10 Najlepszych scenariuszy i materiałów do Robinson Crusoe


Wpis ten jest kontynuacją cyklu o Robinson Crusoe. Mogliście przeczytać recenzje tej gry tutaj, natomiast o trzech scenariuszach z tej gry pisałem już w tym wpisie. Dzisiaj będzie trochę inaczej. Wybrałem 10 najciekawszych scenariuszy jakie można znaleźć w internecie na grupach Board Game Geek oraz polskim forum Gry Planszowe i napisałem parę słów o każdym z nich.

Jestem wielkim fanem gry Robinson Crusoe, jednak co jest śmieszne, bardzo nie lubię gier kooperacyjnych – to jedyna pozycja przy której naprawdę dobrze się bawię – jednak w planach mam też testy Eldrith Horror więc możliwe że pojawi się i drugi tytuł do tego elitarnego grona. Jeżeli nigdy nie graliście w tą pozycję, to bardzo was zachęcam do przetestowania tego tytułu. Gwarantuje wam że nie będziecie żałować (a jeżeli będziecie to zawsze możecie pożalić się w komentarzach).

Linki które będę dodawać, będą prowadzić do angielskiej strony Board Game Geek, gdzie najczęściej fani wrzucają swoje oryginalne scenariusze. Wiele z nich zostało spolszczonych oraz zamieszczonych na ogólnopolskim temacie na forum gry-planszowe.pl Jeżeli potrzebujecie Polskiej wersji gry, to sprawdźcie czy jest zamieszczone tutaj tłumaczenie.

Kolejność scenariuszy jest raczej przypadkowa ponieważ przy wszystkich bawiłem się bardzo dobrze. Graliśmy w dwie osoby i pamiętajcie że jest to moje subiektywne zestawienie. Oprócz scenariuszy, będę dodawać także ciekawe materiały które każdemu mogą się przydać.

Robinson Crusoe i Przygoda na Przeklętej Wyspie

1. Poradnik Rozbitków – na lekki początek

Zanim przejdziemy do scenariuszy daję wam fajny dodatek wprowadzający do gry i znacznie usprawniający tłumaczenie zasad. Taki szybki guide pomagający ogarnąć grę nowym graczom którzy mają problem z trudną instrukcją z oryginału. Dzięki temu dokumentowi łatwiej wam będzie zacząć przygodę, a także jeżeli zaczniecie grać z nowym członkiem waszej pechowej drużyny rozbitków, ten materiał z pewnością przyda się jako wprowadzenie.

Poradnik Rozbitków możesz pobrać z tego linka Castaways Quick Start Guide

2. Nieoficjalny Ósmy Scenariusz – The Naturalist

Świetny scenariusz wprowadzający do wyprawy HMS Beagle. Niestety Portal ma focha na graczy więc nie będzie dodruku przez co rzesze fanów gry jest skazanych na drukowanie we własnym zakresie. Nam się udało dotrzeć do dodatku (jedna z ostatnich nowych sztuk na rynku) i jesteśmy nim zachwyceni. W każdym razie, każdy posiadacz HMS Beagle oraz fanatyk Robinson Crusoe Przygoda na Przeklętej Wyspie, musi koniecznie sprawdzić ten scenariusz.

Plusem tego scenariusza jest na pewno to że jest on w pewnym sensie bardzo uproszczoną kampanią z dodatku, więc każdy kto nie posiada dodatku może w pewnym stopniu zadowolić się tym scenariuszem. Według mnie nie oddaje on w pełni ducha dodatku, jednak sam w sobie jest jednym z lepszych scenariuszy dostępnych obecnie do pobrania w internecie.

Scenariusz The Naturalist możesz pobrać klikając The Naturalist 8th scenario

HMS Beagle wyrusza na spotkanie przygody

3. Polowanie na Lewiatana

O tym scenariuszu pisałem już wcześniej w pierwszej części wpisu. Wspomnę tutaj tylko dodatkowo że w scenariuszu mamy dodatkowo nowe dwie postacie z których sam nigdy nie korzystałem – Babcię i Szamana. Według mnie te postacie niezbyt ciekawie komponują się w klimat gry, jednak sam scenariusz jest świetny i interesujący. Jak już za pewne wiecie naszym celem w nim jest znalezienie mitycznego potwora Lewiatana oraz, jak to na ludzi przystało, zabicie tego ostatniego przedstawiciela swojego gatunku. Żeby było sprawiedliwie, Lewiatan ma do pomocy huragan który to przybędzie jeżeli nie dość szybko spełnimy warunki scenariusza.

Scenariusz z Lewiatanem i z dodatkami do niego możecie pobrać z tego linka Leviathan’s Defeat

4. Przygoda na Wyspie Zombie

Jak już mamy różne scenariusze do takiej gry to dlaczego ma nie być scenariusza z Zombie. Oczywiście że jest, do tego całkiem przyjemny. Na wakacjach trafia nam się przykra sytuacja kiedy obudziliście się w hotelu i okazało się że wszyscy na wyspie zostali przemienieni w Zombie (pamiętacie Dead Island? chyba autor bardzo polubił tą grę). Oprócz ucieczki, musimy także w naszych warunkach polowych stworzyć lekarstwo na zarazę zombie. Jakkolwiek by to nie brzmiało, scenariusz jest bardzo dobry i chętnie do niego się wraca. Dodatkowo do zestawu z wyspą zombie są dołączone dwie nowe postacie – Doktor i Zapaśnik Sumo. Doktora jeszcze zrozumiem, ale tego Zapaśnika to już jakoś nie dam rady. No trudno 🙂

Uciekać od Zombie możecie pobierając scenariusz z podanego źródła Zombie Island

5. Przygoda na Wyspie King Konga

Scenariusz dołączony do Robinson Crusoe Przygoda na Przeklętej Wyspie – Edycja Gra Roku. Bardzo dobry i dosyć trudny scenariusz z progresywnym wpadaniem w bagno (czytaj umieraniem ekipy filmowej) fajnie to działa w praktyce i naprawdę czujemy presję czasu i narastające zagrożenie. Trochę łatwiejszy w trzy oraz cztery osoby, we dwójkę udało nam się go zrobić tylko raz. Mimo to polecam, zwłaszcza jak znudzicie się już podstawowymi scenariuszami (no i w waszej wersji nie ma King Konga).

Nagrać film o wielkiej małpie i poświęcić w tym celu swoją ekipę filmową możecie po pobraniu scenariusza Scenario 7 – Dreadful adventure on the King Kong Island

Barbarzyńska Małpa groz

6. W Poszukiwaniu Doktora Livingstona

Kolejny oficjalny scenariusz do Robinson Crusoe Przygoda na Przeklętej Wyspie. Tym razem naszym celem jest znalezienie doktora Livingstona. Scenariusz składa się z kilku elementów, mamy tutaj wycinek z gazety, opis scenariusza, opis poszczególnych kombinacji akcji itp. Scenariusz bardziej rozbudowany od innych ogólnie dostępnych, bardzo polecam zwłaszcza weteranom tej gry planszowej, nowicjusze mogą się niestety dosyć łatwo tutaj pogubić.

Szukanie Doktora Livingstona możesz rozpocząć tutaj Tracing Doctor Livingstone

7. Dzika Bestia

Kolejny scenariusz o którym wspominam drugi raz. Tym razem naszym celem jest zapolowanie na niebezpieczne zwierzę (czytaj niedźwiedzia) zanim ono zapoluje na nas. Nie jest to najtrudniejszy scenariusz na tej liście i myślę że mogę go polecić początkującym, chociaż to też jest kwestia dyskusyjna bo z tego co wiem niektórzy mogą mieć problemy z przejściem tego scenariusza. Duży mamy tutaj nacisk na polowanie i łowienie zwierzyny, więc praktycznie możemy w większości przypadków nie przejmować się zbieraniem jedzenia. U nas więcej się jego marnowało niż zdążyliśmy spożywać.

Na dzikiego niedźwiedzia zapolujecie klikając na The Savage Beast

Polujemy na niebezpiecznego niedźwiedzia

8. Hunters

Znowu polujemy na zwierzęta. Tym razem jednak nie mamy tutaj naszego nemezis i celem jest zdobycie jak największej liczby trofeów. Bardzo lubię scenariusze w których polujemy, ponieważ w podstawowym zestawie scenariuszy jest to aspekt raczej pomijany i traktowany jako czynność drugorzędna. Tutaj polowanie oznacza wygraną lub przegraną więc musimy zmienić nasze podejście do przebiegu rozgrywki (na przykład kładąc większy nacisk na budowę broni).

Waszą karierę łowców rozpoczniecie pobierając scenariusz z tego źródła Hunters

9. Eksperyment na Wyspie Dinozaurów

Scenariusz wyrwany żywcem z pierwszej części Parku Jurajskiego. Budujemy elektryczne płoty, zbieramy DNA dinozaurów i próbujemy przeżyć. Oprócz tematyki, nie ma tutaj większych nowości, niemniej scenariusz jest interesujący. Na uwagę zasługuje fakt że każdy kafelek wyspy ze świątynią przedstawia trochę inne zagrożenie, jednak musimy je odkrywać z uwagi na fakt że bez tego nie spełnimy celów scenariusza. Trochę jak w pierwszym scenariuszu HMS Beagle i zbieraniu niebezpiecznych roślin. Robisz to bo musisz ale za każdym razem spotyka ciebie coś niemiłego – bajka 😉

Walkę z Welociraptorem możesz odbyć przechodząc do podanego linku Experiment on Dinosaur Island

10. Treasure Hunters – Junior

Na koniec coś z totalnie innej beczki. Scenariusz dla dzieci lub początkujących z Robinson Crusoe Przygoda na Przeklętej Wyspie. Nie jest to pozycja zbyt trudna, jednak daje pewien poziom satysfakcji i myślę że czas przeznaczony na granie w ten scenariusz nawet bez dzieci, ale z przyjaciółmi których dopiero nawracamy na gry kooperacyjne, może zaowocować powiększeniem stałego grona chętnych do tej gry wśród waszych znajomych.

Skarbów poszukacie tutaj Treasure Hunters – Junior

treasure-chest-619858_1280

4 komentarze

 1. Rafał
  24 sierpnia 2016
  Odpowiedz

  Warto nadmienić, że do fanowskich scenariuszy są polskie spolszczenie o tutaj http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=19&t=34195 😉

  • 24 sierpnia 2016
   Odpowiedz

   Cześć Rafale 🙂 Link do forum jest od samego początku we wpisie, na wstępie. Zachęcam każdego do sprawdzania go, bo większość podanych materiałów szczęśliwie doczekało swojego spolszczenia.

 2. Piotr
  16 kwietnia 2020
  Odpowiedz

  Cześć, czy ktoś jest może w posiadaniu „Treasure Hunters – Junior”?
  Niestety podany w treści link jest już od dawna nieaktualny 🙁

 3. mądry
  23 marca 2021
  Odpowiedz

  Piotrze, kup dodatek do Robinsona-Skrzynia Skarbów, tam jest kilka scenariuszy, które są fantastyczne i chyba jest tam chyba Polska wersja tego o co pytałeś 😉

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Neuroshima Hex 3.0 - Unboxing
Następny Jessa Na Ni - Wychowanka Krwawei Kniei