Atak Tytanów – związek Erena i Historii


Narracja Ataku Tytanów wyraźnie uwydatniła dynamikę pomiędzy Erenem i Mikasą, jednak to relacja pomiędzy Erenem i innymi bohaterami nadawała historii głębi. Wbrew spekulacjom na temat potencjalnego romantycznego uczucia, związek Erena i Historii dotyczył głównie ich osobistego rozwoju i dokonywanych przez nich wyborów. Potem, gdy okazało się, że bohaterka jest w ciąży, fani Ataku Tytanów prowadzili ożywioną dyskusję na temat ojcostwa dziecka Historii. Czy mógłby to być Eren?

W pierwszych scenach Ataku Tytanów Historia była przedstawiana jako „Christa Lenz”. Stanowiła uosobienie idealnego archetypu kobiety, charakteryzującego się bezinteresownością, wdzięcznością i pragnieniem niesienia pokoju. Jej zachowanie szybko zyskało podziw wśród rówieśników, zwłaszcza Reinera. Jednakże pod koniec drugiego sezonu anime staje się jasne, że osobowość Historii była fasadą stworzoną, by zadowolić innych. Od początku obserwowała to Ymir, ale Eren także dość szybko rozpoznał to udawanie i nalegał, aby Historia przyjęła swoje prawdziwe ja. Po śmierci Ymir Historia stopniowo uczy się ustalać priorytety dla własnych pragnień i aspiracji.

Początkowo interakcje Erena i Historii były ograniczone, aż do porwania Erena przez Roda Reissa w sezonie 3. To podczas tego burzliwego wydarzenia Eren odkrywa prawdę: jego ojciec był odpowiedzialny za śmierć rodziny Historii. Ogarnięty poczuciem winy, błaga Historię, aby przemieniła się w Tytana i pochłonęła go, zgodnie z instrukcjami jej ojca. Jednak powołując się na swoje zobowiązanie do życia dla siebie, obietnicę złożoną Ymir, Historia buntuje się przeciwko temu losowi i decyduje się uwolnić Erena. Pomimo początkowych zastrzeżeń Erena, przypomina mu, że to on trzyma wodze swojego życia i nie powinien dać się zwieść poczuciu winy do odgrywania „miłego faceta”, powtarzając jego wcześniejszą radę.

związek Erena i Historii

Podbudowana wsparciem Korpusu Zwiadowczego, Historia wstępuje na tron jako Królowa,  i zdobywa podziw swoich rówieśników, zwłaszcza Erena. Biorąc pod uwagę jej królewski rodowód i kluczową rolę Erena jako głównego bohatera, pojawiły się spekulacje, że ich związek może odzwierciedlać związek Grishy i Diny, co sugerowało, że Eren będzie naśladował ścieżkę swojego ojca.

W sezonie 4, w odpowiedzi na plan Zeke’a dotyczący Paradis, Historia niechętnie zgadza się zostać nowym gospodarzem Tytana Zwierzęcego, chcąc pochłonąć Zeke’a. Chociaż to działanie zneutralizowałoby bezpośrednie zagrożenie, skróciłoby także żywotność Historii i utrwaliłoby przeklęte dziedzictwo rodziny królewskiej. Eren, widząc przyszłość i zdeterminowany, aby zapobiec dalszym tragediom, sprzeciwia się temu planowi.

związek Erena i Historii

Podczas tajnego spotkania Yelena wyjawia Erenowi informacje o zbliżającym się ataku na Paradis i późniejszą, docelową rolę Historii, zaplanowaną przez Marleyczyków. W trosce o dobro Historii Eren dzieli się swoją strategią dotyczącą Dudnienia oraz informacjami wywiadowczymi Yeleny. Co zrozumiałe, zrozpaczona tym odkryciem, Historia niechętnie sugeruje inne podejście: opóźnianie planu poprzez poczęcie dziecka, odkładając w ten sposób obowiązek pożerania Zeke’a.

Po tej wymianie zdań, zarówno w adaptacjach mangi, jak i anime, widzowie zaczęli spekulować na temat zaangażowania Erena w tajny związek z Historią. Wywołało to gorące dyskusje w społecznościach fanów, a niektórzy z nich przyjrzeli się school castom Ataku Tytanów (to krótkie komiksy rozgrywające się w alternatywnym wszechświecie). W jednym fragmencie Eren przeprasza Historię za plotkę, którą sfabrykowała, chroniąc ją przed potencjalnymi konsekwencjami. Wiele osób interpretowało gest Erena jako dowód jego „udziału” w ciąży, tym samym formę ochrony.

związek Erena i Historii

Jednak teoria, że Eren jest ojcem została wkrótce obalona, gdy wyszło na jaw, że Historia już kogoś wybrała – mężczyznę z jej przeszłości, który kiedyś znęcał się nad nią w dzieciństwie, teraz znanego jako „Rolnik”. Pomimo tego odkrycia fani nadal spekulowali, że mogło to być celowe wprowadzenie w błąd, chociaż różne wskazówki i rozwój narracji wskazywały na celową decyzję Historii o skontaktowaniu się z mężczyzną z przeszłości. Po zakończeniu mangi w Internecie pojawiły się dyskusje sugerujące, że Eren został celowo przedstawiony jako potencjalny ojciec, co spotęgowało zaskoczenie, kiedy ujawnił swoje uczucia do Mikasy.

Kilka postaci, w tym Levi, żywiło podejrzenia co do czasu zajścia w ciążę przez Historiię, zwłaszcza tego, że doszło do tego tuż przed realizacją planu schwytania Zeke’a. Co więcej, chcąc przedłużyć sytuację, Historia wprowadziła Leviego w błąd co do terminu porodu, twierdząc, że minął miesiąc. Pod koniec Ataku Tytanów oficjalny przewodnik potwierdził, że „Rolnik” jest biologicznym ojcem a dziecko nie wykazywało podobieństwa do Erena. Podczas gdy część fanów uważała, że postać Historii została zepchnięta na margines, inni doceniali prostotę sytuacji – tożsamość ojca była nieistotna; zawsze skupiano się na Historii i jej autonomii w podejmowaniu decyzji.

związek Erena i Historii

W całej serii bliska przyjaźń Historii i Erena kontrastuje z romantycznym zainteresowaniem Erena, Mikasą, której Historia dokucza z powodu jej uczuć do Erena w odcinku 10 sezonu 4. Pomimo silnej więzi, Eren i Historia wytyczyli własne ścieżki, odchodząc od dziedzictwa swoich rodziców, aby dokonywać niezależnych wyborów. Ostatecznie Eren zapewnił swoim towarzyszom tymczasowy pokój, podczas gdy Historia znalazła pocieszenie w założeniu własnej rodziny, przynosząc pierwsze dziecko na świat wolny od Tytanów.

 

 

Zobacz też: Kim jest księżniczka Irulana z Diuny?

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Nowości na VOD w marcu 2024 - Netflix, Disney, Prime!
Następny Jak urządzić pokój gier i zabaw w swoim domu? Poradnik aranżacyjny