Dlaczego Snape został Śmierciożercą?


Severus Snape to postać o skomplikowanej głębi. W całej serii o Harrym Potterze przyjmuje różnorodne role i obowiązki, ewoluując od mistrza eliksirów do objęcia stanowiska nauczyciela obrony przed czarną magią. Dlaczego Snape został Śmierciożercą?

Jednym z najbardziej zaskakujących zwrotów akcji w całej sagi o Harrym Potterze, jest ten, którego bohaterem jest Snape. Rozdział 33 Insygniów Śmierci, zatytułowany „Opowieść księcia”, służy jako ekspozycja prawdziwej natury Snape’a. Ten kluczowy moment obnaża motywacje, które skłoniły go do zmiany strony, za którą się opowiada oraz zostania podwójnym agentem, a także zebrania się na odwagę, by chronić Harry’ego – dziecko, które jego ukochana urodziła jego największemu wrogowi – Jamesowi Potterowi.  Snape ujawnia się wówczas jako osoba o głębokich wadach, co rzuca też światło na przyczyny jego początkowego sprzymierzenia się ze Śmierciożercami.

Dlaczego Snape został Śmierciożercą

Złożony sojusz Snape’a ze Śmierciożercami można prześledzić w jego zawiłej osobistej historii. Korzenie jego wyborów tkwią w bolesnej przeszłości, zawiłościach emocjonalnych i nieodwzajemnionej miłości do Lily. Ujawnienie tych czynników dodaje warstw jego charakterowi, ukazując go nie jako zwykłego antagonistę, ale jako postać ukształtowaną przez serię głębokich i często tragicznych doświadczeń. W istocie całe życie Snape’a jest świadectwem skomplikowanego wzajemnego oddziaływania miłości, lojalności i cieni jego przeszłości.

Dlaczego Snape został Śmierciożercą

Po zebraniu ostatnich myśli Snape’a w fiolce, Harry szybko wchodzi do gabinetu Dumbledore’a i wlewa je do misy kamiennej myślodsiewni. Pomimo braku uczuć do człowieka zabitego na jego oczach przez węża Voldemorta, Harry przewiduje, że zanurzenie się w myślach Snape’a będzie „ulgą”. Nie zdaje sobie sprawy, że te rozważania odsłonią powolną kaskadę rewelacji, zmieniając na zawsze jego postrzeganie Snape’a. W początkowej scenie Harry znajduje się na opuszczonym placu zabaw, gdzie widzi młodszą wersję swojej matki, Lily Evans oraz wychudzonego chłopca z mniej uprzywilejowanego środowiska. Obserwując Lily i jej starszą siostrę Petunię, Snape pozostaje ukryty za krzakami. Harry zauważa zaniedbany wygląd Snape’a, co już może być sugestią co do jego sytuacji domowej.

Dlaczego Snape został Śmierciożercą

Po poznaniu Lily, Snape zdradza jej nieco więcej informacji o sobie, np. z relacji mugolskiego ojca o imieniu Tobias Snape i matki czarownicy o imieniu Eileen Prince. „Jesteś czarownicą. Obserwuję cię od jakiegoś czasu. Ale nie ma w tym nic złego. Moja mama jest czarownicą, a ja jestem czarodziejem”. Opowiada też nieco więcej o życiu w domu: „O tak, kłócą się. Ale to nie potrwa długo i mnie nie będzie”. W tym samym rozdziale Insygniów Śmierci Snape szczerze przyznaje, że jego ojciec „niezbyt lubi cokolwiek”. Gołym okiem widać, że młody Snape z niecierpliwością czeka na dzień, w którym będzie mógł uciec z domu rodziców i wyruszyć w podróż do Hogwartu wraz ze swoją najbliższą przyjaciółką.

W Hogwarcie Snape zostaje przydzielony do Slytherinu, podczas gdy Lily, ku jego rozczarowaniu, zostaje umieszczona w Gryffindorze. Snape, szukając towarzystwa, zaprzyjaźnia się z Avery i Mulciberem i łączy ich wspólne zainteresowanie Czarną Magią. Niestety Lily zaprzyjaźnia się z Gryfonami, którzy konsekwentnie uprzykrzają życie Snape’owi. Czytamy jak James unosi Severusa w powietrze, odsłaniając przed całą szkołą jego majtki. Choć Lily rzuca się w obronę Snape’a, ten impulsywnie atakuje, nazywając ją „szlamą”, co nieodwracalnie zrywa ich przyjaźń. Jeszcze większy rozłam relacji pojawia się, gdy Snape ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza swoim powiązaniom ze Śmierciożercami skupiającymi się wokół Lorda Voldemorta, co potwierdza najgorsze obawy Lily.

Dlaczego Snape został Śmierciożercą

Narracja Snape’a toczy się wokół złożoności antybohatera i jego ciężkiej podróży ku odkupieniu. Trajektoria jego związku z Lily drastycznie się pogarsza po ich piątym roku w Hogwarcie. W miarę jak Snape zagłębia się w czarną magię, Lily nawiązuje romans z Jamesem, pogłębiając izolację Snape’a i zwiększając jego skłonności do czarnej magii. W tym burzliwym okresie świat czarodziejów zostaje ostro podzielony pomiędzy siły dobra i zła. Trudne dzieciństwo Severusa Snape’a, zaniedbanie emocjonalne i nieodwzajemniona miłość do Lily tworzy grunt dla jego ostatecznego przejścia na ciemną stronę magicznego królestwa.

Ulegając urokowi czarnej magii, Snape staje się jednostką głęboko wadliwą. Jego biegłość w tej dziedzinie staje się katalizatorem dalszej izolacji w ówcześnie ponurym okresie w świecie czarodziejów.  Syriusz Black dał nieco wglądu w czas Snape’a w Hogwarcie, zauważając, że Snape przybył do szkoły już dobrze zaznajomiony z klątwami, a jego związek z grupą Ślizgonów ostatecznie doprowadził do tego, że większość stała się Śmierciożercami.

Dlaczego Snape został Śmierciożercą

Wkrótce też Snape szpiegiem Lorda Voldemorta, ale trajektoria mrocznej ścieżki przybiera gwałtowny zwrot, gdy Czarny Pan celuje w Potterów. Przekazanie przez Snape’a częściowej przepowiedni Sybilli Trelawney skierowanej do Voldemorta staje się kluczowym momentem, który skutkuje tragiczną śmiercią dawnej przyjaciółki i jej męża. Ich dziecko, Harry cudem ocalało, a Snape przechodzi głęboką przemianę, zmieniając strony pod koniec Pierwszej Wojny Czarodziejów. Pomimo tej zmiany przez całe życie nosi ciężar żalu, a Dumbledore jest jego jedynym powiernikiem.

 

Zobacz też: Magiczne zdolności w uniwersum Harrego Pottera

Poprzednio Zagadki Riddlera i rozwiązania w Legion Samobójców: Śmierć Lidze Sprawiedliwości - Poradnik
Następny Gdzie można obejrzeć wszystkie odcinki serii Pokemon?