Kiedy warto wybrać się do okulisty?


Problemy ze wzrokiem mogą objawiać się na różne sposoby. Czasami to trudności z ostrością widzenia, a innym razem problemy ze zdolnością do widzenia w nocy. Co w takiej sytuacji robić?

Powyższe symptomy i wszystkie niepokojące sygnały powinny zachęcić Cię do odwiedzin u specjalisty. Jest to ważne, ponieważ nieleczone schorzenia oczu pogarszają jakość życia i w skrajnych przypadkach mogą powodować utratę wzroku. Odwiedź Halomed – przychodnię online i umów się do okulisty.

Sygnały świadczące o konieczności wizyty u okulisty

Wszystkie zmysły są ważne, jednak bez wzroku trudno byłoby funkcjonować we współczesnym świecie. Za jego pomocą odbieramy ponad 80% informacji. W związku z tym, gdy wzrok zawodzi, pogarszają się nasze umiejętności poznawcze i motoryczne. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ponad 284 mln ludzi na świecie zmaga się z różnymi dolegliwościami w obszarze oczu.

Nie wszystkie wady i choroby dają o sobie znać. Dlatego ważna jest profilaktyka. Zacznij od okulisty online i umów się na spotkanie z lekarzem. Istnieją jednak sygnały, które świadczą o konieczności wizyty u specjalisty. Przede wszystkim, są to:

 • zaburzenia pola widzenia;

 • światłowstręt;

 • częste bóle głowy;

 • pogorszenie ostrości wzroku;

 • pieczenie lub swędzenie oka;

 • często pojawiające się zapalenie spojówek.

Nie lekceważ niepokojących symptomów. Zadbaj o swoje oczy.

Jak rozpoznać zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek ma kilka charakterystycznych objawów. Wśród najczęstszych należy wymienić:

 • podrażnione i czerwone oczy;

 • zwiększone łzawienie;

 • świąd i pieczenie;

 • oczopląs;

 • rumienie powiek.

Jeśli doświadczasz powyższych objawów, to warto umówić się szybko na wizytę do lekarza okulisty. Leczenie może obejmować stosowanie maści lub kropli do oczu, a nawet leków przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Wiele zależy od tego, jak poważny jest stan zapalny.

Unikaj samodzielnego leczenia. Zdecydowanie bezpieczniej skonsultować się z profesjonalistą w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy i terapii. Nieleczona infekcja spojówek może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, dlatego wizyta u okulisty jest kluczowa.

W jaki sposób okulista może pomóc?

Dzięki specjalistycznym badaniom przeprowadzanym przez okulistę możliwe jest wykrycie potencjalnych problemów ze zdrowiem oczu na wczesnym etapie. Nawet przed tym, jak objawy staną się zauważalne dla pacjenta.

Diagnostyka odgrywa kluczową rolę w przypadku chorób oczu, ponieważ wiele z nich rozwija się bezobjawowo. Zdarza się, że pacjenci zwracają się o pomoc do okulisty zbyt późno, co utrudnia skuteczne leczenie. 

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie podstawowych badań, a w razie wykrycia niepokojących zmian, okulista zaleca bardziej szczegółowe i specjalistyczne testy, umożliwiające dokładną ocenę struktury oka i stopnia zaawansowania schorzenia.

Po zdiagnozowaniu choroby lub wady, okulista wprowadza odpowiednie leczenie, które może obejmować zarówno korekcję wzroku za pomocą okularów czy soczewek, jak i nowoczesne metody poprawy ostrości widzenia, takie jak ortokorekcja.  Dodatkowo leczenie farmakologiczne może być zalecane w celu zahamowania postępu schorzenia lub łagodzenia objawów.

Regularne badania wzroku stanowią kluczowy element profilaktyki, umożliwiając pacjentom uniknięcie poważnych konsekwencji związanych z wadami i chorobami oczu. Warto więc planować regularne wizyty u okulisty, szczególnie po ukończeniu 40. roku życia, aby utrzymać zdrowie oczu przez długie lata.

Poprzednio VOD w listopadzie - Netflix, HBO, Prime i Disney!
Następny Nadchodzą Polskie Historie Netflixa!