Jaka jest różnica pomiędzy Gollumem a Smeagolem?


Jaka jest różnica pomiędzy Gollumem a Smeagolem? Czy to te same postacie we Władcy Pierścieni?

Dzięki intrygującemu, ale też tragicznemu charakterowi tej postaci i wyjątkowej jego kreacji przez Andy’ego Serkisa w filmach, Gollum zyskał grono oddanych fanów. Podróżując wraz z Samem i Frodem cierpliwie czeka na dogodny moment, aby ponownie chwycić cenny pierścień, a ostatecznie ich ponowne spotkanie jest krótkotrwałe.

W różnych momentach Władcy Pierścieni Gollum zmaga się ze swoim alter ego, Smeagolem, co zazwyczaj skutkuje jednymi z ciekawszych dialogów w całej serii. Te chwile stają się werbalnym polem bitwy pomiędzy dobrem a złem, ukazując Golluma i Smeagola jako pozornie odrębne istoty uwięzione w tym samym umyśle. Niemniej jednak, istnieją intrygujące niuanse, które odróżniają dwa aspekty złożonego charakteru Golluma.

różnica pomiędzy Gollumem a Smeagolem

Gollum i Smeagol reprezentują dwie osobowości, będące w ciągłym konflikcie, w podzielonym umyśle Golluma. Chociaż do stworzenia można zwracać się dowolnym imieniem, w głównej narracji Władcy Pierścieni bardziej stosowne było nazywanie go Gollumem. Wybór ten jest uzasadniony tym, że Gollum ucieleśnia to, w co Smeagol ewoluowałby po poddaniu się długotrwałemu zepsuciu pierścienia. Osobowość Smeagola ma tendencję do manifestowania się podczas konfliktów w umyśle Golluma , choćby nawet tymczasowo.

Ogólnie można stwierdzić, że wszelka pozytywność i skłonność do dobra wynika z osobowości Smeagola. Ten prostszy, przypominający hobbita aspekt stworzenia starał się dostrzec dobro świata i konsekwentnie zmagał się ze chciwą naturą Golluma. Chociaż Smeagol rzadko miał przewagę w dyktowaniu działań nad Gollumem, w momentach kiedy to Frodo okazywał Gollumowi życzliwość, często ujawniała się osobowość Smeagola.

Gollum pod każdym względem wyraźnie kontrastował ze Smeagolem. Był podstępny, odrażający i gotowy do popełnienia ohydnych czynów, aby odzyskać pierścień. Głęboki dystans Golluma do jego hobbickich korzeni sprawił, że był praktycznie nie do poznania w porównaniu do swoich krewnych. Przekształcił się w potworną istotę napędzaną pojedynczym, złowrogim pragnieniem. Urok pierścienia roztrzaskał Golluma, ale to istniejąca wcześniej ciemność w sercu Smeagola sprawiła, że pierścień zadziałał tak bezlitośnie. Co ciekawe, ta przemiana mogła też przewidywać los, jaki mógłby spotkać Boromira, gdyby uległ pokusie pierścienia.

Początkowo Smeagol był skromnym hobbitem, należącym do rodzaju Stoor, jednego z trzech odrębnych typów hobbitów. Wydawało się, że jego przeznaczeniem jest spokojne życie, podobnie jak innym hobbitom. W młodości okazywał skłonność do psot, co nie było rzadkością wśród młodych tego gatunki. Można jednak argumentować, że wszedł na bardziej ekstremalny poziom, zwłaszcza po zdobyciu pierścienia. Znajdując radość w prostszych przyjemnościach życia, Smeagol świętował swoje urodziny, łowiąc ryby ze swoim kuzynem Deagolem. Niestety, obaj hobbici natknęli się na tajemniczy pierścień, co doprowadziło do tego, że Smeagol zabił swojego kuzyna, aby przejąć znalezisko na własność.

różnica pomiędzy Gollumem a Smeagolem

Smeagol w przerażający sposób uległ korupcji i niemal natychmiast uciekł się do morderstwa. Zepsuty wpływ pierścienia na naturę Smeagola doprowadził do jego ostatecznego wydalenia ze społeczności. Teraz sam, z jedyną rzeczą, którą tak cenił, Smeagol szukał schronienia w sercu Gór Mglistych, spędzając wieki w samotności. Ta przedłużona długość życia, niezwykła dla przeciętnego hobbita, została magicznie zapewniona przez pierścień, który stopniowo przekształcił obecnego właściciela w zupełnie nową istotę, ostatecznie znaną nam jako Gollum.

Powód, dla którego Gollum ma nawyk mówienia do siebie, jest głęboko przejmujący. Zasadniczo Gollum prowadzi autodialog, ponieważ w ciągu swojego długiego życia nie miał z kim rozmawiać. Pochodzące z towarzyskiej społeczności Hobbitów resztki Smeagola w umyśle Golluma tęskniły za towarzystwem, znajdując pocieszenie jedynie w pierścieniu.  Izolowany przez wieki, gdy przemieniał się w Golluma, Smeagol nie miał nikogo poza sobą i swoim cennym pierścieniem. Im bardziej jego umysł był złamany, tym częściej nowo ochrzczony Gollum angażował się w rozmowę ze swoim łagodniejszym, wewnętrznym ja.

różnica pomiędzy Gollumem a Smeagolem

Usidlony wpływem pierścienia, Gollum pragnął jedynie przebywać w jego towarzystwie. Nie przywiązywał żadnej wagi do innego majątku, lekceważąc wszystko, od ubrania po wyżywienie. Jego skromne posiłki były spożywane tylko w niezbędnym zakresie, pozwalając mu spędzić więcej czasu z ukochanym przedmiotem. Chociaż Gollum został sklasyfikowany jako rozmawiający sam ze sobą, nie wahał się bezpośrednio zwrócić do pierścienia, podkreślając jego ogromne znaczenie dla niego. W chwilach wewnętrznego konfliktu dotyczącego działań związanych z pierścieniem Smeagol inicjował dialog ze swoim mrocznym ja, próbując zracjonalizować swoje wybory. Niestety, sprawy nie potoczyły się pomyślnie dla nieszczęsnego Golluma.

 

 

Zobacz też: Anime, które obejrzeć po Chainsaw Man- TOP 8

1 komentarz

Poprzednio Oscary 2024 - lista zwycięzców i nominowanych!
Następny PlayStation Polska i Pyszne.pl łączą siły, by promować Rise of the Ronin!