Conqueror’s Blade po paru latach aktywności na rynku doczekał się polskiej wersji językowej. To idealny moment, by rozpocząć swoją przygodę z grą. Od czego jednak zacząć?

Conqueror’s Blade to gra, która porwała mnie bez większych problemów. Jest bardzo rozbudowana i oferuje wiele różnych trybów gry oraz możliwości taktycznych. Oprócz rozbudowanej warstwy PvP, gdzie gracze walczą między sobą na olbrzymich mapach symbolizujących twierdze będące pod oblężeniem, ale także Conqueror’s Blade oferuje możliwość wypadu po za miasto oraz walki z sterowanymi przez komputer oddziałami czy nawet budować swoje niewielkie imperium handlowe. Od czego jednak zacząć swoją przygodę z Conqueror’s Blade kiedy już zainstalujesz oraz uruchomisz grę po raz pierwszy. Powiem tylko jedno na start – czeka Ciebie niesamowita przygoda.

Podstawy podstaw – Na czym polega rozgrywka w Conqueror’s Blade?

W Conqueror’s Blade wcielamy się w rolę dowódcy, który będzie sterować oddziałami podczas wszelkiej maści walk, zarówno między graczami, jak i z wrogami sterowanymi przez sztuczną inteligencję. W danym momencie możemy mieć aktywny jeden oddział, któremu będziemy mogli wydawać rozkazy. Klawisze F1,F2,F3 itp. będą służyć do zmiany formacji twoich jednostek. W zależności od typu jednostek, formacje będą miały różne przeznaczenie – oddziały z ciężkimi pawężami będą w stanie przyjąć paskudnie trudną do poruszenia postawę muru tarcz, a jednostki strzeleckie rozproszysz, by wróg miał problem z ostrzałem tych jednostek za pomocą swojej broni oblężniczej.

Przyciski od 1,2,3 etc. będą służyły natomiast do aktywowania umiejętności naszych wojaków – może to być ostrzał danego obszaru przez łuczników, zmiana broni na dystansową czy też szarża. Żeby zrozumieć jakie umiejętności są przydatne w jakiej sytuacji, zapraszam do przeczytania opisów jednostek oraz eksperymentowania – np. posyłając szarżę jazdy na najeżone włóczniami pozycje wroga. Wtedy szybko zrozumiesz, że tego nie należy robić.

Jednostki dzielą się na różne rodzaje i w trakcie zabawy będziesz w stanie odblokowywać coraz to silniejszych wojaków. Potrzebujesz do tego honoru, który zdobywasz głównie podczas bitew oraz wykonując dziesiątki różnych zadań. Jednostki są podzielone na kategorie nadrzędne, jak piechota do walki w zwarciu, piechota dystansowa, jazda itp. Oprócz tego w ramach każdego drzewka odnajdziesz dziesiątki ulepszeń oraz jednostek, które po odblokowaniu będziesz w stanie wprowadzić do swojej armii zwiększając jej wydajność.

Normalnie nie zachęcam do zakupu żadnych form premium w grach, ale w tym przypadku warto pomyśleć o Seasson Passie. Za 30 zł otrzymacie naprawdę dużo przydatnej zawartości, która będzie dalej odblokowywana w trakcie gry.

Wielki Bohater i Dowódca o którym będą mówić legendy

Wiecie o kim mowa w powyższym nagłówku? Oczywiście o Tobie drogi czytelniku. W Conqueror’s Blade wcielasz się w rolę dowódcy czy też bohatera, który będzie w danym momencie dowodzić oddziałem w trakcie różnego rodzaju walk. Twój awatar rozwijasz podobnie jak w wielu innych grach RPG – rozwijasz jego statystyki z każdym poziomem, wybierasz mu broń, czy też zbroje. Bronie oraz zbroje będą sygnalizować jaką klasą grasz i w ten sposób uzyskasz dostęp do umiejętności, które dalej możesz rozwijać na ekranie swojego bohatera. O broniach napiszę oddzielny artykuł, gdzie porozmawiamy o każdej z kilkunastu różnych klas. Na obecną chwilę musicie wiedzieć, że początkowy wybór nie jest wiążący i w każdej chwili możecie zmienić swoją klasę po prostu wymieniając broń. Tą będziesz w stanie wykonać w kuźni w swoim mieście za pomocą surowców, które kupujesz za srebro na targu lub które zbierasz i ulepszasz w otwartym świecie. O otwartym świecie także porozmawiamy w oddzielnym tekście, gdyż tutaj skupiamy się na zagadnieniach potrzebnych Tobie do komfortowego rozpoczęcia gry. A teraz musisz wiedzieć jedynie, że zmiana klasy jest możliwa w każdym momencie zabawy. Oczywiście rozwijanie umiejętności jest bardziej skomplikowane – możesz rozwijać tylko te umiejętności broni której używasz zdobywając punkty doświadczenia. Dlatego też by dotrzeć do najlepszych z umiejętności będziesz potrzebować wielu godzin zabawy tylko jednym rodzajem broni. Nikt jednak nie zabrania Tobie testowania na początku zabawy zmieniając klasę oraz zbroje by znaleźć ten typ rozgrywki, który najbardziej pasuje do Twojej postaci.

Droga każdego bohatera kiedyś się rozpoczyna. Do dzieła, napisz swoją własną historię!

Przywództwo lub Leadership – jak zdobyć?

Przywództwo deklaruje jak wiele jednostek będziesz mógł zabrać na bitwę. Im wyższe przywództwo, tym lepsze jednostki będziesz w stanie zabrać. Dostępnych masz 5 slotów oraz pewną pulę punktów. Lepsze jednostki wymagają więcej punktów, dlatego też nie będziesz w stanie nawet w późnym late game zabrać ze sobą samych najlepszych jednostek. Wymagać to będzie też od Ciebie przyzywania jednostek w odpowiedniej kolejności. Czy będziesz chciał wystawić najlepsze jednostki łuczników na początku zabawy, ryzykując ich utratę podczas ostrzału artyleryjskiego, czy też poczekasz do ważnego momentu bitwy ustawiając ich w strategicznym i niedostępnym dla wrogów miejscu? Każda decyzja niesie szanse oraz zagrożenia.

Sprawa się komplikuje w momencie, kiedy utracisz oddział. O ile jesteś w stanie go leczyć zarządzając odwrót do punktu zaopatrzeniowego (W prawym dolnym rogu widzisz liczebność oraz punkty życia każdego żołnierza), to nie jesteś w stanie odnowić wykrwawionego oddziału, którego stan początkowy został mocno przetrzebiony. Jesteś w stanie zrobić to dopiero po bitwie, gdzie w przypadku standardowych bitew oblężniczych koszt będzie zerowy lub bliski zera, jednak może on wystąpić przy innych rozgrywkach.

Leadership rozwijasz poprzez noszenie odpowiednich przedmiotów oraz rozwijanie swojej postaci. Co parę poziomów otrzymasz niewielkie wzmocnienie jeżeli chodzi o przywództwo. W ten sposób w późniejszych bitwach na wyższym poziomie trudności będziesz w stanie wystawić więcej silniejszych jednostek. podczas bitwy.

Technologie są ważne – bez nich nie ruszysz dalej. Warto posiedzieć i przemyśleć strategie rozwoju swoich oddziałów.

 

Przebieg bitwy

Bitwy składają się z szeregu etapów, które następują po sobie w momencie, kiedy strona atakująca zdobędzie punkt na mapie. Wtedy to linia się przesuwa. Gra się kończy w momencie kiedy atakujący zdobędą wszystkie punkty lub kiedy obrońcy obronią się w wyznaczonym czasie. Pierwszy etap bitwy następuje najczęściej na murach lub przedpolu, kiedy to obie strony mają dostęp do dziesiątek broni oblężniczych czy też narzędzi obronnych. Szybko znajdź swoje gniazdko i zacznij ostrzeliwać atakujących. Jeżeli natomiast atakujesz, twoim celem będzie albo zniszczenie bramy albo ustawienie drabiny lub wieży oblężniczej, co pozwoli Tobie lub sojusznikom na wejście na mury oraz rozpoczęcie ataku na umocnieniach. To też dobry moment by zdobyć przewagę, gdyż większość wrogów będzie posiadało na murach jedynie jednostki dystansowe. Tarczownicy z włóczniami zrobią rzeź wśród obrońców.

Zdobywanie punktów wygląda jak w innych grach tego typu – gracze którzy są w danym punkcie przejmują go, równoważąc sytuację z wrogami. Im więcej przejmujących w danym punkcie jest, tym szybciej go przejmujesz itp. Warto tutaj mieć na uwadze własne bronie oblężnicze które możemy zabrać na misje. Rozstawienie ich w odpowiednim punkcie przechyli szale zwycięstwa na Twoją stronę.

Dołącz do klanu

Finalnie – dołącz jak najszybciej do klanu. W ten sposób uzyskasz dostęp do dodatkowych aktywności oraz darmowych przedmiotów. Oprócz tego odnajdziesz ludzi którzy Tobie pomogą w początkowych etapach gry. Najważniejszym elementem będą oczywiście Wojny Terytorialne, czyli jeden z najciekawszych elementów gry. Oczywiście nie musisz ich wykonywać, jednak dzięki nim oraz obcowaniu z innymi gildiami będziesz w stanie nauczyć się zaawansowanych strategii zabawy oraz różnych trików, także polegających na działaniu z innymi graczami.

Podsumowanie

Conqueror’s Blade to gra, która ciągle się rozwija i daje też graczom niesamowite pole do rozwoju. Warto więc non stop sprawdzać różne formy rozwoju które oferuje gra. Jeżeli będziecie mieć problem z jakimś aspektem Conqueror’s Blade, to śmiało dajcie znać w wiadomości lub komentarzu i postaramy się pomóc. Chciałbym też napisać parę bardziej zaawansowanych tekstów dotyczących szczegółowych elementów gry Conqueror’s Blade więc będę szczęśliwy, jeżeli zostawicie swoje sugestie. Na naszym kanale YouTube ogrywamy grę i też zachęcam do subskrybowania i obserwowania. Poniżej jeden z odcinków który nagrałem 🙂

 

Subskrybuj nasz kanał na YouTube

 

Poprzednio Arnak - Recenzja insertu E-Raptor
Następny Nowości na Netflixie i HBO Go, którym warto poświęcić chwilę w weekend * 9 - 11.04 *