Baldur’s Gate 3 – Wszyscy towarzysze i gdzie ich odnaleźć


Baldur’s Gate 3 to gra, która fascynuje miłośników gier RPG na całym świecie. Dzięki rozbudowanym postaciom i możliwościom personalizacji, gra oferuje niesamowite wrażenia.

W niniejszym artykule dowiesz się, ile towarzyszy możesz zdobyć w Baldur’s Gate 3, jak ich zdobyć, oraz szczegóły na temat ich klas, umiejętności i więcej! W momencie pisania tego artykułu znanych jest 10 towarzyszy w Baldur’s Gate 3 (nie licząc tymczasowych takich jak Pożeracz Intelektu z Prologu). Oto lista towarzyszy, których możesz znaleźć:

 • Astarion (High Elf Rogue) – Podstępna postać o wysokim poziomie zręczności, ukrywa przed tobą swój sekret, że jest wampirem. Znajdziesz go na zachód od Crashed Nautiloid.
 • Gale (Human Wizard) – Gale jest radosnym, inteligentnym postacią. Znajdziesz go w Roadside Cliffs Waypoint, na północ od Crashed Nautiloid.
 • Lae’zel (Githyanki Fighter) – Lae’zel to brutalna i często niecooperująca postać. Spotkasz ją po opuszczeniu pierwszego pokoju Nautiloid.
 • Shadowheart (High Half-Elf Cleric of Trickery) – Shadowheart to kleryk, który najlepiej służy jako postać wsparcia na dystans. Możesz ją znaleźć w Nautiloid, uwięzioną w kapsule.
 • Wyll (Human Warlock of a Fiend Patron) – Wyll, znany jako Blade of Frontiers, spotkasz podczas podejścia do głównego wejścia do Druid’s Grove.
 • Karlach (Zariel Tiefling Barbarian) – Karlach to ulubieniec wielu, znaleziony na końcu Risen Road, na wschód od domku mytnego.
 • Halsin (Wood Elf Druid) – Halsin to postać, którą odnajdziesz na końcu dużego zadania, w formie niedźwiedzia w Worg Pens w obozie Goblinów.
 • Minthara (Drow Paladin) – Minthara jest złowrogą postacią, którą możesz spotkać w Shattered Sanctum na końcu obozu Goblinów.
 • Minsc (Human Ranger) i Jaheira (Half-Elf Druid) – dodatkowi towarzysze znani z poprzednich części serii.

Umiejętności i poziomy towarzyszy

Poziom towarzyszy skaluje się do twojego poziomu, z postaciami równającymi się do twojej mocy i zdobywając doświadczenie odpowiednio. Wybór klas i umiejętności może się między sobą różnić, ale możesz dowolnie wybierać ich wyposażenie i zdolności po dołączeniu do drużyny.

Gdzie znaleźć towarzyszy w Baldur’s Gate 3

Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat lokalizacji poszczególnych towarzyszy:

 • Astarion: Zachód od Crashed Nautiloid.
 • Gale: Roadside Cliffs Waypoint, na północ od Crashed Nautiloid.
 • Lae’zel: Po opuszczeniu pierwszego pokoju Nautiloid.
 • Shadowheart: Uwięziona w kapsule w Nautiloid.
 • Wyll: Podczas podejścia do głównego wejścia do Druid’s Grove.
 • Karlach: Na końcu Risen Road, na wschód od domku mytnego.
 • Halsin: W Worg Pens w obozie Goblinów.
 • Minthara: W Shattered Sanctum na końcu obozu Goblinów.

Poniżej szczegółowe informacje o każdym z towarzyszy, brakujących będziemy dopisywać w miarę ich odnajdywania:

ASTARION

Klasa: Łotr

Rasa: Wysoki Elf

Tło: Szarlatan

Astarion to przebiegła i zwodnicza postać, która ceni bezwzględny pragmatyzm, ma słabość do potworów i lubi gromadzenie oraz obnoszenie się mocą. Jako łotr, Astarion posiada wysoki poziom zręczności i wiele umiejętności, ale co ważniejsze – uwaga na spoiler – Astarion jest tajnym wampirem, czego nie wyjawia od razu. Na szczęście pewne wydarzenia w fabule sprawiają, że nie szkodzi mu światło słoneczne ani wchodzenie do domów bez zaproszenia.

Lokalizacja Gale’a: Gale zostaje znaleziony bezpośrednio przy punkcie szybkiej podróży Roadside Cliffs na północ od rozbitego Nautiloida, uwięziony w portalu. Pomóż mu, a dołączy do drużyny.

GALE

Klasa: Czarodziej

Rasa: Człowiek

Tło: Mędrzec

Gale to pogodna, inteligentna postać, która ceni dobry humor, spokojne zamiary i zasadniczo unikanie rozlewu krwi, o ile to możliwe, trzymając atmosferę lekką i zabawną. Gale dysponuje niektórymi z najlepszych zaklęć w Baldur’s Gate 3 i może dobrze służyć jako niezawodna szklana armata dla drużyny, nie wspominając o tym, że może na stałe nauczyć się zaklęć ze zwojów, które mu dasz (jeśli zapłacisz związane z tym koszty). Trzymaj go na tyłach grupy, rzucając ogień i energię nad ramionami innych, podczas gdy unika najgorszych niebezpieczeństw.

Lokalizacja Gale’a: Gale zostaje znaleziony bezpośrednio przy punkcie szybkiej podróży Roadside Cliffs na północ od rozbitego Nautiloida, uwięziony w portalu. Pomóż mu, a dołączy do drużyny.

LAE’ZEL

Klasa: Wojownik

Rasa: Githyanki

Tło: Żołnierz

Lae’zel to pierwsza osoba, którą spotkasz jako towarzysza, chociaż zostaniesz z nią rozłączony i będziesz musiał się później połączyć. Brutalna, porywcza i często niechętna współpracy, sympatia Lae’zel jest zarezerwowana wyłącznie dla walki i Githyanki. Ceni tych, którzy nie ustępują i nie okazują nadmiernego współczucia, uważając to za słabość woli. Lae’zel to wojownik, skoncentrowany głównie na walce wręcz, zaczynający z długim mieczem i półpancerzem, aby minimalizować obrażenia i zgniatać wrogów na swojej drodze. Potrafi korzystać z dowolnej broni, którą znajdziesz w Baldur’s Gate 3.

Lokalizacja Lae’zel: Lae’zel to postać, którą spotkasz, opuszczając pierwsze pomieszczenie Nautiloida. Po katastrofie i rozdzieleniu się, udaj się na północ od punktu Roadside Cliffs Waypoint, gdzie spotkałeś Gale’a, aby znaleźć ją pojmaną przez dwóch myśliwych Tieflingów.

SHADOWHEART / POSĘPNE SERCE

Klasa: Kapłan (Domena Podstępu)

Rasa: Wysoki Półelf

Tło: Akolita

Shadowheart to Kapłan – niezwykle potężna klasa – boga nocy Shar, co dodaje dodatkowe moce iluzji i manipulacji do standardowych zdolności Kapłana. Ceni oszustwo i podstęp, a także szanuje tych, którzy potrafią to przejrzeć, jednocześnie nie lubi arogancji i nadmiernej okrucieństwa. Z wysoką mądrością i dobrym zakresem zaklęć, Shadowheart najlepiej sprawdza się jako postać wsparcia na dystans, rzucając zaklęcia ofensywne i lecznicze z daleka, zamiast walczyć z bliska.

Lokalizacja Shadowheart: Shadowheart można spotkać w Nautiloidzie, uwięzioną w kapsule w pokoju po pierwszej walce z Mniejszymi Diabłami. Aby ją uwolnić, zdobądź Runę do konsoli, eksplorując opcjonalne pomieszczenie na zachód i zdobywając klucz do pobliskiej skrzyni. Później, zastanawiając się, dokąd iść po rozbitym statku w Baldur’s Gate 3, znajdziesz ją nieprzytomną na plaży, gdzie będziesz mógł ją obudzić.

Jeśli nie uwolnisz jej z kapsuły, Shadowheart znajduje się w najdalszym wschodnim punkcie plaży, przy wejściu do Baldur’s Gate 3 Dank Crypt. Jeśli nie dołączy tam, trafia do osady Druid’s Grove.

WYLL

Klasa: Czarownik (Patron Bies)

Rasa: Człowiek

Tło: Bohater Ludu

Znany jako Ostrze Pogranicza, Wyll to Czarownik zasilany mocami piekieł, który szanuje tradycyjne, heroiczne zachowania – zwyciężanie zła, ratowanie niewinnych, wybieranie moralnej wyższości i unikanie współpracy z łotrzykami, jeśli to możliwe. Pod względem statystyk i mocy, Wyll to wszechstronna postać, a elastyczna lista zaklęć pozwala na wykorzystanie go w różnych rolach, dobrze się sprawdza jako postać wsparcia i kontrolująca.

Lokalizacja Wyll: Wyll’a spotykasz po raz pierwszy, gdy podchodzisz do głównego wejścia do Druid’s Grove, na północ od Roadside Cliffs, i walczy on z nagłym oblężeniem goblinów jako niezależny NPC sterowany przez AI. Następnie jest w osadzie Grove, z tyłu pokazując dzieciom, jak walczyć mieczem. Porozmawiaj z nim, a dołączy do drużyny, choć pamiętaj, że jeśli połączysz się z goblinami w Baldur’s Gate 3 Goblin Camp, opuści drużynę.

KARLACH

Klasa: Barbarzyńca

Rasa: Tiefling Zariel

Tło: Wygnaniec

Karlach Demonsbane to obecna, popularna ulubienica – masywna i wspaniała barbarzyńca Tiefling, która dosłownie uciekła z piekła i nie ma zamiaru wracać. Brutalna, ale nie pozbawiona swojej zabawnej strony, główna historia Karlach koncentruje się wokół jej wyzwolenia z Dziewięciu Piekieł, a także dziwnej magii w jej wnętrzu, która ogranicza kontakt z innymi… przynajmniej, gdy ich nie okłada.

Lokalizacja Karlach: Karlach znajdziesz na końcu Risen Road, na wschód od budki z opłatami. Możesz zawęzić lokalizację, jeśli najpierw porozmawiasz z Wyll’em w Druid Grove, ponieważ on tak naprawdę szuka Karlach i ma informacje na temat tego, dokąd się udała. Możesz się do niej dostać, przecinając Blighted Village, skacząc przez zniszczony most i podążając na wschód przez bitwę z niektórymi Gnollami.

HALSIN

Klasa: Druid

Rasa: Leśny Elf

Tło: Brak

Halsin to wielki, wolny Elf i lider Emerald Enclave Druid Grove, choć nie ma go tam, gdy pierwszy raz się pojawiasz. Imponujący, ale dobroduszny z troską o wszystkie żyjące istoty, Halsin potrafi też wybuchnąć poważnym gniewem, gdy widzi coś, co go rozzłości – na przykład kiedy ktoś mówi: „proszę, nie zamieniaj się w gigantycznego niedźwiedzia i nie rujnuj wszystkiego wokół”.

Lokalizacja Halsina: Halsin jest na końcu dużego zadania, które konkretnie polega na jego znalezieniu. Podsumowując, jest faktycznie uwięziony w klatce dla Worgów w obozie Goblinów, w postaci niedźwiedzia. Możesz go uwolnić, ale nie dołączy do drużyny, dopóki wszyscy trzej liderzy Goblinów nie będą martwi (nie zależy mu, jak się to stanie). Gdy już ich nie ma, wróć do Druid Grove, a on będzie chętny do współpracy.

MINTHARA

Klasa: Paladin

Rasa: Drow

Tło: Brak

Ten złowrogi paladyn Absolutu to towarzysz, którego wiele osób może nigdy nie zdobyć – jest ona faktycznie jednym z trzech liderów Goblinów. Jednakże możesz z nią sprzymierzyć się, zamiast jej zabić, współpracując razem, aby zniszczyć Druid Grove, a w zamian otrzymać niebezpiecznego fanatyka w drużynie – ale dopóki niebezpieczeństwo jest kierowane na innych ludzi, wszystko powinno być w porządku, prawda?

Lokalizacja Minthary: Minthara znajduje się w Shattered Sanctum na końcu obozu Goblinów, w sekcji bibliotecznej. Nie dołączy od razu – będziesz musiał współpracować z nią, aby zniszczyć Emerald Enclave. Gdy druidzi nie żyją, będzie bardzo gobliniasta impreza, a ona stanie po twojej stronie po tym. Pamiętaj, że Wyll nigdy nie będzie z tobą współpracował po tym, a Halsin w ogóle nie dołączy do drużyny.

Podsumowanie

Towarzysze w Baldur’s Gate 3 dodają głębokość i różnorodność do rozgrywki. Wybór towarzyszy i sposób, w jaki z nimi zbudujesz swoją drużynę, może znacząco wpłynąć na przebieg gry. Upewnij się, że zrozumiesz ich unikalne zdolności, lokalizacje i wykorzystasz je najlepiej, jak potrafisz, aby cieszyć się pełnią doświadczeń Baldur’s Gate 3!

Zobacz także nasze inne poradniki, takie jak poradnik klas postaci czy też biegłości w Baldur’s Gate 3.


Baldur’s Gate 3 ogrywamy za pomocą Boosteroid, które jest partnerem naszego serwisu. Dzięki Boosteroid nie musisz nawet pobierać Baldur’s Gate 3 na swój komputer, a w grę pograsz płynnie w rozdzielczości 4k i 60 fps bez różnicy jaki sprzęt posiadasz.

Poprzednio Fallout, Final Fantasy i Assassin’s Creed trafiają do Magic: The Gathering
Następny Baldur’s Gate 3 położy przyszłe gry z Dungeon's and Dragons między młotem i kowadłem