Upadek królestwa – fakty historyczne z serialu


Upadek królestwa to serial telewizyjny, który został luźno oparty na wydarzeniach i postaciach z końca IX i początku X wieku w Anglii. Produkcja ma pewną swobodę twórczą w odniesieniu do prawdziwych wydarzeń, jednak mimo to, można w niej odnaleźć kilka faktów historycznych. Jakich?

Do najciekawszych faktów i wydarzeń historycznych w serialu Upadek Królestwa należą:

Inwazje duńskie

Upadek Królestwa

Upadek Królestwa w realistyczny sposób przedstawia faktyczną inwazję Wikingów na Anglię pod koniec IX wieku . Najeźdźcy zajęli spore obszary, na których tworzyli własne królestwa, w tym także Danelaw, region w północnej i wschodniej Anglii, gdzie dominowało duńskie prawo i tradycje.

Panowanie Alfreda Wielkiego

Panowanie ma miejsce między 871 a 899 rokiem, kiedy Alfred Wielki rządził w tym czasie Wessex. Można powiedzieć, że był jednym z najbardziej znaczących monarchów anglosaskich w historii Anglii. Król znany był z operacji wojskowych, które prowadził przeciwko Wikingom oraz z jego inicjatyw mających na celu zjednoczenie anglosaskich królestw Anglii.

Bitwa pod Edington / Bitwa pod Ethandun

Przedstawiona w Upadku Królestwa bitwa pod Edington miała miejsce w 878 r. Rozgrywała się  pomiędzy armią Wikingów pod dowództwem Guthruma a wojskami anglosaskimi z Wessex pod dowództwem Alfreda Wielkiego. Walka, którą Anglosasi szczęśliwie wygrali, była punktem zwrotnym w ich konflikcie z Wikingami. Wskutek zwycięstwa wyznaczono granice pomiędzy Wessex a terytoriami zajętymi przez Duńczyków.

Powstanie Zjednoczonego Królestwa Anglii

Serial pokazuje również postępujące zjednoczenie ówczesnych królestw Anglii pod władzą Alfreda Wielkiego i jego następców. Całość ostatecznie doprowadziła do powstania Zjednoczonego Królestwa Anglii, które w średniowieczu dominowało w Europie.

Aspekty religijne

Upadek Królestwa

Produkcja dokładnie przedstawia znaczenie religii za Anglosasów. W serialu zarysowana jest walka między chrześcijaństwem a pogaństwem, która była znaczącym aspektem tamtych czasów. Dodatkowo pokazuje, jak kościół chrześcijański miał wpływ na politykę i kulturę w Anglii w tym okresie.

Wielka Armia Pogan

Upadek Królestwa przedstawia inwazję Wielkiej Armii Pogańskiej Wikingów na Anglię pod koniec IX wieku. Ivar Bez Kości, Halfdan Ragnarsson i Ubbe Ragnarsson dowodzili armią, która przeprowadziła z  Anglosasami kilka znaczących starć.

Bitwa pod Tettenhal / Bitwa pod Wednesfield

Serial przedstawia bitwę pod Tettenhall, która miała miejsce w 910 roku i zakończona została wielkim zwycięstwem armii anglosaskich nad Wikingami. Konflikt ten, zwany także bitwą pod Wednesfield, położył kres znaczącym najazdom Wikingów na Anglię.

Król Edward Starszy / Edward the Elder

W serialu przedstawione jest również panowanie króla Edwarda Starszego, które obejmuje lata od 899 do 924. Edward Starszy był synem Alfreda Wielkiego, króla Wessex. Oprócz kontynuowania pracy ojca nad zjednoczeniem królestw anglosaskich, Edward był kluczową postacią w odpieraniu inwazji Wikingów.

Utworzenie systemu Burh

Serial realistycznie przedstawia rozwój systemu, którego pomysłodawcą był Alfred Wielki, a jego następcy stale udoskonalali. Przez system Burh rozumiano sieć ufortyfikowanych miast w całej Anglii, które zostały zbudowane w celu odparcia najazdów Wikingów.

Danegeld

Upadek Królestwa

Danegeld był podatkiem nałożonym przez władców anglosaskich. P0datek ten obowiązywał pod koniec IX i na początku X wieku. Początkowo służył bardziej jako pewna forma okupu, stosowany w celu płacenia daniny lub pieniędzy na ochronę najeźdźcom wikingów, aby ocalić ziemię przed spustoszeniem. Istniało założenie, że spłacanie Wikingów było mniej kosztowne niż walka z nimi w bitwie.

Handel

Upadek Królestwo dokładnie przedstawia znaczenie handlu w ówczesnej Anglii. Królestwa anglosaskie prowadziły handel między sobą oraz z innymi regionami Europy, w tym ze Skandynawią. Handel był ważnym źródłem bogactwa i sprzyjał wymianie kulturalnej oraz innowacjom i rozwojowi technologicznemu.

 

To tylko kilka z wielu prawd historycznych, które odnoszą się do sytuacji i ludzi przedstawionych w Upadku Królestwa. Serial jest doskonałym wprowadzeniem do historii Anglii i wg mnie zachęca do bliższego poznania tej interesującej epoki.

 

Zobacz też: PREMIERY NA VOD W KWIETNIU 2023 ROKU! CO OBEJRZEĆ W WEEKEND?

Poprzednio Diablo IV Gotowe! Poprawiono wiele elementów zgodnie z sugestiami graczy
Następny Wartales - Jak zarabiać pieniądze? - Poradnik