Czy jest możliwe wyjęcie miecza Excalibur w Disneylandzie?


Legendarny miecz Króla Artura, Excalibur, tkwi zakleszczony w kamieniu w trzech różnych parkach Disneya – w Disneylandzie przed Karuzełą Króla Artura, w Walt Disney World w pobliżu Karuzeli Królewicza Charminga oraz w Disneylandzie Paris przy Le Carrousel de Lancelot.

Atrakcja „Miecz w kamieniu” jest wprawdzie niewielka, ale cieszy się sporą popularnością, głównie ze względu na otaczającą ją tajemnicę. Wielu próbuje wyciągnąć miecz z kamienia, ale niewielu się to udaje. To nie dziwi, gdyż zgodnie z legendą arturiańską oraz filmem The Sword in the Stone, jedynie prawowity król Anglii jest w stanie tego dokonać. Kiedyś w parkach odbywało się nawet małe przedstawienie, podczas którego Merlin wybierał kilka osób z tłumu, by przetestowały swoją siłę. Być może jednej z nich udawało się wyciągnąć miecz. Obecnie takie show już się nie odbywają, jednak miecze zakleszczone w swych kowadłach pozostały.

Wyjęcie miecza jest tak nieosiągalne, że ludzie zaczęli analizować w sieci nagrania prób innych gości parków, tworząc teorie na temat zwiększenia szans na sukces. Mimo iż nigdy nie widzieliśmy filmu The Sword in the Stone, atrakcja ta w jakiś sposób nieustannie pojawia się na TikToku i innych social media. A jeżeli chcesz poznać legendy arturiańskie w bardziej mrocznym wydaniu, to koniecznie sprawdź grę King Arthur: Knights Tale.

Tajemnica mechanizmu i teorie gości

Niektórzy uważają, że przed próbą wyciągnięcia miecza należy rozejrzeć się po okolicy. Jeśli w pobliżu znajduje się dwóch lub więcej pracowników obsługi parku Disney’a, szanse na powodzenie rosną. Dlaczego? Zgodnie z jedną z głównych teorii, pracownik Disney’a musi być w pobliżu, aby nacisnąć ukryty przycisk zdalnego sterowania, który uruchamia mechanizm podnoszenia miecza.

Wydaje się bowiem, że miecz porusza się na silniku, a samo ciągnięcie nie ma wpływu na jego ruch. Jeżeli mechanizm zostanie zwolniony, można puścić ręce, a miecz i tak się podniesie, by następnie opaść z powrotem. Dodatkowo, niektórzy sądzą, że obecność pracownika jest konieczna do wręczenia certyfikatu, ale ta teoria została obalona. Disney nie wydaje już certyfikatów od czasu zakończenia pokazów Merlina. Pojawiały się wprawdzie doniesienia o wręczaniu naklejek, jednak większość osób oprócz dumy z wyjęcia miecza nie otrzymuje niczego więcej.

Kolejną popularną teorią jest powiązanie światełka w oknie pobliskiego zamku z możliwością wyjęcia miecza. Czerwone światło miałoby sygnalizować niepowodzenie, natomiast zielone – potencjalny sukces. Inna teoria dotyczy sposobu chwytania miecza – niektórzy uważają, że należy użyć bocznych uchwytów, a nie rękojeści.

Najbardziej radykalna teoria mówi natomiast o tym, by po prostu być wystarczająco silnym, aby złamać mechanizm i wyrwać miecz siłą. Według strony informacyjnej o Disneyu, WDW News Today, ktoś w Disneylandzie wyrwał kiedyś miecz z kamienia z taką mocą, że całkowicie go uszkodził. Disney był zmuszony usunąć atrakcję na kilka dni. Oczywiście, ów gość nie otrzymał żadnej naklejki! Wszystkie te teorie brzmią logicznie, ale ze względu na politykę tajemniczości parków Disney’a, nigdy nie dowiemy się na pewno, jak to działa. Excalibur może być niesamowitym mieczem, ale jego nieuchwytność sprawia, że jest jeszcze bardziej fascynujący.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio W jakiej kolejności grać w Assassin's Creed?
Następny Kids Express - recenzja - Dziki Zachód dla najmłodszych!