Mission Impossible – Streszczenie i przypomnienie całej serii filmów


Mission: Impossible (1996) Directed by Brian De Palma Shown: Tom Cruise

Widzieliśmy go jak balansował na krawędzi najwyższych budynków, unikał eksplozji i wisiał na zewnątrz latającego samolotu. Tom Cruise, w roli niezłomnego agenta Ethana Hunta, stał się ikoną serii „Mission Impossible” – niezaprzeczalnie jednej z najbardziej ekscytujących i innowacyjnych w serii filmów akcji w historii kina. Ale z tak wieloma sekwelami, spin-offami i skomplikowanymi wątkami, śledzenie całej sagi może być nie lada wyzwaniem.

Dlatego też niniejszy artykuł ma na celu przypomnienie i podsumowanie wszystkich filmów serii „Mission Impossible”. Od pierwszego filmu z 1996 roku, poprzez liczne zwroty akcji i niesamowite, pełne adrenaliny sceny akcji, aż po najnowsze odsłony serii. W ten sposób, niezależnie od tego, czy jesteś fanem od dawna, czy też dopiero odkrywasz te filmy, będziesz miał kompletne, klarowne i kompaktowe streszczenie całej serii. Zapnij pasy, bo zaraz rozpoczynamy niesamowitą podróż w głąb świata „Mission Impossible”.

Mission Impossible – Streszczenie filmu

„Mission Impossible” to amerykański film akcji z 1996 roku, reżyserowany przez Briana De Palmę, który jest pierwszą częścią popularnej serii. Głównym bohaterem jest Ethan Hunt (w tej roli Tom Cruise), agent amerykańskiej agencji rządowej Impossible Mission Force (IMF).

Film zaczyna się od tego, że Hunt i jego zespół, prowadzony przez Jima Phelpsa (Jon Voight), otrzymują misję przechwycenia tajnych informacji o zdradzie wewnątrz IMF. Misja zakończa się tragicznie – wydaje się, że wszyscy członkowie drużyny giną, z wyjątkiem Ethana.

Ethan spotyka się z dyrektorem IMF, Eugene Kittridge (Henry Czerny), który ujawnia, że misja była tak naprawdę testem lojalności, ponieważ IMF podejrzewało, że w drużynie jest zdrajca. Ponieważ Hunt jest jedynym ocalałym, Kittridge uznaje go za podejrzanego. Ethan ucieka i staje się zbiegiem, próbując oczyścić swoje imię.

Na drodze do prawdy, Ethan rekrutuje dwóch byłych agentów IMF – experta od komputerów Luther Stickella (Ving Rhames) i pilota Franza Kriegera (Jean Reno). Z pomocą tajemniczej kobiety o imieniu Claire (Emmanuelle Béart), która jest rzekomo żoną Phelpsa i jedyną inną ocalałą z początkowej misji, formuje zespół, aby odzyskać tajne dyski.

Podczas kolejnej niezwykle ryzykownej misji, gdzie muszą przeniknąć do niemal niezdobywalnej siedziby CIA, zespół Ethana odzyskuje dyski. Z czasem jednak Hunt odkrywa, że Phelps żyje i to on jest zdrajcą. Phelps próbuje zrzucić winę na Ethana, ale Hunt, z pomocą Claire i Luthera, udaremnia jego plany.

Film kończy się tym, że Ethan przekazuje Kittridge dowody na zdradę Phelpsa. Hunt jest oczyszczony z zarzutów, a Kittridge oferuje mu nową misję, co zapowiada kontynuację serii.

Missin Impossible 2 – Streszczenie filmu

„Mission Impossible 2”, reżyserowany przez Johna Woo, to druga część serii, która premierę miała w 2000 roku. Film znów skupia się na przygodach agenta Impossible Mission Force (IMF), Ethana Hunta (Tom Cruise).

Na początku filmu, Hunt jest na wakacjach i zostaje wezwany do wykonania nowej misji. Tym razem musi odnaleźć i zniszczyć groźny wirus o nazwie „Chimera”, który został skradziony przez byłego agenta IMF, Seana Ambrose (Dougray Scott). Ambrose zamierza sprzedać wirus największemu oferentowi, co mogłoby prowadzić do katastrofalnych skutków na skalę globalną.

Aby pokrzyżować te plany, Ethan rekrutuje zespół, który składa się z niezawodnego eksperta od komputerów, Luthera Stickella (Ving Rhames), oraz profesjonalnego złodzieja i starego znajomego, Billy’ego Bairda (John Polson). Do zespołu dołącza także piękna kobieta, Nyah Nordoff-Hall (Thandie Newton), która jest byłą dziewczyną Ambrose’a i ma pomóc w infiltracji.

Ethan zaczyna działać pod przykrywką, podczas gdy Nyah znowu wdaje się w romans z Ambrose’em, aby dostarczyć IMF informacje o wirusie. Misja jednak komplikuje się, kiedy Ambrose odkrywa prawdziwe intencje Nyah i zaraża ją wirusem „Chimera”, dając Ethanowi tylko 20 godzin na odnalezienie i zniszczenie wirusa zanim Nyah umrze.

Ethan pokonuje Ambrose’a i jego ludzi w serii ekscytujących starć, a jednocześnie odnajduje antidotum na wirusa, ratując Nyah. Film kończy się na obiecującej nucie, kiedy Ethan i Nyah wyjeżdżają razem na wakacje, a IMF deklaruje misję za zakończoną.

Podobnie jak w pierwszej części, „Mission Impossible 2” jest pełen zawrotnej akcji i niespodziewanych zwrotów akcji, które stały się charakterystycznymi cechami serii.

Mission Impossible 3 – Streszczenie filmu

„Mission Impossible 3”, wyreżyserowany przez J.J. Abramsa, premierę miał w 2006 roku. W tej części, Ethan Hunt (Tom Cruise), nieco spokojniejszy i osiadły, jest teraz szkolonym agentem dla nowych rekrutów w IMF. Jednak jego spokojne życie zostaje zakłócone, gdy jedna z jego najlepszych adeptek, Lindsey Farris (Keri Russell), zostaje porwana przez brutalnego handlarza bronią, Owena Daviana (Philip Seymour Hoffman).

Po nieudanej próbie ratowania Lindsey, Ethan wraca do aktywnej służby, tworząc zespół z niektórymi starymi znajomymi, jak Luther Stickell (Ving Rhames) i nowymi członkami, w tym Declanem (Jonathan Rhys Meyers), Zhen (Maggie Q) i Lindsey’s protegowanym, Benjiem (Simon Pegg). Misją jest doprowadzenie Daviana do sprawiedliwości.

Jednak sprawy się komplikują, gdy Davian porywa żonę Ethana, Julię (Michelle Monaghan), i grozi, że ją zabije, jeśli Ethan nie dostarczy mu tajemniczego artefaktu znanego jako „Królikowa Stopa”. To prowadzi do serii intensywnych, pełnych akcji scen, w których Ethan musi ratować Julię, jednocześnie próbując pokrzyżować plany Daviana.

W końcu, pomimo wielu przeciwności, Ethan udaje się uratować Julię i pokonać Daviana, a także odkryć zdrajcę w IMF, który sprzymierzył się z Davianem. Film kończy się na szczęśliwej nucie, kiedy Ethan i Julia obchodzą swoje zasłużone wesele, podczas gdy Ethan jest gotowy na kolejną misję.

Ta część serii „Mission Impossible” była powszechnie chwalona za intensywną akcję, emocjonalny ciężar i mocny występ Philipa Seymoura Hoffmana jako jednego z najbardziej pamiętnych złoczyńców serii.

Mission Impossible: Ghost Protocol – Streszczenie filmu

„Mission Impossible: Ghost Protocol” (Zadanie: Ghost Protocol) to czwarty film z serii „Mission Impossible”, wyreżyserowany przez Brada Birda i wydany w 2011 roku. Akcja rozgrywa się w kilku międzynarodowych lokalizacjach, a film jest znany z niezwykle ekscytujących scen akcji.

Film zaczyna się od nieudanego zamachu na życie agenta Impossible Mission Force (IMF) Ethana Hunta (Tom Cruise) w Moskwie. Podczas gdy Ethan próbuje zidentyfikować osobę odpowiedzialną, zostaje fałszywie oskarżony o zniszczenie Kremla. W odpowiedzi na tę katastrofę, prezydent wprowadza „Ghost Protocol”, co oznacza, że cały IMF zostaje oficjalnie rozwiązany, a Ethan i jego zespół są porzuceni.

Zespół, składający się z Ethana, technika Bena (Simon Pegg), agentki Jane (Paula Patton) i analityka Williama (Jeremy Renner), musi działać samodzielnie, aby oczyścić swoje nazwiska i odkryć prawdziwą siłę stojącą za atakiem. Ich śledztwo prowadzi do szalonego terrorysty o nazwie Kurt Hendricks (Michael Nyqvist), który chce wywołać globalną wojnę nuklearną, wierząc, że przetrwanie najsilniejszych po wojnie przyniesie pokój na Ziemi.

Zespół podróżuje przez kilka międzynarodowych lokalizacji, w tym Dubai i Bombaj, próbując powstrzymać Hendricksa. W jednej z najbardziej zapadających w pamięć scen, Ethan musi wspiąć się na zewnątrz Burj Khalifa, najwyższego budynku na świecie, aby zdobyć potrzebne informacje.

W końcu, pomimo licznych przeszkód, zespół pokonuje Hendricksa, zapobiegając wojnie nuklearnej. Jednak na koniec filmu, Ethan odkrywa, że jego żona, która sądził, że nie żyje, w rzeczywistości jest żywa, co daje mu nadzieję na przyszłość.

„Mission Impossible: Ghost Protocol” był chwalony za intensywną akcję, wysokiej jakości efekty specjalne i zaskakujące zwroty akcji, które utrzymują widzów na krawędzi swoich miejsc.

Mission Impossible – Rogue Nation – Streszczenie filmu

„Mission: Impossible – Rogue Nation” to piąta odsłona serii, wyreżyserowana przez Christophera McQuarrie i wydana w 2015 roku.

Ethan Hunt (Tom Cruise), agent Impossible Mission Force (IMF), odkrywa istnienie Syndykatu, międzynarodowej organizacji przestępczej składającej się z byłych agentów różnych tajnych służb. Syndykat, prowadzony przez niezwykle inteligentnego i niebezpiecznego Solomona Lane’a (Sean Harris), ma na celu zdestabilizowanie globalnego porządku poprzez wykonanie serii skomplikowanych i śmiertelnych zamachów.

W międzyczasie, CIA, pod wodzą dyrektora Alana Hunleya (Alec Baldwin), dąży do zamknięcia IMF, kwestionując jego metody i skuteczność. Hunt jest więc zmuszony działać podziemnie, podczas gdy reszta jego zespołu – Benji Dunn (Simon Pegg), Luther Stickell (Ving Rhames) i William Brandt (Jeremy Renner) – próbuje go chronić przed CIA.

Podczas swojej misji, Ethan spotyka tajemniczą agentkę Ilsa Faust (Rebecca Ferguson), która początkowo wydaje się pracować dla Syndykatu, ale później odkrywamy, że jest podwójnym agentem dla brytyjskiego MI6. Wspólnie, Ethan i Ilsa pracują nad rozbiciem Syndykatu.

Po serii niesamowitych scen akcji, w tym sceny podwodnej i konfrontacji na operze, Ethan i jego zespół udają się pokonać Syndykat i udowodnić jego istnienie CIA. Hunley jest zmuszony uznać wartość IMF i zostaje mianowany jego nowym dyrektorem, a Ethan jest wolny, by kontynuować swoje misje.

„Mission: Impossible – Rogue Nation” był chwalony za swoje inteligentne, skomplikowane fabuły, ekscytujące sceny akcji i silne wystąpienia obsady, zwłaszcza Rebecci Ferguson jako Ilsa Faust.

Mission Impossible – Fallout – Streszczenie filmu

„Mission: Impossible – Fallout” to szósty film z serii „Mission Impossible”, wyreżyserowany przez Christophera McQuarrie i wydany w 2018 roku.

Film zaczyna się od misji Ethana Hunta (Tom Cruise) i jego zespołu Impossible Mission Force (IMF) – Luthera Stickella (Ving Rhames) i Benji Dunna (Simon Pegg) – do odzyskania trzech kul plutonu, które mogą być wykorzystane do budowy broni nuklearnych. Kiedy misja kończy się niepowodzeniem, pluton zostaje skradziony przez tajemniczą grupę znana jako „Apostołowie”.

Apostołowie pracują dla niebezpiecznego terrorysty znanego jako John Lark, który planuje użyć broni nuklearnej do zniszczenia świętego dla trzech głównych religii świata miasta, Jerozolimy, co miałoby spowodować globalny chaos. Aby powstrzymać go, Ethan musi ponownie wejść w śmiertelnie niebezpieczny świat międzynarodowej szpiegowskiej intrygi.

Na swojej drodze Ethan spotyka starą znajomą Isę Faust (Rebecca Ferguson), która pomaga mu w jego misji. Jednakże, zespół IMF musi także współpracować z Augustem Walkerem (Henry Cavill), twardym i nieobliczalnym agentem CIA.

Podczas tej intensywnej misji, Ethan musi także zmierzyć się ze swoim starym wrogiem, Solomonem Lane’em (Sean Harris), który został uwolniony przez Apostołów.

Po serii zawrotnej akcji i dramatycznych zwrotów, Ethan i jego zespół udają się powstrzymać Larka, rozbroić bomby i pokonać Lane’a. Jednak nie bez osobistych ofiar – Ethan prawie ginie podczas finalnej konfrontacji.

„Mission: Impossible – Fallout” był chwalony za jego napięte i innowacyjne sceny akcji, głębokie emocjonalne napięcie i skomplikowane fabuły. Jego sukces przypieczętował pozycję „Mission Impossible” jako jednej z najważniejszych serii akcji w dzisiejszym kinie.

Podsumowanie

„Mission Impossible” to jedna z najbardziej pamiętnych i zasługujących na uwagę serii filmów akcji ostatnich dekad. W tym artykule przybliżyliśmy fabuły wszystkich sześciu filmów, od debiutu w 1996 roku aż do najnowszej odsłony z 2018 roku.

Zaczynając od „Mission: Impossible” w 1996 roku, zaprezentowaliśmy nam początek podróży Ethana Hunta, tajnego agenta, który staje się kluczową postacią w skomplikowanym świecie międzynarodowego szpiegostwa. Kolejne filmy, „Mission: Impossible 2” (2000), „Mission: Impossible 3” (2006), „Mission: Impossible – Ghost Protocol” (2011), „Mission: Impossible – Rogue Nation” (2015) i „Mission: Impossible – Fallout” (2018) rozwijają tę historię, pokazując różne misje Ethana i jego zespołu Impossible Missions Force (IMF), które często wymagają od nich walki z niebezpiecznymi wrogami i pokonywania niemożliwych przeszkód.

W całej serii obserwujemy ewolucję postaci Ethana Hunta, jak i rosnącą skomplikowanie misji, które wykonuje. Każdy film z serii wprowadza nowe elementy fabuły i postaci, ale jednocześnie utrzymuje stały, wciągający wątek akcji i intrygi, który jest charakterystyczny dla całej serii.

Mimo różnic w tonie i stylu między poszczególnymi filmami, „Mission Impossible” jest konsekwentny w dostarczaniu intensywnej akcji, skomplikowanych intryg i pamiętnych wystąpień. To sprawia, że seria jest nie tylko rozrywkowa, ale również trwała w świecie filmu, a kolejne części są niecierpliwie oczekiwane przez fanów na całym świecie.

Zobacz także nasze inne streszczenia, takie jak serii Transformers oraz John Wick.

Poprzednio Lipcowe premiery na Netflixie, HBO MAX i Prime!
Następny Alan Wake: Remastered - Recenzja - Thriller źle się zestarzał