tryb skupienia, zwłaszcza jak jest blisko. Dobrym sposobem na niego jest bieganie na koniu i prowokowanie pumy do ataku. Kiedy to się stanie, nasz koń nas zrzuci, ale kot wycofa się na parę metrów co da nam czas na wyciągnięcie broni oraz wycelowanie.

Inna sprawa to legendarna pantera, czyli podsumowanie wyzwań z drzewa polowań. Na nią proponuję zapach maskujący oraz przynętę. Ale i to nie zawsze pomoże. Osobiście pokonałem ją za 3 razem.

No chyba że jesteście takimi samymi dziwakami jak ja i polowanie wam się podoba bardziej niż core gry – który swoją drogą i tak jest fenomenalny, a te dialogi i postacie to tak samo wysoki poziom jak w Wiedźminie Trzecim. Ale o tym w recenzji.

Małe zwierzęta szybciej znajdziesz na koniu. Kiedy już jakieś namierzysz, to po prostu zacznij je tropić i zejdź z konia.

Jak zdobywać idealne skóry?

Sporo czasu mi zajęło zrozumienie w jaki sposób pozyskiwać najlepsze skóry. Otóż każdy zwierzak którego już poznaliśmy jest opisany za pomocą gwiazdek – gdzie jedna gwiazdka oznacza pozyskanie skóry złej jakości, a trzy gwiazdki najlepszej jakości. Złe postrzelenie zwierzęcia powoduje także uszkodzenie skóry i może to nawet wystąpić kiedy używamy poprawnej broni. Dlatego też, oprócz wyboru konkretnej broni, ważne jest też odpowiednie, czyste ustrzelenie zwierzyny. Trafienie jelenia w bok zamiast w serce nie zawsze może spowodować uszkodzenie skóry, ale taki przypadek może wystąpić. Dlatego też zawsze celujemy w serce lub głowę. Zdecydowanie polecam w głowę, chyba że wiecie gdzie dziki i niedźwiedzie mają serca. Możemy się tego dowiedzieć za pomocą trybu skupienia z celowaniem, ale i w tym przypadku zdarzały mi się uszkodzone skóry, gdyż strzał schodził np. trochę w bok.

Jeżeli nie jesteśmy pewni strzału, na przykład zwierzę się rusza, znowu używamy trybu skupienia przy celowaniu i po prostu celujemy w głowę. Jeżeli spudłujesz to zwierzę ucieknie i będziesz musiał je gonić przez spory obszar. Niestety zasada celowania w głowę dotyczy zwłaszcza najmniejszych potworków, takich jak np. węże i myszy. Tutaj bez trybu skupienia nie jest praktycznie możliwe trafienie w głowę z łuku węża. Chyba że jesteś bardzo dobry, to poproszę twój autograf.

W przypadku ptaków jest inaczej. Po prostu celujemy w ptaka który gdzieś tam lata lub siedzi i odpalamy tryb skupienia. Jest to szczególnie ważne przy używaniu strzał na drobną zwierzynę. Nie musimy tym razem celować w głowę. Proponuję także zbierać wszystkie małe zwierzątka do kieszeni. Później się przydadzą do zadań z tablicy. Miałem taki okres gdzie po prostu strzelałem do ptaków by poznawać ich gatunki (jestem chory, wiem). W ten sposób nazbierałem całkiem fajną kolekcję ptaków które mogłem potem wysłać do zleceniodawcy.

Legendarna pantera to największe uznanie twoich umiejętności. Zabija szybciej niż 10 O’driscoll. Bądź pewny że zobaczysz ją pierwszy.

Jak polować na legendarne zwierzęta?

Pierwsze co musimy zrobić, to wykonać zadanie z polowaniem na niedźwiedzia z naszym kumplem Horsea. Po jego wykonaniu otrzymamy mapę lokalizacji legendarnych zwierząt. Tak jak w przypadku tej którą otrzymamy do legendarnych ryb, jest ona całkiem niezła. Kiedy już trafimy do miejsca gdzie buszuje nasz legendarny zwierzak, pojawi się odpowiedni komunikat. Jeżeli masz informacje że w pobliżu za dużo się dzieje, to oddal się kilkadziesiąt metrów od tej miejscówki i rozbij obóz. Poczekaj do nocy i wróć tam. Kiedy pojawi się komunikat że masz podążać po śladach, to zgadnij, podążasz po śladach. Pojawią się trzy i dopiero jak je wszystkie zbierzesz, pojawi się samo zwierzę.

Nie musisz się martwić o ilość pocisków i celowanie we wrażliwe części ciała. Skóra się nie zniszczy, a stworzenia są zdecydowanie bardziej odporne od ich zwykłych odpowiedników (legendarny lis zbiera ok. 5 strzałów z karabinu Springfield na klatę). Dlatego też lepiej zabrać karabin powtarzalny i w trybie skupienia wwalić w zwierzaka cały magazynek. Legendarny Bizon nawet to przeżywa, to dokładnie go pilnujcie jak wam zacznie uciekać.

Za pokonanego legendarnego zwierzaka otrzymamy skórę oraz część ciała, np. Oko z Pantery. Części ciała zabieramy do pasera i on nam robi unikalne amulety dające dodatkowe bonusy do różnych czynności, a ze skóry możemy zrobić wyjątkowe odzienie u trapera. Wystarczy je sprzedać za całkiem fajne pieniądze. Osobiście w połowie aktu trzeciego mam ponad 1500 dolarów z samego polowania na zwierzęta i sprzedawaniu ich części do rzeźnika i trapera. Po prostu lubię tą aktywność. Szkoda że te odzienia są brzydkie, ale to tylko mój gust.

Dobra, mam nadzieję że się podobało, a ja spadam szukać Oposa.

 

Tutaj jesteś draniu …

14 komentarzy

Poprzednio Podsumowanie roku, błędy i sukcesy, a także plany na najbliższe dwanaście miesięcy
Następny Antyszczepionkowcy.biz - Zapowiedź Gry