Grim Dawn – Jak zmienić klasę postaci? – To możliwe!


Krąży plotka, że w Grim Dawn nie jest możliwe zmienienie raz wybranej drugorzędnej klasy postaci. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że jest to możliwe i wcale nie takie trudne. Chociaż będzie wymagało to ingerencji w pliki gry.

Podczas mojej pierwszej rozgrywki w Grim Dawn (tak wiem, jak recenzent nie mógł zagrać nigdy w tego klasyka?) popełniłem szereg błędów przy tworzeniu postaci. To jest tradycyjna opcja, bo przynajmniej współczesne gry tego typu, mają nieraz różne opcje resetowania postaci. Niestety, o ile Grim Dawn posiada możliwość resetowania umiejętności, to nie możemy już ponownie wybrać drugiej klasy postaci.

Przygoda ze zmianą postaci w Grim Dawn

Rozumiem, czemu nie możemy ponownie wybrać pierwszej klasy, jednak druga klasa prezentuje się jako jedna z wielu funkcji rozwoju, które możemy zmieniać. Tym samym, znając już pewne podstawy gry, chcielibyśmy w idealny sposób uzupełnić nasz build. Osobiście chciałem stworzyć nekromantę, który będzie zalewać wrogów hordami potworów i samemu stać z tyłu i używać różnych zaklęć. Z jednej strony będę wzmacniać swoje hordy, a z drugiej osłabiać też wrogów. Plan był dobry i sam nekromanta okazał się ciekawą klasą. Żeby zwiększyć jego możliwości ofensywne, wybrałem na drugą klasę maga, czyli arkanistę.

To nie był najlepszy wybór, o ile arkanista potrafi naprawdę przyłożyć zaklęciami, to posiada niesamowicie słabą synergię z przywołańcami. Build zaczynał mi się rozjeżdżać na dwie strony. Wszyscy weterani gier typu hack and slash wiedzą doskonale, że w tego typu produkcjach najważniejsza jest specjalizacja. Im bardziej wyspecjalizujemy naszego bohatera, tym potężniejszy on będzie. Tym samym byłem dalej na jednej stronie, jeżeli chodzi o statystyki magiczne, ale niestety musiałem wybierać, czy rozwijam umiejętności ofensywne, czy też szukam przedmiotów i umiejętności, które ulepszają moje chowańce. Oczywiście to nie wyklucza innych synergii, tylko że musiałbym zrezygnować z moich przywoływanych szkieletów, a tego nie chciałem robić. Tym samym doszedłem do granicy, gdzie mogłem jedynie zacząć grę od nowa i wybrać coś, co wejdzie w lepszą synergię z przywołańcami. Sprawdziłem w google, i znalazłem dziesiątki tematów takich jak moje i prawie zawsze okazywało się, że reset bohatera w Grim Dawn nie jest możliwy.

To nieprawda

Jak zmienić klasę w Grim Dawn?

Wszystko będzie się opierać na programie, który nazywa się GD Stash. Jest on trochę … cziterski, ale możesz za jego pomocą zmienić skille i wybrać inną klasę. Nie wpłynie to na osiągnięcia Steam, więc możesz program wykorzystać nawet do bardziej agresywnych cheatów. Ja do tego nie zachęcam, ale nie jestem od tego, by Ci mówić jak masz grać. Osobiście wykorzystałem ten program do zmiany klasy postaci i zachowałem go, by w przyszłości móc zrobić to ponownie. Zwłaszcza jak najdzie mnie chęć na eksperymentowanie.

Co zrobić, by zmienić klasę postaci w Grim Dawn?

 1.  Ściągnij program GD Stash i wypakuj paczkę. Może być np. do folderu z grą, ja tak zrobiłem;
 2. Odpal Steama i znajdź Grim Dawn;
 3. Wciśnij prawy przycisk myszy, przejdź w Właściwości i wyłącz synchronizację z chmurą, jak na zdjęciu wyżej;
 4. Przejdź do folderu z zapisanymi stanami gry z synchronizacji Steam i skopiuj zawartość. Domyślny folder dla Grim Dawn to: C:\Program Files (x86)\Steam\userdata\55300780\219990\remote\save\. Możesz też zrobić kopię zapasową i wrzucić zapis gdzieś na pulpit na wypadek błędów.
 5. Wklej ją do oryginalnego folderu z zapisanymi stanami gry – %UserProfile%\Documents\My Games\Grim Dawn\save. Dzięki temu zapis się nie nadpisze podczas manipulacji i wprowadzania zmian.
 6. Odpal GD Stash, musisz skonfigurować pierwsze okno by apka zaczęła działać. Domyślnie wygląda to tak, jak w fotce niżej, możesz przepisać na potrzeby zmiany klasy;
 7. Kiedy już to zrobisz, wciśnij na samym dole Importuj bazę danych. Bez tego zmiana może nie zadziałać;
 8. Przejdź do zakładki edytor postaci, odśwież listę i wybierz Twojego herosa. Jeżeli go nie znajdziesz to możliwe, że źle wybrałeś ścieżkę do zapisów lub też wkleiłeś zapis gry w złym folderze;
 9. Przejdź do zakładki umiejętności danej klasy i usuń wszystkie umiejętności. Kiedy to zrobisz, to zapisz zmiany;
 10. Możesz teraz wkleić zapis gry z folderu w Dokumentach, do folderu w chmurze (\userdata\). Nie włączaj jednak jeszcze synchronizacji chmury!
 11. Odpal grę i zaloguj się na postać. Po otworzeniu okna wyboru umiejętności, powinieneś mieć możliwość wyboru drugiej klasy oraz wszystkie zwrócone punkty umiejętności.
 12. Możesz zapisać i wyłączyć grę, oraz przejść do ustawień steama i włączyć chmurę. Jak program zapyta, który zapis gry zachować, to niech zachowa zapis lokalny.

Podsumowanie

I to tyle, Twoja klasa została zmieniona. Dzięki GD Stash możesz łatwo eksperymentować z postaciami i wysokopoziomowego bohatera przetestować na dowolny sposób. Uważałbym jednak z dodawaniem przedmiotów i innych rzeczy, które wymagają zdobycia i umiejętności. Oszukiwanie pozostanie oszukiwaniem, niemniej jak mówiłem, moim celem teraz nie jest mówienie Tobie jak masz grać.

Poprzednio Hogwarts Legacy - Stoły Astronomiczne - Poradnik z mapami
Następny Wyspa Kotów - recenzja - koty w opałach!