Horizon Forbidden West nie jest rewolucją, a raczej ewolucją w stosunku do poprzedniej części. Wprowadza jednak sporo zmian, które nie zawsze muszą być logiczne oraz zrozumiałe na początek. Nowe bronie, mechaniki czy też przeciwnicy nie zawsze będą w należyty sposób wytłumaczone, dlatego w razie problemów przeczytaj ten poradnik.

Warto ten tekst także przeczytać zanim zaczniecie zabawę z Horizon Forbidden West, dzięki czemu oszczędzicie trochę czasu, który w innym wypadku zmarnujecie na poszukiwania rozwiązań które w danym momencie są niedostępne lub też trudne do osiągnięcia. Horizon Forbidden West jest jednak grą wybaczającą sporo błędów, a wszystkie najważniejsze elementy zostały opisane poniżej. Od czego zacząć? Od początku oczywiście.

Czym jest Horizon Forbidden West?

Horizon Forbidden West to trzecioosobowa gra akcji osadzona w futurystycznym, postapokaliptycznym świecie, gdzie ludzie którzy przetrwali koniec świata próbują przeżyć obok potężnych mechanicznych robotów próbujących przywrócić świat do stanu sprzed wielkiej apokalipsy. Wcielamy się tutaj w Aloy, czyli tą samą bohaterkę co w pierwszej części, a akcja gry będzie działa się około 6 miesięcy po finale pierwszej części. Sama oś zabawy nie zmieni się – dalej będziemy walczyć z potężnymi monstrami, zdobywać części, kupować coraz lepsze bronie i pancerze i wykonywać zadania fabularne.

Otwarty świat jednak jest zamknięty na samym początku dla głównej bohaterki i dopiero z czasem odkryjesz wszystkie sekrety. Część przejść czy też przedmiotów jest schowana pod wodą lub też za ścianami pokrytymi czerwonymi kwiatami. Zarówno dłuższe pływanie, jak i niszczenie takich ścian zostanie odblokowane wraz z fabułą, podobnie jak kolejne metroidvaniowe elementy. Nie radzę skupiać się na znakach zapytania na samym początku gry, gdyż sporo z nich i tak nie będziesz w stanie zrealizować. Warto szukać jedynie żurawi, które pozwolą odkryć pobliski teren, kociołów dających lepsze możliwości przejmowania robotów oraz obozy bandytów, gdzie czekają Was trudne walki ze zbuntowanymi ludźmi oraz solidne nagrody w postaci okruchów oraz części zamiennych. Pozostałe rzeczy zostaw raczej na połowę gry, gdzie odblokujesz wszystkie możliwości eksploracji i będziesz w stanie od razu zaliczać kolejne znaki zapytania. Zaoszczędzisz w ten sposób masę czasu, bo nie będziesz musiał dwukrotnie odwiedzać danych lokacji. Oczywiście warto zaliczać wszystkie ogniska, które służą za punkty szybkiej podróży.

Ekwipunek

Najważniejszą kwestią ekwipunku jest oczywiście uzbrojenie. Pancerz służy jedynie jako uzupełnienie i największe znaczenie ma jedynie na najwyższym poziomie trudności, kiedy solidne odporności są w stanie obronić Ciebie przed potężnymi uderzeniami. W innym wypadku radzę patrzeć raczej na umiejętności, które dają pancerze i czy pasują do Twojego stylu gry. No i unikaj wszelkich wzmocnień w stylu Większy atak kiedy masz mało punktów zdrowia. Masz nauczyć się grać tak, żeby nigdy nie mieć mało punktów zdrowia, a najlepiej eliminować wrogów po cichu. O tym porozmawiamy za chwilę.

Twoje uzbrojenie to szereg różnych broni, które mają inne funkcje. Oprócz swojej specyfikacji, posiadają przynajmniej jeden żywiołowy rodzaj pocisku. Na kole broni staraj się mieć dostęp do wszystkich żywiołów, zwłaszcza ognia, kwasu i energii (piorunek), gdyż za ich pomocą jesteś w stanie wysadzać kanistry noszone przez większość maszyn, co pozwoli Tobie zadań monstrualne obrażenia nie tylko przeciwnikowi, ale i pobliskim wrogom. Niszczenie kanistrów jest także najłatwiejszym sposobem pozbycia się jeźdźców maszyn – żeby trafić w kanister korzystaj ze spowolnionego czasu przy celowaniu, który powinieneś aktywować zaraz po ataku wroga. Wtedy to następuje chwila przerwy i jest mniejsza szansa że wróg się poruszy.

  • Łuki myśliwskie – proste łuki na średni dystans posiadające często wyspecjalizowane strzały. Celne trafienia mają dużą szansę na odłączenie elementu od maszyny;
  • Łuki wojownika – to takie shotguny w Horizon Forbidden West. Bardzo niewielki zasięg i często posiadają ładowane strzały. Bardzo skuteczne przeciwko ludziom, zwłaszcza jeżeli masz łuk wojownika bez żywiołu. Taki łuk zada więcej faktycznych obrażeń;
  • Łuki wyborowe – łuki dalekiego zasięgu, idealne do niszczenia części na maszynach i rozpoczynania walki z potężniejszymi wrogami. Celnymi strzałami będziesz w stanie także uszczuplić załogę atakowanego obozu, zanim dojdzie do faktycznego ataku;
  • Hukproce – granatniki, których głównych zadaniem jest zadawanie dużych obrażeń na dużym obszarze. Szczególnie skuteczne przeciwko większym wrogom, zwłaszcza jeżeli masz hukproce wybuchowe. Omijaj jednak raczej hukproce żywiołowe. Lepiej korzystać z innych broni do nakładania statusów, zwłaszcza że w tej części gry granaty są drogie w produkcji;
  • Potykacze – twoja pierwsza broń taktyczna. Za ich pomocą rozstawisz proste sidła, które idealnie nadają się do nakładania statusów, zwłaszcza świetnie to działa z porażeniem. Ulepszenie potykacza w drzewku umiejętności pozwoli na natychmiastowe rozkładanie sidła;
  • Wyrzutnie lin – kolejna broń taktyczna, tym bardziej służąca do pętania wrogów, idealna na wrogów latających;
  • Miotacz oszczepów – bardzo dobra broń strzelająca wybuchowymi oszczepami. Idealna zwłaszcza na jeźdźców maszyn oraz do ogłuszania wrogów;
  • Wyrzutnia dysków – moja ulubiona broń pozwalająca na łatwe odcinanie pancerza i części. Złapany dysk można złapać, co pozwoli zaoszczędzić amunicję i wzmocnić kolejny atak;
  • Grotomioty – bardzo niszowa broń, gdyż spowalnia Aloy i posiada długie przeładowanie. W chwilę jednak zadaje monstrualne obrażenia. Kiedy więc uda Ci się wyłączyć wroga z walki, np. go porażając, za pomocą grotomiotu możesz go szybko dobić.

Oprócz tych broni znajdziesz także pułapki, które także pozwolą Tobie kontrolować pole bitwy i grać na własnych warunkach. Korzystaj z nich regularnie, a dzięki odpowiednim ulepszeniom umiejętności, odzyskasz więcej składników, jeżeli nie uda się wrzucić do pułapek potwora.

Jak walczyć w Horizon Forbidden West?

Trafiłem gdzieniegdzie na tezy, że skradanie się w Horizon jest niepotrzebne i lepiej walczyć z wrogami na przysłowiową pałę. To nie prawda, przynajmniej jeżeli grasz na przynajmniej normalnym poziomie trudności. Maszyny biją mocno, są agresywne i łączą swoje ataki w kombinacje, często sprawiając, że Aloy dostaje cięgi raz za razem. Do tego unik nie jest zbyt responsywny i nawet pomimo ładnie wykonanej rolki otrzymamy obrażenia np. kiedy wróg atakuje z dystansu trzema atakami pod rząd lub po uderzeniu w bliskim zasięgu powoduje fale uderzeniową. Dlatego też zachęcam, by na początek rozwijać trzy drzewka umiejętności: walkę wręcz, walkę dystansową oraz infiltrację czyli walkę po cichu. W infiltracji też znajdziesz najlepszy pod względem taktycznym wzmacniacz adrenaliny, czyli niewidzialność. Nie jest to jednak najlepsza niewidzialność jaką widziałem w grach, gdyż czasami wrogowie mogą Ciebie zaatakować i trafić, zwłaszcza jeżeli byli w trakcie wykonywania kombinacji. Niemniej jednak w większości wypadków pozwoli to Tobie na zajęcie lepszej pozycji, cichą eliminację jednego z przeciwników lub też ucieczkę. Zwłaszcza to pierwsze jest ważne, gdyż zachodząc na niewidzialności maszynę z boku zniszczyć jej cenną część, która nie raz jest umiejscowiona w ciężko dostępnym miejscu.

Zaczynaj każdą walkę od skanowania przeciwników i oznaczania ich części, zwłaszcza jeżeli są Ci potrzebne do tworzenia lepszych przedmiotów. Następnie warto rozstawić pułapki i zaplanować walkę – np. korytarz, gdzie wrogowie będą atakować. Spróbuj także wyeliminować jak najwięcej przeciwników po cichu przed rozpoczęciem szarpaniny z bandą maszyn. Oczywiście dobierz także właściwą broń, zwłaszcza jeżeli walczysz z latającymi wrogami. Tych łatwo unieszkodliwisz za pomocą broni pętającej.

Walka z maszynami to jak rozgryzienie puzzli. Warto zaglądać do notatnika, gdzie znajdziecie wszystko już po pierwszym skanie. A dzięki tym informacjom nie tylko bez problemu pokonacie każdego wroga, ale także zdobędziecie masę cennych surowców.

Horizon Forbidden West ograłem na naszym kanale Twitch, a filmy zobaczycie na naszym nowym kanale YouTube. Zachęcam do subskrybowania i obserwowania!

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio To koniec Bethesda Launcher
Następny Darmowe gry w Playstation Plus – marzec 2022