Co się stało na ALGS i o co chodzi z hackiem w Apex Legends?


Rozgrywki Apex Legends zostały wstrząśnięte poważnym atakiem hakerskim, który miał miejsce 17 marca, kiedy to kilku graczom ALGS w trakcie finałów NA Pro League Split Finals włączono oszustwa bez ich zgody. Ostatni dzień turnieju miał wyłonić 12 drużyn z Ameryki Północnej, które w maju miałyby reprezentować ten region w fazie play-off Split 1 ALGS. Jednakże z powodu luk w zabezpieczeniach wszystko zostało przełożone.

Sytuacja związana z olbrzymim turniejem w Apex Legends, czyli ALGS jest bardzo złożona: dwóch graczy z czołowych drużyn zostało zhakowanych na żywo w trakcie streamu, haker, który podpisał się swoim pseudonimem, a także nieznana data wznowienia finałów NA Pro League – to wszystko wymaga wyjaśnienia.

ImperialHal jest uważany za niemalże ikonę Apex Legends, a Genburten jest członkiem mistrzowskiej drużyny DarkZero, grającej z Zer0, która ma na koncie wiele trofeów ze Split Playoffs. Obaj gracze zostali zhakowani w czwartej grze. Pierwszy był Genburten, który w trakcie rundy nagle zyskał możliwość widzenia przez ściany. Na ekranie Genburtena pojawił się interfejs użytkownika o nazwie „TSM HALAL HOOK”, który rzekomo dawał mu również aimbota. Mimo pytania dowódcy drużyny, Zer0, czy nadal może grać, Genburten zrezygnował, tłumacząc brak możliwości kontroli nad postacią i opuścił serwer w trakcie walki reszty drużyny.

Po zresetowaniu gry następną ofiarą padł ImperialHal. Hal zauważył, że otrzymał aimbota, gdy jego drużyna TSM miała rozpocząć walkę – celowanie stało się podejrzanie szybkie i precyzyjne. Analiza zwolnionego materiału pokazuje, że kiedy Hal oddał kilka strzałów do zamierzonego celu, kilka innych pocisków trafiło również innego gracza znajdującego się w linii jego widzenia.

Mimo próśb kolegów z drużyny, aby opuścił serwer, Hal początkowo próbował grać dalej, mimo aktywnych cheatów, powstrzymując się jednak od strzelania do graczy. Ostatecznie jednak lobby zostało szybko zamknięte przez administratorów. Po incydencie i przełożeniu finałów, ImperialHal i jego współtowarzysze Verhulst zostali zbanowani na swoich kontach za próbę wejścia do gry rankingowej.

Zobacz nasz artykuł na temat dbania o bezpieczeństwo w internecie

Po atakach hakerskich pojawiły się gorączkowe dyskusje na temat tego, czy gracze profesjonalni i zwykli gracze są bezpieczni. Sytuacja, w której lobby turniejowe zostaje zhakowane w takim stopniu, jest bezprecedensowa. Istnieją teorie na temat tego, w jaki sposób haker, Destroyer2009, włamał się do gry. Według użytkownika Twittera Anti-Cheat Police Department, który twierdził, że sam skontaktował się z hakerem, ten miał użyć exploita RCE. Mówiąc najprościej, chodzi o domniemane włamanie do Easy Anti-Cheat, oprogramowania antyczątlerskiego wykorzystywanego przez dziesiątki gier, od Apex Legends po Fortnite. Trudno w chwili obecnej powiedzieć, czy należy odinstalować Apex Legends. Zaleca się jednak, aby gracze profesjonalni, którzy grali na tym serwerze, ponownie zainstalowali grę Apex i uruchomili program antywirusowy lub wykonali czystą reinstalację systemu operacyjnego, na wypadek gdyby ich dane zostały przejęte.

Kiedy Genburten został zhakowany, jego konto automatycznie wysłało wiadomość do lobby o treści: „Apex hacking global series by Destroyer2009 & R4ndom.” Nie wiadomo, kim jest R4ndom, ale Destroyer2009 stał się w ostatnich miesiącach jednym z najbardziej znanych hakerów w Apex Legends. Niedawno dał się poznać, nękając graczy takich jak ImperialHal, HisWattson i streamera Mande za pomocą armii botów w grach rankingowych. Jednym z bardziej niepokojących i potencjalnie szkodliwych działań Destroyer2009 było podarowanie Mande 4000 pakietów za darmo. Nie wiadomo, dlaczego Destroyer2009 hakuje gry rankingowe i turniejowe, ale wydaje się, że przeszedł od terroryzowania gier rankingowych do rujnowania meczy ALGS.

Mniej więcej 15 minut po tym, jak administratorzy ALGS wyłączyli serwer, na koncie Apex Legends Esports na Twitterze oraz na żywo podczas transmisji ogłoszono, że finały zostały przełożone. „Ze względu na naruszenie integralności zawodów tej serii, podjęliśmy decyzję o przełożeniu finałów NA na ten moment. wkrótce podamy więcej informacji.” Nie podano terminu wznowienia finałów, ani nie ogłoszono żadnych zmian w turnieju i przyszłych Splitach. Atak hakerski na ALGS jest poważnym incydentem, który wywołał wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa gry i przyszłości turniejów Apex Legends. Respawn Entertainment musi teraz wyjaśnić, jak doszło do włamania i jakie kroki zostaną podjęte, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Dungeons 4 - Recenzja - Stary, dobry Overlord powraca?
Następny Brzdęk: Katakumby - recenzja - dynamiczne zwiedzanie podziemi!