System Shock Remake – Poradnik dla początkujących


Remake kultowych gier szturmem podbijają branżę grową. Po triumfach odświeżonych wersji Shadow of the Colossus i Demon’s Souls, gracze żądni są kolejnych klasyków w odświeżonej odsłonie. Jednak niektóre remaki górują nad innymi, sięgając po pozycje wyjątkowe, które oferują coś więcej niż tylko nostalgiczne wspomnienia. Do tego grona bez wątpienia należy System Shock Remake od studia Nightdive Studios.

Stworzenie remake’u tak legendarnej produkcji stanowiło nie lada wyzwanie. System Shock, dofinansowany pierwotnie za pomocą kampanii na Kickstarterze, to tytuł o imponującym rodowodzie. Seria Deus Ex, BioShock, a nawet Prey z 2017 roku – wszystkie te gry są duchowymi spadkobiercami System Shock i jego kontynuacji. Nie sposób zaprzeczyć ogromnemu wpływowi tego cyklu na rozwój gier. Sam System Shock broni się jednak znakomicie jako rasowy survival horror z elementami science fiction, oferując graczom pełną emocji i wymagającą rozgrywkę w mrożących krew w żyłach realiach stacji kosmicznej Citadel. Podczas eksploracji łatwo popełnić błąd, który może kosztować życie, dlatego początkujący powinni zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę, która ułatwi im pokonanie sztucznej inteligencji SHODAN.

Niniejszy poradnik stanowi kompendium podstawowej wiedzy dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie System Shock Remake. Znajdziecie tu porady dotyczące walki, rozwoju postaci, eksploracji stacji kosmicznej i hakowania systemów komputerowych – kluczowego elementu rozgrywki. Dzięki naszym wskazówkom odkryjecie sekrety Cytadeli, nauczycie się walczyć z przeciwnikami i rozwiązywać skomplikowane zagadki logiczne. Zobacz też koniecznie nasze inne poradniki dla początkujących do gier, taki jak poradnik do Manor Lords.

Zapamiętaj – zapisuj grę!

System Shock zawiera mechanikę, która nie przetrwała próby czasu. Na prawie każdym poziomie Cytadeli Stacji znajduje się Zatoka Regeneracyjna kontrolowana przez SHODAN. Przetwarza ona ludzi w cyborgicznych niewolników. Gracze muszą odnaleźć te Zatoki i zatrzymać proces konwersji (zazwyczaj poprzez pociągnięcie dźwigni w pobliżu). Dopiero wtedy będzie można się odrodzić na tym poziomie po śmierci. Problem w tym, że Zatoki Regeneracyjne są rozmieszczone losowo. Czasami znajdziesz je na początku etapu, a innym razem dopiero pod koniec. Do momentu ich aktywacji, każda śmierć kończy się ekranem „Koniec Gry”, zmuszając do wczytania wcześniejszego zapisu. Dlatego, dopóki nie zlokalizujesz Zatoki Regeneracyjnej na danym poziomie (a nawet później, po prostu z dobrego nawyku), zapisuj grę regularnie, aby nie stracić postępów. Uwierz mi, to bardzo ważne bo sam zginąłem w pierwszych chwilach gry wbiegając na minę jakby nigdy nic.

Sparqbeam – Twój Pierwszy Przyjaciel

System Shock oferuje graczom arsenał różnorodnych broni. Początkowo będziesz dysponować jedynie solidnym kluczem francuskim, który przyda się do walki w zwarciu. Szybko jednak znajdziesz Minipistolet, broń palną strzelającą pociskami. Ale to dopiero początek twojego ekwipunku. Jeśli poświęcisz chwilę na dokładną eksplorację, natrafisz na prawdziwą perełkę – Sparqbeam. To wszechstronny i niezawodny karabinek energetyczny, który stanie się twoim nieodłącznym towarzyszem przez sporą część gry. Sparqbeam zasilany jest energią twojego egzoszkieletu, co oznacza, że nie musisz martwić się o dostępność amunicji.

Broń zadaje przyzwoite obrażenia i świetnie sprawdza się w walce z większością przeciwników, których spotkasz na wczesnych etapach rozgrywki. Pamiętaj, że Sparqbeam nie jest jedyną bronią energetyczną w System Shock. Wraz z postępami w grze odkryjesz potężniejsze karabiny i pistolety korzystające z tego samego źródła zasilania. Jednak na początkowym etapie przygody, Sparqbeam będzie twoim najlepszym przyjacielem, zapewniając ci bezpieczeństwo i umożliwiając walkę z hordami cyborgów i mutantów. Sparqbeam najczęściej można znaleźć w okolicach sal operacyjnych na poziomie medycznym Cytadeli. Warto dokładnie przeszukać ten obszar, aby jak najszybciej zdobyć tę niezawodną broń.

Poznaj mapę Cytadeli – Twój klucz do nawigacji

Ta rada może wydawać się oczywista, ale poziomów w Cytadeli jest naprawdę sporo. Mimo ograniczenia do jednej głównej lokacji, w każdej nowej strefie czekają na gracza dziesiątki pomieszczeń i plątanina korytarzy. Rzadko kiedy otrzymasz jasny wskaźnik, w którym kierunku zmierzać, aby kontynuować rozgrywkę. Dlatego właśnie mapa w grze będzie twoim nieodłącznym towarzyszem. Powinieneś nie tylko zapoznać się z jej ogólnym układem, ale także zrozumieć znaczenie poszczególnych symboli. Nieznajomość lokalizacji ostatniej Stacji Ładowania może skończyć się dla ciebie tragicznie, a mapa to idealne narzędzie, by uniknąć kłopotów.

System Shock_20240529102635

Zaglądaj za róg przed wejściem!

System Shock to w swojej istocie survival horror. Choć zawiera elementy akcji i strzelanki FPP, to ograniczona dostępność amunicji i zasobów ma na celu zachęcanie do ostrożnej i metodycznej rozgrywki. Właśnie dlatego możliwość wychylania się zza rogów jest nieocenioną pomocą. Dzięki niej możesz eliminować przeciwników, nie wzbudzając podejrzeń u pozostałych, lub bezpiecznie rozpoznać teren przed wejściem w nieznane. Bez względu na cel, zawsze warto zajrzeć za róg, zanim wkroczysz w nową lokację.

Regularne przetwarzanie – klucz do sukcesu

Wspominaliśmy już, że podczas eksploracji Cytadeli natrafisz na mnóstwo przedmiotów. Będą to zarówno rzeczy niezbędne do wykonania zadań, broń, amunicja czy przedmioty lecznicze, jak i zupełnie bezużyteczne śmieci oznaczane czerwoną ramką w ekwipunku. Wszystkie te niepotrzebne rzeczy – a także te, których już nie potrzebujesz – możesz poddać procesowi vaporizacji w swoim ekwipunku. Dzięki vaporizacji pozbędziesz się niechcianych przedmiotów, zamieniając je w złom. 10 jednostek złomu możesz wymienić na 1 kredyt w stacjach recyklingu rozmieszczonych po Cytadeli. W końcu mówimy o 2070 roku, gdzie wszystko powinno być poddawane recyklingowi! Wybierając przedmiot w ekwipunku, możesz sprawdzić, ile kredytów uzyskasz za jego przetworzenie, co pomoże ci podjąć decyzję, czy warto go vaporować.

Pilnuj przedmiotów kluczowych!

W System Shock niemal wszystko, co zbierzesz na Cytadeli, zajmie miejsce w twoim ekwipunku. Wyjątkiem są karty dostępu. System zarządzania przedmiotami działa podobnie do tego w Resident Evil, wykorzystując system siatki, gdzie różne obiekty zajmują różną ilość miejsca. Podczas porządkowania ekwipunku gracze będą wyrzucać, przetwarzać i niszczyć przedmioty, których już nie potrzebują. Niestety, łatwo pomylić się i pozbyć się rzeczy kluczowych do kontynuowania gry. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać, które przedmioty są niezbędne do wykonania zadań i nie niszczyć ich przypadkowo. Warto wspomnieć, że na niższym poziomie trudności gra uniemożliwi ci popełnienie tego błędu.

Nie przegap broni pokonanych wrogów!

Po starciu z przeciwnikami często zauważysz, że pozostawili oni po sobie broń. Nawet jeśli są to duplikaty broni, którą już posiadasz, lub broń, której nie zamierzasz używać, i tak warto ją podnieść. Istnieją ku temu dwa ważne powody. Po pierwsze, porzucone pistolety i karabiny często zawierają amunicję. Możesz ją przejąć, przechodząc do ekranu ekwipunku i wyjmując naboje z broni. Dzięki temu uzupełnisz swoje zapasy i będziesz lepiej przygotowany na kolejne potyczki. Po drugie, opróżnioną już broń możesz zutylizować lub przetworzyć. W ten sposób zamienisz ją na znaczną ilość złomu lub kredytów, które przydadzą się później w grze. Złom posłuży ci do ulepszania posiadanego sprzętu, a kredyty pozwolą na zakup nowych broni, amunicji czy przedmiotów leczniczych u automatów vendingowych rozsianych po Cytadeli. Pamiętaj więc, aby nie lekceważyć broni pokonanych wrogów. Potraktuj ją jako dodatkowe źródło amunicji i cenny surowiec, który wzmocni twój arsenał i otworzy drzwi do dalszego rozwoju postaci.

Dobierz odpowiednią amunicję do wroga – walcz mądrze!
System Shock oferuje szeroki wachlarz amunicji do broni kinetycznej i energetycznej. Jednak to nie wszystko! Każdy typ pocisków posiada swoje warianty, które zadają obrażenia w nieco inny sposób. Dzięki temu możesz dostosować swój arsenał do konkretnego przeciwnika, zwiększając swoją skuteczność bojową.

Wykorzystaj swój atut – Target Identifier

Zanim rzucisz się w wir walki, użyj Target Identifiera (TI). To specjalne urządzenie zeskanuje wroga i zidentyfikuje jego słabe punkty. Wciskasz R3 i widzisz jakie statystyki ma wróg Informacja ta zostanie wyświetlona na ekranie, podpowiadając ci, jaki rodzaj amunicji będzie najbardziej efektywny.

Zasada numer jeden: dopasuj amunicję do celu!

  • Wrogowie organiczni: Dla przeciwników biologicznych, takich jak zmutowani ludzie czy cyborgiczne psy, najlepszym wyborem będzie amunicja kinetyczna. Pociski standardowe, a zwłaszcza przeciwpancerne, skutecznie poradzą sobie z ich tkankami i osłonami. Bardzo dobrze działa też ogień jak np. zapalające pociski do strzelby.
  • Wrogowie mechaniczni: Roboty i inne maszyny są podatne na broń energetyczną. Standardowe pociski energetyczne wystarczą na początkowych etapach gry. Później warto sięgnąć po amunicję przeładowującą, która zadaje dodatkowe obrażenia systemom wroga.

System Shock to gra pełna niuansów. W miarę postępów odkryjesz kolejne rodzaje amunicji, takie jak pociski zapalające czy plazmowe. Eksperymentuj, sprawdzaj skuteczność różnych wariantów na poszczególnych przeciwnikach i ucz się dostosowywać swój styl walki do sytuacji.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Kolejne odsłony Call of Duty pojawią się w dniu premiery w Game Passie
Następny Dowódca Piekielnego Przypływu w Diablo 4 - Jak go znaleźć?