Transformers – streszczenie każdego filmu we franczyzie


Odkryjcie razem z nami fascynujący świat Transformers, od pierwszego filmu w 2007 roku aż po najnowszą produkcję. Czy jesteście gotowi na podróż pełną akcji, niesamowitych technologii i bitew, które zmieniają bieg historii? Zapnijcie pasy i zanurzcie się w uniwersum!

Transformers (2007)

Film rozpoczyna się na Cybertronie, ojczystej planecie robotów Transformers, gdzie trwa wojna o Wszechiskrę – potężny artefakt, który ma moc nadania życia maszynom. Megatron, przywódca Deceptikonów, poszukuje Wszechiskry, aby użyć jej do podboju wszechświata. W końcu artefakt zostaje wysłany w kosmos, a Megatron rusza w pogoni za nim.

Fabuła przenosi się na Ziemię. Film prezentuje nastolatka, Sama Witwicky (Shia LaBeouf), który kupuje swój pierwszy samochód, którym okazuje się być Autobot Bumblebee. Chłopak jest nieświadomy pochodzenia swojego samochodu aż do momentu, kiedy Deceptikony zaatakują, szukając informacji, które Sam nieświadomie posiada. Te informacje są kluczem do odnalezienia Wszechiskry. Tymczasem oddział amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Katarze natrafia na atak Deceptikonów. Jeden z żołnierzy, Kapitan William Lennox (Josh Duhamel), dołącza do Sama i grupy Autobotów, aby powstrzymać Deceptikony.

Autoboty, dowodzone przez Optimusa Prime, przedstawiają się Samowi i wyjaśniają, że artefakt musi być znaleziony i chroniony przed Megatronem. Sam, wraz z Mikaelą Banes (Megan Fox), swoją koleżanką z klasy, pomaga Autobotom w odnalezieniu artefaktu. Ostateczna bitwa rozpoczyna się w mieście, gdzie Deceptikony, dowodzone przez Megatron, starają się zdobyć Wszechiskrę. Po serii intensywnych walk, Sam wykorzystuje moc urządzenia, aby zniszczyć Megatrona. W tej bitwie ginie także Optimus Prime. Po walce, Autoboty decydują się pozostać na Ziemi i żyć w ukryciu, obiecując chronić ludzkość przed wszelkimi zagrożeniami. Sam i Mikaela rozpoczynają związek, a sekret istnienia Transformerów pozostaje skrywany przed światem.

Transformers: Zemsta Upadłych (2009)

Transformers streszczenie

Fabuła kontynuuje opowieść o walce między dwiema frakcjami kosmicznych robotów – Autobotami i Deceptikonami.  Główny bohater, Sam Witwicky (Shia LaBeouf), wyrusza na studia, próbując prowadzić normalne życie po doświadczeniach z pierwszego filmu. W tym samym czasie Autoboty zawierają sojusz z rządem Stanów Zjednoczonych, tworząc tajną jednostkę o nazwie NEST, której celem jest wykrywanie i eliminowanie Deceptikonów na Ziemi.

Podczas pakowania na studia, Sam odkrywa drobny fragment Wszechiskry. Dotykając go, otrzymuje wizje symboli Cybertrońskich, które są mapą do Energonu, ukrytej energii niezbędnej do aktywacji maszyny mogącej zniszczyć Słońce. Deceptikony wykrywają ten fragment i atakują Sama, co zmusza go do ponownego wejścia w konflikt.  Równocześnie, w odległym regionie kosmosu, zniszczony Megatron zostaje przywrócony do życia i powraca na Ziemię, aby odzyskać Sama. Dowiaduje się też o planach swojego mistrza, Upadłego, który chce zniszczyć Słońce i stworzyć nowy artefakt.

Sam, wraz ze swoją dziewczyną Mikaelą (Megan Fox) i przyjacielem Leo (Ramon Rodriguez), wyruszają w podróż po świecie, aby zrozumieć znaczenie wizji Sama. Towarzyszy im mała grupa Autobotów, w tym stary robot Jetfire, który przekazuje im klucz do pokonania Upadłego. Ostateczna bitwa odbywa się w Egipcie, gdzie Autoboty i ludzie walczą przeciwko Deceptikonom, próbując powstrzymać Upadłego przed aktywacją maszyny.

Sam ginie podczas bitwy, ale zostaje ożywiony dzięki mocy Matrixa a następnie używa go do reaktywacji Optimusa. Prime pokonuje Upadłego i Megatrona, a maszyna zostaje zniszczona. Po bitwie Autoboty i ich sojusznicy ludzcy wracają do domu, gotowi na kolejne wyzwania. Sam powraca na studia, świadomy, że Ziemia jest domem Autobotów i że jest nieodłączną częścią ich bitew. Film kończy się na obietnicy kolejnych przygód.

Transformers 3 /  Dark of the Moon (2011)

Kolejny rozdział w walce pomiędzy Autobotami a Deceptikonami na Ziemi. Fabuła rozpoczyna się od ukazania misji Apollo 11, której prawdziwym celem była inwestygacja wraku Cybertrońskiego statku, Arki, który rozbił się na Księżycu. Na pokładzie Arki znajdował się Sentinel Prime, poprzedni przywódca Autobotów, który miał przy sobie technologię mogącą ocalić ich umierającą planetę, Cybertron.

W teraźniejszości, trzy lata po wydarzeniach z „Zemsty Upadłych”, Sam Witwicky (Shia LaBeouf) próbuje dostosować się do życia bez Autobotów i znaleźć pracę. Ostatecznie dowiaduje się o misji Apollo i nawiązuje kontakt z Autobotami. Optimus Prime odzyskuje ciało Sentinel Prime, technologię z Księżyca a następnie przywraca Sentinela go do życia za pomocą Matrixu. Okazuje się jednak, że Sentinel Prime zawarł układ z Megatronem przed opuszczeniem Cybertronu. Układ polegał na teleportacji Cybertronu do Układu Słonecznego, aby wykorzystać ludzkość jako niewolników do odbudowy ich planety. Sentinel obala Optimusa i przejmuje dowództwo nad Autobotami, po czym zdradza ich i dołącza do Deceptikonów.

Deceptikony rozpoczynają inwazję na Ziemię, począwszy od zniszczenia Chicago. Ludzie i Autoboty muszą połączyć siły, aby powstrzymać Sentinel Prime i Megatrona. Sam, wraz ze swoją nową dziewczyną Carly (Rosie Huntington-Whiteley) i zespołem żołnierzy, wyrusza do Chicago, aby dołączyć do bitwy. W miarę jak bitwa się rozkręca, Optimus Prime w walce stawia czoło Sentinelowi.  Carly przekonuje Megatrona, że nawet jeśli Deceptikony wygrają, to Sentinel będzie rządził. W rezultacie, Megatron atakuje Sentinela, co daje Optimusowi szansę na pokonanie obu. Po bitwie, Autoboty dziękują ludzkości za ich poświęcenie i współpracę.

Transformers: Wiek Zagłady (2014)

Transformers streszczenie

Akcja filmu ma miejsce kilka lat po bitwie o Chicago z poprzedniej części. Ludzkość zerwała sojusz z Autobotami, a grupa specjalna CIA o nazwie Cmentarny Wiatr poluje na wszystkie roboty Cybertronu, zarówno Autoboty, jak i Deceptikony. Głównym bohaterem jest Cade Yeager (Mark Wahlberg), wynalazca i samotny ojciec, który znajduje zniszczoną ciężarówkę (która potem okazuje się być Optimusem Prime).

Odkrycie to wkrótce przyciąga uwagę Cmentarnego Wiatru. Cade, jego córka Tessa (Nicola Peltz) i jej chłopak Shane (Jack Reynor) pomagają Optimusowi uciec. Tymczasem odkrywa się, że bogaty przedsiębiorca Joshua Joyce (Stanley Tucci) prowadzi eksperymenty z „Transformium” – metalem, który stanowi budulec Transformerów. Planuje on stworzyć własne roboty, ale nie zdaje sobie sprawy, że jest manipulowany przez przywódcę Deceptikonów, Lockdowna, który pracuje dla tajemniczych „Stwórców” i ma za zadanie schwytanie Optimusa Prime.

Cade, Tessa i Shane dołączają do reszty Autobotów, w tym Bumblebee, aby powstrzymać Joyce’a i ocalić Optimusa. Dowiadują się także o „Ziarnach” – potężnych urządzeniach zdolnych do terraformowania, które mogą zmienić Ziemię w nowy Cybertron. Lockdownowi udaje się schwytać Optimusa i Tessę, a Cade i reszta ekipy wyruszają na statek Lockdowna, aby ich uratować. Ostatecznie udaje im się uwolnić Optimusa i odzyskać jedno z Ziaren.

W międzyczasie Joyce uświadamia sobie błąd swoich działań i pomaga grupie w zniszczeniu swoich stworzonych robotów, w tym Galvatrona, który jest reinkarnacją Megatrona. Ostateczna bitwa ma miejsce w Hongkongu, gdzie Autoboty, Cade i jego ekipa walczą przeciwko robotom Joyce’a i Deceptikonom. W zakończeniu filmu, Optimus Prime wyrusza w kosmos z Ziarnem, aby odnaleźć swoich Stwórców i odkryć prawdę o swoim pochodzeniu.

Transformers: Ostatni Rycerz (2017)

Film zaczyna się od sceny osadzonej w średniowieczu, gdzie widzimy, jak czarodziej Merlin otrzymuje od Rycerzy Strażników, grupy Cybertronian, magiczny kostur, który pozwala mu wezwać smoka o nazwie Dragonstorm. Używa on tej mocy, aby pomóc Królowi Arturowi odnieść zwycięstwo w bitwie.

Przeskakujemy do współczesności, gdzie po wydarzeniach z poprzedniego filmu, „Transformers: Wiek Zagłady”, Autoboty są ścigane przez rządową agencję TRF. Optimus Prime jest w kosmosie w poszukiwaniu swoich Stwórców i ostatecznie trafia na Cybertron, który jest teraz kontrolowany przez Quintessę. Przekonuje go, że może odbudować ich umierającą planetę, ale potrzebuje do tego magicznego kostura Merlina,  który jest na Ziemi. Na Ziemi, Cade Yeager (grany przez Marka Wahlberga), pomaga Autobotom a ostatecznie odkrywa też, że jest „Ostatnim Rycerzem”.

W międzyczasie, profesor Viviane Wembly (Laura Haddock) odkrywa, że jest potomkinią Merlina i jedyną osobą, która może korzystać z kostura. Cade i Viviane łączą siły i wyruszają na poszukiwania artefaktu. Optimus Prime, teraz pod kontrolą Quintessy i przyjmujący nową tożsamość Nemesis Prime, powraca na Ziemię, aby odzyskać kostur. W miarę jak sytuacja się komplikuje, Autoboty, Deceptikony i ludzie wchodzą w konflikt, chcąc odzyskać lub obronić kostur.

Sir Edmund Burton (Anthony Hopkins), ostatni żyjący członek tajnej organizacji, która chroniła historię Transformerów na Ziemi, pomaga Cade’owi i Viviane odnaleźć kostur. W finałowej bitwie na Ziemi, Autoboty, Deceptikony, a także nowa armia Cybertronian pod wodzą Quintessy, walczą o kontrolę nad kosturem. Ostatecznie, Optimus Prime przełamuje kontrolę Quintessy i pomaga w pokonaniu sił Cybertronu, ratując Ziemię. W zakończeniu filmu, Autoboty postanawiają pozostać na Ziemi i kontynuować jej obronę.

Optimus Prime wysyła wiadomość do przestrzeni, ostrzegając inne cywilizacje, że Ziemia jest teraz pod ich ochroną.

Bumblebee (2018)

Transformers streszczenie

Akcja filmu rozpoczyna się na Cybertronie, gdzie Autoboty, pod wodzą Optimusa Prime, stawiają czoło Deceptikonom w desperackiej bitwie o kontrolę nad ich planetą. Optimus wysyła Bumblebee na Ziemię, aby przygotować ją jako schronienie dla innych Autobotów. Po lądowaniu na Ziemi w 1987 roku, Bumblebee wpada w zasadzkę zastawioną przez grupę żołnierzy i Deceptikona Blitzwinga. W wyniku starcia, Bumblebee traci zdolność mówienia i pamięć, a następnie ukrywa się, przybierając formę żółtego Volkswagen Beetle.

Główną bohaterką filmu jest Charlie Watson (grana przez Hailee Steinfeld), nastoletnia dziewczyna, która próbuje uporać się z bólem po śmierci swojego ojca. Na swoje 18. urodziny znajduje żółty Volkswagen na złomowisku i postanawia go naprawić. Wkrótce odkrywa, że ​​samochód jest w rzeczywistości Autobotem. Charlie pomaga Bumblebee odzyskać część jego wspomnień i naprawić go, jednocześnie budując silną więź z robotem. Tymczasem Deceptikony, Shatter i Dropkick, dowiadują się o obecności Bumblebee na Ziemi i wyruszają, aby go zniszczyć. Deceptikony manipulują wojskową organizacją o nazwie Sektor 7, aby uzyskać pomoc w schwytaniu Bumblebee.

Charlie i jej przyjaciel Memo (Jorge Lendeborg Jr.) muszą pomóc Bumblebee pokonać Deceptikony. Ostateczna bitwa ma miejsce w dokach, gdzie Bumblebee, Charlie i Memo walczą przeciwko Deceptikonom. Bumblebee odzyskuje pełnię swojej pamięci i pokonuje Shattera i Dropkicka, chroniąc tym samym Ziemię przed wysłaniem sygnału, który sprowadziłby na planetę więcej Deceptikonów.

Film kończy się gdy Bumblebee przyjmuje nową formę – Chevroleta Camaro – i spotyka się z Optimusem Primem, sygnalizując początek nowego rozdziału dla Autobotów na Ziemi. Charlie żegna się z Bumblebee, rozumiejąc, że ma ważną misję do wypełnienia.

Transformers: Przebudzenie bestii (2023) 

Transformers streszczenie

Na planecie Maximalów, zaawansowanej rasie Cybertronian, pojawia się mroczny bóg Unicron, który zamierza pochłonąć ich świat. Wraz ze swoimi heroldami, Terrorconami, oraz armią Predaconów pod wodzą Scourge’a, poszukują klucza Transwarp, zdolnego otwierać portale. Maximals, pod wodzą Optimusa Primala, udają się na Ziemię po tym, jak ich lider Apelinq poświęca się, aby inni mogli uciec.

W 1994 roku w Brooklynie, Noah Diaz, były wojskowy specjalista od elektroniki, próbuje ukraść Porsche 911, które szybko okazuje się być Autobotem Mirage. Tymczasem Elena Wallace, stażystka w muzeum, odkrywa w starożytnej statui połowę Klucza, przypadkiem go aktywuje, czym sprowadza na siebie niebezpieczeństwo. Terrorcony docierają na Ziemię, a Scourge kradnie jedną część klucza. Dowiadujemy się, że Maximals schowali drugą połowę na Ziemi, więc Autoboty łączą siły z ludźmi, aby ją odzyskać. Grupa udaje się do Peru, gdzie odkrywają, że druga połowa klucza została przekazana przez Maximali plemieniu ludzi.

Po kolejnej bitwie Scourge łączy obie części klucza, otwierając portal dla Unicrona. Optimus Prime i Noah decydują się współpracować, aby zapobiec nadchodzącemu niebezpieczeństwu, zdolnemu zniszczyć całą planetę. Noah i Elena próbują dezaktywować klucz. Mirage zostaje ciężko ranny, mimo to zmienia się w pancerz dla Noaha. Także dzięki kluczowi, Bumblebee zostaje przywrócony do życia i pomaga odwrócić losy kolejnej już bitwy. Optimus Prime poświęca się, aby zniszczyć klucz i zamknąć portal. Po bitwie, Autoboty, nie mogąc powrócić na Cybertron, ogłaszają Ziemię swoim nowym domem i obiecują ją chronić razem z Maximalami.

W scenie po napisach, Noah naprawia Mirage’a, a także otrzymuje propozycję dołączenia do tajnej organizacji rządowej G.I. Joe.

 

Zobacz też: Transformers: Przebudzenie bestii – recenzja – czegoś tu zabrakło

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Darmowe Gry na Amazon Prime - Czerwiec 2023
Następny Wzmocnij swoje doznania z gier dzięki Razer Gold