Stray – Osiągnięcia / Trofea – Poradnik


Stray to bardzo ciekawa gra, w której pokierujemy krokami małego, rudego kotka w świecie zdominowanym przez różnej maści maszyny. Co ciekawe, nie tylko sama gra jest oryginalna, ale i osiągnięcia które w niej zdobywamy.

Bardzo mile mnie zaskoczył przegląd osiągnięć w grze Stray, bo twórcy podeszli do tego nietuzinkowo, jak do samej gry. Gra jest pełna niecodziennych, oryginalnych rozwiązań i tak samo pełna naprawdę ciekawych wyzwań, których zdobycie będzie wymagało od nas bardziej sprytu oraz wykonania czegoś niecodziennego, niż standardowego zdobycia 10 puszek kocimiętki. Chociaż i takie wyzwania się tutaj znajdą.

FAQ

Parę pytań, które możecie sobie zadawać.

Ile razy trzeba przejść Stray, by zdobyć platynę? 

Grę musicie ukończyć co najmniej dwa razy, z uwagi na fakt, że jedno osiągnięcie to speed run (bardzo prosty, jeżeli będziecie grać tylko z myślą zdobycia tego osiągnięcia). Oprócz tego pojawi się także szereg innych osiągnięć, które jeżeli nie wykonamy w czas, to będziemy musieli powtarzać dany etap. Zalecam dlatego najpierw lekturę tego tekstu, by dowiedzieć się gdzie i jakie osiągnięcia musimy wykonać.

Czy Stray posiada pomijalne osiągnięcia?

Tak, część osiągnięć możecie pominąć przez przypadek, gdyż tak jak pisałem wyżej, wymagać od nas mogą specyficznego podejścia.

Czy Stray posiada poziomy trudności?

Nie, w Stray nie ma poziomów trudności i przez to nie ma także osiągnięć wymagających przejścia gry po danym poziomie.

Czy w Stray można ponownie przechodzić rozdziały?

Podobnie jak w wielu grach tego typu (np. w Plague Tale: Innocence na premierę nie można było ponawiać rozdziałów, potem ta funkcja została dodana) nie można ponownie przechodzić misji z punktu samej gry. Aby jednak powtórzyć misję, wyjdź z gry do menu i wejdź w swój zapis w ustawieniach. Tam będziesz mógł wybrać ponownie rozdział.

Przejdźmy teraz do samych osiągnięć.

 

Fabularne

Liczba: 6/25

Tych osiągnięć nie będziemy wyjaśniać, gdyż automatycznie je odblokujesz przechodząc grę. Przejdźmy dalej.

Nieudany skok / Missed Jump

Kres samotności / Not Alone

Kot zwędził ci język? / Cat Got Your Tongue?

Kocie ścieżki / Catwalk

Al-kot-raz / Al-Cat-Raz

Przejrzyj na oczy / Eye Opener

Zbieractwo

Liczba: 11/25

Te osiągnięcia wymagają od nas specyficznego powtarzalnego działania, najczęściej polegającego na zebraniu paru rzeczy.

Jaka to miaulodia / Meowlody

W Slumsach, do których będziesz wracać dwa razy (więc jeżeli pierwszy raz Ci się nie udało, to będziesz mógł wrócić) będziesz mógł zebrać arkusze z muzyką, które dostarczysz do NPC siedzącego obok Strażnika. Wszystkie nutki zbieram w tym odcinku.

Najlepszy przyjaciel kota / Cat’s Best Friend

Do niektórych NPC w Slumsach i Śródmieściu możesz się przytulać, albo raczej ocierać. Po prostu rób to klikając trójkąt obok każdego gdzie jest to możliwe. Prawdopodobnie w śródmieściu wskoczy Achievment.

Przypominam sobie! / I Remember!

W grze znajdziemy łącznie 13 wspomnień, które pomogą dla Twojego towarzysza B-12.

Odznaki / Badges

W grze otrzymasz szereg odznaczeń za wykonanie różnych aktywności. Musisz zdobyć wszystkie odznaki, by odblokować te osiągnięcie:

  • Odznaka Muzyki – za zebranie wszystkich nutek w sklumsach;
  • Odznaka Roślin – za znalezienie trzech kwiatków w mieście mrówek;
  • Odznaka Policji – znajdziesz ją w śródmieściu przy martwym robocie w alejce za pokaźnym podpisem namalowanym na ścianie;
  • Odznaka Kota – w śródmieściu, w miejscu gdzie robot będzie narzekać na sklepikarza. Nad nim znajdziesz skrytkę, kod to 8542;
  • Odznaka za znalezienie kluczy – w fabryce, dla robota który zgubił klucze.

Terytorium / Territory

Musisz podrapać coś (cokolwiek) w każdym z rozdziałów. Po prostu widząc miejsce do drapania jak drzwi, dywan lub meble to skorzystaj z chwili by wykonać ten ważny koci rytuał.

Pozostałe / Dziwne

Liczba: 24/25

Te osiągnięcia są miejscami tak dziwne, że nie wiedziałem gdzie je sklasyfikować.

Mały gaduła / A Little Chatty

Musisz miauknąć jakieś 100 razy. Masz od tego przycisk na padzie, więc bądź normalnym kotem i miaucz. Ja to zrobiłem na początku trzeciego rozdziału.

Kot-a-pulta / Cat-a-Pult

Musisz skoczyć w różne miejsca 500 razy. Jako, że bez skakania nie przejdziesz gry Stray, to zrobi się to automatycznie.

Produktywny dzień / Productive Day

Znajdź sobie łóżeczko i idź spać. Po godzinie to osiągnięcie się aktywuje. Łóżka znajdziesz na prawie każdym poziomie (a w slumsach jest ich nawet parę).

Bum szaka laka / Boom Chat Kalaka

W Slumsach znajdziesz piłkę, którą musisz stoczyć do kosza na dole. Jeżeli Ci się nie uda, możesz spróbować to zrobić z ziemi (jak udało mi się tutaj), a jak nie dasz rady to wczytaj zapis i spróbuj ponownie.

Sprawdź te kocie ruchy / Can’t Cat-ch Me

Podczas pierwszego pościgu Zurków na samym początku gry nie możesz dać się złapać. Jeżeli to się stanie, to natychmiast wczytaj autozapis i spróbuj ponownie.

Kot-mandos / Sneakitty

W śródmieściu nie możesz zostać namierzony przez żadnego z dronów. Jeżeli to się stanie, to natychmiast wczytaj autozapis.

Ostatnie życie / No More Lives

Musisz umrzeć 9 razy. Najtrudniejsze osiągnięcie w grze Stray, to patrzeć jak nasz kotek umiera.

Skrecz / Scratch

W klubie w śródmieściu znajdziesz Winyl, który możesz zanieść do urządzenia grającego. Jeżeli to zrobisz, to będziesz mógł chwilę połobuzować na płycie winylowej i tym samym aktywujesz osiągnięcie.

Pacyfista / Pacifist

Pewnego razu otrzymasz broń na Zurków (te małe skaczące gnojki). Cieszysz się? To przestań, bo nie możesz jej używać w tym rozdziale bo inaczej to osiągnięcie nie wpadnie. Poniżej zdobywam to osiągnięcie.

Stray - Kanały PACYFISTA! - Playstation 5 Gameplay po polsku BEZ KOMENTARZA #05

Jestem szybkością / I Am Speed

Musisz ukończyć Stray w mniej niż 2 godziny. To bardzo proste przy drugim przejściu gry.

Ciekawość zabiła kota / Curiosity Killed the Cat

W niektórych miejscach świata gry znajdziesz papierowe torebki. Zrób to, co każdy szanujący się kot chciałby zrobić i wsadź ją sobie na głowę. Osiągnięcie wpadnie, a po paru minutach odzyskasz kotrolę nad sierściuchem.

Kot-a-strofa / Cat-a-strophe

W śródmieściu trafisz na parę robotów grających w Mahjonga. Widzisz te starannie poukładane klocki? Zniszcz to 😈

Telekot / Tele a chat

W slumsach, w samym środku mapy na podwyższeniu odnajdziesz włączony telewizor i polit. Powciskaj te guziki i w pewnym momencie osiągnięcie się odblokuje.

Platyna

Liczba: 25/25

Wszystko gotowe / All Done

Gratulacje! Zrobiłeś to wszystko i masz platynę! Jesteś zdecydowanie godny posiadania miana Księcia wśród Rudych Kotów, Szefa wśród smakoszy kocimiętek oraz Arcyzrzucacza butelek. Jesteśmy z Ciebie dumni!

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Stranger Things - sezon 4 - recenzja - dobre, ale czy świetne?
Następny Premiery na HBO Max i Netflixie w lipcu! Co obejrzeć w weekend?