Inuyashiki – Przerażające, dziwne czy piękne?


A może wszystkie te cechy jednocześnie? Inuyashiki to anime bardzo niecodzienne, nawet jak na tego rodzaju przekaz. Wszyscy fani anime przywykli, że japońskie bajki, mogą być bardzo dziwne lub niecodzienne. Inuyashiki jednak robi duży krok naprzód, dodając trochę technologicznej przerażającej magii w codzienność zwykłych ludzi. Ale może to i dobrze?

Inuyashiki rozpoczyna od śmierci

Głównych bohaterów jest dwóch i ich przygoda zaczyna się od ich własnej śmierci przez lądujący w pobliżu statek obcych. Obcy czują się winni zabicia niższych form życia i wykorzystują swoją technologię wojenną, aby zrekonstruować zniszczone ciała dwóch bohaterów. Tytułowy Inuyashiki oraz młody Hiroshi otrzymują nowe ciało z pewnymi dodatkami. Dzięki nowej technologii, która została wszczepiona im ciałom, poznają samych siebie na nowo i odkryją to co kryje się w ich sercach.

W Inuyashiki oprócz elementów fantastyki naukowej, duży nacisk położono także na problemy społeczne. Pokazane są zagadnienia występujące wśród przede wszystkim społeczeństwa japońskiego (z wiadomych przyczyn), jednak część z nich spokojnie może nawiązywać do naszego podwórka. O to Inuyashiki, starszy Pan któremu zostało już niewiele do śmierci, po wypadku odnajduje w sobie niespożyte podkłady altruizmu (a może był tam od początku, ale szara starość nie dała mu szansy jej pokazać) i wykorzystuje swoją moc do ratowania innych. Wynika to bezpośrednio ze stanu w którym często są starsi ludzie. Brak zainteresowania bliskich i społeczeństwa, stagnacja, uczucie bycia ciężarem dla innych, bezużyteczność. Uważacie że to złe? Kiedy ostatnio odwiedziliście dziadków? Tydzień, miesiąc, rok temu na święta? Problem dotyczy nas wszystkich.

Dwie dusze o różnej barwie

Inuyashiki cierpi z tego powodu. Z powodu że nie rozumie swojej rodziny która odsuwa się od niego. Z drugiej strony ma potrzebę bycia przydatnym, ale starość nie radość i nie wszystko jest możliwe. Wydaje się że tylko pies kocha starszego pana. Te fragmenty chwytają bardzo za serce i pozwalają poznać głównego bohatera z którym spędzimy kolejne 12 odcinków.

Hiroshi natomiast ma inne problemy. Jest nastolatkiem, który przeżywa typowe sukcesy oraz porażki tak typowe dla jego wieku. Spotyka się z gnębieniem przez klasowych brutali, staje w obronie męczonego przyjaciela oraz jest obiektem zainteresowania płci przeciwnej. Hiroshi tak naprawdę nie ma większych problemów. Nowe moce jednak sprawiają że zaczyna je wykorzystywać do złych celów. Najpierw prosta kradzież, potem zabijanie zwierząt. Przez to spotykają go kłopoty, które popychają do kolejnych przestępstw, aż w końcu do skrajności i musi być powstrzymany. Nie jest to proste, bo technologia użyta w ich ciałach jest niezniszczalna dla zwykłych ludzi.

Historia ma bardzo dobry start, pierwsze parę odcinków jest niesamowite i chcemy oglądać więcej. Potem niestety mamy lekki zjazd jakościowy i jeżeli dotrwamy do końcówki, będziemy mogli cieszyć się naprawdę świetnym zakończeniem. Zabrakło po prostu tempa i część odcinków, miałem wrażenie, służy tylko jako łącznik między bardzo dobrym początkiem oraz fenomenalnym zakończeniem. Osobiście zachęcam każdego do obejrzenia pełnej serii i nie zrażania się kiedy traficie na słabsze odcinki.

Pięknie to wygląda

Anime cieszy nie tylko nasze umysły ciekawą historią oraz barwnymi postaciami. Cieszy nas przede wszystkim kreska anime, bardzo ładna i próbująca odnieść jak najwięcej realizmu. Nie ma tutaj emotek, dziwnych wielkich oczu oraz bezsensownego przytulania i gierek damsko męskich, które rozumieją tylko Japończycy. Jest natomiast bardzo szara stylistyka, gdzie postacie raczej rzadko się uśmiechają i częściej cierpią oraz płaczą. Całe anime raczej nie nadaje się do pokazania dzieciom, nie tylko przez sporadyczne sceny brutalności, ale i poważne dylematy moralne oraz przykre sceny.

Nie jest jednak tak źle, bo między scenami pełnymi smutku, trafia się też parę dużo scen pełnych radości i wzruszenia. Na koniec warto wspomnieć o intro. Jest jednym z lepszych intro w anime ostatnich miesięcy i motyw przewodni jest bardzo tajemniczy, nawet surrealistyczny. Spodoba się Wam.

Podsumowanie

Inuyashiki to dobre anime, które ma swój dobry start, słabe rozwinięcie oraz niesamowite zakończenie. Anime do którego z chęcią wrócę za parę miesięcy, czy w drugim sezonie, o ile takowy powstanie. Nie jest lekkie i przyjemne, raczej lekko dołujące i dotykające poważnych problemów społecznych, jakim jest zarówno miejsce ludzi starszych w społeczeństwie oraz zachowanie młodzieży, zwłaszcza tej nieodpowiedzialnej. Jeżeli szukacie czegoś cięższego z domieszką science fiction, na pewno wam się spodoba. Zdecydowanie japońska bajka dla dojrzałej widowni.

Na koniec obejrzyjcie intro do tego anime. Jest dobre. Bardzo.

Poprzednio Głodostwory - Unboxing Gry
Następny MS Batory - Recenzja Gry - Zbrodnia doskonała