Lost Ark to gra, która szturmem podbiła rynek Europejski po wielkim sukcesie w Rosji oraz krajach Azjatyckich. Szybko się okazało, że także w naszej strefie klimatycznej gra zdobyła niezłą popularność. Jest jednak stosunkowo inna w porównaniu do panującego u nas Path of Exile czy też serii Diablo.

Muszę przyznać, że osobiście miałem sporo problemów z rozpoczęciem zabawy w Lost Ark. Gra rozpoczynała się inaczej niż standardowe MMO, gdzie rozpoczynaliśmy od totalnego zera i pięliśmy się po szczeblach drogi do wielkości w postaci kolejnych setek questów oraz wybitych hord potworów. Tutaj jest podobnie po pewnym czasie, jednak sam początek może spowodować u Was ból głowy.

Stwórz postać i wybierz klasę zaawansowaną

W Lost Ark rozpoczynamy zabawę od wybrania płci oraz początkowej klasy postaci. Wszystkie z nich opisaliśmy w naszym poradniku – Klasy Postaci w Lost Ark. Z punktu widzenia początkującego gracza musicie jednak wiedzieć o tym, że gra posiada bardzo rozbudowane systemy wspierające posiadanie ALTów (czyli kolejnych bohaterów których robimy na naszym koncie). Dlatego też nie zastanawiaj się zbyt wiele przy wyborze pierwszej klasy tylko weź to co Tobie pasuje i rozpocznij zabawę. Chwilę po starcie otrzymasz możliwość przetestowania także zaawansowanych klas należących do Twojego archetypu. Przykładowo osobiście wybrałem strzelca płci męskiej i miałem do wyboru trzy klasy – Deatheye używającego trzech broni na zmianę, Sharpshootera, czyli łucznika i Artylerzystę, czyli gościa z wielkim działkiem. Gdybym stworzył strzelca płci damskiej, zamiast Deatheye miałbym do wyboru Gunnera, która to nie posiada takich silnych umiejętności strzelby, jednak lepiej używa karabinu snajperskiego.

Przebieg gry w Lost Ark

Sama rozgrywka od tego momentu trafia na właściwe tory znane ze standardowych MMO. Będziemy otrzymywać dziesiątki prostych zadań, które mają na celu jedynie pchać nasz poziom. Warto tutaj przy pierwszym przejściu gry nie omijać żadnego z nich, gdyż spora część questów będzie wprowadzać wiele zaawansowanych mechanik, które nie znacie z innych gier MMO (np. system kart lub raportu). Nie warto więc niczego omijać. Sam początek zabawy jest także o tyle ciekawy, że mamy dostępne prawie wszystkie umiejętności, w tym do robienia combo czy też wykorzystujące specyficzne mechaniki w grze. Tutaj już gra niestety nie zawsze wszystko tłumaczy i trzeba wyczytać wszystko z opisów umiejętności i tekstów z podręcznika dostępnego w grze. Niestety wszystko jest po angielsku.

Kwestia sprzętu i ekwipunku w Lost Ark

W przeciwieństwie do większości gier MMORPG, w Lost Ark przy zdobywaniu doświadczenia nie musisz za bardzo przejmować się ekwipunkiem. Do czasu zdobycia maksymalnego poziomu, będziesz regularnie zdobywać lepszy sprzęt z głównych questów, dropu oraz wykonywanych podziemi. Ten sprzęt zawsze wystarczy do zdobywania poziomów i nie musicie wracać do podziemi czy też wykonywać map skarbów by zdobyć lepszy ekwipunek. Te ostatnie warto jednak robić z uwagi na dodatkowy zastrzyk gotówki, paru specyficznych przedmiotów oraz doświadczenia. Mapy skarbów znajdziesz pokonując bossów w otwartym świecie, wykonując zadania fabularne lub po prostu walcząc z mobkami.

Kolejna kwestia to poziom wykonywanych dungeonów. Masz do wyboru robienie ich w wersji normalnej lub trudnej. Ta druga cechuje się jedynie lepszym lootem oraz silniejszymi wrogami. Niestety nie zdobędziesz w ten sposób więcej doświadczenia, dlatego też z uwagi na szybką rotację sprzętu i jeżeli nie zależy Tobie na wyzwaniu, a bardziej chcesz szybko dojść do end game, to warto wybierać raczej dungeony na normalnym poziomie trudności. Prawdopodobnie przy pierwszym przejściu gry i tak będziesz chciał wykonać je na trudnym, by się chociażby sprawdzić, jednak przy altach odpuść sobie robienie trudnych dungeonów i leć od razu na normalny.

Trochę o petach w Lost Ark

Znacie te hordy małych wkurzających króliczków, piesków, robocików i innych idiotycznych stworzonek biegających w grach gdzie wokół panuje chaos i zniszczenie, bohaterowie walczą na śmierć i życie, a światem rządzą potężne demony? Tak samo jest w Lost Ark. Jeżeli więc interesują Was te zwierzątka, to możecie je wyłączyć w ustawieniach gry – w sensie tylko ich wyświetlanie, one tam dalej będą, tylko niewidoczne. Bo prawdopodobnie i tak będziesz chciał mieć aktywnego zwierzaka gdyż ten oprócz wątpliwej funkcji estetycznej, będzie zbierać dla Ciebie loot oraz poprawiać niektóre statystyki. Te możesz zmienić u trenera petów na samym początku gry. Podobnie też pierwszego peta otrzymasz po wykonaniu prostego zadania dla tegoż trenera. W nagrodę otrzymasz białego króliczka z plecakami, bo to w końcu koreańska gra MMO.

Pety oprócz zbierania ekwipunku, mogą w niewielkim stopniu poprawić twoją szybkość poruszania się lub wybrane odporności. Cechy końcowe mogą być zależne od wybranego zwierzaka, a te możesz także zmienić u trenera petów.

Miksturki w Lost Ark

W trakcie zabawy będziesz znajdować dziesiątki różnych miksturek leczących oraz przedmiotów premium, które mogą wesprzeć Ciebie w walce lub też eksploracji. Oczywiście odradzam używania przedmiotów premium, które dodaje się na specjalny pasek przed zakończeniem zdobywania poziomów postaci oraz dotarciem do end game. Kwestia miksturek leczniczych jest jednak znacznie ciekawsza. Można je podzielić na zwykłe miksturki, które leczą określoną ilość punktów życia (np. 600 pkt) oraz HP Potions które leczą procent punktów życia (np. 30%). Te ostatnie zdobywają znacznie więcej na sam koniec gry, kiedy już zdobędziesz maksymalny poziom swojego bohatera. Doradzam więc używanie miksturek w stylu beginner, które leczą określoną wartość w trakcie zdobywania poziomów naszego bohatera, a te ostatnie zostaw na end game.

Eksperymentowanie jest darmowe!

Bardzo ważna kwestia to umiejętności oraz karty, które zdobywasz w trakcie gry. Służą one do budowania twojej postaci i za ich pomocą zmieniasz bonusy i statystyki które posiadasz. Tutaj ważną informacją dla Ciebie jest to, że resetowanie umiejętności jest darmowe. Możesz dowolnie dodawać i odejmować punkty by rozwijać te skille, które akurat masz ochotę i możesz dowolnie bawić się konfiguracją postaci zmieniając umiejętności dosłownie w biegu, nawet w środku podziemi.

To samo dotyczy także systemu kart, które dają nam różne mocne wzmocnienia po ich skompletowaniu. Na ten temat przygotuję oddzielny artykuł, gdyż karty to raczej kwestia zbieractwa w end game i mają niewielki wpływ na sam proces zdobywania poziomów. System jest na tyle zaawansowany, że szkoda na niego marnować tutaj miejsce. Zajmiemy się tym w oddzielnym materiale.

 

Pamiętajcie, że w Lost Ark gramy na naszym kanale https://twitch.tv/bigbaddice_pl. Wpadnij koniecznie pogadać!

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Origins: Pierwsi Budowniczowie - recenzja - znaki zodiaku, kosmiczne bóstwa i sporo budowania
Następny Bonfire: Leśne Stworzenia i Pradawne Drzewa - czy warto nabyć dodatek ?