W jakiej kolejności grać w Assassin’s Creed?


Assassin’s Creed to jedna z najpopularniejszych serii gier akcji, która zabiera graczy w podróż przez historię. Została stworzona przez Ubisoft i zadebiutowała w 2007 roku. Od tego czasu powstało ponad 31 tytułów, nie tylko na PC i konsole, ale nawet na telefony z systemem Android czy też iOS.

Seria Assassin’s Creed to potęga gier mieszających gatunki akcji, przygody oraz eksploracyjnej w otwartym świecie polanej nutką starego, dobrego RPG, która zabiera graczy w ekscytującą podróż przez historię. Ubisoft stworzył ją w 2007 roku, a od tego czasu powstało wiele tytułów osadzonych w różnych okresach. Może to budzić wątpliwości, w którą grę Assassin’s Creed najlepiej zagrać na początek. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich wydanych gier z serii Assassin’s Creed w kolejności od najstarszej do najnowszej jeżeli chodzi o kolejność wydawania.

 • Assassin’s Creed – 2007 (PS3, Xbox 360, PC)
 • Assassin’s Creed Altaïr’s Chronicles – 2008 (iOS, Android, Nintendo DS, Windows Phone, Symbian)
 • Assassin’s Creed 2 – 2009 (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC, Nintendo Switch)
 • Assassin’s Creed Bloodlines – 2009 (PSP)
 • Assassin’s Creed 2 Discovery – 2009 (iOS, Nintendo DS)
 • Assassin’s Creed Brotherhood – 2010 (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC, Nintendo Switch)
 • Assassin’s Creed Revelations – 2011 (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC, Nintendo Switch)
 • Assassin’s Creed Multiplayer Rearmed – 2011 (IPad, IPhone, IPod Touch)
 • Assassin’s Creed Recollection – 2011 (IPad, IPhone, IPod Touch)
 • Assassin’s Creed 3 – 2012 (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC, Wii U, Nintendo Switch, Google Stadia)
 • Assassin’s Creed 3: Liberation – 2012 (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC, Nintendo Switch, PS Vita, Google Stadia)
 • Assassin’s Creed 4: Black Flag – 2013 (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC, Wii U, Nintendo Switch, Google Stadia)
 • Assassin’s Creed Pirates – 2013 (iOS, Android)
 • Assassin’s Creed Freedom Cry – 2014 (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC, Nintendo Switch)
 • Assassin’s Creed Memories – 2014 (iOS)
 • Assassin’s Creed Rogue – 2014 (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC, Nintendo Switch, Google Stadia)
 • Assassin’s Creed Unity – 2014 (PS4, Xbox One, PC, Google Stadia)
 • Assassin’s Creed Syndicate – 2015 (PS4, Xbox One, PC, Google Stadia)
 • Assassin’s Creed Chronicles: China – 2015 (PS4, Xbox One, PC, PS Vita)
 • Assassin’s Creed Chronicles: India – 2016 (PS4, Xbox One, PC, PS Vita)
 • Assassin’s Creed Chronicles: Russia – 2016 (PS4, Xbox One, PC, PS Vita)
 • Assassin’s Creed Identity – 2016 (iOS, Android)
 • Assassin’s Creed Origins – 2017 (PS4, Xbox One, PC, Google Stadia)
 • Assassins’ Creed Unity: Arno’s Chronicles – 2017 (Android)
 • Assassin’s Creed Odyssey – 2018 (PS4, Xbox One, PC, Google Stadia)
 • Assassin’s Creed Rebellion – 2018 (iOS, Android)
 • Assassin’s Creed Valhalla – 2020 (PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC, Google Stadia, Amazon Luna)
 • Assassin’s Creed Valhalla: Ragnarok – 2022 (PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC, Amazon Luna)
 • Assassin’s Creed Mirage – 2023 (PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC, iOS, Amazon Luna)
 • Assassin’s Creed Nexus VR – 2023 (Meta Quest Pro, Meta Quest 2, Meta Quest 3)
 • Assassin’s Creed Shadows – 2024 (PS5, Xbox Series X|S, PC, Amazon Luna)

Chronologiczny porządek gier Assassin’s Creed

Jeśli chcesz podążać za linią czasu wydarzeń, oto lista głównych gier Assassin’s Creed, uporządkowana chronologicznie. Ominiemy tutaj większość spin offów i gier wydanych jedynie na telefony.

Assassin’s Creed Odyssey: Wędrówka po starożytnej Grecji – 431 – 422 p.n.e.

Assassin’s Creed Odyssey zabiera graczy w zapierającą dech w piersiach podróż do starożytnej Grecji, w sam środek trwającej w latach 431-422 p.n.e. wojny peloponeskiej. Wcielamy się w jedną z dwóch postaci: Alexiosa lub Kassandrę, potomków króla Sparty – Leonidasa I. Fabuła gry kręci się wokół losów naszych bohaterów, którzy będąc najemnikami, poszukują swojej zaginionej rodziny. Po drodze stawią czoła tajemniczemu Kultowi Kosmosu, który siaje spustoszenie w Grecji. Jeśli interesuje Cię starożytna Grecja, pełna akcji rozgrywka RPG i chcesz wpływać na losy bohaterów, Assassin’s Creed Odyssey to gra dla Ciebie! Zobacz też naszą recenzję Assassin’s Creed Odyssey.

Assassin’s Creed Origins: Do źródeł bractwa asasynów – 49 – 43 p.n.e.

Assassin’s Creed Origins zabiera nas w podróż do starożytnego Egiptu, w czasy schyłku okresu Ptolemeuszy (49-43 p.n.e.). Wcielamy się w Bayeka – Medżaja z Siwy, który wraz ze swoją żoną Ayą pragnie pomścić śmierć swojego syna. Ich droga prowadzi do odkrycia tajemnic powstania bractwa asasynów. Gracze przemierzają rozległy otwarty świat starożytnego Egiptu. Czekają ich zarówno piaszczyste pustynie, jak i zielone oazy, majestatyczne piramidy oraz gwarne miasta, takie jak Aleksandria i Memfis. Główny wątek opowieści splata się z wydarzeniami historycznymi i postaciami, takimi jak Kleopatra i Juliusz Cezar. Bayek stawia czoło także Zakonowi Starożytnych – prekursorom templariuszy, którzy dążą do władzy nad Egiptem i jego mieszkańcami.

Assassin’s Creed Mirage: Narodziny asasyna w złotym wieku islamu – 861 rok

Assassin’s Creed Mirage przenosi graczy w fascynującą podróż do IX wieku naszej ery, a dokładniej do Bagdadu w trakcie złotego wieku islamu. Gra opowiada o młodości Basima ibn Ishaka, postaci znanej z Assassin’s Creed Valhalla. Basim rozpoczyna swoją historię jako uliczny złodziej dręczony przez tajemnicze wizje. Marzy on o dołączeniu do Ukrytych – starożytnej organizacji poprzedzającej bractwo asasynów. Jego droga rozpoczyna się od nieudanej próby kradzieży w pałacu Kalifa, która pociąga za sobą tragiczną stratę i prowadzi Basima do twierdzy Alamut, gdzie pod okiem mistrza asasynów Roshana rozpocznie się jego szkolenie. Wraz z rozwojem postaci Basim zostaje wysłany do Bagdadu, aby zniweczyć wpływy Zakonu Starożytnych na kalifat. Fabuła gry zagłębia się również w wewnętrzny konflikt Basima – odkrywanie jego prawdziwej tożsamości.

Eivor to także kociara. Jak jej nie lubić?

Assassin’s Creed Valhalla: Epopea Wikingów w IX wieku – 872 – 878 rok

Assassin’s Creed Valhalla zabiera graczy w epicką podróż do IX wieku naszej ery, w sam środek świata wikingów. Wcielamy się w Eivora, dzielnego wojownika wygnanego z Norwegii z powodu konfliktów i kurczących się zasobów. Eivor prowadzi swój klan do Anglii, by tam, pośród zmagających się ze sobą królestw i politycznych intryg, stworzyć nową osadę. Gracze mogą zdecydować o płci Eivora oraz dostosować jego wygląd i styl walki do swoich preferencji. Assassin’s Creed Valhalla oferuje rozległy otwarty świat obejmujący różne regiony Norwegii i Anglii. Każdy z nich charakteryzuje się unikalnym otoczeniem i czekającymi na nas wyzwaniami. Zobacz naszą recenzję Assassin’s Creed Valhalla.

Assassin’s Creed: Początki Sagi w Trzeciej Krucjacie – 1191 rok

Assassin’s Creed to pierwsza część popularnej serii gier action-adventure. Zabiera graczy w podróż do 1191 roku, w sam środek Trzeciej Krucjaty. Wcielamy się w Desmonda Milesa, barmana z współczesności, który zostaje porwany przez tajemniczą korporację Abstergo Industries. Desmond zostaje zmuszony do korzystania z Animusa – urządzenia pozwalającego na przeżywanie wspomnień genetycznych przodków. W tym przypadku Desmond cofa się w czasie i wciela się w Altaïra Ibn-La’Ahada, asasyna działającego w czasach krucjat. Altaïr traci zaufanie swojego bractwa i musi je odzyskać poprzez eliminację dziewięciu kluczowych postaci w Jerozolimie, Akce i Damaszku. Okazuje się, że te cele należą do templariuszy, którzy pragną władzy za pomocą potężnego artefaktu – Jabłka Eden.

Assassin’s Creed 2: Zemsta i tajemnice renesansowych Włoch – 1476 – 1499

Assassin’s Creed 2 to kontynuacja historii Desmonda Milesa, który tym razem sięga po wspomnienia swojego przodka – Ezio Auditore da Firenze. Ezio to młody szlachcic z Florencji w okresie renesansu. Jego życie wywraca się do góry nogami, gdy jego rodzina zostaje zdradzona i brutalnie stracona. Ezio pragnie zemsty i wyrusza w pogoń za templariuszami odpowiedzialnymi za tę tragedię. W trakcie swojej podróży poznaje innych asasynów i spotyka się z historycznymi postaciami, takimi jak Leonardo da Vinci. Wraz z nimi Ezio odkrywa spisek potężnej rodziny Borgiów, powiązany z tajemniczym artefaktem – Jabłkiem Eden. Gra oferuje rozległy otwarty świat obejmujący wiele włoskich miast: Florencję, Wenecję, czy Rzym. Każde z nich tętni życiem i zachwyca bogactwem szczegółów, które czekają na odkrycie. Wątek współczesny opowiada o tym, jak Desmond, z pomocą Lucy Stillman – asasynki, szkoli się i zdobywa umiejętności przodków dzięki efektowi krwawienia. Historia zmierza ku odkryciu sekretów Pierwszej Cywilizacji i ich technologii, co położy podwaliny pod przyszłe konflikty między asasynami a templariuszami.

Assassin’s Creed Brotherhood: Ezio powraca – walka o Rzym z Borgiami – 1499 – 1507 rok

Assassin’s Creed Brotherhood kontynuuje historię Ezia Auditore da Firenze. Po wydarzeniach z poprzedniej części Ezio wraca do swojej rodzinnej willi w Monteriggioni. Niestety, jego spokój zostaje szybko zakłócony przez atak templariuszy dowodzonych przez Cesare Borgię. W ataku ginie wuj Ezia – Mario, a templariusze zdobywają Jabłko Eden. Ezio wyrusza więc do Rzymu, by zniszczyć wpływy Borgiów w mieście i odbudować Bractwo Asasynów. W trakcie gry rekrutuje i szkoli nowych asasynów, którzy pomagają mu w walce. Ezio likwiduje kluczowe postaci Borgiów i niszczy ich wieże, stopniowo osłabiając ich władzę. Gracze mogą swobodnie eksplorować rozległy Rzym, wypełniony zróżnicowanymi misjami i możliwościami rozbudowy miasta. Wątek współczesny opowiada o losach Desmonda Milesa i jego sojuszników, Lucy Stillman, Rebeccę Crane i Shauna Hastingsa. Uciekając przed templariuszami, kontynuują oni korzystanie z Animusa, by zgłębiać wspomnienia Ezia. Ich celem jest odzyskanie Jabłka Eden, by zapobiec katastrofie przepowiedzianej przez Pierwszą Cywilizację.

Assassin’s Creed Revelations: Ezio – schyłek życia i tajemnice Altaïra – 1511 – 1512 rok

Assassin’s Creed Revelations to opowieść o schyłku życia Ezia Auditore da Firenze. Gra rozpoczyna się, gdy Desmond Miles znajduje się w śpiączce. By ustabilizować jego stan, podłączono go do Animusa, aby przeżył ostatnie wspomnienia Ezia. W 1511 roku Ezio wyrusza w podróż do dawnej twierdzy asasynów w Masjafie. Chce tam odkryć sekrety pozostawione przez Altaïra, legendarnego asasyna z pierwszej części gry. Ezio dowiaduje się o pięciu kluczach potrzebnych do otwarcia biblioteki Altaïra, które ukryte są w Konstantynopolu (obecnym Stambule). Po przybyciu do Konstantynopola, Ezio odkrywa, że miasto znajduje się pod wpływami templariuszy, którzy również poszukują kluczy. Ezio łączy siły z lokalnym asasyną Yusufem Tazimem i zaprzyjaźnia się z historycznymi postaciami, takimi jak Sulejman Wspaniały. Fabuła gry przeplata się z pamięcią Altaïra, ukazując ważne momenty z jego życia i rzucając nowe światło na początki Bractwa Asasynów. Współczesny wątek Desmonda opowiada o tym, jak doświadcza tych wspomnień i zdobywa kluczową wiedzę na temat nadchodzącej globalnej katastrofy.

Assassin’s Creed Shadows: Podróż do feudalnej Japonii – 1579 rok

Assassin’s Creed Shadows zabiera graczy w podróż do fascynującej krainy – feudalnej Japonii. Gra toczy się w okresie Azuchi-Momoyama (1573-1603) i przedstawia losy dwójki grywalnych postaci: Yasuke i Naoe. Yasuketo postać inspirowana historią, pierwszy czarnoskóry samuraj, który służył pod dowództwem Ody Nobunaga. Jego styl gry charakteryzuje się bezpośrednimi starciami i walką w zwarciu, wykorzystującą techniki samurajskie. Naoez kolei jest fikcyjną postacią – shinobi (żeńską kunoichi). Jej rozgrywka stawia nacisk na skradanie się i zwinność, wpisując się tym samym w tradycyjny styl Assassin’s Creed. Naoe pochodzi z prowincji Iga, słynącej z tradycji ninja, a jej wątek fabularny kręci się wokół politycznych waśni i obrony ojczyzny przed najazdem. W Assassin’s Creed Shadows gracze mogą przełączać się między Yasuke a Naoe, doświadczając historii z dwóch różnych perspektyw. Każda z postaci oferuje unikalne umiejętności i styl gry, pozwalając na dostosowanie rozgrywki do swoich preferencji.

Assassin’s Creed IV: Black Flag – Żegluj ku przygodzie na Złotym Wieku Piractwa! – 1715 – 1722 rok

Assassin’s Creed IV: Black Flag zabiera graczy w ekscytującą podróż na Złoty Wiek Piractwa (1715-1722). Wcielamy się w Edwarda Kenwaya, charyzmatycznego i ambitnego kapitana piratów, który zostaje wciągnięty w trwający od wieków konflikt między asasynami a templariuszami. Historia Edwarda rozpoczyna się na Karaibach, gdzie w wyniku splotu wydarzeń przejmuje on szaty i tożsamość asasyna. To wciąga go w tajną wojnę o los cywilizacji. Edward tworzy barwną załogę, w skład której wchodzą słynni piraci, tacy jak Czarnobrody czy Charles Vane. Pływa swoim okrętem – Jackdawem – po rozległym otwartym świecie pełnym tropikalnych wysp, gwarnych portów i podwodnych wraków statków. W trakcie gry Edward zmaga się ze swoją podwójną tożsamością – pirata i asasyna. Musi dokonać wyboru między własną żądzą bogactwa i sławy a walką o większe dobro. Black Flag możesz kupić w naszym Sklepie z Grami.

Assassin’s Creed Rogue: Templariusz w czasach Wojny Siedmioletniej – 1752 – 1760 rok

Assassin’s Creed Rogue pozwala spojrzeć na konflikt asasynów i templariuszy z innej perspektywy. Wcielamy się w Shay Patrick Cormaca, byłego asasyna, który staje się templariuszem. Gra toczy się w XVIII wieku, w trakcie Wojny Siedmioletniej (1756-1763). Shay rozpoczyna swoją historię jako młody i zdolny członek Bractwa Asasynów. Z czasem zaczyna jednak wątpić w metody stosowane przez asasynów i ogrom ofiar cywilnych towarzyszących ich misjom. Punkt zwrotny następuje podczas misji w Lizbonie, gdzie artefakt wywołuje katastrofalne trzęsienie ziemi, które pochłania tysiące istnień. Przerażony i zdradzony obojętnością Bractwa na śmierć niewinnych, Shay postanawia je opuścić. Zdradzony przez dawnych towarzyszy i pozostawiony na pastwę losu, Shay zostaje uratowany przez templariuszy. Widzą w nim sojusznika i oferują mu walkę o świat, który ich zdaniem będzie bardziej sprawiedliwy i uporządkowany.

Assassin’s Creed 3: Rewolucja Amerykańska i walka o wolność – 1775 – 1783 rok

Assassin’s Creed 3 zabiera graczy w podróż do burzliwych czasów rewolucji amerykańskiej (1775-1783). Wcielamy się w postać Connora, pół-Mohawkana, pół-Anglika należącego do Bractwa Asasynów. Jego osobista walka o sprawiedliwość splata się z szerokim konfliktem o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Historia rozpoczyna się w połowie XVIII wieku, przedstawiając dzieciństwo Connora w wiosce Mohawków. Po brutalnym zniszczeniu jego domu przez siły kolonialne, Connor pragnie zemsty i ochrony swojego ludu. Ta chęć prowadzi go do Bractwa Asasynów, gdzie przyjmuje imię Connor i trenuje pod okiem mentora Achillesa Davenporta. Jako asasyn Connor angażuje się głęboko w rewolucję amerykańską, stając po stronie takich historycznych postaci jak George Washington, Benjamin Franklin i Samuel Adams. Jego zadaniem jest udaremnienie planów templariuszy, którzy chcą kontrolować przyszłość nowo powstałego państwa. Podróż Connora obejmuje zróżnicowane środowiska – od tętniących życiem kolonialnych miast, takich jak Boston i Nowy Jork, po dzikie tereny pogranicza. Gra opowiada również finałową część historii Desmonda w teraźniejszości. Desmond, przeżywając wspomnienia Connora poprzez Animus, zapobiega globalnej katastrofie.

Assassin’s Creed Unity: Rewolucja Francuska i tajemnice Arno Doriana

Assassin’s Creed Unity przenosi graczy w wir rewolucji francuskiej (1789-1794). Wcielamy się w Arno Doriana, mężczyznę o burzliwej przeszłości. Syn asasyna, Arno traci tragicznie swego przybranego ojca, co popycha go w kierunku zemsty i odkupienia. Gra rozpoczyna się w Paryżu w 1789 roku, mieście ogarniętym chaosem rewolucyjnym. Początkowo nieświadomy swego dziedzictwa asasynów, Arno zostaje wciągnięty w konflikt po dołączeniu do Bractwa. Pragnąc sprawiedliwości za śmierć przybranego ojca, Arno porusza się po pełnej napięcia scenie politycznej, odkrywając spisek sięgający głębiej, w który uwikłani są zarówno Asasyni, jak i Templariusze. W zadaniu Arno komplikuje się sytuacja przez jego romantyczne relacje z Élise de la Serre, zdeterminowaną arystokratką należącą do templariuszy. Miłość i obowiązek stają się dla Arno trudnym wyborem.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Głos Scarlett Johansson skradziony przez ChatGPT?
Następny Czy jest możliwe wyjęcie miecza Excalibur w Disneylandzie?