Gry planszowe do 200 złotych – poradnik prezentowy


W DZISIEJSZYM PORADNIKU PREZENTOWYM POLECAM GRY PLANSZOWE DO 200 ZŁOTYCH! W TEJ CENIE MOŻNA ZAKUPIĆ INTERESUJĄCE PLANSZÓWKI, ZARÓWNO DLA POCZĄTKUJĄCYCH, JAK I DOŚWIADCZONYCH GRACZY. WYBÓR JEST SPORY!

Dzisiaj przedstawiam listę bestsellerów, a także tegorocznych planszówkowych nowości w kategorii gry planszowe do 200 złotych. Rozeznanie cenowe przeprowadziłam w Taniej Książce, bo tam najbardziej lubię kupować gry planszowe. Ceny mogą się nieco zmieniać, jednak na dzień wpisu wszystkie gry kosztują mniej niż stówkę i nie sądzę, żeby w tak gorącym sezonie szybko się zmieniły.

Suburbia

Suburbia od Portal Games to tytuł przeznaczony od jednego do czterech graczy, w którym wcielamy się w rolę burmistrzów planujących swoje małe skrawki wielkiego miasta. Przy pomocy kafelków dokładanych co rundę będziemy stymulować wzrost i rozwój osiedla, dokładając kolejne parki, fabryki czy budynki mieszkalne. Jednocześnie musimy dbać o naszą reputację i dochody płynące z aglomeracji, bo przecież kina czy lotniska nie zbudują się z niczego. Ciekawą sprawą jest rynek dostępnych kafelków, który pokazuje, że im dalej, tym drożej, ale czasami warto zainwestować. Stawiane przez nas budowle oddziałują na inne budynki zbudowane przez nas oraz przez przeciwników, więc często będziemy świadkami całkiem interesujących łańcuszków zdarzeń i reakcji.

Diuna. Imperium

Gry planszowe do 200 złotych

W Diunie gracze wcielają się w wielmożne rody walczące o dominację nad pustynną planetą Arrakis. Gracz zagrywa karty, wysyła drewnianych agentów, uczestniczy w konfliktach zbrojnych i budowuje talię, aby to wszystko stawało się coraz łatwiejsze i bardziej wydajne. Grając w Diune nieprzerwanie szuka się punktów, bo są one niezwykle znaczące. Gra toczy się tylko do 10, więc każda żółta kropa jest bardzo ważna. Pustynna plansza dostarcza dwóch głównych źródeł – torów wpływów w poszczególnych frakcjach oraz zwycięstw w konfliktach. Te pierwsze posiadają aż 8 punktów z czego 4 praktycznie gwarantowane. Te drugie, to już zależy, talia konfliktów jest przygotowywana przed grą i jej skład może być różny. Więc, jeśli jesteś słaby w dyplomacji, walcz.  A w trybie solo? Walcz z wirtualnym przeciwnikiem zarządzanym aplikacją lub specjalną talią kart.

Bitoku

W Bitoku gracze przenoszą się do świata japońskich mitów i starych bóstw na czele z Wielkim Duchem lasu. Uczestnicy gry wcielają się w pomniejsze duszki, które starają się zdobyć miano nowego Wielkiego Ducha Lasu. Czas rozgrywki mija praktycznie niezauważalnie, a gra oferuje mnóstwo emocji – często połączonych z negatywną interakcją, dość nietypową jak na euro grę. Wszechobecny wyścig połączony z ogromem możliwości, gdzie wszystkiego nie uda się nam zrealizować składa się na grywalną i bardzo przyjemną propozycję spędzenia dwóch godzin przy planszy.

Zapomniane morza

Zapomniane Morza to gra przygodowa dla wytrawnych wilków morskich, którym w żyłach płynie rum, szanty śpiewają sobie na kołysanki, a ponad wszystko cenią lśniące, złote monetki i wypchane kieszenie. Zbierzcie załogantów (maksymalnie siedmiu) i wybierzcie scenariusz. Wiadomo, że bez dobrego okrętu nie ma co ruszać, więc rozłóżcie tekturową łajbę na stole i znajdźcie stronę fwcrossroads.com na smartfonie lub komputerze. Bez marudzenia, potrzebujecie jej! Wybierzcie załogantów, którzy będą pełnili zaszczytne rolę Skryby, czy Kwatermistrza. Tylko się nie pchajcie, dla każdego starczy torów do pilnowania. Gotowi?! To wypływamy na nieznane wody w stronę zachodzącego słońca – Zapomniane Morza czekają!

Golem

Gry planszowe do 200 złotych

Golem to gra z gatunku ciężkich i mózgożernych euro dla maksymalnie czterech graczy, na którą pudełkowo trzeba przeznaczyć około dwóch godzin. Gra przenosi nas do XVI-wiecznej Pragi, w której jako rabini będziemy konstruować własne golemy. Pod opieką studentów będą przemierzały praskie ulice, ale nie wszystko pójdzie po naszej myśli i czasem nam uciekną. Im dalej w grę, tym więcej ulepszeń uda się nam zrobić, a korzyści płynące z używania golemów wzrosną. Synagoga wygląda bajerancko i zapewnia trochę nieprzewidywalności, ale ogólnie wypada na plus.

World of Warcraft: Wrath of the Lich King

World of Warcraft: Wrath of the Lich King jest oparta na systemie Pandemic. To kooperacja, w której każdy z graczy wciela się w jednego z bohaterów Azeroth i wspólnie podejmuje walkę z Królem Liszem. Do walki z ghulami i innymi nieprzyjaciółmi wykorzystamy unikalne umiejętności postaci, ale wymagana jest ścisła współpraca pomiędzy uczestnikami rozgrywki. Kilkukrotnie próbowaliśmy już atakować Króla Lisza, w różnym składzie osobowym i ilościowym a za każdym razem bawiliśmy się przednio. W pewnym momencie czuć już napięcie unoszące się w powietrzu i zbliżający się koniec.

Bonfire

Bonfire szturmem podbiło i nasze stoły. Zasadniczo macie 3 akcje do wyboru, ale tak naprawdę druga akcja składa się z wielu małych akcji i to ona stanowi mechaniczny trzon gry i świetnie miesza w kociołku pełnym możliwości. Akcje się zazębiają i wzajemnie napędzają. Udany łańcuszek daje niesamowitą frajdę i satysfakcję. Gra nie jest trudna ale ilość decyzji i różnych opcji potrafi oszołomić. Stawia mocno na strategiczne myślenie, pozostawiając graczy skupiających się na taktyce nieco na uboczu. Jeśli jesteś osobą lubującą się w długoterminowych działaniach i planach, to gra dla Ciebie. Jedna z najlepszych pozycji pana Felda w ogóle.

Disney Villainous

Gry planszowe do 200 złotych

W Disney Villanous od 2 do 6 graczy siada za sterami królestwa pod panowaniem jednego z wielu złoli jakich widział świat Disneya. Poprzez wybór akcji, zagrywanie kart i gromadzenie sojuszników ścigamy się z innymi złoczyńcami o spełnienie swoich niecnych celów. Polecam ten tytuł dla fanów Disneya, którzy nie stronią od karcianek z lekką negatywną interakcją.

Massive Darkness 2: Heavenfall

Gry planszowe do 200 złotych

Kooperacja dla od 1 do 6 osób. Jeśli znacie Zombicide, mechanika MD2 jest na nim wzorowana. W całej krainie niespodziewanie otworzyły się nowe portale i zaczęły z nich wyłazić obrzydlistwa: Ciemność i jej hordy. Hellscape wymusi walkę z Ciemnością, bo w tej części nie wystarczy samo zamknięcie portali i zapomnienie o zagrożeniu.  Dodatek Heavenfall zabierze nas z piekła i wrzuci do nieba, gdzie czeka na nas ponad 10 misji i kilku bossów – archaniołów.

Everdell

Everdell jest przede wszystkim jest po prostu czarującą grą – grafiki są niesamowicie urocze, drzewo wygląda fantastycznie, a te gumowe bubki udające jagody są doskonałe. Gra także jest rozbudowana mechanicznie, dając sporo możliwości dla graczy. Jest to czysty worker placement, ale akcja dzieje się tylko cztery rundy. Wydaje się że to krótko, ale szybko się okazuje, że sporo kart oraz ich kombinacji daje nam wiele dodatkowych możliwości pozyskiwania surowców, nowych kart czy też wreszcie punktów zwycięstwa. Everdell potrafi wymęczyć, a każda rozgrywka wygląda inaczej. W wariancie solo grasz przeciwko gryzoniowi Krostawiecowi i jego szczurom. Rozgrywka toczy się według standardowych zasad, ale z kilkoma wyjątkami.

Miasta Luny

Miasta Luny to opowieść o korporacjach, które pragną zagospodarować powierzchnię księżyca widzianego codziennie na nocnym niebie. Chętnych do zamieszkania satelity jest sporo, ale najpierw trzeba nasze miasto wybudować. Tę rolę przejmują gracze, którzy przy pomocy kart i kafelków będą tworzyć pierwsze osiedla. Muszą też pamiętać o pilnowaniu dobrego zagospodarowania przestrzennego i optymalnie rozmieszczać budowle. Miasta Luny zapewnią godzinną rozrywkę, podczas której trzeba będzie sporo pogłówkować.

Reavers of Midgard

Gry planszowe do 200 złotych

Reavers of Midgard to średniozaawansowana gra euro, w której wcielamy się w wikingów pragnących łupić, plądrować i szukać przygód. Jeżeli jesteście fanami serialów o nordyckich wojownikach, to każda gra z ich udziałem nabiera +1 do klimatu. Twistem gry jest wybór akcji, która może zostać wykonana przez wszystkich pozostałych graczy z mniejszym zyskiem.

Overboss

Gry planszowe do 200 złotych

W grze Overboss gracze wcielają się w jednego z bossów, których celem jest osiągnięcie najwyższej potęgi. Na jej wartość wpływ mają kafle terenu ułożone na mapie oraz rozmieszczone na nich żetony potworów. W zależności od typu kafla i jego położenia w przestrzeni można uzyskać lepsze lub gorsze efekty. Gra oferuje całkiem przyjemną logiczną układankę z elementami przepychania się na planszy polaną staroszkolnymi grafikami i klimatem retro gier.

Cooper Island

Gry planszowe do 200 złotych

Cooper Island to przedstawiciel gatunku worker placement z ciekawie zrobionym mechanizmem wykładania kafelków na planszę i podliczania wartości dóbr. W grze trafiamy na tytułową Wyspę Coopera, a naszym celem jest jak najlepsze zagospodarowanie jej niewielkiej części. Tytuł jest mocno strategiczny a losowość uświadczymy głównie podczas dobierania nowych terenów z worka oraz kart za wybudowane budynki. Nie nudzimy się nawet w trakcie tur przeciwników, ponieważ cały czas mamy się nad czym zastanawiać. Dostaliśmy grę, która powinna znaleźć się na półce każdego, kto lubi cięższe pozycje.

Zaginiona wyspa Arnak

Gry planszowe do 200 złotych

Arnak od Rebela to mega przyjemne euro z zarządzaniem zasobami, wysyłaniem ludków oraz budowanie małej talii kart napędzających naszą grę. Jako szef ekspedycji archeologicznej zmierzamy w głąb puszczy, aby odkryć skarby świątyń, zmierzyć się z jej strażnikami i nabić nasze kabzy punktami. Bardzo ciasna mechaniczne gra, która wymusza szukanie zasobów w nietypowych miejscach, planowanie i mądre zarządzanie już posiadanymi dobrami i akcjami. Na początku niby nic nie można zrobić, ale jak się zaczną odpalać kombosy to aż miło patrzeć

Pierwsi Marsjanie. Przygody na Czerwonej Planecie

Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie, to gra planszowa, którą można kategoryzować jako grę kooperacyjną. Jest przeznaczona dla od jednego do czterech graczy, a cała rozgrywka trwa od godziny do półtorej godziny. Rozgrywkę umila aplikacja mobilna, którą można zainstalować na tablecie, bądź telefonie; aplikacja wiele ułatwia i prowadzi nas przez całą rozgrywkę. A jeśli marzyliście by zostać naukowcem, tutaj macie szansę spełnić swoje marzenie, bowiem naszym zadaniem jest wcielenie się w jednego z naukowców.

Pokemon TCG: Silver Tempest Elite Trainer

Gry planszowe do 200 złotych

Pokemon TCG to nasze jesienne odkrycie, które wciągnęło mnie i mojego męża na maksa. Trochę tu grania, trochę kolekcjonowania. Do zakupienia są różne rodzaje talii i boosterów, które zapewnią różnorodność w rozgrywce, np. Silver Tempest. Zasady Pokemon Trading Card Games są bardzo proste i logiczne, jednocześnie sama gra dzięki takiej olbrzymiej liczby kart jest niesamowicie regrywalna i każda rozgrywka w Pokemon TCG jest niepowtarzalna. Mi osobistą frajdę sprawia budowanie talii oraz wybieranie ulubionych Pokemonów do walki.

 

Która gra planszowa do 200 złotych przyciągnęła Waszą uwagę? Znaleźliście pomysł na prezent dla najbliższych (albo dla siebie)?

 

Zobacz też:

Gry planszowe do 50 złotych – poradnik prezentowy

Gry planszowe do 100 złotych – poradnik prezentowy

Gry planszowe do 150 złotych – poradnik prezentowy

2 komentarze

 1. Sebastian
  21 grudnia 2022
  Odpowiedz

  Wszystko fajnie tylko pisząc o Massive Darkness 2 w temacie jest dodatek ( heavenfall ) który faktycznie jest poniżej 200 ale do grania wymagana jest podstawa wersja ( zamieszczona na zdjęciu ) kosztuje już 350 + co się mija z tematem artykułu.

  • 21 grudnia 2022
   Odpowiedz

   Ale wiedząc, że mój mąż ma podstawkę, mogę mu kupić fajny dodatek za 200 złotych. Rozszerzenia do gier też są fajną opcją prezentową 😉

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Nowy zwiastun Final Fantasy 16 ujawnia premierę w czerwcu 2023
Następny Sonic Frontiers sprzedało się w ponad 2,5 miliona egzemplarzy