The Surge 2 – Poradnik dla początkujących


The Surge 2 to tak naprawdę pierwsza część z paroma nowymi elementami. Jeżeli dobrze sobie radziłeś w pierwszej części, to spokojnie się odnajdziesz. W innym wypadku, będziesz potrzebować chwili z grą. W obu przypadkach wydaje mi się, że ten poradnik powinien być pomocny.

Trochę przewrotny wstęp, ale to dlatego, że The Surge 2 wprowadza parę istotnych nowych elementów, które mogą się przydać każdej osobie, która zaczyna zabawę z tą interesującą grą typu souls’like. W jaki sposób przetrwać w Jerycho? Z poniższymi radami będzie łatwiej.

Nie przywiązuj się do jednej broni

O ile od samego zbierania poziomów za złom nie staniesz się silniejszy, bo dzięki nowemu systemowi zwiększysz punkty życia, wytrzymałość oraz siłę energii, ale jeżeli chodzi o samą siłę ataku to jedynie jakoś broni się liczy. Nie zbieramy też już poziomów za trenowanie walki daną bronią, więc jej siła zależy tylko od jej jakości i ewentualnych bonusów z pancerza oraz wszczepów. Dzięki temu możesz płynnie zmieniać bronie (wystarczy dodać je do ulubionych) co bardzo szybko powinno stać się twoim nawykiem. Przy niektórych bossach bardzo dobrze sprawdzają się bronie szybkie, takie jak podwójne montowane oraz bronie długie jak włócznia czy kostur, które dodatkowo pozwalają doskoczyć do przeciwnika. Przykładem będzie drugi boss, czyli Brat Eli, którego systemy chłodnicze na korpusie mecha łatwiej dla mnie było niszczyć bronią montowaną podwójną, a systemy chłodnicze na nogach lepiej było rozwalić włócznią, z uwagi na fakt, że boss był bardzo mobilny i trzeba było szybko doskakiwać do nóg.

W trakcie luźnego biegania i farmienia złomu (o tym za chwilę) także dobrze jest dopasować broń do przeciwnika. Wyrób swój własny styl, dokładnie obserwuj wrogów i zwróć uwagę co jest wobec nich skuteczne. Przykładowo, opancerzeni przeciwnicy z portu lubią wpadać w szał, ale łatwo ich pokonać kiedy masz ciężki młot i celujesz w głowę.

Co do samej walki, to graj raczej jak w Sekiro: Shadows die Twice niż w Dark Souls, czyli agresywnie, nawet ryzykując trafienia wroga. Leczenie tutaj jest stosunkowo łatwe, gdyż używamy ładowanej podczas walki baterii (którą przetrzymując kółko możemy zatrzymać), więc nie musisz się martwić estusami. Kiedy stracisz punkty życia i będziesz chciał je zregenerować, to musisz po prostu walczyć. Jednocześnie wroga bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi, co dodatkowo punktuje agresywne granie i zrzucanie paska wytrzymałości dla przeciwnika.

Take your time

Jeżeli graliście w pierwszą część The Surge to zapewne o tym wiecie, że w przeciwieństwie do serii Dark Souls, tutaj bardzo dobrze jest pokręcić się w kółko i pozbierać złom oraz zniszczone części pancerza. Nie przejmuj się tym że umierasz, nie omijaj też wrogów. Nie ma limitu poziomu na dany etap gry i im więcej czasu spędzisz na szukaniu nowych przedmiotów, których jest pełno oraz ulepszaniu postaci i nauce broni, tym łatwiej będzie tobie poradzić sobie z potężniejszym przeciwnikiem.

Dotyczy to także nowych broni, których jest tutaj masa. Warto wtedy poczekać przed atakowaniem wrogów i przetestować kombinacje. Przykładowo, włócznia, kostur oraz broń dwuręczna montowana której najczęściej używa posiada podobne combo, ale za każdym razem inny zasięg. Kiedy wciśniesz kombinację R2->R1->R1, to twoja postać zacznie się kręcić i wciskając dalej R1 możemy przedłużyć combo dalej się kręcąc i zadając obrażenia wrogom na około ciebie. Odwrotne kombo, czyli R1->R2->R2 spowoduje wyprowadzenie pojedynczego, silnego ciosu na końcu kombinacji który świetnie rozwala części przeciwników, a w przypadku niektórych broni przewraca wrogów na ziemię. Warto więc chwilę testować każdą nową broń którą otrzymasz.

Dokładnie też monitoruj zasoby, zwłaszcza te do ulepszania broni oraz tworzenia pancerzy. Ogólnie chcesz zawsze niszczyć jakąś część z wroga, najgorzej się zdobywa te z korpusu, bo jest to najbardziej opancerzona część ciała. Aby uciąć daną część musisz wyprowadzać odpowiednie ataki i kiedy wróg straci odpowiednio dużo punktów życia, wcisnąć kwadrat. Atakując wertykalnie najlepiej się tnie ręce oraz głowy, a horyzontalnie całą resztę. Często też będziesz chciał szybko pokonać danego wroga, więc możesz wtedy skupić się na nieopancerzonych, niebieskich częściach ciała za extra damage. Warto tutaj pamiętać, że to nie zabiera od nas szansy na uzyskanie dodatkowych części.

Zaawansowane blokowanie oraz ducking

Teraz troszkę informacji z wyższej półki. The Surge 2 oferuje nam bardzo orientacyjny i dający fajne możliwości system blokowania oraz unikania ataków. Właściciele najcięższych pancerzy powinni skupić się na kierunkowym blokowaniu. Wykonywanie uników w takiej zbroi jest bardzo kosztowne, a blokowanie wroga otwiera go na potężne ataki. Super funkcja zwłaszcza jeżeli korzystasz z broni ciężkiej lub morfującej. W ten sposób skupiasz się tylko na blokowaniu i wyprowadzasz ataki kiedy otworzy się okienko. Bardzo szybko otrzymasz także specjalny wszczep, który to pozwoli na pokazanie na interfejsie kierunek ataku wroga.

Blok jest opisywany za pomocą koloru. Aby wykonać perfekcyjny blok, należy wykonać blok w danym kierunku w momencie kiedy znacznik uderzenia będzie najmniejszy:

  • zielony: idealny blok i wytrącenie wroga z równowagi;
  • żółty: zwykły blok, otrzymujesz zmniejszone obrażenia;
  • czerwony: nie udało się, sorry.

Trzeba przy tym uważać, bo wybieranie prawym analogiem kierunków bloku automatycznie może zmienić nam target jeżeli chodzi o celowaną część ciała wroga. Parę razy także trafiłem na bug, w którym to target był totalnie zrywany i np. mój awatar zaczynał patrzeć w inną stronę.

Bardziej zaawansowaną techniką, jednak dającą podobne możliwości i którą to docenią gracze w lżejszych pancerzach to przeskakiwanie ataków oraz schylanie się. Kiedy widzisz atak przychodzący w twoją stronę, który kierowany jest w górę wciśnij przycisk skradania by przykucnąć pod atakiem, co wyprowadzi wroga z równowagi.

Jeżeli atak idzie od dołu i jest kierowany w nogi, wciśnij lewy analog, żeby przeskoczyć nad atakiem i także wyprowadzić przeciwnika z równowagi. Proste?

Jak ulepszać przedmioty w The Surge 2?

Ulepszać przedmioty możemy w stacji medycznej w zakładce ulepszenia. Najpierw je będziemy musieli zrobić, jeżeli chodzi o pancerze. Do nich są potrzebne składniki odpowiedniego poziomu które ucinamy z ciał przeciwników i oczywiście złom. Co ciekawe, istnieje opcja konwersji surowców, więc jeżeli masz wiele wysokopoziomowych elementów, to możesz je przekonwertować na niższy poziom.

Dlatego też, w moim odczuciu, zawsze warto ucinać opancerzone części ciała wrogów. Wiem, że przez to walka jest trudniejsza i dłuższa, ale dzięki temu nigdy nie zabraknie wam najważniejszych składników i nie będziecie musieli szukać wrogów na danym poziomie i z daną częścią pancerza. Monitorujcie też co macie, a czego nie i pamiętajcie – najciężej i najmniej jest zawsze części z korpusu bo najciężej je zdobyć.

Nie ma lepszych pancerzy w The Surge 2, co jest fantastyczną sprawą. Każdy z nich posiada podobne statystyki oraz wyraźnie określone specjalizacje. Nie będzie niczym dziwnym noszenie tego samego początkowego pancerza przez większość gry. Każdy kolejny specjalizuje się w czymś konkretnym i już na drugiej mapie znajdziemy sporo pancerzy, które są najlepsze do obrony przed toksynami.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Greedfall - Recenzja - To nie jest nowy Gothic
Następny Rzuć na tacę - recenzja - Postawiłem X i pykło 5 ruchów