Lost Ark Online – Klasy Postaci – Jaką klasę wybrać?


Lost Ark Online da nam możliwość zagrania jedną z pięciu zróżnicowanych klas postaci, gdzie każda z nich w trochę inny sposób będzie pokazywać popularne archetypy z gier MMO oraz fabularnych. Które klasy czym się zajmują oraz która z nich jest najciekawsza właśnie dla Ciebie?

Lost Ark Online to sieciowa gra MMORPG, w której wcielamy się w bohatera próbującego ponownie uratować świat. Prawdopodobnie o to chodzi, jednak mamy do czynienia z typowo koreańskim MMO, które parę rzeczy robi inaczej dzięki czemu ma szansę zaistnieć i osiągnąć sukces na rynku Europejskim. Grę swoją rozpoczniemy od stworzenia naszego bohatera, awatara którym będziemy kierować w swojej grze. Najważniejszą decyzją na tym etapie jest wybór klasy postaci, która będzie warunkować nasz styl gry oraz role, które będziemy realizować przy rozgrywkach drużynowych. Lost Ark Online oferuje dla graczy pięć klas postaci, jednak każda z nich posiada parę specjalizacji, które posiadają odmienne mechaniki oraz założenia gry. To właśnie specjalizacje sprawiają, że granie zwykłym wojownikiem lub magiem tak bardzo różni się od tego, co znamy z innych gier. Jakie specjalizacje oraz klasy mamy dostępne w Lost Ark Online?

PS. Przetłumaczone nazwy są tylko dla naszej wygody – sama gra jest po angielsku i też po angielsku są wszystkie klasy.

Warrior / Wojownik

Klasy wojowników to pierwsza linia walczących oddziałów oraz armii. Walka ramię w ramię tuż przy przeciwniku patrząc jemu w twarz, chroniąc towarzyszy oraz cechując się niesamowitą wytrzymałością. Wojownicy mogą wybrać jedną z trzech specjalizacji:

Berserker

Berserkerzy to czysto ofensywna klasa skupiona na walce olbrzymim dwuręcznym mieczem. Będziesz w stanie wpaść w szał, wysyłać fale uderzeniowe, zakręcić się wokół własnej osi zostawiając po wrogach krwawe ochłapy. Raczej prosta klasa niewymagająca więcej tłumaczenia. Berserker to skupienie na czystej destrukcji w zwarciu i szczerze mówiąc, jedna z nudniejszych klas w grze.

Paladin / Paladyn

Trochę ciekawiej jest z paladynem, który w przeciwieństwie do poprzednika skupia się obronie innych graczy oraz samego siebie.  Ale Paladyn będzie posiadał także szereg umiejętności ofensywnych, nie raz ocierających się o magię. Będziesz w stanie przywołać anielskie zastępy na pomoc podpalając wrogów wokół Ciebie świętym ogniem.

Gunlancer / Lancopal (tak się nazywała identyczna broń w grach serii Monster Hunter)

Ciekawszą jednak opcją w przypadku wojownika może być Gunlancer, który jeszcze bardziej skupia się na obronie innych graczy, a dodatkowo posiada solidny burst damage (zadający dużo obrażeń w krótkim czasie). Niestety gunlancer cierpi na powolność przez brak umiejętności mogących jakoś przyspieszyć postać, przynajmniej w porównaniu do innych bohaterów. Zwykłe ataki także będą zadawać niewiele obrażeń, co może być problematyczne w niektórych sytuacjach kiedy będziesz grać solo.

Martial Artist / Mistrz Sztuk Walk

Martial Artist będzie wykorzystywać swoje pięści oraz różnego rodzaju wzmocnienia oraz sztuki walki do pokonywania wrogów. Trochę kung fu, ale także i magii opisuje większość specjalizacji Martial Artsit. Jeżeli chcesz poczuć się jak magiczny mistrz kung fu, to zainteresuj się jedną z tych specjalizacji.

Striker / Bokser 🙂

Striker to no brainer podobnie jak Berserker dla Wojownika. Posiada dosyć proste combo oraz sporo umiejętności poprawiających mobilność gracza, co sprawia, że klasa jest bardzo popularna na PVP. Dodatkowo w arsenale ma sporo umiejętności ogłuszających, jednak sam jest dosyć wrażliwy na ataki. A nie pomaga także tutaj to, że klasa nie posiada zbyt wielu defensywnych umiejętności oraz statystyk. Zasad w przypadku Strikera wygląda w taki sposób, by używać zwykłych umiejętności do generowania specjalnych zasobów (chakra lub energia) i aktywować za jej pomocą kolejne skille. Wymaga to trochę praktyki, ale jeżeli chcesz grać PvP, to warto spróbować.

Wardancer / Wojenny Tancerz

Wojenny Tancerz jest prostszą wersją Strikera, gdzie nie masz tak wiele combo i nie musisz dbać o budowanie puli zasobów by aktywować najsilniejsze ataki. Dlatego też bez problemu wykonasz za pomocą Wardancera sporo obrażeń, do tego posiadać będziesz trochę umiejętności poprawiających mobilność i podobnie jak w przypadku Strikera, możesz odczuwać że jesteś postacią delikatną i łatwą do zabicia przez brak umiejętności defensywnych. W sumie wszystko tutaj opiera się o burst Wardancera i jeżeli nie wykorzystasz go jak należy, to trochę tracisz czas.

Scrapper / Skubacz?

Scrapper nadrabia tam gdzie cierpi Striker oraz Wardancer – posiada więcej umiejętności defensywnych, które skutecznie pomogą Tobie nawet przy walce z potężnymi bossami. Do tego postać ta będzie skuteczna do ogłuszania bossów oraz posiada solidne obrażenia. Niestety, jeżeli nie zajmiesz się przed walką lub w jej trakcie odpowiednimi wzmocnieniami, to możesz odczuwać, że jesteś znacznie słabszy od innych graczy. Do tego postać ta posiada dwa paski, które ładujemy oddzielnymi atakami, dlatego grając Scrapperem gramy w dwa różne style zabawy co będzie wymagało trochę nauki.

Soulfist / Duchowa Pięść

Soulfist zdaje się najtrudniejszą z klas Martial Artist, można powiedzieć że ta klasa w największym stopniu skupia się na zadawaniu potężnych obrażeń kosztem swojego przetrwania – soulfist pada szybko, jednak jest uznawany za jeden z najlepszych typów pod PvP. Zadaje dużo obrażeń, posiada sporo naprawdę fajnych widowiskowych umiejętności, których rotacja wymaga od nas pewnego skupienia oraz zdobycia wprawy, jednak warto. Czeka Ciebie sporo treningu by wyciągnąć z Soulfist jak najwięcej.

 

Gunner / Strzelec

Gunner to klasa dystansowa, która da Tobie dostęp do wielu specjalizacji mogących niszczyć wrogów z bezpiecznego dystansu. Każda z tych podklas ma trochę inne założenia, jednak łączy je właśnie walka dystansowa. A to czy strzelać do wrogów będziesz z łuku czy też wyrzutni rakiet, to tylko i wyłącznie zależy od Twoich preferencji.

Gunslinger / Rewolwerowiec

Rewolwerowiec korzysta z zestawu trzech broni – strzelby, snajperki i rewolwerów. W zależności od potrzeby może zmieniać pakiet broni i tym samym skuteczny dystans oraz umiejętności. Rewolwerowiec cieszy się także z niesamowitej mobilności i jest oczywiście bardzo wrażliwy na ataki. Przez trójpodział władzy jest jednak trudny do nauki i wymaga od graczy sporo praktyki.

Artillerist / Artylerzysta

Jedno słowo – rakiety, wybuchy, eksplozje, kratery, deszcz artyleryjski. Właściwie to cztery słowa, ale ile dają frajdy. Artylerzysta to klasa, którą gra się dla frajdy i efektywnych wybuchów. Masz dużo siły ognia, a kiedy naładujesz swój pasek, to zamieniasz się w wieżyczkę, która jest w stanie zniszczyć wszystko na solo PvE w chwilę. Z uwagi na swoją posturę i spory pancerz jesteś także bardziej odporny od innych klas dystansowych no i posiadasz szereg umiejętności chroniących przed ogłuszaniem.

Deadeye / Strzelec wyborowy

Deadeye to tak naprawdę inna wariacja Gunslingera, tym razem jednak skupiony na zadawaniu ataków z zaskoczenia, w plecy, do tego bardziej wymagająca od nas podchodzenia do wrogów blisko by na maksa wykorzystać możliwości strzelby. Deadeye także korzysta z tych samych broni co rewolwerowiec, także posiada sporą mobilność oraz dodatkowo cechuje się zwiększaniem szansy na krytyka dla całej drużyny. Wydaje się być bardziej zaawansowany w porównaniu do Gunslingera, właśnie przez potrzebę odpowiedniego pozycjonowania się.

Sharpshooter / Łucznik

W przeciwieństwie do strzelca wyborowego i rewolwerowca, łucznik ma tylko łuk i przez to jest znacznie prostszy w obsłudze. Do tego zachowuje całkiem przyzwoitą mobilność, co sprawia że jest to klasa bardzo fajna na PvP. Ma też bardziej stabilny dystans więc nie musi zbliżać się do wrogów i może trzymać się na granicy swojej skuteczności. Niestety jednak przez brak strzelby, dostaje mu się mocno w momencie kiedy wróg podejdzie zbyt blisko. Nie posiada także zbyt wielu wzmocnień drużynowych.

Mage / Mag

Mag został bardzo słabo potraktowany przez twórców Lost Ark Online. Mamy do dyspozycji jedynie dwie podklasy, do tego stosunkowo nudne w porównaniu do klas omawianych przed chwilą. Mamy dostęp jedynie do zwykłej Czarodziejki i Barda. To trochę słabo, gdzie są druidzi, nekromanci, okultyści, demonolodzy i inni magowie lodu? Słabo, oj słabo.

Bard

No Bard to bard i robi dokładnie to czego spodziewacie się po bardzie. Śpiewa i wzmacnia drużynę, właściwie to jedyna dedykowana klasa wsparcia w grze. Dobrze się sprawdza jako dodatek do drużyny na PvP i PvE i w zasadzie do niczego innego. Bardzo pożądani w end game, ale jednocześnie samodzielnie ta klasa jest nudna i bezużyteczna, do tego jest obdarta z mechanik które dają satysfakcję w samej walce.

Sorceress / Czarodziejka

Czarodziejka jest także dokładnie tym samym o czym myślicie. Właściwie to jest bohaterka z Diablo 2, która zamiast przejść na emeryturę postanowiła wpaść do Lost Ark. Znowu będziemy sterować trzema żywiołami – ogniem, lodem oraz piorunem i balansując za pomocą tych zaklęć będziemy robić destrukcję w chwilę zmiatając całe armie z powierzchni ziemi. Ale jeżeli jakiś łotrzyk do nas się zakradnie, to po chwili będziemy martwi. No czarodziejka, czego się spodziewaliście?

Assassin / Zabójca

Zabójca skrada się w cieniu i zadaje mocarne obrażenia wrogom. Podobnie jak w przypadku maga, twórcy nie wykazali się kreatywnością i otrzymamy jedynie dwie podklasy, do tego bardzo do siebie podobne, z tą różnicą, że jedna będzie się bardziej skradać, a druga bardziej się bić 🙂

Shadowhunter / Łowca Cieni

Shadowhunter to klasa, która będzie się bawić w demona – za pomocą zwykłych ataków zdobędziemy demoniczną moc, którą możemy wykorzystać do przemiany w demona na 30 sekund i zniszczeniu wszystkiego w okolicy. Właściwie jest to bardzo prosta klasa z bardzo potężną zdolnością ostateczną. Jest dosyć ciężki na pvp przez brak obrony typowy dla wszelkiej maści łotrów. W zasadzie możemy rozwijać tą klasę na dwa sposoby – jako człowiek będziemy bardziej opierać się na sprzęcie, a jako demon możemy mieć wrażenie, że trochę odstajemy przy levelowaniu. I tak źle i tak niedobrze.

Deathblade / Ostrze Śmierci

Ostrze śmierci to prosta do nauki klasa służąca do popełniania morderstw na pvp. Dosyć słabo radzi sobie na pve, chyba że zdobędziemy naprawdę dobry sprzęt, a dodatkowo bardzo polega na atakach w plecy. W trakcie walki będziesz ładować kule śmierci, które po aktywacji będą dawać nam polepszone statystyki, aż wreszcie finalnie będziemy w stanie wykonać jeden ostateczny atak.

7 komentarzy

 1. Rdzysław Szczupęzło
  9 lutego 2022
  Odpowiedz

  Szacun na dzielni, teraz lepiej wiem, jaką klasę sobie dopasować. Zastanawiam się nad paladynem, lub mistrzem sztuk walki. No i szkoda, że magów tak mało.

 2. Res
  13 lutego 2022
  Odpowiedz

  No fajnie, tylko, zep olowy tych klas to nie ma do wziecia jak widze po ruszeniu gry na zachodzie. Chce lucznika i nie ma.

  • 13 lutego 2022
   Odpowiedz

   Jest łucznik, sharpshooter. Sam gram dystansowcem i mogłem go wybrać. Klasy się wybiera po rozpoczęciu gry

 3. Res
  15 lutego 2022
  Odpowiedz

  Powtorze, w grze nie ma polowy klas, ktore wymieniles. Przy opcji kreacji bohatera sa: Warrior, Mage, Martial artist, Gunner, Assasin. Chyba widze, co mam i ze nie ma czegos takiego jak archer albo sharpshooter. Tak wiec prosze pokaz mi screen lub podaj informacje na jakim etapie gry bede miec te klase dostepna.

  • 15 lutego 2022
   Odpowiedz

   Nie jestem pewien czemu miałbym cokolwiek Tobie udowadniać, zwłaszcza jak w grę (F2P) nawet nie grałeś i nie zajrzałeś. Proszę Cię bardzo, mój livestream z premiery gry, 30 minuta wybieram klasy zaawansowane postaci dystansowej. https://www.twitch.tv/videos/1291377416

 4. Res
  15 lutego 2022
  Odpowiedz

  https://www.youtube.com/watch?v=5S9gI9buwVA&ab_channel=TytaniPolska
  tutaj masz jak widac menu, czemu wprowadzasz ludzi w blad? Grasz na wersji europejskiej, podstawowej?

  • 15 lutego 2022
   Odpowiedz

   Nie, na tym filmie widać tylko główne archetypy, każda klasa ma swoje advance class tak jak masz niżej w lewym dolnym rogu Advance Class Preview. Gunner ma np. Deadeye, artylerzysta i sharpshooter. Sam gram klasą deadeye

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Gloomhaven Szczęki Lwa - recenzja - lwiątko szczerzy zęby na mamusie
Następny Co obejrzeć w weekend? Netflix, Amazon Prime, HBO Go i kino w lutym