Age of Wonders 4 – Poradnik dla początkujących – Niech Twoje imperium kwitnie!


Gra Age of Wonders 4 należy do gatunku strategii turowych, który może przytłoczyć osoby niezaznajomione z tym rodzajem gier z powodu obfitości informacji i mechanik gry.

Ponadto, gra zawiera nowe funkcje, których nie było w poprzednich częściach, co czyni ją wartościową nawet dla entuzjastów strategii, którzy mogą skorzystać z naszego przewodnika Age of Wonders 4 dla początkujących. Zwykle docelowa grupa odbiorców dla takich gier to starsi gracze; jednakże, młodsi, którzy chcą zacząć zabawę z tego typu grami, mogą również uznać grę za interesującą, zwłaszcza jeśli są zmęczeni podobnymi projektami o wysokim budżecie. Jeśli interesujesz się strategiami turowymi i chcesz zacząć grę, nasz przewodnik jest dla Ciebie odpowiedni.

Na początek zaleca się rozpoczęcie gry w Realms na najłatwiejszym poziomie trudności. Potrzebujesz trochę czasu, aby nauczyć się i dostosować do wszystkich mechanik. Później przedstawimy Ci podstawowe zasady rozwoju Twojego imperium w grze.

Skup się na rozwoju miast w Age of Wonders 4

Rozpoczynając grę, skup się na budowie swojego miasta. Jeśli od samego początku skoncentrujesz się na inwestowaniu w armię, szybko wyczerpiesz zasoby, a Twoje wojska staną się buntownicze, co ostatecznie doprowadzi do upadku Twojego imperium. Aby stworzyć silną gospodarkę, powinieneś budować farmy i kopalnie, aby gromadzić zasoby. Żywność jest kluczowa dla zwiększenia populacji, co pozwoli Ci rozwijać miasto, produkować więcej zasobów i poszerzać granice. Złoto jest wymagane do wsparcia armii i dyplomacji oraz do budowy różnych struktur przemysłowych. Dlatego w początkowych etapach gry skoncentruj się na rozwijaniu swoich miast, ponieważ jest to podstawa solidnej obrony.

Stabilność to kolejny ważny czynnik określający stan miasta, który może nie być zauważalny aż do momentu, gdy Twój dochód zaczyna spadać nawet o 50%. Jeśli dobrze sobie radzisz, produkcja żywności i dochód poborowy wzrosną o 5-15%. W tym celu mogą pomóc tawerny i łaźnie.

Twoja armia

Od samego początku będziesz potrzebować jednostki do eksplorowania mapy, co pomoże Ci znaleźć zasoby, nowe miasta i nawiązać stosunki dyplomatyczne z sąsiadami. Wpływy imperium to jeden z najważniejszych zasobów w grze, a będziesz go potrzebować, aby osiągnąć wszystkie cele. Otrzymujesz określoną ilość Imperium co turę, ale budowanie Wież Magów i ich ulepszanie może pomóc Ci zdobyć więcej. Dodatkowe Imperium można zdobyć również dzięki wojnom, wydarzeniom i aneksji Starożytnych Cudów. Dzięki Imperium możesz zakładać nowe miasta, zwiększać ich populację, intrygować z niezależnymi mocarstwami i odblokowywać nowe technologie.

Armia jest nieodłącznym elementem każdego imperium i może być używana do różnych celów. Aby rozpocząć walkę, przesuń swoją armię w kierunku wroga. Ty i twoi przeciwnicy możecie też mieć posiłki, aby je aktywować, musisz mieć inne armie w odległości trzech pól. Poprawna pozycja w bitwach jest również kluczowa. Niektóre jednostki mogą atakować kilka razy bez przemieszczania się, a inne mogą oskrzydlać lub chronić tyły wroga.

Od drugiej rundy walki pojawiają się do dyspozycji czary, których należy mądrze używać, ponieważ mają one znaczący wpływ na wynik walki. Możesz wzmocnić i uleczyć swoje jednostki, a także zabić lub osłabić jednostki wroga. Kontrolowanie morale swoich żołnierzy jest kluczowe. Jeśli morale jest wysokie, często zadają krytyczne obrażenia. Natomiast jeśli morale jest niskie, walczą słabiej i mogą próbować uciekać z pola bitwy.

Parę słów o bohaterach

Bohaterowie są niezbędni do prowadzenia armii, ponieważ są silni i mogą dawać korzyści wojsku. Z czasem ich zdolności mogą być ulepszane, więc warto rekrutować ich jak najwięcej. Jednakże po pewnym punkcie pojawi się kara za dodatkowych herosów, więc trzeba uważać.

Dla początkujących najlepiej unikać kusz i zamiast tego wybierać bronie jak miecze z tarczami, kule dusz i łuki. Te bronie posiadają multihity, co sprawia, że są bardziej wybaczające jeśli chodzi o trafność, co jest szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynasz i musisz przyzwyczaić się do różnych typów broni i ich funkcji. Możesz wciąż dobrze się bawić eksperymentując z różnymi broniami lub rekrutując więcej herosów.

Na koniec pamiętaj o ważności czytania. Przyjmij sobie czas na przeczytanie wyjaśnień gry, które są przedstawiane w komfortowym tempie, o ile będziesz podążać za „ścieżką postępu”. W rzeczywistości niektóre informacje w tutorialu mogą wydać Ci się znajome, jeśli grałeś w inne gry, takie jak Civilization.

Naucz się warunków zwycięstwa w Age of Wonders 4

Porozmawiajmy o warunkach zwycięstwa, które mogą być mylące dla początkujących. Istnieją trzy możliwe scenariusze:

Pierwszy to Zwycięstwo Militarne, które polega na pokonaniu wszystkich innych imperiów, zarówno ludzkich, jak i AI, i jest najbardziej oczywistym sposobem na wygraną w grze. Aby osiągnąć to, musisz zdobyć stolicę innych imperiów i upewnić się, że ich władcy są w Void, co odcina połączenie między Godirem a ich królestwem, wypędzając ich z świata. Po pokonaniu innego imperium, zostaną przedstawione kilka opcji, jak radzić sobie z ich odejściem.

Drugi to Zwycięstwo Ekspansji, które jest bardziej pokojową metodą osiągnięcia zwycięstwa. Pierwszym krokiem jest kontrolowanie określonej liczby prowincji na mapie, przy czym ilość wymagana zależy od wielkości mapy. Po osiągnięciu wymaganej liczby prowincji, musisz zbudować trzy Wieże Jedności w trzech różnych miastach.

Trzeci to Magiczne Zwycięstwo, które jest najbardziej defensywnym warunkiem zwycięstwa. W przeciwieństwie do innych warunków, nie musisz wychodzić na świat, aby pokonać inne imperia lub zdobyć więcej Wasali. Aby osiągnąć to zwycięstwo, musisz zbudować trzy Ulepszenia Prowincji Afinicznej, poświęcone określonemu afinitetowi, a mianowicie Nasiono, Korzeń i Serce. Każde ulepszenie odblokowuje się po odblokowaniu wyższych poziomów Tomów, co wymaga odblokowania Tomu 5 dla tego warunku zwycięstwa.

Po zdobyciu wszystkich trzech, możesz rozpocząć ostatni rytuał, który wywołuje 15-cio turowy odliczanie, podczas którego pojawiają się wrogie armie, aby zniszczyć twoje prowincje, a inni gracze będą mieli ostatnią szansę, aby cię powstrzymać. Podczas tego rytuału zyskujesz dwa dodatkowe efekty: twoja mana i punkty rzucania zaklęć związanych z afinitetem są zmniejszone o 50%, a w zależności od afinitetu, dodatkowe Zaklęcie Bojowe jest aktywne podczas walki. To może ułatwić obronę Twoich ulepszeń prowincji Afinicznej za pomocą dużych zaklęć lub pokonaniu innego Władcę.

Istnieje jeszcze czwarty warunek zwycięstwa, który realizuje się po odbyciu określonej liczby tur. Wtedy to jest sprawdzana punktacja każdego z imperium, w praktyce oznacza to jednak, że gra trwa trochę za długo i żadne imperium nie zdobywa określonej przewagi w grze.

Pamiętaj, że Age of Wonders 4 ogrywamy na naszym kanale YouTube.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Massive Darkness 2: Hellscape - testujemy insert od reDrewno!
Następny Supporter Cards w Pokemon TCG - poradnik