Platyna w Ratchet & Clank: Rift Apart nie należy do najtrudniejszych, ale jest parę osiągnięć, które każdemu mogą sprawić problemy. Poniżej prezentujemy ładnie przedstawione wszystkie osiągnięcia z gry z informacją jak je zdobyć.

Zdobywanie platynowych osiągnięć w grach na konsoli Playstation 4 oraz 5 to pewnego rodzaju rytuał dla bardzo wielu graczy. Zdobycie jej nieraz jest wyznacznikiem tego, że naprawdę udało się ukończyć całą grę i wycisnąć z niej 100%. To oczywiście nie zawsze prawda, gdyż na przykład w Final Fantasy VII Remake po zdobyciu platyny wcale nie zrobimy wszystkich rzeczy, które oferuje gra. Niemniej jednak dla wielu z nas platynowe osiągnięcie to cel sam w sobie, dla którego spędzamy czas w danej grze. Jak sytuacja wygląda w Ratchet & Clank: Rift Apart?

Gra Ratchet & Clank: Rift Apart posiada 47 osiągnięć i wszystkie z nich spokojnie można przejść podczas pojedynczego przejścia gry. Sama gra to około 8 – 10 godzin rozgrywki, kiedy jednak skupimy się na dodatkowych elementach, czas ten wydłuża się do 15 godzin (tyle nam mniej więcej to zajęło na moich live). Gra oferuje tylko parę osiągnięć, które mogą sprawić poważny kłopot, jednak całość jest stosunkowo łatwa i wydaje mi się, że jest to jedna z najłatwiejszych platyn na playstation 5 wśród obecnie dostępnych gier. Tradycyjnie, zaczniemy od podziału na kategorie.

Spis Treści

Trofea w Ratchet & Clank: Rift Apart związane z historią

Osiągnięcia: 12/47

Tych nie da się ominąć – wszystkie zdobędziesz po prostu przechodząc grę. Tylko je tutaj wymienimy.

Między szczelinami / Rift Apart

Na tropie Troponogi / Hide 'N Seekerpede

Zwycięstwo! / Victory!

Jak kryształ / This Crystal Is My Things

Odchodząc, zabierz mnie / Don’t You Walk Away From Me

Wol(t)ność! / It’s Loose!

Robot od wsparcia emocjonalnego / Emotional Support Robot

Głodomór z głębin / Rated Aaarrr!

Zwrot do nadawcy / Return to Sender

Kości niezgody / No Bones About It

Teraz ja tu rządzę / I’m the Warden Now

Co dwie głowy… / 2 Fuzz 2 Nefarious

Zadania dodatkowe

Osiągnięcia: 15/47

Są trzy osiągnięcia związane z zadaniami dodatkowymi. Wszystkie z nich są zawsze wcześniej oznaczone na mapie, więc nie ma szans byś je ominął. Jak tylko jakieś się pojawi dostępne, to od razu nim się zajmij, gdyż fabuła może popchać wydarzenia tak, że stanie się ono nieosiągalne przez dłuższy czas.

Pora ka(r)mienia / Feeding Friendsy

Musisz zdobyć 10 zurpników dla Trudi podczas jej zadania na Sargasso. I tak celujesz w 60 zurpników, gdyż bez tego nie zdobędziesz potrzebnego bota szpiegowskiego. Nie martw się, kiedy odnajdziesz większość Zurpników, to brakujące pojawią się na mapie.

Słodkie zwycięstwo / Sweet, Sweet Victory

Na Blizar Prime znajdziesz zadanie dodatkowe polegające na obronie zbiornika przed hordami wrogów. Jeżeli masz problem z tym zadaniem, użyj Pana grzybka do obrony jednej ze stron oraz broni zadającej obrażenia obszarowe, gdyż głównie będą Ciebie atakować hordy słabych wrogów, a na nich najlepiej nadaje się Pioruner.

Lekka demolka / Might’ve Broken Something

Musisz odnaleźć trzy Lorbsy na Savali. Są rozrzucone po całej mapie, więc czeka Ciebie sporo odkrywania oraz wykonywania dodatkowych wyzwań. Nie potrzebujesz jednak do niczego wszystkich Lorbów, jak znajdziesz trzy to starczy. Pozostałe to tylko dodatkowe nagrody, które nie wliczają się do pozostałych osiągnięć.

Osiągnięcia związane ze zbieraniem w Ratchet & Clank: Rift Apart

Osiągnięcia: 26/47

Tutaj znajdziemy wszystkie osiągnięcia związane ze zbieraniem rzeczy. Co do złotych śrub oraz botów i kryształów, to w pewnym momencie znajdziesz mapę, która wskaże miejsce wszystkich ukrytych przedmiotów, dlatego jeżeli masz problem ze znalezieniem jakiejś śruby czy innego bota szpiegowskiego, to poczekaj na mapę i wróć pozbierać braki. I tak będziesz potrzebować śrubek do kupienia wszystkich broni, więc mały backtracking Tobie krzywdy nie zrobi.

Mam to w kieszeni / More Than Lint

Musisz wejść do jednego kieszonkowego wymiaru. Na każdym poziomie znajdziesz przynajmniej jedną taką szczelinę pod fioletowym znacznikiem na mapie. Na końcu każdego wymiaru znajdziesz także część pancerza, w ten sposób zaliczając ten wymiar.

Ubranie ochronne / Sartorial Steel

Zdobądź jedną część pancerza. Zrobi się samo razem z powyższym.

Czy to pogrubia mój ogon? / Does This Make My Tail Look Big?

Zdobądź jeden komplet pancerzy (na głowę, tułów i nogi) oraz załóż go. Jak wyżej, zrobi się samo, a jak nie wpadnie to po prostu załóż jakiś pełny komplet.

Błyskotka! / Shiny!

Zdobądź jedną złotą śrubę. Zrobi się samo, a jak jakimś sposobem nie możesz odnaleźć pierwszej śruby, to w połowie gry znajdziesz mapę piratów, która odkryje wszystkie sekrety.

Tu i ówdzie / Nooks and Crannies

Odnajdź pięć złotych śrub. Jak widzisz, nie trzeba ich zbierać wszystkich, a pięć z nich odnajdziesz raczej bez problemu nawet bez mapy piratów.

Mechanika kwantowa / Quantum Mechanic

Musisz rozwiązać jeden cykl zagadek Clanka w innym wymiarze. Właściwie można zakwalifikować to osiągnięcie do fabularnych, bo nie da się ominąć tych wyzwań.

Usterka u steru / Glitch, Uh, Finds a Way

Musisz wykonać wszystkie pięć zadań Usterki, czyli małego robocika walczącego z wirusami. Trzy z nich są obowiązkowe, dwa są potrzebne do odnalezienia brakujących złotych srubek.

Plany zniszczenia / Planning Some Destruction

Musisz zdobyć jednego bota szpiegowskiego. Jeżeli będziesz mieć jakimś cudem problemy, to znajdziesz je bez problemu z mapą piratów.

Na celowniku / Aim to Misbehave

Musisz odnaleźć Ryno, a żeby go zdobyć musisz znaleźć wszystkie boty szpiegowskie, które znajdziesz z mapą. Proste? Jest ich łącznie 10, a dodatkowo gra na mapie pokazuje których botów tobie brakuje i na jakiej planecie.

Jaki mięciutki! / It’s So Fluffy!

Musisz znaleźć jednego pluszowego misia, zwanego CraiggerBear, czyli jedyny artefakt, którego nie znajdziesz na mapie. Poniżej foty ze wszystkimi lokacjami.

Aż chce misie tulić / UnBEARably Awesome

Znajdź wszystkie misie. Jest ich 9 i poniżej masz zdjęcia z lokacjami.

Corson V (Nefarious City)

Corson V (Nefarious City)

Sargasso (Posterunek L51)

Sargasso (Posterunek L51)

Scarstu Debris Field (Zurkie’s)

Tutaj nie ma mapy, misiaka odnajdziesz w recepcji baru na stole, tuż przed wejściem do właściwej knajpy.

Savali (Bar Urfdah)

Savali (Bar Urfdah)

Blizar Prime (Kopalnie Blizon)

Blizar Prime (Kopalnie Blizon)

Torren IV (Molonoth Gulch)

Torren IV (Molonoth Gulch)

Cordelion (Stacja Kedaro)

Cordelion (Stacja Kedaro)

Ardolis (Baza Piratów)

Ardolis (Baza Piratów)

Viceron (Więzienie Zordoom)

Viceron (Więzienie Zordoom)

Bronie

Osiągnięcia: 38/47

Tutaj znajdziemy najtrudniejsze osiągnięcie w grze, ale nawet i ono nie powinno stanowić większego problemu. Poniżej znajdziesz osiągnięcia związane z broniami, także i takie, które mogą od Ciebie wymagać bardziej … dziwnego podejścia.

Tak szybko dowalają / They Blow Up So Fast

Musisz ulepszyć broń do piątego poziomu. Aby to zrobić, musisz jej używać. I w zasadzie tyle, warto to jednak robić dla każdej broni, gdyż wtedy może zmienić swoje zachowanie, dostać dodatkowe bonusy oraz zawsze zmienia nazwę na groźniejszą.

Jest nawet uchwyt na kubek / There’s Even a Cupholder

Musisz wykupić w jednej broni wszystkie ulepszenia. Cały trik polega tutaj, że musi to być broń poziomu piątego. Wtedy też będziesz mieć dostęp do wszystkich ulepszeń i jak je kupisz, to trofka wpadnie. Musi to być tylko jedna broń.

Po zęby / Full Rack

Musisz zapełnić jedno koło wyboru broni, czyli w praktyce posiadać połowę broni dostępnych w grze. Raczej automat, bo nie widzę powodu, żebyś nie miał kupować broni u Pani Zurkon.

Pełny arsenał / Fully Stacked

I to jest w moim odczuciu najtrudniejsze wyzwanie w grze – musisz kupić wszystkie bronie, a jeżeli nie będziesz czyścić wszystkiego dokładnie, wracać do wcześniej podbitych terenów oraz korzystać z bonusów z broni zwiększających zdobywane kryształy, to prawdopodobnie nie starczy Tobie kasy by kupić wszystko.  Dlatego grając mniej to osiągnięcie na uwadze i rozwalaj wszystkie skrzynki po drodze.

Przełamywanie lodów / Icebreaker

Musisz rozbić z lodu pięciu wrogów, których zamrozisz za pomocą Soplownicy. Wrogów rozbijasz atakiem w zwarciu, co w sumie jest fajną opcją nawet do zwykłej gry, a nie tylko zdobytego osiągnięcia.

Jeden celny strzał / No Need for Multiball

Za pomocą Rykoszetera musisz pokonać przynajmniej dwóch wrogów. Rykoszeter po trafieniu będzie atakować za każdym razem, kiedy wciśniesz przycisk ataku. Kiedy wróg zostanie pokonany, przeskoczy do następnego. Łatwo te osiągnięcie zrobić na jakiś żabach czy innych słabych przeciwnikach.

Powalający powrót / Return Policy

Musisz zabić 10 wrogów za pomocą odbitych strzałów z Reaktora Próżniowego. Wciskając L2 aktywujesz tarczę, która może łapać pociski wroga i potem R2 żeby wystrzelić złapane pociski. Niestety musisz ulepszyć Repulsor Próżniowy do piątego poziomu by odblokować tą cechę, ale i tak to zrób – Reaktor Próżniowy to taka strzelba w tej grze, a z odbijającą tarczą staje się wprost nieprzyzwoicie potężna.

Dziurawiec / Hole Puncher

Za pomocą łowcy głów zdobądź 20 headshotów. Chyba jasne, prawda? Celuj i traf w głowę.

Dusza towarzystwa / Life of the Party

Musisz użyć Pana Grzybka 50 razy. Pan Grzybek jest świetną bronią, gdyż stanowi darmowe wsparcie ogniowe. Powinien na zawsze znaleźć się na twoim pasku szybkiego wyboru. Tylko rękawica zagłady jest fajniejsza.

Ekstremalne ogrodnictwo / Extreme Gardening

Musisz przekształcić 30 wrogów w roślinki za pomocą Zraszacza Roślinogennego. Tak naprawdę, jest to fantastyczna broń, gdyż działa nawet na wrogów elitarnych i bossów, drastycznie zwiększając obrażenia które im zadajesz. Warto używać tej broni regularnie.

Wyginięcie / Extinction Event

Zabij pięć Grunthorów. To te duże dinozaury, które znajdziesz głównie na planecie gdzie mieszka Rivet. Odradzają się po wczytaniu punktu kontrolnego, ale bez problemu pokonasz ich pięć w trakcie gry.

Leżeć / Just Stay Down

Pokonaj 30 żołnierzy Nefariousa, którzy się kapultowali. Kiedy pokonasz dużego robota, czasami wyskoczy z niego mniejszy. Rozwalisz takich 30 i osiągnięcie wbite.

Pozostałe

Osiągnięcia: 46/47

Wszystko co zostało. Dużo dziwnych osiągnięć, które nie są ani trochę logiczne i takich które i tak pewnie zrobiłeś gdzieś po drodze.

Nikt mnie nie powstrzyma / Can’t Stop Me

Musisz zdobyć złoty medal w wyzwaniach na arenach w Szczątkach Scarstu. Raczej nie ma tam trudnych wyzwań i ze wszystkim powinieneś sobie poradzić, zwłaszcza na tym etapie gry kiedy kolejne etapy będą odblokowywane.

Niech żyje balanga / Hey Lombax DJ

Ponownie na Scarstu, w tym samym miejscu gdzie znajdziesz arenę, będzie też szafa grająca. Musisz zagrać trzy piosenki na tej szafie i osiągnięcie wpadnie.

Blizon zmiennym jest / Shifty Character

Na planecie Blizar oraz Cordelion musisz użyć wszystkich kryształów Blizonowych. Raczej nie da się tego pominąć, wszystkie kryształy są zaznaczone na mapie, także te poboczne.

BĘC! / BOING!

W Prologu, na paradzie, musisz się odbić od balonów Wielkiego Ala, Clanka oraz Kapitana Qwarka. I w zasadzie to wszystko. Mi wpadł automatycznie nawet bez szukania tych balonów 🙂

Relaks na maksa / Max Relax

Na Savali, w samym środku mapy, tam gdzie znajdziesz jaszczurkę, która da Tobie quest poboczny, znajdziesz parkę robotów relaksujących się i obgadujących wszystko. Jak odnajdziesz tych delikwentów, to wyzwanie się zaliczy.

Lombaksowizja / Lombax and Chill

W bazie Rivet na Sargasso znajdziesz telewizor (a obok misia na kanapie, to jego też zgarnij). Włącz telewizor i trofka wpadnie.

Patrzcie na to, sponsorzy / Alert the Sponsors

Musisz wykonać pięć trików na szynie, na których raz na jakiś czas będziesz jeździć i uciekać od atakujących robotów morderców. Trikiem tutaj jest wciśnięcie dwa razy x. Kiedy zrobisz to pięć razy, trofka wpadnie. Także jeżeli chodzi o bezsensowne trofea …

Większa prędkość / Must Go Faster

Kiedy uzyskasz buty pozwalające na szybkie przemieszczanie się, musisz rozpędzić się do maxa wciskając L2 i potem wcisnąć dwa razy x. Zrobisz w ten sposób trik jump i w zasadzie tyle.

Platyna

Osiągnięcia: 47/47

I ostatnie, czyli platynowe osiągnięcie. Gratulacje, kolejna platynka na Twoim koncie 🙂

Masters of the Multiverse / Władcy wymiarów

Poprzednio Loki – odcinek 2: Wariant – On Loki, Ona Loki, nie ważne KTO Loki. Ważne, że Loki
Następny Nidavellir - recenzja - smok, krasnolud i góra złota