Elden Ring – Wielkie Runy i jak ich używać? – Poradnik


Kolejną specyficzną mechaniką dla Elden Ring są Wielkie Runy. Osobiście sam nawet miałem duży problem, by zrozumieć jak one działają, jednak już wszystko sprawdziłem i popytałem gdzie trzeba i śpieszę się z wyjaśnieniami. Szybko się okazało, że Wielkie Runy to jedna z najważniejszych mechanik w grze.

To w sumie ciekawe, że twórcy nie przeznaczyli zbyt wielu chwil na opisanie tego czym są i jak aktywować Wielkie Runy w Elden Ring. Pierwsza z nich pojawia się stosunkowo wcześnie, gdyż dostaniemy ją zaraz po pokonaniu pierwszego dużego bossa, jednak na tym etapie możemy się przyzwyczaić do pewnego stylu gry, który zaraz bardzo się odmieni właśnie dzięki Wielkim Runom. Czym więc są i do czego służą Wielkie Runy w Elden Ring

Wielkie Runy i Runiczne Łuki w Elden Ring są jak Człowieczeństwo i Żar

Jeżeli graliście w oryginalną trylogię Dark Souls, to doskonale znacie mechanikę człowieczeństwa i żaru. Bohater w postaci człowieka posiada zazwyczaj więcej punktów życia, może przywoływać innych graczy oraz NPC do pomocy i w inny sposób wpływa na niektóre elementy świata. Może także pojawić się ryzyko najazdu przez innego gracza. W Elden Ring Wielkie Runy działają trochę podobnie. W danym momencie możemy mieć aktywną jedną z nich, a po użyciu Runicznego Łuku otrzymamy bonusy płynące z danej runy. Różnica zasadnicza jest taka, że bez aktywnego Wielkiego Runu dalej możemy korzystać z funkcji PvP oraz PvE, a samych Wielkich Runów w grze jest parę (opisałem je poniżej) i mogą w różny sposób wpływać na naszą postać. Jest to zasadnicza różnica między tym systemem w Elden Ring, a człowieczeństwem i żarem w Dark Souls – runy nie dają nam jedynie więcej punktów życia, a mogą drastycznie zmienić działanie naszej postaci oraz uzupełnić nasz build sprawiając, że postać będzie pełniejsza.

W punkcie łaski bez problemu zmienimy jedne runy na inne

I jeszcze jedna ważna sprawa – błogosławieństwo wielkiego runu znika nam zaraz po śmierci, co zresztą jest identyczne z analogiczną mechaniką, jak w serii Dark Souls. Potrzebować będziemy więc wielu Runicznych Łuków. Wielkie Runy po otrzymaniu trzeba też oczyścić, po tym jak pokonamy poprzednich właścicieli w ich podziemiach. Te można oczyszczać w boskich wieżach rozrzuconych po całym świecie. Następnie możemy aktywować daną runę bezpośrednio przy punkcie łaski wybierając odpowiedni przedmiot. Pamiętajcie jednak, że bez aktywowania Runicznego Łuku nic z tego nie będzie.

Dobrze mieć przynajmniej niewielki zapas łuków runicznych na stanie

Jak zdobywać Runiczne Łuki w Elden Ring?

Runiczne Łuki w Elden Ring są niezbędne do aktywowania Wielkich Runów. Możemy to zrobić z poziomu ekwipunku, podobnie jak pozostałe jednorazowe przedmioty. Warto przypiąć je do paska przedmiotów, by mieć do nich łatwy dostęp. Jak już zaczniemy z nich korzystać, to możecie być pewni, że będzie to jeden z najważniejszych dla Was przedmiotów. Runiczne Łuki możemy zdobywać w następujący sposób:

 • rozrzucone po świecie, jako rzadki drop (fioletowa aura, podobna do przedmiotów);
 • czasami wypadają ze szczurów. Podobno dlatego, że szczury są na samym dnie łańcucha pokarmowego i zjadając szczątki poległych czasami trafią na nieużyte Runiczne Łuki. To jednak chyba miejska (Elden Ringowa?) legenda, podobnie jak z dropem tych przedmiotów ze szkodników. Osobiście mam już kilkadziesiąt godzin w grze i ani razu nie trafiłem na Runiczny Łuk ze szczura;
 • pomaganie innym graczom – podobnie jak w Dark Souls, zabijając bossa obszaru oprócz otrzymania solidnej dawki doświadczenia, otrzymamy także Runiczny Łuk. To zdecydowanie najlepszy sposób na farmienie tych przedmiotów;
 • fani PvP także powinni być zadowoleni, gdyż zabijając innego gracza podczas najazdu otrzymamy pojedynczy Runiczny Łuk. Jeżeli jednak chcesz robić najazdy PvP, by wzbogacić się w łuki, to raczej nie jest to najlepszy pomysł i lepiej zostać przy zabijaniu bossów;
 • Runiczne Łuki można też zakupić w ograniczonej liczbie od niektórych kupców. Nie ma tego raczej dużo.

Tak więc jedynym pewnym źródłem runicznych łuków w grze są aktywności online – zarówno PvE przy pomaganiu w rozwalaniu bossów, jak i PvP przy mordowaniu innych graczy.

Wielkie Runy dostępne obecnie w Elden Ring

W Elden Ring możemy aktualnie zdobyć sześć wielkich runów, które możemy aktywować i czerpać z nich korzyści.

Wielki Run Godricka

Pierwsza runa którą otrzymasz zaraz po pokonaniu Godricka Zszywańca. Jest to najbardziej uniwersalna i jednocześnie jedna z najlepszych run w grze. Jeżeli nie wiesz z jakiej runy korzystać, to wybierz właśnie tą. Podnosi ona o 5 wszystkie Twoje statystyki. niby nie dużo, ale jakby spojrzeć na to z innej perspektywy, to mówimy tutaj o bonusie w formie 40 poziomów po aktywacji. To zajebiście dużo i czuć różnicę w każdym aspekcie – od zadawanych obrażeń w zeskalowanej broni, poprzez punkty życia, skupienie czy też wytrzymałość, a na możliwości używania nowych przedmiotów, niedostępnych inaczej kończąc.

Wielki Run Nienarodzonego

To nie jest taka sama runa jak poprzednia, gdyż ta pozwoli nam resetować umiejętności u Rennali, którą pokonaliśmy chwilę wcześniej. Te niestety będą wymagać od nas łzy larwy, którą możemy znaleźć między innymi przy żołnierzu obok punktu łaski w Południowym Jeziorze Agheel. Znajdziesz ich także kilkanaście w trakcie regularnej gry od momentu pokonania tego bossa.

Wielki Run Radahna

Jeżeli jeszcze bardziej chcesz podciągnąć wszystkie parametry jak punkty życia, skupienie oraz staminę, to zrobisz to za pomocą Wielkiej Runy Radahna. Niestety odbywa się to kosztem pozostałych statystyk, więc będziesz zadawać mniejsze obrażenia za pomocą skalowanych atrybutów. Jeżeli jednak jesteś skupiony na broni wymagającej jeden, a nie parę atrybutów, to ta Runa jest idealna dla Ciebie. Zdobędziesz ją oczywiście po pokonaniu Radahna Gwiezdnej Plagi.

Wielki Run Morgotta

Jeszcze bardziej wyspecjalizowaną runą w Elden Ring jest runa Morgotta. Ta będzie zwiększać punkty życia w monstrualny sposób, jeszcze bardziej zawężając grupę docelową. Jeżeli nieważne są dla Ciebie statystyki oraz mana i stamina, to jest to Twoja docelowa wielka runa. Każdy gracz zakuty w gruby pancerz, z wielką tarczą oraz olbrzymimi odpornościami doceni wielki zastrzyk punktów życia. I tak jesteś już trudny do ubicia, więc utrudnijmy to jeszcze bardziej. Zdobędziesz ją oczywiście pokonując Morgotta Króla Omenów.

Wielki Run Rykarda

W moim odczuciu mniej przydatna runa od pozostałych. Sprawia, że po pokonaniu każdego wroga, otrzymacie część punktów życia. Przydatne podczas eksploracji, ale wyjątkowo niepotrzebne przy prawie każdym bossie w grze (chyba że któryś będzie przywoływać sporo wrogów, jak np. Nieumarły Marynarz). Nie potrafię znaleźć dla niej zastosowania i zdecydowanie lepsza do wampiryzmu będzie kolejna runa. Tą zdobędziecie pokonując Rykarda, kolejnego super bossa.

Wielki Run Malenii

Ta runa jest zdecydowanie ciekawsza od poprzedniej, jeżeli chodzi o wampiryzm. Wraz z pierścieniem regenerującym, powoduje prawdziwe cuda. Runa ta sprawia, że każdy atak będzie przywracać porcję utraconych punktów życia. Jeżeli masz postać skupioną na szybkim ataku i posiadasz lekki pancerz oraz ogarniasz dobrze uniki, to z tą runą żaden boss nie będzie Tobie straszy. Dzięki szybkości oraz szybkim atakom błyskawicznie będziesz się leczyć jedynie atakując. Potężny przedmiot dla ściśle określonych buildów. Raczej nie ma sensu nosić tej runy jeżeli używasz ciężkiej broni. Oczywiście zdobędziesz ją pokonując Malenię.

Wielki Run Mohga

Kolejna wielka runa, skierowana do ściśle określonego odbiorcy. Tym razem w drastyczny sposób wzmacnia przywołane duchy. Jeżeli więc jesteś magiem i od Twojego przetrwania zależy kondycja Twojego ducha, to jest to idealna runa właśnie dla Ciebie. W innym przypadku chyba był wolał jakąś inną mieć w tym miejscu. Dodatkowo ta runa ma bezpośredni wpływ na tryb PvP – podczas najazdu i po pokonaniu wroga otrzymasz Wielką Runę Cienia. Tą runę zdobędziesz pokonując Mohga, Lorda Krwi.

Pamiętaj, że gramy regularnie w Elden Ring na Twitchu. Wpadnij do nas!

2 komentarze

 1. Rdzysław Szczupęzło
  20 marca 2022
  Odpowiedz

  Czekam na poradnik o Meduzie xD

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Co obejrzeć w weekend? Premiery HBO MAX, NETFLIX, PRIME I KINO!
Następny Wojna Nemo - recenzja - kościane przygody kapitana Nemo