Crossroads Inn – Poradnik dla początkujących – Jak otworzyć własną karczmę?


Największym problemem jaki mam z Crossroads Inn w obecnym momencie jest problem z tłumaczeniem gry. Chodzi o tłumaczenie zasad, jest ich bardzo dużo, a gra nie wyjaśnia wszystkiego jak należy. Dlatego też napisałem poniższy poradnik, który w przyszłości mam zamiar rozbudowywać.

Crossroads Inn nie jest trudny w swoich założeniach. Łatwo w nim wyjść na zero ze swoim biznesem i jakoś ciągnąć to z miesiąca na miesiąc, jak to ma 90% polskich biznesów. My jednak chcemy grać tak, by posiadać nadwyżki finansowe w prowadzeniu biznesu karczmy w Crossroads Inn, co będziemy mogli dalej inwestować i pomnażać nasz kapitał. Pieniądz rodzi pieniądz i dopiero rozwijając naszą karczmę, a nie stojąc w miejscu będziemy dobrym przedsiębiorcą.

Pragnę przy tym powiedzieć, że Crossroads Inn jest naprawdę rozbudowaną grą i daje dziesiątki możliwości rozwoju. Zbudowanie wielkiego hostelu bez wyżywienia to równie dobry pomysł jak rozbudowana knajpa dla elit bez noclegowni z własnym zaopatrzeniem. Dlatego też, wszystko co tutaj zostało napisane bazuje na moich ogólnych doświadczeniach i nie należy traktować ich jako wielkich prawd objawionych. Crossroads Inn wybacza wiele, dlatego warto testować i kombinować. A potem napiszcie komentarz i pochwalcie się swoimi pomysłami na biznes.

Pierwsza karczma – jak ją zbudować?

Budowę karczmy zaczniesz od głównej hali gdzie będą przebywać goście. W zależności od początkowych zasobów, możemy zaszaleć lub zacząć skromnie. Osobiście proponuję nie budować dużej knajpy na początku gry. Rozbudowa pomieszczeń nie wymaga dodatkowych kosztów, wystarczy że w trybie budowy klikniemy dane pomieszczenie i będziemy mogli budować kolejne bloki. Proste? Zacznij np. od głównej sali o rozmiarach 4×4, postaw w nim prosty baryk, beczkę na wino oraz piwo, parę stołów i możesz przejść dalej. Kiedy zacznie brakować miejsca, rozbuduj swoją główną salę o kolejne miejsca. Poniższy schemat z filmu to wzór z którego korzystałem już w przyszłych moich karczmach – magazyn i kuchnię będzie łatwo rozszerzyć, jak kasy będzie więcej można dobudować pokój dla służby obok magazynu 2×2 itp. Pamiętajcie, by subskrybować nasz kanał 🙂

 

Subskrybuj nasz kanał na YouTube

 

Dwa kolejne pomieszczenia które musisz zbudować (powinieneś) to kuchnia i magazyn. Pierwsza z nich nie musi być duża, mała kanciapa 2×2 wystarcza. Magazyn 2×2 też powinien dać radę zanim nie będziesz mieć wielu produktów w swoim menu. W magazynie postaw parę beczek na wodę i alkohol oraz dwie pułki na pierwsze towary. Powinny starczyć na jakiś czas. W momencie kiedy miałem średnio 30 klientów przez cały dzień, starczały mi 4 pułki. Tutaj też jest ważne ile zamawiasz. Konsumpcja jest zmienna, a jak skończy się towar to nie zarabiasz. Dlatego prawdziwą sztuką będzie zamawianie dokładnie tyle towaru, ile np. potrzebujesz na 3 dni. Tutaj warto pamiętać o opłacie dostawy wynoszącej 100 monet. Warto więc zamawiać jak najwięcej na raz, najlepiej różnych składników. Czasem nawet warto dopłacić powyżej średniej innego składnika (masz cenę pod oknem wyboru składników) i mieć to w dostawie niż brać gdzieś gdzie jest taniej i płacić kolejne 100 guldenów za dostawę. Nadmierne zatowarowanie też jest złe, więc możesz spędzić trochę czasu na analizie statystyk i dziennego zużycia zasobów. Ja jednak przez większość czasu staram się utrzymywać 20 – 30 składników często zużywanych (chleb, cebula), 40 alkoholi i po 10 – 20 składników mniej używanych. Ale to też zależy od wystroju wnętrz i klientów którzy odwiedzają twoją knajpę. Logiczne?

Tak wygląda moja knajpa na luźnym graniu 🙂

Jak zarabiać w Crossroads Inn?

Bardzo szybko, bo od 14 poziomu sławy, otrzymasz dostęp do budowania pokojów gościnnych. Tutaj ważna sprawa – można zbudować pokój z wieloma łóżkami! Traktuj to trochę jak świetlicę albo schronisko dla podróżujących, a nie hotel z pokojami. Zbudowanie pokoju 2×4 powinno pomieścić 7 – 8 łóżek. Musisz ten pokój przystroić najlepiej jak potrafisz, w ten sposób będziesz zarabiać za każdy nocleg nawet 80 monet. Łatwo to policzyć: 80 * 8 = 640 monet za jeden dzień jeżeli wszystkie łóżka będą zajęte. Do tego tak naprawdę płacisz tylko za pracownika który posprząta po gościach, a ozdoby kupujesz tylko raz.

Inną, wyższą kategorią są pokoje prywatne, w których możesz gościć sławy takie jak bohaterów czy bardów. Nie martw się nimi jednak za szybko, ponieważ dosyć później odblokujesz rzeczy z których by chcieli korzystać bardowie w twoim przybytku i które by chcieli mieć w pokoju. Dlatego zostawimy to albo na oddzielny wpis z late gamowymi elementami, albo aktualizację tego z zaawansowanymi poradami.

Pyk, idealna sytuacja kiedy wszystkie łóżka są zajęte, ale tak naprawdę to jest solidny dochód pasywny nawet jeżeli przychodzi tylko paru gości co noc. Trzeba tylko sprzątać.

Ważna sprawa z której chcesz korzystać, to kredyty. Ich oprocentowanie jest stałe i wynosi 10%. Traktuj je jak kredyt inwestycyjny. Na zwrot masz 20 dni, ale możesz wziąść kredyt z innego banku by spłacić ten. Normalnie w życiu prowadzi to do strasznych rezultatów, ale w grze wystarczy że odłożysz sobie oprocentowanie i wyjdziesz na zero pożyczając z innego banku. Przykładowo, bierzesz z jednego banku pożyczkę szybką na 10000 monet. Masz oddać 11000 w ciągu 20 dni. Zbudowałeś za te środki pokój dla gości i zarobił do tego momentu 8000 monet. Możesz wziąść z innego banku 10000 na spłatę kapitału i dołożyć 1000 ze swoich. W ten sposób będziesz miał na swoim 7000 monet (bo 1000 spłaciłeś) i kolejne 20 dni na zarabianie. Jak biznes się przyjął i masz za mało wolnych miejsc w pokoju, to może warto wsiąść łącznie 20000 i zbudować drugi pokój dla gości, zadbać o jego wystrój i zarobić dwa razy tyle?

Perki dają nowe możliwości, jak na przykład samodzielne hodowanie warzyw lub robienie kiełbasek ze szczurów. Pycha!

Nigdy nie bierz kredytów na bieżące wydatki jak pensja dla pracowników oraz zakup towaru – jeżeli nie stać ciebie na jedno albo drugie, to albo zatrudniasz za wiele ludzi albo kupujesz za dużo towaru i nie zarabiasz na nim. Przeanalizuj swoje zakupy i zoptymalizuj menu oraz wywal pracowników. Przykro mi, to biznes nie Caritas. Branie kredytu na bieżące utrzymanie to ostatnia deska ratunku, ale to znaczyło że przez długi czas coś bardzo źle robiłeś. Pracowników zatrudniaj tylko wtedy, kiedy obecni się nie wyrabiają, a towar po poprzedniej analizie potrzeb. Jak wprowadzasz nowy element do menu, to nie bierz nigdy więcej niż 10 sztuk danego towaru żeby przeanalizować, czy dany produkt zaskoczy czy też nie. Prowadzenie karczmy w Crossroads Inn nie różni się tak naprawdę zbyt mocno od prowadzenia biznesu w prawdziwym życiu. Oczywiście jest to odpowiednio uproszczone, ale mechanizmy zostają te same.

Codzienne prowadzenie karczmy

Prowadząc codziennie karczmę musisz zadbać o parę elementów. Najważniejsze z nich według mnie:

  • Ceny produktów – zadbana karczma i miłe kelnerki pomogą zdobyć dobre opinie od klientów, ale największy wpływ ma tutaj cena. Zasada którą stosuję jest prosta: jeżeli zależy mi na szybkim zdobyciu sławy, ustawiam ceny w taki sposób, by buzia przy suwaku była uśmiechnięta. W ten sposób po paru dniach zdobędziemy sporo poziomów sławy i odblokujemy nowe rzeczy. Zarobimy też swoje, ale nie tyle ile przy standardowych cenach. Jeżeli chcę zdobyć więcej gotówki, to ustawiam ją na granicy neutralnej. Wyższa cena spowoduje, że będzie przychodziło mniej klientów, więc mimo podwyżki zarobię mniej.
  • Porządek – kiedy klientów będzie przychodziło naprawdę wielu, twoi pracownicy nie mają szans by utrzymać porządek. Teoretycznie jest ich mniej w dzień, ale to nie znaczy że wyrobią się ze sprzątaniem (możesz ustawić priorytet, ale ucierpi na tym np. zmywanie naczyń czy obsługa klientów). Dlatego też, kiedy karczma będzie uwalona jak legendarny stół w TVN, to wciśnij przycisk zamknij i ogarnij swój lokal. Klienci będą powoli się ewakuować, a najlepszy moment na zamknięcie knajpy to ranek. Oprócz tego twoi pracownicy będą mogli też odpocząć. Minus jest taki, że nic nie zarobisz przez ten czas, co będzie bolało zwłaszcza, jeżeli masz dużo pokojów noclegowych i towar z terminem (do którego potrzebny jest lód). Parę godzin jednak przerwy nie zniszczy tobie biznesu, a jest duża szansa że dzięki przerwie zarobisz więcej (lepsze napiwki, więcej gości).

4 komentarze

Poprzednio Abominacja Dziedzictwo Frankensteina - recenzja - Jak średnią grę ożywiono klimatem.
Następny Kraina Lodu 2 – Recenzja – Gdzie ta moc?