Gry planszowe – Wszystko co musisz wiedzieć


Horda Trogów również pomalowana:) #cryhavoc #grybezprądu #gryplanszowe #figurespainting

Wszystko w jednym miejscu. Od jakiegoś czasu piszę różne teksty mające na celu pomóc czytelnikom rozpocząć przygodę z grami planszowymi, lub zainspirować ich do czegoś więcej. Na tej stronie znajdziecie podsumowanie wszystkich informacji oraz poradniki dla początkujących oraz bardziej zaawansowanych graczy. Tekst będzie na bieżąco aktualizowany o kolejne przydatne wpisy, więc zachęcam by regularnie wracać na tą stronę.

Wszystko co tutaj jest napisane nie jest skierowane tylko do początkujących. W końcu uczymy się całe życie prawda? Myślę że także i weterani skorzystają z materiałów które tutaj publikuje.

Dlaczego napisałem ten artykuł?

Ponieważ w polskim internecie brakuje dobrego kompendium wiedzy o grach planszowych. Chcę stworzyć dobre miejsce, gdzie każdy będzie mógł skorzystać z wiedzy przydatnej przy grach planszowych. Mam nadzieję z czasem rozwinąć ten tekst o kolejne elementy i myślę, że efekt końcowy przyda się zarówno weteranom, jak i nowicjuszom.

Teoria

Teorii gier planszowych na Big Bad Dice jest jeszcze trochę mało, ale nie martwcie się kolejne wpisy są produkowane i będą na bieżąco publikowane. Warto zrozumieć z czym mamy do czynienia, zanim zaczniemy kupować pierwsze gry w ciemno.

Typy gier planszowych

Właściwie uformowały się dwa dominujące nurty gier planszowych. W odnośnikach znajdziecie artykuły analizujące każdy z poszczególnych typów gier planszowych.

  • Gry planszowe tematyczne (w stylu amerykańskim) – planszówki skupiające się na klimacie kosztem mechaniki (powtarzalnych czynności), która jest po prostu dostosowana do tego, aby jak najlepiej przedstawić założenia gry planszowej. Może to być walka z zombie (Martwa Zima), podbijanie śródziemia (Wojna o Pierścień) lub podróż przed podziemia (Descent). Losowość jest ważnym elementem gier planszowych w stylu amerykańskim, jednak gry są najczęściej tak skonstruowane że możemy w jakiś sposób wpływać na minimalizacje tej losowości. Mogą być to na przykład specjalne umiejętności w Horror w Arkham LCG pozwalające na modyfikowanie losowanych żetonów.
  • Gry planszowe w stylu europejskim – eurogry to pozycje, które przeważnie cechują się standardową, powtarzalną mechaniką, taką jak na przykład zbieranie zestawów (Splendor), kontrola terenu (Catan) lub budowanie talii (Dominion). Ważną cechą gier w stylu europejskim jest niewielka losowość, gry są skonstruowane w taki sposób, aby jak najwięcej decydowały umiejętności gracza, a nie szczęśliwy rzut kostką.
  • Hybrydy – wiele powstających obecnie gier planszowych posiada cechy gier hybrydowych, posiadających ważne elementy należące do obu nurtów, i przez to praktycznie niemożliwe do zakwalifikowania. Dobrym przykładem jest Scythe, który bardzo chce być grą tematyczną, ale przez typowe mechanizmy i praktycznie brak losowości, negatywnej interakcji oraz klimatu, nie może być opisywana jako gra w stylu amerykańskim.
  • Gry wojenne – kwestia której nie poruszamy na blogu. Skierowane są do wąskiej grupy graczy, fanów historii. Celem gier wojennych jest oddanie tematyki jakiegoś jednego lub zbioru wydarzeń historycznych, najczęściej walk lub bitew które zapisały się na kartach dziejów. Jeżeli szukasz informacji na ich temat, polecam przejrzeć bloga
  • Gry bitewne – o grach bitewnych miałem nie wspominać. Jest to inna klasa gier bez prądu, ekstremalnie złożona o bardzo wysokim stopniu trudności zasad oraz ekstremalnie negatywnej interakcji. Kwestia będzie rozwijana na blogu z czasem. Ogólnie na etapie początkowym nie przejmuj się grami bitewnymi. Ja wiem że ten Warhammer cudnie wygląda i te miniaturki są przepiękne. Przyjdzie na to czas, nie wydawaj póki co kasy w ciemno.

Mechanika w grach planszowych

Mechaniki to takie często powtarzalne określenie na zbiór podobnych mechanizmów które są zawarte w różnych grach planszowych. O mechanikach z przykładami pisałem we wpisie pod tytułem Mechaniki w grach planszowych. Wszystko czego potrzebujesz jeżeli chodzi o mechanikę w grach planszowych, znajdziesz w tym wpisie.

How To …. czyli od czego musisz zacząć, jeżeli chcesz grać w gry planszowe

Od jakiegoś czasu piszę artykuły skierowane do początkujących. Wszystkie zostaną zgrupowane tutaj, aby każdy miał do nich łatwy dostęp.

  • Jak zebrać grupę do gier planszowych? – poradnik z historią życia – parę inspiracji które tobie pomogą zebrać pierwszych partnerów do gier planszowych. Nie martw się że nie znasz nikogo kto się interesuje tym tematem. Jeżeli sam chcesz grać, to gdzieś tam czekają dziesiątki, jeżeli nie setki osób które czekają na możliwość zagrania z tobą.
  • Gdzie szukać pierwszej planszówki? – impuls zakupowy jest złym doradcą. Zanim rzucisz się w wir zakupów, zastanów się jaki tytuł was interesuje. Razem ze swoją grupą zajrzyj do tego wpisu oraz przejrzyj możliwości które pomogą wam znaleźć najlepszy tytuł dopasowany do waszych wymagań.
  • Sklepy internetowe w których kupuje – Sklepy którym zaufałem i w których kupię ponownie. Moja lista sklepów internetowych gdzie już kupiłem planszówki i wszystko przebiegło zgodnie z planem, a otrzymany produkt był dobrze zapakowany i nieuszkodzony. Moje zaufanie do sklepów internetowych bardzo ciężko zdobyć, ponieważ sam pracuję w tej branży i mam bardzo wysokie wymagania.
  • boardgamegeek.com – mekka i ziemia obiecana fanów gier planszowych. Znajdziesz tutaj wszystko, od setek tematycznych zestawień, poprzez fora na temat każdego tytułu i na recenzjach kończąc. Najlepsze miejsce żeby szukać różnych opinii na temat gier planszowych i samych gier planszowych. Jeżeli jakiegoś tytułu tam nie ma, to on nie istnieje.

Zestawienia gier planszowych

Na naszym blogu znajdziecie zarówno listy TOP gier planszowych, jak i comiesięczne zestawienia tytułów w które graliśmy ostatnio i które przypadły nam do gustu. Znajdziecie je pod hasłem NCWW, co oznacza Na Co Wydać Wypłatę. Wiem, nazwa jak to nazwa, wymyśliliśmy ją pod wpływem chwili i tekst miał być raczej jednorazowym żartem. Jednak otrzymałem sporo sygnałów że tekst jest przydatny i wiele osób z niego korzysta. Dlatego co miesiąc wspominamy o tytułach w które graliśmy i które polecamy. Poniżej lista wszystkich NCWW napisanych do tej pory. Pamiętajcie że często tytuły się powtarzają. To nie są najlepsze gry planszowe które miały premierę w danym miesiącu. To są planszówki w które ostro graliśmy w danym miesiącu, chociaż i od tej reguły są wyjątki bo znajdziecie też NCWW napisane na dni Lovecrafta lub zestawienia z najlepszymi prezentami pod choinkę. Ustawiona chronologicznie, od najstarszego do najnowszego:

Zestawienia gier planszowych – miesięczne listy najbardziej ogranych gier planszowych

TOP Listy, czyli tematyczne zestawienia gier planszowych