Red Dead Redemption 2 to pierwsza gra którą odpaliłem na mojej nowej konsoli playstation 4. Wciągnęła mnie od razu, zwłaszcza elementy łowieckie oraz związane z fauną i florą bardzo mi się podobają. Pomyślałem więc, że napiszę dwa teksty na temat czynności pobocznych które szczególnie przypadły mi do gustu – łowienie ryb oraz polowanie na zwierzęta. Dzisiaj będzie łowienie ryb.

W przeciwieństwie do innych tekstów tego typu, tutaj znajdziesz konkret bez pieprzenia w stylu „bądź cierpliwy” oraz ucz się na błędach. Powiem tobie co dokładnie masz robić, żeby złowić legendarne ryby warzące więcej niż 10 kilogramów oraz jak się do tego przygotować. Do tych informacji doszedłem drogą prób i błędów, ty nie musisz ich popełniać. Zapraszam do tekstu.

 

Odblokowanie możliwości łowienia ryb

Ryby będziesz mógł łowić po misji spędzenia czasu z małym Jackiem który kręci się po naszym obozie. Jest to główna misja fabularna drugiego aktu i będzie to także samouczek łowienia ryb. Misja nazywa się „Rybak Ludzi” i jest jedną z ostatnich w drugim akcie. Po niej otrzymasz możliwość rozpoczęcia misji z legendarnymi rybami oraz otrzymasz mapę z ich lokalizacjami. Bez tego raczej nie zaczynaj zabawy z łowieniem ryb. Poniżej wrzucam także mapę z lokacjami ryb znalezioną gdzieś w odmętach internetu. Z tego co zauważyłem pokrywa się bardzo fajnie z tym co mamy w grze, więc nie ma sensu z niej korzystać.

Kiedy już wykonasz misję z Jackiem, będziesz miał możliwość rozpoczęcia zadania z legendarnymi rybami. Musisz udać się na południe Heartlands i kiedy będziesz w pobliżu, to na mapie pojawi się szary znacznik nowej postaci z zadaniem. Idź tam i rozpocznij quest. Dostaniesz mapę z lokacjami wszystkich legendarnych ryb. Twoim następnym krokiem będzie zakup specjalnych przynęt. Kupisz je w sklepie z przynętami w Lagras, na północ od Saint Denis. Jest to mała miejscówka na bagnach i na około będzie pełno krokodyli, więc nie kręć się niepotrzebnie po krzakach.

Jak łowić legendarne ryby w Red Dead Redemption 2?

Pewnie jeżeli czytasz ten artykuł, masz podobne problemy do moich kiedy nie wiedziałeś jak przyciągnąć rybę do siebie po złapaniu lub też ciągle zrywała żyłkę, albo nawet wcale nie brała. Sprawa jest następująca. Aby złapać bez większych problemów każdą legendarną rybę postępuj według poniższego schematu:

  1. Kierujesz się w stronę odpowiedniego łowiska. Czasami będzie tobie potrzebna łódka, jednak bardzo często można się obejść bez niej (na przykład Legendarnego Jesiotra udało mi się złowić z mostu). Kręcisz się w pobliżu do momentu, kiedy pojawi się informacja że jesteś na łowisku gdzie pływa legendarna ryba. Ciekawostka jest taka, że ta informacja nie jest potrzebna by złowić rybę. Legendarnego bassa niebieskiego udało mi się złowić mimo że nie pojawiła się informacja że jestem na odpowiednim łowisku. Mógł to być oczywiście tylko przypadek.
  2. Wyciągasz wędkę i przygotowujesz odpowiednią przynętę. Jeżeli wybierzesz odpowiednią, to Artur skomentuje że powinna być właściwa. Ogólnie nie powinieneś mieć problemu z informacją czy polujesz w jeziorze czy rzece. Nie musisz się też martwić że ryba która ucieknie zabierze przynętę. Nie wiem czy to błąd, ale za każdym razem mam ją dalej na haczyku kiedy złowię rybę lub ta się wyrwie i ucieknie.
  3. Zarzucasz spławik i po prostu czekasz. Żadnego machania R i delikatnego ruszania spławikiem bo jeżeli to zrobisz możesz równie dobrze spłoszyć rybę, jak ją zachęcić. Czasami trzeba długo czekać, w moim przypadku rekord to 4 minuty.
  4. Kiedy już ryba złapie haczyk, tradycyjnie lewym analogiem kierujesz wędkę w stronę przeciwną do ruchu wyrywającej się ryby. Jeżeli zrobisz to źle i ryba jest za ciężka to usłyszysz kołowrotek. Oznacza to że ryba się od ciebie oddala i będziesz miał trudniejszą pracę.
  5. Jak twój kilkadziesiąt kilogramowy okaz się zmęczy, zaczynasz jak wariat używać lewego analoga wybijając go na zmianę w przód i tył, jednocześnie robiąc kółka prawym analogiem. Kiedy ryba znowu zacznie się wyrywać i luzować żyłkę (nie da się tego uniknąć) to możesz spróbować prawym analogiem lekko zakręcić. W ten sposób zablokujesz uciekanie ryby, ale jednocześnie zwiększysz szansę że ryba tobie ucieknie. Czy warto? Osobiście tego nie robię.
  6. Walka może trwać nawet 10 minut więc uzbrój się w cierpliwość. Jeżeli ryba ciągle od ciebie ucieka (to znaczy żyłka z rybą się nie zbliża) to oznacza, że za mało bawisz się lewym analogiem. To jest klucz do zwycięstwa i dopiero jak rozpocząłem jak wariat używać kierując go w górę i w dół podczas wciągania, to udało mi się łapać wszystkie legendarne ryby oraz okazy warzące około 10 kilogramów.

Red Dead Redemption 2_20181228092344

Co zrobić ze złapanymi rybami?

Ze złapanymi rybami możesz zrobić parę ciekawych rzeczy. Możesz je oczywiście sprzedać, ale osobiście tego nie robię bo pieniędzy i tak mam dużo z misji, a zauważyłem że myśliwi i rybacy lekko nie mają, a ceny nawet za dobre i idealne skóry są bardzo słabe. Lepiej je oczywiście usmażyć na ognisku i przygotować sobie naprawdę pożywne jedzonko na później. W przeciwieństwie do jedzenia z puszek, suszonego oraz pieczywa, mięso, czy to ryby, czy zwierzyny – polecam zwłaszcza mięso z niedźwiedzia z przyprawami – wzmacniają dodatkowo jeden atrybut w zależności od przyprawy. Ale właśnie duże ryby upieczone także odnawiają sporą porcję wszystkich atrybutów. Dlatego właśnie małe rybki warto wyrzucać, chyba że nie chcecie sobie psuć karmy, a duże zachowywać.

Jedzenie możemy także oddawać do obozu. W praktyce jednak od pewnego momentu gry pozostali członkowie gangu bardzo dobrze radzą sobie z przynoszeniem różnych rzeczy do obozu i nie ma problemu z żywnością od pewnego punktu w grze. Legendarne ryby natomiast należy oddawać na pocztę i wysyłać do naszego rybaka który zlecił nam te zadania. Dostaniemy za to różne nagrody oraz oczywiście zbliżymy się do specjalnego osiągnięcia i zdobycia upragnionego 100% ukończenia gry.

Zostało mi parę legendarnych ryb do złowienia. Poświęcę chwilę przy kolejnym live i nagram moment łapania takiej ryby z dokładnym wytłumaczeniem co robić żeby wszystko idealnie zgrało się w czasie.

3 komentarze

Poprzednio Paper Tales - Recenzja - zbuduj swoje bajkowe królestwo
Następny Aquaman - Recenzja - Trochę sucho, ale może być