The Last Oricru – Poradnik dla Początkujących – Jak nie zgubić się w wątku?


the last oricru szczuroludzie

The Last Oricru nie należy do trudnych gier pod względem rozgrywki. Powiem nawet, że jest to jeden z najprostszych soulsów, w jakie kiedykolwiek grałem. Trudność w grze polega jednak na czymś innym – na wyborach i fabule.

The Last Oricru jest bardzo specyficzną grą, zwłaszcza jeżeli chodzi o fabułę. Liczne wybory sprawiają, że grę można spokojnie przejść trzy albo cztery razy by mieć całkowicie inną rozgrywkę. Do tego gra zawiera w sobie mechaniki soulsowe, ale jednocześnie jest znacznie prostsza niż standardowy Dark Souls i nawet gracze nie dający sobie rady w tym typie rozgrywki powinni sobie dobrze poradzić. Dlatego też przygotowałem ten poradnik dla początkujących, by zaznaczyć na co powinieneś zwracać szczególną uwagę przy graniu w The Last Oricru.

Wybory w The Last Oricru mają naprawdę znacznie!

The Last Oricru jest naprawdę wyjątkową grą pod względem fabularnym. Świat jest zarysowany w taki sposób, by do końca nie wiedzieć, która strona jest dobra, a która zła i jednocześnie wiemy doskonale, że każdy ma swoje za uszami i każda decyzja będzie miała swoje konsekwencje. W teorii mamy trzy frakcje do wyboru, w praktyce każda z nich będzie wewnątrz siebie także podzielona na przynajmniej dwa albo trzy obozy. Dlatego warto już na wstępie pomyśleć, by grać w taki sposób aby osiągnąć jak najwięcej. Co dają poszczególne frakcje z punktu widzenia praktycznego?

  • Naboru – rycerska frakcja będzie skupiała się na wykorzystaniu ciężkich pancerzy i szerokiego wachlarza broni, ale w najmniejszym stopniu pomoże Ci z magią;
  • Szczuraki – mieszanka sprzętu, trochę dla wojownika, trochę dla maga, sporo przedmiotów hybrydowych. Skupiają się na magii ognia, więc jeżeli chcesz zrobić hybrydę maga i wojownika, to tutaj znajdziesz najwięcej przydatnego sprzętu;
  • Złamana Armia – sporo ciekawego sprzętu dla maga, jednak wojownik także nie powinien być pokrzywdzony. Skupiają się na walce bronią elektryczną (która jest zakazana przez Naboru).

By w pełni zrozumieć wszystkie elementy historii gry, należy ją ukończyć przynajmniej trzy razy. Natomiast do zdobycia platyny będziesz potrzebował nawet pięciu pełnych przejść. Twórcy bardzo specyficznie podeszli do kwestii osiągnięć – nie ma na liście żadnych osiągnięć związanych z walką, natomiast każde z nich jest związane z wyborami fabularnymi. Co ciekawe, gra zaoferuje nam także zmiany stron podczas gry, więc jeżeli będziemy chcieli przejść na drugą stronę lub też zdradzić poprzedniego sojusznika, to będziesz miał takie dwie lub trzy okazje w trakcie zabawy.

Więcej o frakcjach możecie przeczytać tutaj – frakcje w The Last Oricru.

Eksploracja to klucz w The Last Oricru

Pod względem projektu map, trzeba przyznać, że twórcy wykonali pracę domową i postarali się. Eksplorując kolejne obszary miałem wrażenie że znowu gram w starego dobrego Dark Soulsa pierwszego. Wszędzie są ukryte sekrety, potężne przedmioty są pochowane trochę bardziej, a do tego jest tutaj sporo naprawdę ciekawych skrótów. Jeżeli chcesz być naprawdę potężny w The Last Oricru, to musisz dokładnie eksplorować i lizać ściany. Tylko tak znajdziesz brakujące części zestawów pancerza innych frakcji oraz rzadkie, ulepszone pierścienie.

The last oricru lokacje
Lokacje w grze są rozbudowane i pełne sekretów. Eksploracja daje mi masę frajdy

Część przedmiotów jak części legendarnej broni lub symbole klanu mogą mieć dla Ciebie nieznane przeznaczenie. Wszystko dlatego, że nie zaglądałeś do tej pory do zakładki wymiana u Handlarzy. Tam też znajdziesz informacje, jakie części lub przedmioty możemy wymieniać na inne przedmioty. Warto tutaj zwrócić uwagę zwłaszcza na miksturki leczenia, których oczywiście chcesz mieć jak najwięcej. Chociaż od pewnego momentu gry nigdy nie miałem problemu z miksturkami (ale to była bardziej kwestia legendarnego miecza Naboru, który leczył przy ataku), to jednak warto od samego początku gry dbać o otwieranie tych miejsc.

Jak otwierać krypty w The Last Oricru?

Krypty to dodatkowe aktywności ukryte przez twórców gry. Za ich pomocą możesz otrzymać dodatkowe mikstury, potężne pierścienie oraz sprzęt, który bardzo ułatwi Tobie zabawę. Żeby je otworzyć potrzebujesz jednak znaleźć trzy symbole, a następnie wcisnąć je w odpowiednim miejscu. Symbole są ukryte na mapach, a dokładne lokalizacje tychże znajdziesz na naszych filmikach na kanale YouTube.

The Last Oricru skrywa także zagadki logiczne. Czasami musimy się natrudzić, by rozwiązać niektóre z nich.

Otwieraj krypty od razu jak je odnajdziesz (ale nie kiedy znajdziesz symbol) ponieważ często będziesz opuszczać tereny na stałe po wyjściu z danych obszarów.

Parę uwag dotyczących walki

Walka w The Last Oricru jest prosta i raczej nie będzie wymagała większego wyjaśnienia. Większość wrogów spokojnie pokonasz (nawet bossów) z pomocą tarczy i okrążania. Jeżeli chcesz używać magii, to pamiętaj, że możesz ją regenerować za pomocą niektórych urządzeń i broni, a także przy pomocy paru zestawów pancerzy. Ważna tutaj sprawa dotycząca walki w przestrzeni – nigdy nie walcz z przeciwnikami na schodach! Coś jest nie tak z targetowaniem przez wrogów i czasami trafiają nas w momencie kiedy jesteśmy nad nimi lub pod nimi na schodach. Po prostu wyciągaj ich dalej.

Większość bossów w grze pokonasz starym, dobrym okrążaniem i blokowaniem, czyli czymś, co fani soulsów znają od lat. Trzymaj tarczę w górze i rób kółka oraz uniki wokół wroga. Pamiętaj jednak, że jeżeli wróg trafi Cię w trakcie wykonywania uniku, czyli najczęściej wtedy, kiedy chaotycznie spamujesz przycisk, to stracisz dużo więcej staminy. To samo też dotyczy jeżeli chodzi o blokowanie słabymi tarczami lub też samymi broniami (dwuręcznymi) blokowanie nimi nie ma większego sensu – jeszcze co przepuszczają dużo obrażeń, to tracisz też więcej staminy niż gdybyś otrzymał normalne uderzenie. Wrogowie są agresywni, ale markują swoje uderzenia i łatwo można reagować na ich ataki poprzez obserwację.

Podsumowanie

Ciężko dać więcej konkretnych rad, jeżeli chodzi o The Last Oricru. Najważniejsze to spokojnie analizować fabułę, słuchać dialogów i wybierać rozsądne wybory – zmiana frakcji w trakcie pierwszego przejścia nie jest najlepszym ruchem, a nasz dziennik jest dosyć prosty i o ile nasi rozmówcy nie raz mówią co należy zrobić do danego questa, to już w trakcie wykonywania zadania może się okazać, że zabraknie nam pewnej informacji w dzienniku. Jeżeli zamiast skupiać się na walce, skupisz na fabule i historii, to gwarantuję Tobie, że wyciągniesz naprawdę wiele frajdy z The Last Oricru.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Darmowe gry dla subskrybentów PlayStation Plus - listopad
Następny Twilight Inscription - recenzja - mazak Twoją główną bronią!