Cyberpunk 2077 – Wszystkie Klasy – Poradnik


W związku z nadchodzącym dodatku do gry Cyberpunk 2077, czyli Widma Wolności, wielu z nas postanowiło wrócić do tego kultowego tytułu. Zastanawiacie się, jaką klasę wybrać? W tym poradniku przedstawimy propozycje oraz to czym się one charakteryzują.

W Cyberpunk 2077, dostępne są trzy klasy postaci, zwane Scieżkami Życia (Lifepaths): Korpo (Corpo), Nomada (Nomad) oraz Dziecko Ulicy (Street Kid). O Street Kid możecie się także więcej dowiedzieć w anime Cyberpunk Edgerunners. W grze, stworzonej przez CD Projekt Red, twoja decyzja dotycząca klasy postaci znacząco wpływa na doświadczenie z gry.

W niniejszym artykule, wyjaśnimy, co każda z klas postaci ma do zaoferowania, i jak wybór klasy wpływa na rozgrywkę. Oprócz tego wyjaśnimy także, jakie są ogólne archetypy i style gry w Cyberpunk 2077.

Cyberpunk 2077 klasy postaci: Wyjaśnienie Ścieżek Życia

Tworząc swoją postać w Cyberpunk 2077, będziesz musiał podjąć wiele decyzji, a jedną z najważniejszych jest wybór klasy postaci, czyli Ścieżki Życia. Do wyboru są trzy klasy: Nomada, Dziecko Ulicy i Korporat.

Wybrana Ścieżka Życia determinuje początkowe miejsce na mapie Night City oraz pierwszy rozdział gry. Każda ze ścieżek oferuje postaci V unikalną historię, której skutki będą odczuwalne w trakcie całej rozgrywki, jednak nie ogranicza to wyboru stylu gry czy budowy postaci.

Oto, jak wybór Ścieżki Życia wpływa na rozgrywkę w Cyberpunk 2077:

  • Początkowy strój V.
  • Początkowe miejsce oraz szczegóły prologu.
  • Dostęp do jednego ekskluzywnego zadania pobocznego dla każdej Ścieżki Życia później w grze (War Pigs dla Korporatów, Small Man, Big Mouth dla Dzieci Ulicy, These Boots Are Made For Walkin’ dla Nomadów).
  • Korporaci mają wiedzę na temat megakorporacji w Night City.
  • Dzieci Ulicy znają miejscowych posredników i najemników z podziemia Night City.
  • Nomadzi nie są zaznajomieni z Night City, ale rekompensują to swoją znajomością Pustkowi poza granicami miasta.

Więcej informacji na temat tworzenia postaci w Cyberpunk 2077 znajdziesz w naszym poradniku.

Ścieżka Życia Nomada (Nomad)

Ścieżka Życia Nomada to przeciwieństwo Korporata. Umieszcza ona V na Pustkowiu poza Night City, gdzie gracze mogą dowiedzieć się więcej o klanach przemierzających dalekie rejony mapy Cyberpunk 2077. Twoja podróż zaczyna się od ważnej decyzji: porzucenia swojego klanu i wyjazdu do Night City. Po drodze, twój samochód się psuje i musisz szukać pomocy u znajomej twarzy.

Jako były Nomada, V przybywa do Night City jako nowicjusz w porównaniu do dwóch pozostałych Ścieżek Życia. Taka perspektywa może pasować graczom, którzy po raz pierwszy odwiedzają Night City. Celem Nomady jest przetrwanie, a nie manipulacja.

Ścieżka Życia Dziecka Ulicy (Street Kid)

Ścieżka Życia Dziecka Ulicy umieszcza gracza w samym sercu Night City. Tutaj każdy zna każdego, a praca polega na wymianie przysług i rozwiązywaniu problemów. Pierwsze zadanie w tej fabule polega na pomocy barmanowi w spłaceniu długu lokalnemu Posrednikowi. Aby jednak zadowolić Posrednika, V musi ukraść samochód od pracownika korporacji Arasaka.

Najważniejszym atutem Dziecka Ulicy jest znajomość ulic Night City. Podczas gdy Korporat ufa tylko sobie, Dziecko Ulicy jest częścią sieci osób o podobnym nastawieniu, które w razie potrzeby mogą sobie pomagać. Jeżeli taka perspektywa Cię pociąga, Ścieżka Życia Dziecka Ulicy może być dla Ciebie najlepsza.

Ścieżka Życia Korpo

Ścieżka Życia Korporata umieszcza Cię na najwyższych szczeblach Night City od samego początku. Pracując dla korporacji Arasaka pod wodzą Arthura Jenkinsa, twoje pierwsze zadanie polega na pomocy Jenkinsowi w pokonaniu rywala wewnątrz korporacji. Sprawy… nie układają się tak, jak powinny.

Jako Korporat, będziesz zaznajomiony z dyplomacją i manipulacją, a także umiejętnym wykorzystaniem informacji i szantażem. Jak sama gra opisuje, „łamałeś zasady, wykorzystywałeś tajemnice i używałeś informacji jako broni”. Ta Ścieżka Życia na pewno da Ci przewagę, jeśli chodzi o zdobycie tego, czego chcesz od ludzi, niekoniecznie przez przemoc.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik klas postaci w Cyberpunk 2077 pomógł Ci zrozumieć, która Ścieżka Życia będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Wybór klasy postaci to tylko jedna z wielu ważnych decyzji, które musisz podjąć w trakcie rozgrywki, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami na temat różnych opcji zakończeń gry w Cyberpunk 2077, romansów, a także osiągnięć. Poniżej przeczytasz także na temat archetypów w Cyberpunk 2077.

Cyberpunk 2077 – klasy i archetypy

Mimo, że Cyberpunk 2077 nie ma formalnych klas postaci, zdefiniowane role można uznać za inspirację dla budowania postaci. Wcześniej zaprezentowane modele budowy mogą znacznie pomóc początkującym graczom w zrozumieniu mechaniki gry i stworzeniu efektywnej strategii. Wyspecjalizowanie się w danym segmencie (przykładowo hakowanie wrogów albo walka bronią białą) może znacznie zwiększyć szanse na sukces.

Trzy zasugerowane przez twórców modele budowy postaci to: Techie, Solo i Netrunner. Oto krótki opis każdej z nich.

Techie

Technik to gość, który zajmie się technologią, hakowaniem drzwi, przechwytywaniem kamer czy nawet wieżyczek. Potrafi zoptymalizować używanie broni typu tech, która pozwala na zaginanie zasad gry (przykładowo przebijając ściany). Każdy łobuz w nightcity powinien wiedzieć jak otwierać zamknięte drzwi, ale specjalista w tych umiejętnościach sprawi, że cała infrastruktura zacznie działać na korzyść bohatera.

Solo

Masz ochotę na grę jednoosobową armią? Klasa Solo jest dla ciebie.

W Cyberpunk 2077, bycie Solistą oznacza wykorzystanie wszystkich dostępnych broni do wykonania zadania. Choć niektóre postacie Solo w Cyberpunk 2077 korzystają z technologii, jest to często ze względów dostępów do zaawansowanych wszczepów. W szczególności polega to na poprawie siły do tego stopnia, że możesz dosłownie rozerwać drzwi i podnosić wieże z karabinami, a także używać wrogów jako żywe tarcze, podczas gdy zbliżasz się, aby zamienić swoich wrogów w krwawą miazgę. Solo specjalizuje się w wykorzystaniu surowej broni palnej opartej na sile, a także łatwo można go zaprojektować do walki wręcz za pomocą katany czy nawet gołych pięści. Z wykorzystaniem odpowiednich szczepów (Kerenzikov) jesteś w stanie nawet spowolnić czas.

Netrunner

Netrunner to w zasadzie odpowiednik hakera w Cyberpunk 2077, który jest niezwykle użyteczny w Night City, gdzie praktycznie wszyscy i wszystko jest podłączone do sieci w pewnym stopniu. Jeśli potrzebujesz dostępu do nielegalnych informacji i towarów, udajesz się do Netrunnera.

Grając jako Netrunner w Cyberpunk 2077, zlecasz innym brudną robotę. W szczególności wykorzystujesz technologię na swoją korzyść w taki sposób, że już nigdy nie będziesz musiał brudzić rąk.

Sabotaż, szpiegostwo i subtelność, to cechy Netrunnera w Cyberpunk 2077. Chociaż Netrunnerzy nie są już oficjalną klasą, są ściśle związani z pewnymi gangami w grze, w szczególności z Voodoo Boys. Do tego niektóre umiejętności pomogą Tobie hakować wrogów bezpośrednio w boju, zmuszać ich do walki po twojej stronie czy też detonować granaty w kieszeni. Przydatne.

Jaka jest najlepsza klasa w Cyberpunk 2077?

Najlepsza klasa w Cyberpunk 2077 to taka, którą sam stworzysz.

Wspaniała cecha najnowszej produkcji CDPR jest taka, że możesz dosłownie stworzyć dowolną klasę, którą chcesz, i grać w dowolnym stylu, jaki preferujesz.

Oczywiście, nie możesz mieć wszystkich umiejętności i korzyści w Cyberpunk 2077. Liczba punktów, które możesz przydzielić i poziomów, które możesz zdobyć, jest ograniczona. Oznacza to, że musisz wybierać uważnie.

Jednak to właśnie sprawia, że Cyberpunk 2077 jest tak wielokrotnie grywalny, ponieważ zawsze możesz wrócić do początku i zagrać w grę jeszcze raz, ale za każdym razem inaczej.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Aliens: Dark Descent - Recenzja - Nowe Xenomorphy
Następny Transformery lądują w Fortnite: Nowy Pakiet dostępny od października 2023 roku!