Kim jest księżniczka Irulana z Diuny?


Kim jest księżniczka Irulana z Diuny? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej postaci, zapraszam do lektury!

Diuna: część druga prezentuje imponującą obsadę. Opierając się na fundamentach pierwszego filmu, film wprowadza wiele nowych, ale przemyślanych postaci – od niekonwencjonalnych po przez niektórych oczekiwane. W filmie występuje plejada cenionych aktorów, którzy podnoszą jakość produkcji. Jedną z nowych bohaterek jest Księżniczka Irulana, którą sportretowała Florence Pugh. Z wielu stron słychać, opinie, że jej obecność na ekranie jest nieco stonowana w porównaniu z oczekiwaniami, jednak nie zmienia to faktu, że Irulana jest jedną z ważniejszych postaci w Diunie.  Florence Pugh przyjmuje rolę de facto narratora, powtarzając rolę granej postaci z oryginalnej książki. Postać nadaje ton swoim początkowym dialogom, a wątek ten przewija się przez cały film. Znana ze swojej wszechstronności, znakomita kreacja Pugh obejmuje różnorodne style i gatunki, w tym urzekającą rolę Yeleny Belovej w MCU, która cieszy się uznaniem nawet wśród krytyków filmów o superbohaterach. Przed rolą w Diunie Pugh urzekła publiczność w Oppenheimerze Christophera Nolana i Chłopcu i czapli Hayao Miyazakiego, prezentując swój talent w wielu projektach. Dzięki imponującej serii sukcesów kariera Pugh sprawia, że fani z niecierpliwością wyczekują jej przyszłych przedsięwzięć.

Warto zauważyć, że wkład Irulan w historię widać dzięki jej głębokim i wnikliwym cytatom, symbolizującym jej trwały wpływ na wydarzenia.

„YOU UNDERESTIMATE THE POWER OF FAITH” – KSIĘŻNICZKA IRULANA

Kim jest Irulana?

Księżniczka Irulana Corrino przyszła na świat na Kaitain w 10176 AG jako pierworodna córka Padyszacha Imperatora Szaddama Corrino IV i jego małżonki, Aniruli. Szaddam IV dzierżył tytuł 81. imperatora w ramach czcigodnej dynastii Corrino, która sprawowała władzę nad Znanym Wszechświatem przez prawie dziesięć tysiącleci. Irulana, jako następczyni tronu Szaddama IV, miała odziedziczyć płaszcz władzy po śmierci ojca. Oczekiwano, że utworzy ona politycznie korzystny związek, zapewniając w ten sposób utrwalenie władzy rodu Corrino nawet w miarę ewolucji linii cesarskiej. Anirula, matka Irulany, pochodziła z szeregów Zakonu Bene Gesserit. Choć wychowana zarówno do szlachectwa, jak i do stylu Bene Gesserit, nie udało jej się wyróżnić w żadnej ze sfer. Posiadając ducha naznaczonego niezależnością, ambicją, siłą i dumą, postawa Aniruli nie wzbudziła zaufania jej rodziców, którzy cenili sobie przede wszystkim status, niż indywidualność.

 księżniczka Irulana z Diuny

Szaddam IV początkowo chciał zaręczyć Irulanę z księciem Leto Atrydą, jednak znaczna różnica wieku między nimi sprawiła, że taki sojusz był niemożliwy. W rezultacie Szaddam IV uciekł się do zdrady, organizując upadek rodu Atrydów, aby chronić swój tron. Współpracując z rodem Harkonnenów, Szaddam IV zaaranżował przeniesienie rodu Atrydów do opuszczonego świata Arrakis, gdzie wkrótce wysłał swoje imperialne siły, Sardaukarzów, w połączeniu z armią Harkonnenów, aby wyeliminowali przeciwników. Podczas gdy Szaddam IV odniósł jedynie częściowy sukces, zabijając Leto, oszczędzając jednocześnie swoją konkubinę Jessikę i ich syna Paula, Irulana została uwikłana w niechciane zaręczyny z potomkiem Harkonnenów, na-baronem Feyd-Rauthą. Los interweniował, gdy Paul Atryda, obecnie znany jako Paul Muad’Dib, poprowadził Fremenów z Arrakis do serii powstań, których kulminacją był kulminacyjny pojedynek z Feydem-Rauthą, który zakończył się śmiercią tego ostatniego. Po unicestwieniu jej przyszłego małżonka Irulana skorzystała z okazji, aby negocjować w sprawie życia ojca i ofiarowała się za mąż za Paula Atrydę w zamian za wygnanie Szaddama IV. W ten sposób ród Corrino utrzymał władzę, choć pod rządami swojego niegdysiejszego przeciwnika.

Dalsze, książkowe losy Irulany

Wymuszone małżeństwo Irulany okazuje się być pełne zamieszania. Zawiera związek małżeński z Paulem, wierząc, że urodzi jego dzieci, utrwalając w ten sposób dynastię Corrino. Irulana nie wie jednak, że serce Paula należy do Chani, jego ukochanej należącej do Fremenów. Związek Paula i Irulany to jedynie sposób na zabezpieczenie władzy politycznej, którą reprezentuje. W Diunie napięcie między Irulaną i Chani rośnie, gdy po cichu rywalizują o przywilej urodzenia spadkobierców Paula. Irulana potajemnie ucieka się do odurzenia Chani, próbując uczynić ją bezpłodną, ale Chani zyskuje odporność, gdy zmienia dietę na taką, która ma na celu przeciwdziałanie truciźnie. Pomimo zamachów Irulany, Chani rodzi bliźniaki Paula, Leto II i Ghanimę. Ogarnięta poczuciem winy po śmierci Chani przy porodzie, Irulana zmaga się z konsekwencjami swoich czynów. Gdy Paul zaczyna tracić wzrok, wycofuje się na pustynię, trzymając się wielowiekowej tradycji fremeńskiej dotyczącej niewidomych. Irulana z kolei przyłącza się do rodu Atrydów, przejmując, za błogosławieństwem siostry Paula, opiekę nad Leto i Ghanimą.

W całej narracji księżniczka Irulana jest spychana do biernej roli, manipulowana przez kaprysy ojca, dopóki nie stanie się pionkiem w rękach mężczyzny, który go uzurpuje. Pomimo jej kluczowej pozycji na drodze Paula Atrydy do Imperium, pozostaje ona stale pomijana i ignorowana, co podkreśla trudną rzeczywistość, z jaką borykają się nawet najbardziej wpływowe kobiety w feudalnym systemie patriarchalnym. Historia Irulany to na pewien sposób tragiczna opowieść o niewykorzystanym potencjale i smutny wgląd w graniczenia narzucane kobietom, nawet na stanowiskach władzy.

 

Zobacz też: Diuna: Część druga – recenzja filmu – WOW

Poprzednio Alone in the Dark - Recenzja - Lovecraft jest dumny!
Następny Wkrótce pojawi się pierwszy zestaw Lego z Dungeons & Dragons!