Northgard – Jak grać żeby wygrać? 10 zasad mądrego Wikinga


Northgard to gra komputerowa w której wcielamy się w grupę wikingów próbujących zasiedlić bardzo niegościnne ziemie. Gra jest umiarkowanie trudna, nie tak bardzo jak na przykład They Are Billions, ale potrafi dać kość. Zwłaszcza jeżeli podejmiemy złe decyzje już na początku. Niestety, już kilka razy przekonałem się że błędy przy początkowym rozwoju naszej osady mogą wrócić prędzej czy później, niszcząc nasze nadzieje na lepszą przyszłość. Jak ich uniknąć? O to przed wami 10 zasad którymi powinien kierować się każdy wiking.

Na początek mały filmik mojego autorstwa w którym przedstawiam wszystkie wymienione zasady.

1. Dom, Szałas i Tartak

Na początkowym terenie gdzie zaczynamy grę najczęściej będziemy mieć trzy sloty do budowania budynków i około 3 mieszkańców. Prawdopodobnie lada chwila dojdzie do momentu, kiedy nie będzie miejsca dla nowych mieszkańców. Dlatego też jak najszybciej musisz zbudować dom. Następnie, najlepiej w tym samym momencie zaraz po budowie domu rozpocząć budowę tartaku oraz szałasu zwiadowcy. Przydzielamy do nich po jednym drwalu oraz zwiadowcy i mamy już pewną podstawę do rozwoju. Nasi mieszkańcy bez pracy samodzielnie zbierają żywność, tym samym najczęściej zdobywając dość jedzenia by nakarmić siebie oraz paru pracowników zajmujących się innymi sprawami.

2. Gdzie zdobywać żywność w Northgard?

Nasz zwiadowca w tym czasie będzie przeszukiwać pobliskie tereny. Naszym priorytetem jest zasiedlenie najpierw obszaru z dodatkową żywnością. Najlepszym wyborem zawsze będzie teren ze zwierzyną łowną. Ilość zdobywanego przez nich pożywienia nie zmniejsza się zimą i robią to znacznie lepiej niż zwykli zbieracze. Następnie naszym priorytetem będą tereny z łowiskami. Rybacy zbierają troszkę więcej żywności niż zwykli zbieracze, ale ta liczba nie zmniejsza się zimą. Najgorszym wyborem będzie uprawa pól – zbierają oni dużo żywności, ale ta liczba mocno spada zimą. Dlatego też, naszym priorytetem będzie zawsze Łowca i Rybak, dopiero na końcu Pola Uprawne. Jeżeli gramy jako klan Kozy, dobrym pomysłem jest budowanie odpowiednich budynków dla owiec które znajdujemy – tworzą one najwięcej żywności z wszystkich budynków przez cały rok i nie wymagają pracownika.

3. Mądrze rozwijaj osadę

Drugi i trzeci teren zdobywam ze względu na pożywienie. Kolejne staram się już planować. Najlepiej by było, jeżeli do naszej osady zawsze prowadziła tylko jedna droga, góra dwie. Nie raz i nie dwa będziecie atakowani przez wilki lub potwory. Im więcej wejść do osady, tym więcej ataków i trudniejsza obrona. Budowanie wież jest dobrym pomysłem, jednak zajmują one miejsce na budynek. Takich miejsc będzie zawsze będzie za mało. Dlatego też zawsze biorę na priorytet tereny które mają jak najmniej dojść z innych terenów. Ideałem są ślepe zaułki, jednak taka sytuacja będzie rzadka. Jednak jeżeli już uda się wam taki teren zdobyć, to warto postawić tam dużo budynków niewymagających surowców – dom, tartak, halę skaldów, targowisko, itp.

4. Bądź mądrym królem którego będą kochać poddani

Zawsze miej na uwadze poziom satysfakcji swoich osadników. Jeżeli będzie zero, to przestaną się pojawiać nowi osadnicy i jest to najgorsza dla ciebie sytuacja, bo osada przestanie się rozwijać i będziesz musiał przerzucać swoich robotników z różnych budynków. Już na poziomie 1 satysfakcji warto zbudować halę skaldów, jednak najlepszym sposobem na utrzymanie wysokiej satysfakcji jest ciągły podbój nowych terenów. Nasi osadnicy nie lubią tłoku i zbyt duża ich liczba na niewielkiej przestrzeni powoduje spadek zadowolenia.

5. Kamień i Żelazo

Są to twoje dobra luksusowe potrzebne do zwiększenia wydajności narzędzi używanych przez robotników oraz ulepszania budynków. To jest twój kolejny priorytet. Złóż jest bardzo mało, jedno złoże kamienia może starczyć na ulepszenie zaledwie 4 – 5 budynków. Żelazo z jednego złoża może wystarczyć na ulepszenie narzędzi dla dwóch lub trzech grup robotników. To mało, ale korzyści są olbrzymie. Przede wszystkim ulepszony budynek pozwala dodać jednego dodatkowego robotnika do danej produkcji. Po drugie zwiększa on liczbę generowanych surowców.

Narzędzia działają podobnie, z tą różnicą że ulepszają daną grupę robotników. Najlepiej więc jeżeli będziemy ulepszać najpierw najliczniejsze grupy lub takie których praca jest nam najbardziej potrzebna i daje najwięcej korzyści. Preferuje tutaj skaldów/piwowarów, drwali, łowców oraz rybaków.

6. Zbliża się zima

Jeżeli masz niski przyrost drewna oraz jedzenia w okresie letnim, to prawdopodobnie będziesz głodować oraz marznąć w zimie. Jest to najtrudniejszy element gry i to on sprawia że gra nie jest tak prosta. Przygotowanie do zimy następuje cały rok, przede wszystkim zadbaj o odpowiedni zapas żywności oraz drewna. W zimę produkcja żywności spada, a nasi wojacy walczą o 30% gorzej. Dlatego zimą siedzimy w osadzie i odliczamy miesiące do powrotu lata.

7. Bądź zawsze przygotowane na najgorsze wydarzenia

W grze od pewnego momentu zaczynają występować specjalne wydarzenia. Część z nich nie jest zbyt dokuczliwa, inne mogą w chwilę zakończyć grę. Na co zwrócić szczególną uwagę? Na dwa z nich. Pierwszym wydarzeniem które może ci poważnie zaszkodzić jest Zamieć i jest to zdecydowanie najgorsze co może ci się przytrafić. Przez zimową zawieję, zużycie żywności oraz drewna wzrasta jeszcze bardziej niż przy zwykłej zimie, jeszcze bardziej drenując twoje zapasy i czyszcząc spichlerze. Duże osady mają problem już na starcie, bo bardzo ciężko zdobyć tak duże zapasy, te mniejsze mają większe szanse na sukces.

Drugim wydarzeniem które także może dać w kość jest Plaga Szczurów. Można jednak łatwo na nie się przygotować budując spichlerz oraz rekrutując medyków. Jeżeli tego nie zrobisz, to możesz stracić bardzo dużo żywności oraz kilku twoich mieszkańców może umrzeć od choroby. Chory mieszkaniec ma także zmniejszoną wydajność, więc ogólnie nie chcesz żeby twoi osadnicy chorowali.

8. Kluczem do sukcesu jest ciągły rozwój

Mantra specjalistów od rozwoju osobistego także obowiązuje w grze Northgard. Chcesz utrzymywać twoich mieszkańców w szczęściu zgadza się? Niestety, tłok powoduje że to szczęście będzie spadać, dlatego musisz ciągle przejmować nowe tereny do swojego mikro królestwa, w innym wypadku przestaną napływać nowi osadnicy i obecni będą mniej szczęśliwi, a nieszczęśliwy mieszkaniec jest mniej produktywny.

9. Możesz sterować swoim zwiadowcą

Twój zwiadowca będzie odkrywać nowe tereny w sposób raczej losowy jeżeli pozostawi się go samemu sobie. Dlatego też możesz na niego kliknąć i nakazać mu zwiedzanie terenu który jest dla ciebie istotny. Jak na początku mówiłem, szukasz terenów które są ślepym zaułkiem, dlatego najlepiej najpierw kolonizować obszary wzdłuż linii brzegowej. Jeżeli się przypatrzysz krawędzi nowego obszaru który właśnie badasz, nie raz możesz dostrzec to co na nim się znajduje – zwłaszcza zwierzynę łowną lub owce. To twoje priorytety.

10. Zarządzanie Zasobami Ludzkimi

Twój najważniejszy zasób to człowiek (tak wiem, w każdej korporacji tak mówią). W Northgard jednak jest to prawda. Ludzie pojawiają się powoli i przez większość czasu będziesz ich miał za mało. Dlatego mądrze dobieraj role. Przez większość czasu nie będziesz potrzebować dwóch zwiadowców, natomiast w większości przypadków opłaca się wszystkich osadników wysyłać do budynków zbierających surowce – są tak samo wydajne jak zwykłe zbieranie i posiadają dodatkowe bonusy (ryby) lub lepsze i dające więcej żywności (łowcy). To samo dotyczy górników, przez większość czasu nie ma co się spieszyć, zasobów jest i tak mało więc nie ma sensu dawać do kopalni dwóch pracowników. Jeżeli złoża się skończą, zniszcz kopalnie i wyślij swojego pracownika do innych obowiązków. Nie trzymaj wojowników jeżeli nie jesteś w stanie wojny. Twój bohater i dwóch wojów starczy do obrony ziem, tak samo jak wieżyczki.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Lords of Waterdeep - Unboxing w Zapomnianych Krainach
Następny Park Dinozaurów - Recenzja Gry