A Plague Tale: Requiem – Poradnik – Wszystkie znajdźki, pamiątki i sekrety


W A Plague Tale Requiem będziemy w stanie znaleźć sporo różnych sekretów, takich jak pamiątki godne zapamiętania przez Amicię czy też przedmioty do kolekcji piórek oraz kwiatków dla Hugo. Gdzie je znaleźć? Przedstawiam poradnik z dokładnym opisem gdzie co jest ukryte.

Jeżeli na którymkolwiek etapie w A Plague Tale Requiem nie jesteście w stanie znaleźć któregoś, z potrzebnych do osiągnięć przedmiotów, to tutaj znajdziecie dokładne rady gdzie je zdobyć. W A Plague Tale Requiem możemy znaleźć następujące przedmioty, które są potrzebne do zdobycia odpowiednich osiągnięć. Z wyjątkiem tych osiągnięć, gracz nie zdobywa absolutnie żadnej dodatkowej korzyści (no może z wyjątkiem sekretnych skrzyń gdzie są potrzebne nam materiały). Dlatego, jeżeli nie polujecie na osiągnięcia, to nie musicie przesadnie skupiać się na tych przedmiotach.

 • 21 pamiątek;
 • 12 przedmiotów do herbarium hugo (5 kwiatków i 7 piórek);
 • 10 sekretnych skrzyń.

Oprócz tego w grze odkryjemy także parę sekretnych osiągnięć (wzmianki będą poniżej) oraz noże potrzebne do otwierania skrzyń. Pamiętajcie jednak, że liczba noży zmienia się w zależności od poziomu trudności i ogólnie rzecz biorąc, nie opłaca się ich poświęcać na pokonywanie wrogów. Po prostu znaleziony nóż trzymajcie do sekretnych skrzyń.

Pod każdym rozdziałem gdzie będą określone sekrety znajdziecie także filmik z mojego let’s play, gdzie w timestampach znajdziecie dokładne miejsce ukrycia danego przedmiotu. Wydaje mi się, że jest to lepszy sposób przedstawienia ukrycia przedmiotu niż prosty screen.

UWAGA! Timestampy nie zawsze pojawiają się w nagraniu! Jeżeli tak będzie, to musicie przejść w filmik i w opisie znajdziecie dokładne minuty gdzie znaleźć dany przedmiot.

Jeżeli potrzebujesz też pomocy z osiągnięciami, to zajrzyj do tego wpisu: Poradnik osiągnięć do A Plague Tale: Requiem

Pod nowym niebem

 • Pamiątka: 0
 • Herbarium Hugo: 0
 • Skrzynie: 0
 • Osiągnięcia: 1

Osiągnięcie: Doskonały Strzał

W pierwszym rozdziale znajdziemy jedynie jedno trofeum, które będzie polegało na zbiciu wszystkich szyszek podczas zabawy z Hugo. Jeżeli gdzieś potknie Wam się noga, to wczytajcie zapis gry.

Nowo przybyli

 • Pamiątka: 2
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 0
 • Osiągnięcia: 0

Pamiątka 01 Najlepsza Zawodniczka 

Ten jest prosty – na targu, w prawej części będzie turniej i możliwość rzucania piłkami. Musisz rozbić wszystkie zamki, by zdobyć wspomnienie.

Pamiątka 02 Spoczywaj w pokoju

Po spotkaniu z wrogami, kiedy to poznasz łuczników przejdziesz do pomieszczenia. Na piętrze spotkasz umierającą kobietę. Porozmawiaj z nią i osiągnięcie wskoczy.

Herbarium Hugo 01: Strzałka

Po tym jak uciekniesz z podziemi trafisz na powierzchnię i po chwili spaceru Lucas Ciebie zaczepi w sprawie kwiatka. Przejdź do interakcji z nim i będziesz miał znaleziony ten element.

Brzemię krwi

 • Pamiątka: 2
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 1
 • Osiągnięcia: 0

Pamiątka 03: Grób

Po wyjściu z miasta, po prawej stronie obok stacji do tworzenia przedmiotów znajdziesz zamknięty ogródek. Przejdź z boku od lewej od bramki by zobaczyć zablokowany hak, który możesz rozbić procą. W środku znajdziesz grób, czyli poszukiwaną pamiątkę.

Herbarium Hugo 02: Rumianek

Po tym jak dotrzesz do domku zielarza, po długiej walce z wrogami znajdziesz po lewej stronie planszy drzewo, a na nim klatkę. Strzel w nią by odnaleźć ukryty w środku kwiatek.

Ukryta Skrzynia 01

Pierwszą skrzynię znajdziesz w magazynie, gdzie będziesz musiał opuścić balistę do wystrzału. Jest ona dosłownie naprzeciwko Ciebie i potrzebujesz jedynie noża by jej otworzyć. Pamiętasz, by nie zużywać noży, prawda?

Pamiątka 04: Nasz Dom 

Pamiątkę odnajdziesz w tym samym pomieszczeniu co skrzynię, musisz jedynie przejść na górę i zniszczyć łańcuch trzymający kładkę. Następnie przejdziesz po niej do pamiątki.

Obowiązek opiekunki

 • Pamiątka: 2
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 1
 • Osiągnięcia: 1

Herbarium Hugo 03: Goryczka

Zaraz po zejściu na plażę na początku rozdziału, tam gdzie będziesz widział dużo statków, po prawej stronie znajdziesz kwiatek. Ciężko go ominąć.

Pamiątka 05: Jedwabny Skarb

Po kwiatkach idź dalej prosto, aż do momentu, kiedy będziesz mógł przecisnąć się między skrzyniami. Nie używaj włazu, bo przez to przejdziesz do kolejnej lokalizacji. Przesuń w środku kratę i wejdź na nią by na górze wejść w interakcję z tkaniną i dostać pamiątkę.

Sekretna skrzynia 02 

Po pierwszej scenie z wrogami będziesz musiał popychać przez zainfekowaną miejscówkę. Pchnij ją w lewo by dotrzeć do drabiny, gdzie znajdziesz poszukiwaną skrzynię.

Pamiątka 06: Ziarnko Piasku

Po tym jak uciekniesz ze smolarni, zobaczysz po prawej podwieszony most, tuż przed trumną obok której możesz się przecisnąć (nie rób tego jeszcze). Rozbij hak za pomocą procy i przejdź po nim by odnaleźć pamiątkę.

Osiągnięcie: Miłosierdzie

To ukryte osiągnięcie odblokujesz nie zabijając strażnika, z którym współpracować będziesz by przejść dalej. By to zrobić, po całej sekwencji, kiedy on przejdzie do ataku, użyj smoły by go oślepić i wyminąć. Po tym jak przejdziesz przez drzwi osiągnięcie wpadnie.

Co pozostało

 • Pamiątka: 2
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 1
 • Osiągnięcia: 1

Pamiątka 07: Ryk Jelenia

Po tym jak zaczniesz przemierzać puszczę z Lucasem będziesz w pewnym momencie mógł wybrać ścieżkę w lewo lub prawo. Wybierz mniejszą ścieżkę w prawo by usłyszeć w pewnym momencie ryk jelenia. To wystarczy by zaliczyć osiągnięcie. Jeżeli dojdziesz do miejsca, w którym będziesz musiał wejść w interakcję by przejść dalej, to jesteś za daleko, wróć się i szukaj ścieżki.

Pamiątka 08: Huuugo!

W momencie kiedy podczas wykonywania zagadek z dźwigami znowu zjednoczysz się z Lucasem, rozejrzyj się – po prawej stronie przy górze znajdziesz drabinę. Wejdź na górę by znaleźć nie tylko nóż (zaraz się przyda do skrzyni) ale i miejsce, gdzie możesz zawołać Hugo.

Skrzynia 03

Po tym jak użyjesz platformy do przebycia rzeki, znajdziesz się w domku. Kiedy już przejdziesz na jego drugą stronę, z tyłu znajdziesz drabinę, a skrzynia będzie tam ukryta.

Herbarium Hugo 04: Zawilec

Ten kwiatek znajdziesz przy moście, przy drugiej sekcji spójrz w górę by zobaczyć podwieszany most. Rozbij go i za pomocą skrzyń przejdź po nim na drugą stronę aż do ustępu skalnego. Na jego końcu odnajdziesz kwiatek.

Zostawić wszystko za sobą

 • Pamiątka: 2
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 1
 • Osiągnięcia: 0

Herbarium Hugo 05: Sójka 

Twoje pierwsze piórko odnajdzie się domyślnie. Podczas sekwencji z wyścigiem z Hugo, na samym końcu Hugo powie parę słów o piórkach i będziesz mógł wejść z nimi w interakcję by zdobyć przedmiot.

Pamiątka 09: Wyobraź sobie że latasz!

Po dojściu do obozu pielgrzymów trzymaj się lewej strony by odnaleźć wyrwę między namiotami. Na samym końcu jedynej z nich przejdziesz na obrzeża obozu by odnaleźć huśtawkę z którą możesz wejść w interakcję.

Sekretna Skrzynia 04

Po spotkaniu z wrogami w kamieniołomie trafisz w pewnym momencie do niewielkiego pomieszczenia pełnego gratów. Żeby przejść dalej musisz wejść w interakcję z drzwiami, Ty jednak się cofnij i poszukaj miejsca, gdzie możesz przykucnąć i przejść pod zwałami śmieci oraz beczek czy innych skrzyń. Tam na końcu będzie skrzynia.

Pamiątka 10 Który chcesz kolor?

Po skrzyni odbędzie się długa scena, gdzie Hugo nauczy się wykorzystywać szczury w walce. Po niej dojdziesz do pomieszczenia z warsztatem, a na górze znajdziesz szczelinę pomiędzy którą możesz przejść. Po drugiej stronie znajdziesz krosna i tkaniny, a tam Hugo zaproponuje zmianę bandaża i odblokuje pamiątkę.

Przestępcy

 • Pamiątka: 2
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 1
 • Osiągnięcia: 0

Herbarium Hugo 06: Mewa Śmieszka

Zaraz po rozpoczęciu rozdziału po lewej znajdziesz zniszczony budynek. Wejdź do środka (będzie tam też nóż) i przejdź przez okno. Na końcu ścieżki znajdziesz piórko.

Pamiątka 11: Ocalały

Po przejściu atrakcji w zainfekowanej przez szczury jaskini przejdziemy na brzeg, a po lewej (czemu to zawsze musi być lewa?) znajdziemy wrak. Przejdźmy po skałach do niego by Hugo mógł nadać mu imię.

Sekretna skrzynia 05

Po przejściu jaskini z ludzkimi wrogami, po prawej, zanim wejdziesz w interakcję ze szczeliną przy trumnie będziesz mógł znaleźć skrzynię. Nóż powinieneś mieć jeszcze z momentu, gdzie znalazłeś piórko.

Pamiątka 12: Pierwsi Ludzie

Po potyczce z wrogami na plaży, po tym jak przejdziesz przez szczelinę obok trumny, zanim zaczniesz naparzać się z wrogami przejdź w lewo by trafić do jaskini. Potrzebujesz tutaj ognia, więc weź pochodnię i na samym końcu odnajdziesz rysunek naścienny.

Morze obietnic w A Plague Tale: Requiem

 • Pamiątka: 2
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 0
 • Osiągnięcia: 1

Herbarium Hugo 07: Kania Czarna

Zaraz po tym jak dotrzesz na targ trzymaj się lewej strony. Dotrzesz do ogródka, gdzie kobieta będzie chwalić innych za ładne wianki. Za nimi, przy drzewie znajdziesz poszukiwane piórko.

Pamiątka 13: Cicha Lucinda

Po przeciwnej stronie od znalezionego piórka znajdziesz stodołę, gdzie urzędują kozy oraz zajmujący się nimi ludzie. Podejdź do płotu by wejść w interakcję i otrzymać osiągnięcie.

Osiągnięcie: Doskonały Rzut

Po opuszczeniu rynku i pójściu wyżej, trafisz w pewnym momencie na ścieżkę w lewo. Idź tam by znaleźć jeszcze parę stoisk w tym jedno z konkursem. By zdobyć to osiągnięcie, musisz rzucać dzbankami tak, by przerzucić je przez wianek i trafić odpowiednie płótno z tyłu. Jako że widzicie parabolę po której leci słoik, to nie powinniście mieć z tym problemu, jeżeli jednak jakieś wystąpią, to znajdziecie rozwiązanie na filmie wyżej.

Pamiątka 14: Wianek z Kwiatów

Wianek jest nagrodą za zwycięstwo w powyższym konkursie.

Opowieści i odkrycia w A Plague Tale: Requiem

 • Pamiątka: 3
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 2
 • Osiągnięcia: 1

Pamiątka 15: Jeszcze tysiąc lat

Po tym jak miniesz pierwszy z posągów ptaków idź prosto do wioski, aż trafisz nad rzekę. Po prawej znajdziesz stare drzewo, poszukiwane do osiągnięcia.

Sekretny Pancerz

Pancerz ten przyspiesza regenerację zdrowia. Znajdziesz go w jaskini za łukami które widać obok młynów. By ją otworzyć, musisz włączyć trzeci i czwarty młyn (trzeci już się kręci), a pierwszy i drugi wyłączyć. Jeżeli masz problem ze znalezieniem miejsca (ja miałem) to sprawdź filmik powyżej.

Sekretna Skrzynia 06

Idąc w stronę gór (radzę też sprawdzić wcześniej szopę w pobliżu wiatraków, gdzie znajdziesz materiały i narzędzia) zobaczysz starą wieżę. W środku znajdziesz sekretną skrzynię.

Pamiątka 16: Niezłe skrzeczenie

Ta pamiątka znajduje się na szczycie wieży w której znalazłeś sekretną skrzynię.

Pamiątka 17: Tramontane

Kozę znajdziesz w drugiej strefie (tutaj nagranie z niej) idąc ścieżką trafisz na miejsce, gdzie jest uwięziona. Podpal trawę z tyłu i będziesz w stanie wysłać przerażonego Hugo by otworzył drzwi.

Sekretna Skrzynia 07

Po tym jak uwolnisz kozę i przejdziesz dalej, to w pewnym momencie po lewej zobaczysz miejsce do wspinaczki. Tam też będzie ukryta skrzynia.

Herbarium Hugo 08: Płomykówka

Po dwóch sekcjach ze skradaniem dojdziesz wreszcie do wieży, dosłownie przed samym końcem etapu. Wejdź na samą górę wieży i po lewej zobaczysz miejsce do wspinania się, gdzie na samym końcu będą piórka.

Osiągnięcie: Dawna Opiekunka

W pokojach gdzie byli trzymani bohaterowie zeszłej epoki znajdziesz parę rzeczy, z którymi możesz wejść w interakcję. Wejście ze wszystkimi wymagane jest do zdobycia osiągnięcia. Będzie to:

 • Pierwsza sekcja – namiot, stół z figurkami, łóżko, drewniany konik zabawka;
 • Druga sekcja – zabawka, pancerz, stojak na broń, tablica z rysunkami;
 • Trzecia sekcja – garnki, flaszka, stacja alchemiczna, czarna pusta flaszka, athanor i stół alchemiczny;
 • Czwarta sekcja – stojak ze zwojami, podłoga.

Rodowód

 • Pamiątka: 1
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 1
 • Osiągnięcia: 0

Herbarium Hugo 09: Kruk

Te piórko znajdziesz zaraz po pierwszej konfrontacji z wrogami, po sekcji ze skradaniem. Przejdź przez świątynię rozwalając drzwi i trzymaj się lewej strony, by trafić na klify skacząc w dół. Na końcu ścieżki będzie poszukiwane piórko.

Pamiątka 18: Szmaciana Lalka

Po kolejnej scence musisz porozmawiać z Hugo. Po tym wejdź do świątyni i spójrz w lewo by zobaczyć hak. Zniszcz go za pomocą procy i przejdź na drugą stronę pomieszczenia. Wejdź na górę, idź w prawo i wejdź w interakcje z lalką przy drzewie.

Sekretna Skrzynia 08

Kiedy trafisz do zainfekowanego przez szczury podwórza, musisz użyć zdolności Sophii by przejść do wieży po prawej stronie tego obszaru. W środku, na górze znajdziesz skrzynię.

Kołyska stuleci w A Plague Tale: Requiem

 • Pamiątka: 2
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 1
 • Osiągnięcia: 0

Kolekcja Hugo 10: Szczygieł

To odnajdziesz zaraz po rozwaleniu pierwszych drzwi za pomocą beczek. Przejdź do środka i po prawej zobaczysz przez szczeliny kolejną beczkę. Wysadź ją i piórko odnajdziesz w środku.

Pamiątka 19: The Chateau d’Ombrage

W pokoju z rozbudowanym systemem obrony, przejdź na prawą stronę pomieszczenia, w dół. Tam znajdziesz różne dokumenty i plany, czyli poszukiwany przedmiot.

Pamiątka 20: Jego zabawki

W dużej sali, po scence po tym jak przejdziesz most, spójrz w lewo by zobaczyć drzwi z czerwoną flagą. Nakaż dla Hugo się przekraść i w środku zobaczysz zabawki poprzednika chłopca.

Sekretna Skrzynia 09

Tą skrzynię znajdziesz na dole, w drugiej sekcji podczas przemieszczania się ze szczurami. Po tym jak tam dotrzesz i przeciśniesz się przez łańcuchy przejdź dalej by znowu się przecisnąć i zobaczyć poszukiwaną skrzynię.

Zasłużone życie

W tym rozdziale A Plague Tale: Requiem nie ma nic do znalezienia.

Nic nie zostało

 • Pamiątka: 1
 • Herbarium Hugo: 1
 • Skrzynie: 1
 • Osiągnięcia: 0

Pamiątka 21: Bałagan

Tą pamiątkę znajdziesz w pokoju, gdzie będziesz musiał zrzucić z góry za pomocą kotwiczki szafę czy inną skrzynię. Po prawej znajdziesz całą sekwencję z popychaniem i przepychaniem różnych skrzyń. Finalnie dotrzesz do miejsca, gdzie możesz się przecisnąć i na końcu odnajdziesz poszukiwany przedmiot.

Herbarium Hugo 11: Gęgawa

Pod sam koniec rozdziału, w miejscu gdzie musisz przepchać wózek, przepchaj go w stronę ściany od której przyszedłeś (zobaczysz tam biały nalot). W tym miejscu się wespnij i tam też znajdziesz poszukiwane piórko.

Ukryta Skrzynia 10

Tą skrzynkę znajdziesz obok piórka, za drzwiami.

Leczenie ran

W tym rozdziale A Plague Tale: Requiem nie ma nic do znalezienia.

Konające słońce

W tym rozdziale A Plague Tale: Requiem nie ma nic do znalezienia.

Król Hugo – spotkanie z Hugo w A Plague Tale: Requiem

Herbarium Hugo 12: Goździk

Po tym jak odnajdziesz ostatni warsztat, parę kroków dalej zatrzyma Cię Lucas i powie parę słów o kwiatku. Wejdź z nim w interakcję i tyle.

Dziedzictwo de Rune’ów – Koniec A Plague Tale: Requiem

W tym rozdziale A Plague Tale: Requiem nie ma nic do znalezienia.

Poprzednio Slay the Spire: Gra Planszowa ruszyła na Kickstarterze
Następny Listopadowe premiery na Netflixie, HBO Max i Amazon Video!