Jak zaprojektować profesjonalny layout strony internetowej?


W czasach, gdy internet odgrywa kluczową rolę w biznesie i komunikacji, każdy szczegół strony www okazuje się niezbędny dla sukcesu. Tworząc witrynę, trzeba pamiętać nie tylko o treści, która w odpowiedni sposób zaprezentuje firmę oraz jej usługi lub produkty, ale także o tym, by była funkcjonalna, atrakcyjna wizualnie i zgodna z oczekiwaniami użytkowników. Inaczej mówiąc, należy zadbać o profesjonalny layout. W tym artykule omówimy, jak wygląda tworzenie layoutów. Tekst powstał we współpracy z agencją ARTNOVA.

Czym jest layout strony i dlaczego odgrywa tak istotną rolę?

właściwie jest Najprościej mówiąc layout strony internetowej to struktura oraz układ graficzny, które określają sposób, w jaki różne elementy witryny są rozmieszczone i prezentowane użytkownikom. Oznacza to, że jakiś layout ma każda witryna www. Warto jednak zadbać o właściwy sposób zaprezentowania odbiorcom poszczególnych elementów strony, wśród których każdy detal zostanie starannie zaplanowany, aby zapewnić jak najlepszą przejrzystość oraz maksymalnie ułatwioną nawigację. Pierwsze wrażenie użytkownika przeważnie decyduje o tym, czy zostanie na stronie i podejmie oczekiwaną akcję, czy od razu ją opuści. Celem każdej witryny www, a zwłaszcza tej służącej jakiemuś biznesowi, jest zwiększanie konwersji. Aby tak się działo, kluczową rolę odgrywa zadbanie o odpowiedni layout strony www.

Jak zrobić profesjonalny layout strony internetowej?

Z tej części artykułu dowiesz się, jak zrobić layout strony www. Szczegółowo omówimy, krok po kroku, jak wygląda projektowanie layoutu strony. To kompleksowy proces, na który składa się sześć etapów.

1. Określenie celu strony

Pierwszym krokiem w procesie projektowania layoutu strony internetowej jest klarowne określenie celów, jakie ma ona spełniać. Czy jest to strona firmowa, służąca budowanie marki i wizerunku, czy może sklep internetowy z gamą produktów do sprzedaży? Być może strona ma za zadanie dostarczać użytkownikom wartościową treść i angażować ich poprzez blog lub portal informacyjny? Określenie głównego celu witryny pozwala lepiej dopasować jej strukturę i design do potrzeb grupy docelowej.

2. Przeprowadzenie badań

Badania dotyczące grupy docelowej są kluczowym elementem projektowania layoutu strony internetowej. Poznanie preferencji, zachowań i oczekiwań potencjalnych użytkowników pozwala na lepsze dostosowanie treści oraz funkcjonalności witryny. Analiza danych demograficznych, zachowań online, a także trendów panujących w danej branży, dostarczą cennych informacji, które mogą być wykorzystane w procesie projektowania layoutu www.

3. Zaplanowanie architektury informacji

Profesjonalne layouty wyróżnia starannie zaprojektowana architektura informacji, którą można nazwać fundamentem każdej dobrej strony internetowej. Na tym etapie tworzenia layoutów należy określić strukturę witryny, hierarchię treści oraz sposób nawigacji. Warto również uwzględnić zasady optymalizacji SEO, takie jak odpowiednie tagi HTML, przyjazne adresy URL czy efektywne wykorzystanie słów kluczowych. Dobrze zaprojektowana architektura informacji sprawia, że użytkownicy łatwo znajdują to, czego szukają, co z kolei przekłada się na lepszą użyteczność strony i wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

4. Zaprojektowanie UI

Interfejs użytkownika (UI) odgrywa kluczową rolę w tworzeniu atrakcyjnego i intuicyjnego layoutu strony internetowej. Na tym etapie projektowania graficy tworzą wizualną skórkę witryny, określając typografię, kolorystykę, układ elementów oraz dodatkowe grafiki. Ważne jest, aby uwzględnić zasady designu responsywnego, aby strona wyglądała i działała dobrze na różnych urządzeniach, od komputerów po smartfony.

Przeczytaj także: Web Design a UX/UI – jak tworzyć strony przyjazne użytkownikowi

5. Kodowanie layoutu

Po zaakceptowaniu projektu graficznego należy przenieść go do świata wirtualnego poprzez kodowanie. Programiści tworzą strukturę HTML, CSS i JavaScript, która odpowiada za końcowe layouty stron, czyli wygląd oraz działanie witryny internetowej. Podczas tego procesu należy pamiętać o optymalizacji pod kątem szybkości ładowania strony, dostępności czy bezpieczeństwa.

6. Testy layoutu

Ostatnim, lecz nie mniej istotnym krokiem jest przeprowadzenie testów layoutu strony internetowej. Testy użyteczności pozwalają na sprawdzenie, czy projekt spełnia oczekiwania potencjalnych odbiorców i jest łatwy w obsłudze. Warto również zwrócić uwagę na responsywność strony oraz jej kompatybilność z różnymi przeglądarkami i urządzeniami. Na podstawie feedbacku można dokonać drobnych poprawek i dostosować stronę do potrzeb użytkowników.

Podsumowanie

Profesjonalny layout strony www to inwestycja, która z pewnością przyniesie korzyści w postaci zwiększonej widoczności, lepszej użyteczności oraz większej konwersji. Zaprojektowanie profesjonalnego layoutu strony internetowej wymaga jednak czasu, wysiłku oraz uwzględnienia różnorodnych czynników, od celów biznesowych, po preferencje użytkowników.

 

Poprzednio Hasbro Pulse ujawnia nowe figurki z serii Marvel Legends!
Następny Dying Light przenosi się na stół! Rusza kampania Kickstarter dla gry planszowej!