W tym roku zapowiadają się ciepłe wakacje. Ile jednak można się wylegiwać na plaży czy też spacerować po górach i co robić ciekawego wieczorami lub przy grillu? Nasza propozycja jest tylko jedna – gry planszowe na wakacje! Przedstawiamy 10 tegorocznych hitów gier planszowych, które z pewnością zabierzemy na wakacje.

Czym się charakteryzują idealne gry planszowe na wakacje i do plecaka, która idealnie sprawdzi się na wycieczce wakacyjnej? Najlepiej, żeby była to gra mała, która nie zajmie wiele miejsca w plecaku lub walizce. Problem ten oczywiście jest mniejszy, kiedy podróżujemy własnym samochodem, a nie za pomocą pociągu lub też samolotu. Kolejnym aspektem jest poziom trudności gry, który nie powinien być zbyt wysoki, dzięki czemu gra by nadawała się do prezentacji dla towarzyszy, którzy nie mieli jeszcze styczności z grami planszowymi. Kolejne o czym należy pamiętać, to ilość miejsca, które gra zajmuje po rozłożeniu. W wielu przypadkach nie chcemy przecież, żeby gra zajmowała duży stół, tylko była jak najbardziej kompaktowa. Ostatnim aspektem, który dla mnie jest bardzo istotnym szybkość rozkładania – najlepiej, żeby grę można było rozłożyć szybko i równie szybko dało się ją złożyć. Nie chcemy przecież, żeby podczas grania w grę planszową na pikniku, burza która zaatakowała nas znienacka, zniszczyła naszą grę.

Poniższe tytuły mogą posiadać wszystkie te cechy, lub też którąś z nich ignorować, ale za to będzie posiadała mocne strony w innym elemencie. Są to jednak gry, które już zostały przetestowane w trakcie wycieczek i zdecydowanie spełniają swoją rolę. Kolejność przypadkowa 🙂

1 i 2. Najlepsza gra o psach / Najlepsza gra o kotach

Na pierwszym miejscu mamy dwie gry od wydawnictwa Foxgames. Przesłodkie tytuły z psami i kociakami, w naszym przypadku zdobyły dużo miłości podczas robienia niewielkiego, dwuosobowego grilla. Od tamtego momentu nie możemy sobie wyobrazić grillowania bez Najlepszej gry o kotach. Jest to stosunkowo prosta gra karciana, w której będziemy pozyskiwać różne zasoby w celu zadowolenia naszego pupila. Gra o psach jest stosunkowo inna, ale dalej bardzo grywalna i przede wszystkim śliczna. W końcu będziemy zajmować się sympatycznymi zwierzakami. Idealna gra planszowa na wakacje, prawda?

gry planszowe na wakacje gwiezdny fluxx

3. Gwiezdny Fluxx – imprezowe gry planszowe na wakacje?

Gwiezdny Fluxx to gra karciana od wydawnictwa Black Monk Games, a właściwie jedna z wielu gier z kategorii Fluxxa. Uwielbiam ją z uwagi na proste zasady, a właściwie przez brak zasad, gdyż całość rozpoczyna się od weź kartę i zagraj kartę. Dopiero potem w trakcie zabawy pojawiają się kolejne zasady, które zmieniają grę. Podobnie dotyczy to celów, które najczęściej polegają na zdobyciu określonego zestawu przedmiotów z jednej z aktywnych aktualnie kart. Całość jest niewiarygodnie prosta i emocjonująca, gdyż na prawie żadnym etapie gry nie widać, który z graczy posiada przewagę. Super opcja niezależnie od liczby graczy przy stole.

gry planszowe na wakacje eksplodujące kotki

4. Eksplodujące kotki

Kolejny uwielbiany przez nas tytuł, który pojawia się regularnie w różnych zestawieniach. Eksplodujące kotki to prosta gra w blef, w której będziemy ciągnąć karty do momentu, aż któryś z graczy nie eksploduje. Gra sprawdza się niezależnie od liczby graczy, a same zasady są dosyć proste, co bardzo sprzyja zabawie na imprezach plenerowych. No i na kartach znowu mamy różne koty, tym razem zarówno eksplodujące, jak i uspokajacze do nich, które mogą nas uchronić przed zagładą. Jednym słowem, wygląda to ciekawie i jest to bardzo dobra gra planszowa na wakacje.

gry planszowe na wakacje sąsiedzi

5. Sąsiedzi

Niedawna nowość od wydawnictwa Muduko, które skradła nasze serce. Gra skierowana jest do dwóch osób, ale idealnie sprawdza się na wakacje dla par, zwłaszcza, że gra jest dosyć mocno konfliktowa jak na swój niewielki rozmiar (mam dziwne pojęcie szczęśliwego związku na to wychodzi, ale my lubimy gry z dużą dozą interakcji). W Sąsiadach gracze na zmianę będą próbować umieścić swoje pola ze zwierzakami na losowo budowanej za każdym razem planszy. Co ciekawe, każdy z graczy posiada pole o innym kształcie, a po pierwszej rundzie się zamieniamy. Osoba które lepiej zapcha planszę wygrywa. Bardzo prosta i przyjemna gra, która za każdym razem działa inaczej.

gry planszowe na wakacje grajeczka

6. Grajeczka

Jesteśmy chyba jedynymi tak olbrzymimi fanami tej gry w Polsce, ale Grajeczka to jedna z moich najbardziej ulubionych gier planszowych. Wcielamy się tutaj w rolę narratorów i każdy z graczy próbuje opowiedzieć historię o Smoku, Królewnie i Rycerzu. Całość polega na realizowaniu celów z kart które posiadamy i imitują księgę. Osoba, która pierwsza zrealizuje wszystkie cele wygrywa. Problem jest jednak taki, że zarówno plansza, jak i bohaterowie są wspólni i wszyscy gracze nimi kierują jednocześnie. A każdy z bohaterów na planszy także porusza się inaczej, co prowadzi do trudnych do zrealizowania sytuacji i niesamowitego napięcia przy tej grze. Uwielbiam.

gry planszowe na wakacje hero realms

7. Hero Realms

Co można nowego powiedzieć o Hero Realms? To jeden z najbardziej rozpoznawalnych (a może najbardziej rozpoznawalny?) deck builderów w naszym kraju i może nawet na całym świecie. W grze tej wcielamy się w bohatera (kiedy gramy z dodatkami) i budujemy swoją talię mierząc się z przeciwnikiem. Całość wymaga od nas sprytu, szczęścia i planowania, a talia jest na tyle duża, że każda rozgrywka jest skrajnie inna, zwłaszcza kiedy dodamy bohaterów do gry. Gra pokazuje też pazury przy rozgrywce w cztery osoby, kiedy dochodzi też element dyplomacji z innymi graczami, bo znacznie łatwiej wygrać, kiedy razem rzucicie się na jednego z pozostałych graczy.

8. Winning Moves Marvel Quiz jako gra planszowa do plecaka?

I teraz niespodzianka, bo mamy do czynienia z grą quizową, która niewiarygodnie nadaje się do zabawy podczas długiej jazdy samochodem i która pozwala brać udział w zabawie także dla kierowcy. Co tutaj dużo mówić, seria Quizów od Winning Moves to dziesiątki różnych marek filmów oraz seriali i masa pytań dotyczących szczegółów każdego z nich. Pytania mogą być łatwe, jak i niesamowicie szczegółowe co pozwoli Wam na wybranie największego nerda i geeka wszechczasów. I tak nikt nie zna Big Bang Theory jak moja Kasia. Osoba, która w środku nocy potrafi powiedzieć jakiego miesiąca urodził się Raj zasługuje na pełen podziw.

9. (Nie) powinieneś

Kolejna gra, to arcydzieło od twórców Kart Dżentelmenów. W zasadzie (Nie) Powinieneś polega na tym samym co klasyka gier imprezowym, tylko że tutaj wybieramy to co nie powinieneś zrobić, a nie najlepszą odpowiedź na głupie pytanie. W zasadzie więc nic się nie zmienia, otrzymujemy jedynie pakiet nowych wrednych, chamskich i niepoprawnych politycznie odpowiedzi. Podobnie także jak Karty Dżentelmenów, omawiany teraz tytuł zyskuje tym więcej, im więcej osób siedzi przy stole.

10. Tiny Epic Quest – gry planszowe na wakacje po angielsku?

Okej, ta gra nie klasyfikuje się do gier planszowych, które zajmują mało miejsca, gdyż po rozłożeniu tego małego pudełeczka, może ona zająć średni stół. Oprócz tego mamy do czynienia z bardzo interesującą grą przygodową, gdzie będziemy realizować zadania i walczyć ze złymi mocami. Całość ma otoczkę małej słodkiej gierki z dzielnymi małymi meplami, których możemy uzbroić w małe słodkie bronie i tarcze. Gra niestety nie posiada polskiej wersji językowej, ale jest niezależna językowo, więc jeżeli jedna osoba zna zasady, to pozostałe nie muszą znać angielskiego. No i ciężko ją spakować po ograniu, wszystko ledwo mieści się do pudełka.

Podsumowanie

To jest nasze dziesięć tegorocznych hitów, jeżeli chodzi o gry planszowe na wakacje oraz wczasy. A jakie Wy gry zabieracie ze sobą na wypoczynek? Dajcie koniecznie znać w komentarzu w co będziecie grać! Zobacz także nasz przegląd gier planszowych dla dwóch osób. Pamiętaj także, by zajrzeć na nasz kanał YouTube 🙂

2 komentarze

Poprzednio Loki - odcinek 3 - Lamentis - Czy Loki przeżyje apokalipsę?
Następny Ujawniono harmonogram Witcherconu!