Karty Dżentelmenów – Recenzja Imprezowej Gry Karcianej


Witajcie 🙂 dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję gry karcianej Karty Dżentelmenów. Pewnie większość jak nie wszyscy z Was wiedzą o jaką dokładnie pozycję chodzi. Zapraszam do lektury!

Wymagany dystans

Karty Dżentelmenów to gra składająca się w dużej mierze z kart, można ją skategoryzować jako grę imprezową ponieważ najlepiej sprawdza się na różnego rodzaju domówkach czy też spotkaniach ze znajomymi. I najlepiej jak są to rozgrywki w dużej liczbie osób. Generalnie im więcej tym lepiej i weselej. Karty Dżentelmenów to gra odpowiednia dla graczy, którzy mają powyżej 18 lat. A to dlatego, że większość haseł na kartach zawiera wulgaryzmy, bądź inne niecenzuralne słowa. Ta kwestia raczej nie przeszkadza w rozgrywce pod warunkiem, że podczas gry jesteście otoczeni znajomymi/ludźmi z poczuciem humoru a także dystansem do siebie i do świata. Dużym dystansem. Jeśli chodzi o ilość graczy to minimalna liczba wynosi trzech graczy, zaś maksymalna piętnaście. Już wcześniej wspominałam, że im więcej tym lepiej; gra ma taką specyfikę, że w takim wypadku będzie po prostu śmieszniej. Czas rozgrywki wynosi około 30 minut. Karty Dżentelmenów zostały dotychczas wydane w trzech epizodach, a na dniach kroi się premiera czwartego z jeszcze lepszymi tekstami.

Założenia gry Karty Dżentelmenów

W opakowaniu oprócz pokaźnego pliczku kart znajdziecie instrukcję w wersji mini. Zostały w niej zawarte główne, najważniejsze reguły gry. Zasady są bardzo, bardzo proste więc wytłumaczenie ich na poczekaniu nowym, nie grającym dotychczas w gry planszowe osobom jest tylko czystą formalnością. Po szybkim wyłożeniu zasad od razu można przystąpić do rozgrywki. Gra posiada dwa warianty rozgrywki: podstawowy, znany większości oraz tak zwane „dżentelmeńskie opowieści”. Po krótce wytłumaczę zasady klasycznego wariantu.

Przygotowanie rozgrywki jest bajecznie proste. Na początku należy rozłożyć na środku stołu białe potasowane karty oraz czarne (oczywiście w stosik). Następnie każdy z graczy dobiera ze stosu po 10 białych kart. I to w zasadzie tyle z przygotowań, teraz pozostało wytypować Dżentelmena albo Milejdi. Wybrana przez Was osoba czyta na głos tekst zawarty na jednej z czarnych kart. Następnie pozostali gracze wybierają jedną z pośród 10 białych kart, która będzie najlepiej nadawać się na wypełnienie luki w tekście czarnej karty. Karty kładziemy na stosik, który następnie trafi do rąk własnych dżentelmena. Dżentelmen następnie czyta jeszcze raz tekst z czarnej karty oraz każdą z białych i wybiera tą, która według niego jest najzabawniejsza i oddaje czarną kartę właścicielowi zwycięskiego tekstu. Na zakończenie gracze dobierają brakujące białe karty do stosu. Oczywiście wygrywa ta osoba, która zdobędzie najwięcej czarnych kart.

Interakcja

Jeśli chodzi o interakcję w grze Karty Dżentelmenów to jest ona obecna ale w tej pozytywnej formie. Gracze rozmawiają ze sobą oraz razem się śmieją. Według mnie ta gra jest dobrą pozycją na przełamanie lodów, lub nawiązanie nowych znajomości.

Regrywalność

Regrywalność jest w tym przypadku średnia jeśli chodzi o granie cały czas z tą samą ekipą, bo jednak teksty z kart się zapamiętuje i za którymś już razem nie bawią tak jak poprzednio. Ale grając z nowymi znajomymi można się fajnie bawić. Całkiem dobrym wyjściem jest też wymieszanie kart z wszystkich epizodów jakimi dysponujemy. Najciekawiej gra się w naprawdę dużym gronie, im mniej tym gorzej i jakość zabawy zdecydowanie się pogarsza.

Wykonanie

Gra zamknięta jest w małym pudełeczku, które bez problemu zmieści się do plecaka, damskiej torebki czy też jakiejś większej kieszeni. To nam daje możliwość przenoszenia jej w różne miejsca, na domówki czy też spotkania np. w pubie. W opakowaniu znajdziecie instrukcję w wersji naprawdę kieszonkowej oraz pokaźny stosik kart. Karty są dobrej moim zdaniem jakości, nie odkształcają się podczas rozgrywki łatwo, i estetycznie wyglądają. Jedyną ich wadą jest biały kolor i ryzyko ubrudzenia różnymi substancjami. Opakowanie jest wykonane z grubszej tektury, również  jest koloru białego z czarnymi grafikami.

Cena

Koszt jednego epizodu to około 45 złotych. Uważam, że nie jest to duży koszt jak na karciankę. Z powodzeniem nada się dla kogoś na prezent, czy jako urozmaicenie domowej imprezy. Cena jest jak najbardziej adekwatna do tego co w zamian otrzymujemy.

 

Podsumowanie

Karty Dżentelmenów to sprytna gra imprezowa, którą możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Nie kosztuje kroci a daje sporo zabawy i śmiechu. Świetnie się sprawdza w przypadku rozgrywek wieloosobowych. Dobrze integruje ludzi, i ułatwia zdobywanie nowych znajomości. Jednak ze względu na obecność wulgaryzmów polecam ją osobom z poczuciem humoru i dystansem, którym nie przeszkadza niecenzuralne słownictwo.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio TOP lista bohaterów Agents of Mayhem
Następny Divinity: Original Sin 2 - Recenzja - Idealne RPG