Viralowe książki z BookToka – serie – poradnik prezentowy


Jakie są obecnie najpopularniejsze książki z BookToka? Przedstawiamy zestawienie viralowych serii ksiązkowych, które zawładnęły Internetem!


Szybkie FAQ

Czym jest BookTok?

 • BookTok to społeczność miłośników książek na TikToku. Użytkownicy BookToka publikują filmy o książkach, w tym recenzje, rekomendacje, wyzwania i inne treści związane z czytaniem. BookTok to świetny sposób na poznanie nowych książek, nawiązanie kontaktu z innymi miłośnikami książek i po prostu zabawę z czytaniem

Czym jest Viral?

 • W kontekście mediów społecznościowych i Internetu, „viral” oznacza coś, co rozprzestrzenia się szybko i szeroko wśród dużej liczby ludzi. Może to być film, zdjęcie, mem, czy właśnie książka!

Jakie są aktualne trendy na BookToku?

 • Romans: Romantyzm to jeden z najpopularniejszych gatunków na BookToku. Filmy BookToka o romansach często skupiają się na postaciach, chemii i szczęśliwych zakończeniach. Często są to też erotyki, przeznaczone dla nieco doroślejszych czytelników. Tego gatunku jest zdecydowanie najwięcej.
 • Fantasy: Fantasy to kolejny popularny gatunek na BookToku. Filmy BookToka o fantasy często skupiają się na magii, przygodach i epickich bitwach… A jeśli dodamy do tego romas/erotykę? Mamy prawdziwy viral!
 • Obyczajówka: Obyczajowość to gatunek, który skupia się na codziennych doświadczeniach ludzi. Filmy BookToka o obyczajowości często skupiają się na relacjach, rodzinie i osobistym rozwoju.

Przez ostatnie kilka tygodni sprawdzałam swojego TikToka w poszukiwaniu książkowego kontentu, dzięki czemu stworzyłam listę viralowych serii książkowych z BookToka. Bo dlaczego ograniczać się do jednej ksiązki? 😉 A jeśli szukacie fajnego prezentu dla książkoholików – ten wpis może być dla Was!

książki z BookToka

Rebecca Yarros / Cykl: Empireum

 1. Fourth Wing. Czwarte Skrzydło
 2. Iron Flame (wersja tylko ang.)

Dwudziestoletnia Violet Sorrengail miała trafić do Kwadrantu Skrybów i wieść spokojne życie pośród książek i historii. Jednak jej plany zostały pokrzyżowane przez bezkompromisową matkę, głównodowodzącą Kwadrantu Jeźdźców. Violet została zmuszona do dołączenia do setek kandydatów, którzy pragną zostać elitą Navarry – jeźdźcami smoków. Violet jest niska i krucha, a smoki nie wiążą się z takimi ludźmi. Większość kadetów chce ją zabić, aby zwiększyć swoje szanse na zostanie jeźdźcem. Inni chcą ją zabić, ponieważ nienawidzą jej matki, głównodowodzącej.  Violet będzie musiała polegać na swoim sprycie i inteligencji, aby przetrwać w tym okrutnym świecie. Musi walczyć o swoje życie, a jednocześnie uczyć się, jak kontrolować smoka. Tymczasem wojna na granicach Navarry się zaostrza. Bariery chroniące królestwo słabną, a armia jest w stanie zagrożenia. Violet podejrzewa, że dowódcy ukrywają przed wszystkimi straszną tajemnicę. W Wojskowej Uczelni w Basgiacie każdy ma swój cel. Przyjaciele, wrogowie, kochankowie – wszyscy walczą o swoje przetrwanie. Jeśli ktoś trafi do tej uczelni, może ją opuścić tylko na dwa sposoby: albo ją ukończy, albo umrze. Książka „Czwarte Skrzydło” to pełna akcji, romansu i zwrotów akcji powieść fantasy. Violet Sorrengail to silna i inteligentna bohaterka, która musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Jej historia przyprawi czytelników o szybsze bicie serca od początku do końca.

Iron Flame jest najnowszą książką w serii i jeszcze czeka na swoje polskie wydanie.

książki z BookToka

H.D. Carlton / Cykl: Cat and Mouse Duet

 1. Haunting Adeline
 2. Hunting Adeline

Duet kota i myszy autorstwa H.D. Carlton to mroczny i pokręcona seria, która trzyma w napięciu. Adeline, to autorka, która powraca do swojego rodzinnego miejsca i zamieszkuje w dziedzicznym dworku, nasyconym tajemnicami i ciemnością. Adeline nieustannie odczuwa niepokojące wrażenie, że jest stale obserwowana… Kto jest tym tajemniczym Cieniem, zawsze skierowanym na nią spojrzeniem i zawsze gotowym na jej ruch? Kiedy wreszcie Cień wyłoni się z ukrycia, rozpocznie się ich niebezpieczny i uzależniający związek, pełen zagadek, brutalności i pikanterii.  Ta oryginalna powieść z gatunku dark romance przeznaczona jest dla dorosłych czytelników, którzy cenią intensywne historie oraz szczere, czasem wręcz drastyczne i szokujące opisy postaci i ich zachowań. I jeśli uważacie, że pierwsza część była mroczna (i nieźle moralnie pokręcona)… spróbujcie drugą.

książki z BookToka

Sarah J. Maas / Cykl: Dwór cierni i róż

 1. Dwór cierni i róż
 2. Dwór mgieł i furii
 3. Dwór skrzydeł i zguby
 4. Dwór szronu i blasku gwiazd
 5. Dwór srebrnych płomieni. Część 1
 6. Dwór srebrnych płomieni. Część 2

Hannah Grace / Cykl: Maple Hills

 1. Icebreaker
 2. Wildfire

Seria Maple Hills to zbiór współczesnych powieści romantycznych autorstwa Hannah Grace, których akcja rozgrywa się na fikcyjnym Uniwersytecie Kalifornijskim w Maple Hills. Serial opowiada o życiu grupy studentów, którzy zmagają się z miłością, przyjaźnią i wszystkimi wyzwaniami życia studenckiego. Podobnie jak w przypadku Iron Flame, Wildfire oczekuje na polskie wydanie.

książki z BookToka

Lauren Asher / Cykl: Miliarderzy z Krainy Marzeń

 1. Drobnym drukiem
 2. Warunki umowy
 3. Ostateczna oferta

On i jego bracia są spadkobiercami wielomilionowej korporacji. Aby przejąć ją w pełni, dziadek nakazuje im w spadku… dość nietypowe rzeczy. Bracia, którzy do tej pory nie myśleli o życiu rodzinnym muszą się ustatkować.  Wyobraźcie sobie sytuację, w której Walt Disney miał trzech zrzędliwych prawnuków i każdy z nich musiał się zakochać, aby otrzymać spadek. Nie są to dokładne zasady, ale wiadomo, o co chodzi.

książki z BookToka

 Ana Huang / Cykl: Twisted

 1. Miłość. Seria Twisted
 2. Gry. Seria Twisted
 3. Nienawiść. Seria Twisted
 4. Kłamstwa. Seria Twisted

Seria Twisted opowiada o czterech szkolnych przyjaciołach: Avie, Bridget, Jules i Stelli. Śledzimy każdą z nich przez komplikacje, intrygi i zmiany oraz poznajemy historię ich odnalezienia miłości swojego życia. Każda książka napisana jest z perspektywy dwóch głównych bohaterów, każda jest na maksa wciągająca.

książki z BookToka

Leigh Bardugo / Cykl: Grisza

 1. Cień i kość
 2. Oblężenie i nawałnica
 3. Zniszczenie i odnowa

Grishaverse Leigha Bardugo to seria książek fantasy, która urzeka czytelników w każdym wieku. Akcja Grishaverse rozgrywa się w świecie inspirowanym XIX-wieczną Rosją i opowiada historie Aliny Starkov, młodej żołnierki, która odkrywa, że ​​posiada rzadką magiczną moc, oraz Grishy, ​​społeczeństwa ludzi potrafiących manipulować żywiołami. Seria znana jest z silnych bohaterów i  zawiłej fabuły.

Sarah J. Maas / Cykl: Szklany Tron

 1. Zabójczyni
 2. Szklany tron
 3. Korona w mroku
 4. Dziedzictwo ognia
 5. Królowa cieni
 6. Imperium burz
 7. Wieża świtu
 8. Królestwo popiołów

Cykl „Szklany Tron” autorstwa Sarah J. Maas to seria powieści fantasy, uznawana za literaturę young adult. Główną bohaterką cyklu jest Celaena Sardothien, siedemnastoletnia zabójczyni, która żyje w królestwie władanym przez tyrana. Po roku pracy w nieludzkich warunkach w kopalni soli w Endovier, Celaena otrzymuje szansę na uwolnienie się. Jest to jednak tylko pozorne uwolnienie, ponieważ król Roen II Adarlanu zmusza ją do wzięcia udziału w Turnieju Cieni, w którym 23 zabójców będzie rywalizować o tytuł Króla Zabójców. Jeśli Celaena wygra, zostanie uwolniona, ale jeśli przegra, zostanie stracona. W trakcie Turnieju Cieni Celaena musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Musi walczyć o przetrwanie, ale także o odzyskanie wolności i zemstę na królu, który zniszczył jej życie.

książki z BookToka

Lucy Score / Cykl: Knockemout

 1. To, co zostaje w nas na zawsze
 2. To, co skrywamy przed światem
 3. To, co chcemy zostawić za sobą

Naomi znalazła się w Knockemout w Wirginii, małym miasteczku na południu, którego mieszkańcy wolą rozwiązywać spory za pomocą pięści i piwa. Na nieszczęście, jej bliźniaczka, trzymając się własnych złych ścieżek, ucieka z samochodem Naomi i pieniędzmi, pozostawiając Naomi uwięzioną w Knockemout ze swoją 11-letnią siostrzenicą. Historia to głównie proces „od wrogów do kochanków”, ale co najważniejsze, opowiada o ryzykowaniu i byciu odważnym w obliczu miłości.

 

 

Zobacz inne poradniki prezentowe – w zakładce Pomysł na Prezent!

 

Poprzednio Listopadowe premiery na Netflixie, HBO i Prime!
Następny Jak zdobyć wszystkie stroje i kombinezony w Lethal Company?