Mały Policjant, Mały Strażak, Mały Lekarz – recenzja – seria gier o bezpieczeństwie


bty

Dzisiaj na ogień bierzemy aż trzy gry. Powód jest niesamowicie prosty: wszystkie trzy należą do jednej serii, a zasady rozgrywki są identyczne. „Mały Policjant”, „Mały Strażak” i „Mały Lekarz” od Artyk Games to planszowa trylogia dotycząca wiedzy o bezpieczeństwie przeznaczona dla maksymalnie czterech graczy w wieku od 6 lat (aczkolwiek z młodszymi też można spokojnie grać).

UNOXING

W każdym bardzo kolorowym pudełku przedstawiającym obrazek z życia danej profesji znajduje się tarcza ze strzałką, kostka, 4 pionki, plansza, instrukcja, 60 kart z pytaniami i zadaniami do wykonania oraz plik certyfikatów. Plansza jest kolorowa i wydaje się być na niej wszystkiego za dużo na pierwszy rzut oka (jak się potem okaże, porozrzucane obrazki różnych akcesoriów też są elementem rozgrywki). Pionki są dość wątpliwej jakości, gdyż składają się z plastikowej podstawki oraz składanej papierowej tarczy przedstawiającej strażaka, lekarza lub policjanta na kolorowym tle. Karty z zadaniami podzielone są na trzy kategorie oznaczone kolorami (zielony, żółty i niebieski). Warto też wspomnieć, że instrukcja jest identyczna dla wszystkich trzech gier i to dosłownie identyczna (na tyle, że w rubryce „odpowiedzi do kart” podane są poprawne odpowiedzi do wszystkich trzech gier), co nawet mi się podoba, bo gdy zgubię jedną, mam jeszcze dwie z pozostałych gier.

PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG GRY

Przygotowanie do tych gier jest proste jak instrukcja cepa. Rozkładamy planszę, na starcie ustawiamy pionki, karty układamy z boku na trzech stosach zgodnie z kolorami, a tarczę kładziemy obok. Zaczyna osoba, która wyrzuci większą liczbę oczek, ale oczywiście to kwestia umowna. Poruszamy się pionkami zgodnie z ilością wyrzuconych oczek, czasami stając na polu specjalnym. Co to oznacza? Na każdej planszy znajdują się pola oznaczone lupą, kolorem lub strzałką. I tak oto:

  • ŻÓŁTE POLE – losujemy kartę z żółtego stosu. Znajdują się tam zadania sprawdzające refleks oraz sprawność fizyczną
  • ZIELONE POLE – losujemy kartę z zielonego stosu. Pytania oznaczone kolorem zielonym mają za zadanie sprawdzić naszą wiedzę z zakresu zasad bezpieczeństwa
  • NIEBIESKIE POLE – losujemy kartę z niebieskiego stosu. Na niebieskim stosie znajdziemy pytania ze znajomości obowiązujących przepisów oraz prawa
  • CZERWONE POLE – oznacza nagły wypadek, a co za tym idzie utratę kolejki
  • ZIELONA STRZAŁKA – jest to skrót pozwalający się nam przenieść w miejsce wyznaczone grotem strzałki
  • CZERWONA STRZAŁKA – odwrotnie do strzałki zielonej, cofa nas na pole wyznaczone grotem
  • LUPA – oznacza zadanie polegające na poszukiwaniu akcesoriów. Za pomocą tarczy ze strzałką lodujemy przedmiot, który został umieszczony w tle planszy 5 razy. Należy znaleźć wszystkie w ciągu czterech sekund. Jeśli zadanie nie zostanie wykonane, należy wykonać zadanie z żółtego stosu.

Warto tu dodać, że brak odpowiedzi, odpowiedź zła lub nie wykonanie zadania z zielonego, niebieskiego lub żółtego stosu skutkuje utratą kolejki. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy dotrze na metę.

WRAŻENIA

Gra jest banalnie prosta, przez co poradzi sobie z nią każdy. To co ją wyróżnia to właśnie pytania i zadania dotyczące kwestii bezpieczeństwa, co moim zdaniem jako zawodowego „bezpiecznika” niesie ze sobą duży walor edukacyjny i jest świetnym przykładem na naukę przez zabawę. Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieciaki wiedziały jak zachować się w sytuacji zagrożenia, a te gry pozwalają przyswoić taką wiedzę w ramach zabawy. Ciekawym rozwiązaniem są też żółte karty zawierające zadania wymagające ruchu (trzeba robić pompki, pajacyki, deskę), co sprawia że gra nie jest monotonna i nie ogranicza się jedynie do rzucania kostką. Są też oczywiście nagrody w postaci certyfikatów lekarza, strażaka czy policjanta, które można wypisać i wręczyć zwycięzcy.

Mając przed sobą trzy niemal identyczne gry ciężko nie zastanowić się czy można je połączyć. I wiecie co? Jak najbardziej! Czy to przez wydłużenie drogi i łączenie plansz, czy przez dodanie kart z jednego zestawu do drugiego.

„Mały Policjant”, „Mały Strażak” i „Mały Lekarz” to gry, które wprowadzą Wasze dzieci w świat bezpieczeństwa, nauczą podstawowych zachowań w sytuacjach mogących stanowić zagrożenie, a także zapoznają chociaż ogólnie ze specyfiką każdego z wymienionych zawodów. Dzięki temu, że gry są bardzo proste w obsłudze, nie będzie problemu z wytłumaczeniem zasad, a zadania fizyczne pozwolą dotlenić trochę szare komórki w trakcie rozgrywki.

APEL

Wszyscy wiemy jak bardzo ważne są służby ratunkowe w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie teraz, gdy w Polsce ogłoszony jest stan epidemii, to właśnie oni stoją na pierwszej linii dbając o nas wszystkich. Dlatego chcielibyśmy podziękować zarówno personelowi medycznemu, policjantom oraz strażakom za całą ich pracę codziennie wykonywaną dla naszego wspólnego dobra. Jesteście wspaniali w tym, co robicie.

Jednocześnie chciałabym podziękować Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku za możliwość wykonania zdjęć dzisiaj recenzowanych gier w remizie. Jednostka ta istnieje od niemal stu lat i dba o mieszkańców gminy Lipsk oraz ościennych gmin biorąc udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Co roku strażacy ochotnicy wyjeżdżają ok. 70 razy, aby ratować ludzi, mienie, środowisko. Korzystając z tego, że trwa okres rozliczeniowy z Urzędem Skarbowym, pragnę zachęcić Was do przekazania swojego 1% właśnie dla nich, gdyż pozwoli to na zakup i naprawy sprzętu ratowniczego oraz środków ochrony osobistej.

Jeśli wyrażacie chęć pomocy Ochotnikom z Lipska należy umieścić w zeznaniu podatkowym KRS 0000116212, a w celu szczegółowym wpisać Ochotniczą Straż Pożarną w Lipsku, ul. Stolarska 21, 16-315 Lipsk. Za wszelką pomoc z góry dziękujemy!

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Kingdomino Duel - recenzja - mały wredny draft kościany
Następny Doom Eternal - Recenzja - Czego się spodziewałem?