Książki Dark Academia – 10, które warto przeczytać!


książki dark academia

Szukacie dobrej książki Dark Academia? Mamy dla Was 10 propozycji książek, które warto przeczytać!

Czym właściwie są książki dark academia? To literatura, która ożywia atmosferę intelektualizmu i tajemnicy. Charakteryzują się głęboką refleksją nad ludzkim życiem, często eksplorującą tematykę śmierci, sztuki, filozofii i moralności. Ich fabuły często umiejscowione są w elitarnych instytucjach naukowych, jak uniwersytety czy szkoły z internatem, a główni bohaterowie często to ekscentryczni intelektualiści lub outsiderzy, którzy odkrywają mroczne tajemnice swojego otoczenia. Stylizowane są na klasyczne dzieła literackie, często z nutą gotyckiego klimatu i estetyką z lat 20. i 30. XX wieku. Chociaż mogą zawierać elementy nadnaturalne lub tajemnicze, nie są one głównym motywem fabularnym, jak to często ma miejsce w tradycyjnych książkach fantasy. Zamiast tego, książki dark academia skupiają się na badaniu ludzkiej psychiki, społecznych interakcjach oraz refleksji nad wartościami i ideami.

A jeśli jesteśmy złoczyńcami – M. L. Rio

Tajemna historia - Donna Tartt

Skradziona dekada. Oliver wychodzi na wolność po wyroku skazującym za morderstwo, które mogło być okrutnym zrządzeniem losu. Wcześniej był jednym z siedmiu aspirujących aktorów w elitarnym konserwatorium artystycznym, gdzie dramat szekspirowski często przenikał do prawdziwego życia. To nie była tylko ambicja – to był toksyczny koktajl zazdrości i rywalizacji, przemieniający rzeczywistość w zabójczy spektakl. Kiedy kurtyna opadła, pojawiło się ciało, a pozostali aktorzy stanęli przed ostatecznym wyzwaniem: przekonaniem świata o swojej niewinności. To historia, która pochłonie Cię w całości – mrożąca krew w żyłach eksploracja obsesji, mrocznych aspektów środowiska akademickiego i głębin ludzkiej natury.

Scholomance. Mroczna wiedza – Naomi Novik

Tajemna historia - Donna Tartt

Scholomance to szkoła dla młodych magów, ale nie jest to typowy Hogwart. Ta szkoła jest zabójcza. Uczniowie zmuszeni są walczyć o przetrwanie, w korytarzach czają się potwory, a niektórzy uczniowie sami uciekają się do czarnej magii. Główną bohaterką jest Galadriel Higgins, zwana w skrócie El. El jest potężnym magiem, ale jest też trochę osamotniona. Nie ufa nikomu w Scholomance, ale aby przetrwać, będzie musiała znaleźć sojuszników – jednak nie może stracić czujności ani na sekundę.

Dziewiąty dom – Leigh Bardugo

Tajemna historia - Donna Tartt

Debiutancka powieść dla dorosłych od Leigh Bardugo. To powieść dark academia opowiadająca o Alex Stern, młodej kobiecie z tajemniczą przeszłością, która otrzymuje możliwość studiowania na Uniwersytecie Yale w ramach pełnego stypendium. Jest jednak pewien haczyk: Alex ma za zadanie zostać członkiem Dziewiątego Domu, tajnego stowarzyszenia znanego z okultystycznych kontaktów. W miarę jak Alex zagłębia się w świat tajnych stowarzyszeń Yale, odkrywa ciemność, która grozi, że ją pochłonie.

The Atlas Six – Blake Olivie

Tajemna historia - Donna Tartt

Książkę tę porównywano do Dziewiątego domu Leigh Bardugo i Scholomance od Naomi Novik, więc jeśli Ci się podobały, to z pewnością pokochasz The Atlas Six. Fabuła opowiada o sześciu rekrutach zaproszonych do prestiżowej, tajnej organizacji strzegącej utraconą wiedzę przed starożytnymi cywilizacjami. Wszyscy rekruci posiadają unikalne zdolności magiczne i łączą się, aby rywalizować o upragnione miejsce wśród stałych członków Towarzystwa. To z kolei oferuje swoim członkom dożywotnią władzę, prestiż i dostęp do zakazanej wiedzy. Pod wylukrowaną fasadą organizacji czai się jednak mroczny sekret –  tylko pięciu z sześciu rekrutów przeżyje ten rok, a konkurencja staje się śmiertelna.

Babel, czyli o konieczności przemocy – R.F. Kuang

Akcja powieści rozgrywa się w alternatywnej wersji XIX wieku, gdzie języki posiadają magiczną moc. Głównym bohaterem jest Robin Swift, sierota wychowana w sierocińcu w Londynie. Robin zostaje wysłany do prestiżowej Akademii Babel, gdzie ma się nauczyć translatoryki, czyli sztuki wydobywania magii z języków. W Akademii Robin poznaje innych studentów, z których każdy skrywa mroczne sekrety. Wkrótce Robin zostaje wplątany w spisek mający na celu obalenie Imperium Brytyjskiego. Aby ocalić siebie i swoich przyjaciół, bohater musi wykorzystać swoje umiejętności translatoryczne i stawić czoła potężnym wrogom.

Vicious: Nikczemni – V.E. Schwab

Pierwsza książka z serii Złoczyńcy. To mroczna powieść dark academia opowiadająca o dwójce przyjaciół, Victorze i Eli, studiujących magię na elitarnym uniwersytecie. Ich eksperymenty kończą się niepowodzeniem, dając im niesamowite moce i straszliwą klątwę – mogą zabić tylko siebie. Kiedy bohaterowie próbują znaleźć sposób na przełamanie klątwy, stają się coraz bardziej agresywni i niebezpieczni. Granice między przyjaźnią a wrogością zacierają się, a oni zmuszeni są stawić czoła wewnętrznej ciemności.

Bezgwiezdne Morze – Erin Morgenstern

Tajemna historia - Donna Tartt

Książka skupia się na dwóch postaciach: Zacharym Ezrze Rawlinsie, młodym mężczyźnie, który natrafia na tajemniczą podziemną bibliotekę pod swoim uniwersytetem, oraz Dorianie, który w młodości został uwięziony na stronach dziwnej książki. W miarę jak Zachary zagłębia się w tajemnice biblioteki, odkrywa powiązanie między Dorjanem a światem, w którym żyje.

W tych szacownych murach. Antologia opowiadań Dark Academia – Olivie Blake M.L. Rio Yang Susie Bell David Ellison J.T.Tajemna historia – Donna Tartt

Zbiór literacki, który zabiera czytelników w mroczne zakamarki elitarnej edukacji, ukazując światy, w których tajemnice, namiętności i mroczne sekrety splatają się z aspiracjami akademickimi. Antologia zawiera historie największych osobistości dark academia – w opowiadaniu Olivie Blake  grupa uczniów ma obsesję na punkcie tajemniczego języka, który ich zdaniem da im władzę, W historii M.L. Rio młoda kobieta pracująca w archiwach prestiżowego uniwersytetu odkrywa mroczny sekret z przeszłości szkoły. Z kolei w opowiadaniu Susie Yang grupa przyjaciół organizuje seans, próbując skontaktować się z duchem zmarłego profesora – możliwe jednak, że rozpętali coś bardziej złowrogiego, niż zakładali. Dla miłośników dark academia, ta antologia może stanowić niezwykle kuszącą lekturę.

Król Kruków. The Raven Boys – Maggie Stiefvater

Tajemna historia - Donna Tartt

Blue Sargent to nastolatka obdarzona szczególnym darem: co roku 21 grudnia widzi duchy tych, którzy umrą w nadchodzącym roku. Kierując się przepowiednią, Blue wyrusza do odosobnionej prywatnej szkoły dla chłopców, Aglionby Academy, która, jak się uważa, znajduje się na linii mocy, gdzie można przywołać potężnego ducha znanego jako Bezsenny Król. Spotyka tam czterech chłopców – Ganseya, Ronana, Adama i Noaha – których także z własnych powodów pociąga tajemnica.

Tajemna historia – Donna Tartt

Tajemna historia - Donna Tartt

Thriller psychologiczny, który bada ciemną stronę środowiska akademickiego oraz obsesji. Historia skupia się na Richardzie Papenie, nieśmiałym studentcie pierwszego roku, który zostaje przyjęty do prestiżowej uczelni w Vermoncie. Tam fascynuje go grupa ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, na czele której stoi charyzmatyczny Julian Morrow. Richard zostaje wciągnięty w ich świat starożytnych greckich rytuałów, intelektualnych poszukiwań i głębokiej fascynacji pięknem. Sprawy przybierają złowieszczy obrót, gdy ich udział w rytuale Bachusa prowadzi do śmiertelnego wypadku.

 

 

Lubicie książki Dark Academia?

Zobacz też: książki Dark Academia – czym są?

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Do Fortnite nadchodzi crossover z Fallout
Następny Homeworld 3 - Recenzja - To nie jest powrót legendy